Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Sė shpejti versioni online i Windows

    Sė shpejti versioni online i Windows

    Shekulli Online

    Quhet Live , gjetja e fundit e Microsoft-it pėr tė fituar feta tė reja tė tregut dhe pėr tė mundur konkurencėn, veēanėrisht atė tė Google. Strategjia parashikon njė memorje personale nė internet dhe njė version tė Office totalisht Online. Pėr Bill Gates ky ėshtė ndryshimi i strategjisė mė i madhi i 5 viteve tė fundit.

    Ishte vet krijuesi i kompanisė mė tė madhe tė software nė botė qė prezantoi sistemet operative tė versionit tė ri. Windows Live dhe Office Live janė shėrbimet Online tė gjeneratės sė ardhshme qė do t’u mundėsojė pėrdoruesve tė administrojnė tė dhėnat e tyre gjithmonė nė lėvizje kudo qė tė jenė dhe tė shkėputen nga kompjuteri i shtėpisė ose i zyrės.

    www.live.com per me shume informacione...
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #2
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Davius,
    te pakten tregoi historite sic duhet shto edhe pjesen qe pse Bill Gate e ka bere kete hap pasi Google me Sun e kane nisur kete projekt me kohe :P

    P.S. bah me falni se kam thene qe sdo merrem me me keto diskutime por se mbajta dot

    Hajt me te mira

  3. #3
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Qoska,

    Une nuk e kam bere artikullin me poshte, ai ka edhe burimin nese e sheh dhe une e postova ne forum me preteks te ngjall ndonje debat dhe te jete si lajm pasi eshte dicka risi...

    Ate qe ka thene Bill Gates une nuk e dije, fundja as qe me intereson sepse nuk jam duke studjuar sistemet operative ose s'jam i punesuar ne Microsoft.

    Ti, qe je nje anti-windowsian (lol c'fare termi kam perdorur), ky lajm te shqeteson pa mase sepse eshte direkt konkurent per ate sistemin operativ tendin si e pate emrin free dicka ashtu...


    Hajt tung...
    My silence doesn't mean I am gone!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691

    antiwindowsian

    Pershendetje Davius dhe qoska

    Ne fakt Davius thjesht percolli nje lajm dhe ka plotesisht te drejte mbi ate qe tha.

    Une perdor Windows dhe linux dhe programoj me shume nen linux per networking. Windowsi ka difektet e veta dhe Linux te tijat perfishire BSD.
    Pastaj gjykimi qe ti dhe shume anti-bill-gates japin jane ne shumicen e rasteve te pabazuara. Nga pervoja ime nuk kam vene re shpejtesine e linux te pakten ne komjuerin tim windows ecen me shpejt dhe kjo dihet. E njejta gje vlen edhe per Grafiken.

    Mua me pelqen shume Linuxi dhe jam dakord me shprehjen e famshme " keep it simple stupid"( me siguri e ke lexuar ne ndonje tutorial ose ndonje hacker)
    sepse eshte e vertete por te jemi realist dhe ti shohim gjerat sic jane dhe jo ashtu sic duam ne.
    Linuxi perdoret ne pergjithesi nga ekspertet ose ata qe kane pervoje dhe jo nga personat e zakonshem(dhe kjo nuk ja rrit vleren).
    Doemos se per te lexuar nje usb duhet ta montosh se zben nga konsole dhe duhet te kaloje kohe perpara se tja gjesh anen.

    dhe meqe ra fjala per sun i cili nuk njihej perpara se te dilte java (goxha reklame) dhe qe mundohet te imitoje apache tomcat me Aplication server dhe ka shpikur lloj lloj budalliqesh te cilat fatkeqsisht kane pasur sukses neper firmat qe duan te kursejne dhe te perdorin programues java te dores se dyte per te zhvilluar aplikacione server side pa te cilat webi do meritonte me shume respekt.
    Php dhe cgi jane mese te mjaftueshme.

    Disa shoke te mite italiane e quajne windowsin "wincoc" qe do te thote win-piset megjithese perdorin windows nw shtepi dhe kur i pyes pse nuk marr asnjehere nje pergjigje te sakte por vetem justifikime te kota.

    Prandaj per hir te faktit qe OS i pare i joti,i imi dhe i te gjithe shqiptareve dhe nxenesve ka qene windowsi, pak respekt dhe mos fluturoni asht kot duke e share vend e pa vend dhe pa baza, se ata qe punojne ne microsoft nuk eshte se jane me pak se te tjeret vetem se ecin sipas tregut. Fundja eshte ajo qe do bente c'do kush per te mbajtur pozicionin po te ishte ne vend te tij.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 18-11-2005 mė 05:09

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e dreamcatcher
    Anėtarėsuar
    04-07-2004
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    84
    Pershendetje per te gjithe bro's...
    Deshta edhe une te them vetem dy fjale lidhje me kete gje shume interesante (debatin po mendoj )... ne lidhje me tiparin e fundit qe micro po e lanson ... e qe eshte online sherbimi ose ... te gjitha apps e os qe do te dalin online ... si ... ku ta dijme si web apps ... apo ...
    nejse ...
    deshta te shtoj se duke u pajtuar me mendimin e fundit te bro xfiles ...
    Ajo qe te gjithe thone i ngjane nje burri i cili e ka gruan ne shtepi ka shuuumeee deshire te mos e trathtoj ( e qe nuk e merrriiittton kursesi ) dhe kur del jasht shtepise e reklamon veten si trathtues t gruas se vete me te tjera qe nuk vijne as ne 'thembra' t saj ... e njejt eshte edhe me punen e njerezve me so --- te gjithe proklamojne se punojne ne linux ndersa kur shkon ne shtepi apo ne pune te tyre e kane te instaluar windows ( bile bile edhe disa style qe e bejne ping-uin xp e qe nuk ja nderron funksionalitetin ) i cili u a kryen punen per mrekulliiiii ... pse nuk mund ta instalojne linuxin ... se nuk u a kryen punen ... e nje vegel e cila nuk e kryen punen per te cilen eshte designuar ,,, nuk e meriton te perdoret ... edhe pse mendoj qe linux dhe ne pergjithesi kodi i hapur eshte nje alternative e mire per te gjithe ... qe dojne te mesojne me shume per berjen e appsave ai perseri mbetet nje feedback per micro-n qe te merr mendimet e paartikuluara tonat ( te gjithe njerezve jo vetme alboz) dhe te sjell tek ne pastaj nje ... edhe me te fort dhe te paaarritshem .(Vissssttaaa LoL) .... shihni qare do jete vista e pastaj shajeni apo ... micr0 -n ... Brozzzzz ata kane bere gjurme te pashlyeshme ne kete lemi ... deshtem s deshtem ... sot kemi dotNetin ... Oficen .. OS- te .... e mijaa tjera qe do te duhet edhe 000 vite per ti zene Linuukssiiiii ... pasandej ... kemi dbms per baza t shenimeve ... laaarrgg jaaane ju lutem ... jo qe po i lavdoj jo qe i dua aq shume jo qe jam microsoftxhi .... (mc...) po ky osht realiteti ... duhet me e pranu ... alboz people thote ... Dita e mire shihet n mengjez ....
    M falni per kete sterzgjatje ...( po kjo osht tem shume e ndieshme ..)
    Paqit suksese ....

  6. #6
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    xfiles,

    nuk dua te filloj diskutime te tilla pasi jane bere dhe here te tjera ne kete forum. Problemi qendron qe duhet te kesh pak me shume informacion per ate cfare thua dhe se cfare koncepti ke ti se si krahasohen teknologjite dhe filozofite e ndryshme.

    Po te ndjekesh historine do te kuptosh qe Micro$oft eshte e mire ne marketing dhe jo ne cilesi, eshte e mire per te rekuperuar ndaj te tjereve sesa per te perparuar vete(pa mohuar fakte ne te cilat Micro$oft ka meritat e veta por qe ne total nuk kane tundur bazat e kompjuterikes).

    Sa per SUN e kompani te tjera nje perdorues i thjeshte nuk ka pse ti njohe pasi jane kompani qe punojne ne "HIGH-END" pra tregun e serverave dhe "distributed-computing" te cilat Micro$oft vetem para disa ditesh leshoi nje produkt.

    Nuk dua te marr pjese ne debat por vetem po te tregoj perciptazi disa gjera.
    Une mbase mund te dukem si shume ekstremist ne lidhje me Windows por ceshte e verteta praktikat e saj jane per tu diskutuar.
    Sa per menyren se pse ata shoket e tu flasin keq per Windows duhet ta kesh kuptuar meqe perdor *nix vete dhe sa per thjeshtesi perdorimi te kompjuterit ne nivelin e "END-USER" kerko njehere ne faqen e kompanive te medha se do te gjesh gjera si THIN-CLIENTS ose teknologji te ofruara falas nga vete *nix-et per te thjeshtesuar punen e perdoruesit.
    Si psh ne rastin e USB tende lexo per amd(auto mount daemon) ne *nix dhe Linux me duket se i ka nepermjet /etc/fstab ose usbd konfigurimin automatikisht dhe ne menyre te personalizuar te proceseve.
    Une e njoh shume mire dhe Windows( sa per modesti :P) edhe ne nivel kerneli si dhe *nix seicili ka problemet e veta por po te them dicka dhe fiksoje ne mendje nje teknologji qe i ka rezistuar kohes per me shume se 30 e kusur vjet, duke u adaptuar, duke i ofruar ato ne menyre te sigurte dhe me performance, duke terhequr gjithe eliten per ta perdorur dhe shtyre me tej nuk mund te krahasohet me produkte qe kane probleme edhe ne fushen per te cilen jane krijuar".

    Pra koha ka treguar se parimi "K.I.S.S" ne krahasim me ate "It just works", modeli "bottom->top" me ate "top->bottom" ka perparesite e veta.

    Prandaj per hir te faktit qe OS i pare i joti,i imi dhe i te gjithe shqiptareve dhe nxenesve ka qene windowsi, pak respekt dhe mos fluturoni asht kot duke e share vend e pa vend dhe pa baza, se ata qe punojne ne microsoft nuk eshte se jane me pak se te tjeret vetem se ecin sipas tregut. Fundja eshte ajo qe do bente c'do kush per te mbajtur pozicionin po te ishte ne vend te tij.
    Pyetje per te cilat une do te prisja pergjigje eshte:
    "E kemi zgjedhur ne kete OS te jete i pari dhe me i pershtatshmi per ne apo na eshte imponuar nga faktore te tjere?
    Si ka mundesi qe ne perdorim si OS te pare te cilen duhet te paguash per ta patur dhe nuk perdorim dicka qe eshte falas te jep tablone e plote se cfare do te thote kompjuter?
    Si mund ti jepet e drejte nje kompanie te praktikoj metodat e diskutueshme te saj vetem me faktin qe ajo duhet te ruaje pozicionin e saj?
    Si ka mundesi qe filozofia free(as in speech) perkrahet nga te gjithe po ne anen tjeter luftohet nga disa?!
    "

    ...............

    P.S.> bah prape une i keqi :P

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-07-2005
    Postime
    3
    Fatkeqesisht mentaliteti komunist nuk ka vdekur ne Shqiperi. Ekonomia e tregut nuk drejtohet nga marketingu i shkelqyer i nje kompanie, por nga kerkesa e konsumatorit.

    Ajo kompani ne fund te fundit filloji nga zero, dhe per me pak se 15 vjet dominoi boten. Me cfare me llafe apo propagande?

    Nuk po them qe Mircosoft ben cdo gje drejt, por te dyshosh rrolin dhe kontributin e tyre eshte me ja fut murit me koke.

    Permendja e $$$ ne diskutim s'ka asnje vlere. Cdo kompani qe eshte ne biznes per biznes drejtohet nga fitimi.

    Ne fund te fundit c'te pengon ty te besh dicka me te mire. Nese produkti yt eshte vertete me i mire, atehere s'e pengon dot asgje renien e Microsoft.

    Microsoft mund te kete kopjuar mjaft gjera nga te tjere. I lumte, kur te tjeret i lene gjerat hapur, pse te mos i shfrytezoje?

    .NET eshte nje shpikje gjeniale shume perpara cdo gjeje qe *nix mund te ofroje.

    Filozofia free i perket edhe konkurences dhe ekonomise se tregut. Kush i pengon njerezit te blejne sisteme te tjere pervec disa geeks qe mesuan kompjuterat me terminal e pa maus dhe insistojne qe te gjithe te tjeret duhet te jene si ata, dhe jane paranoike per komplote te Microsoft-it ne cdo gje, deri aty sa cdo njeri qe mbron edhe aspektin me te vogel te Microsoft, eshte i punesuar nga ata, eshte injorant, dhe flet per shkak te perfitimeve personale.

    Microsoft qe nga lindja ka provuar se eshte nje kompani qe sjell ate qe tregu ka nevoje.

    Deri sa te nxirrni nje produkt me te mire, mos iu pergjigjni kot ketij shkrimi. Llafet jane fukarallek ($$$).

  8. #8
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    hhahahahhahahahaha

    sic e them shpesh injoranca eshte lumturi :O

    Shume veta e kane bere microsoftin si zot :P

    .NET eshte nje shpikje gjeniale shume perpara cdo gjeje qe *nix mund te ofroje.
    hhihihihiihihihihihihiihihihihihhihih
    une them
    .NET eshte pergjigja e microsoftit per te mundur te jete i spostueshem ne platforma te ndryshme dhe problemeve te DLL dhe cilesise te dobet te programeve te meperpareshme etj...

    bah se di dhe une pse merrem me ju por gjithsesi e bukura ne te gjithe kete forum eshte se mbrojne Micro$oft duke mos njohur fare sec cka ne anen tjeter
    Fatkeqesisht mentaliteti komunist nuk ka vdekur ne Shqiperi.
    <--- :P
    e drejte pasi sic thashe me siper shani te tjeret duke mos e ditur sec kane ata dhe sa te hapen "dyert" a "kufinjte" a "portat" te gjithe per te shkuar nga ana tjeter

    HAJT me te MIRA se juve ju kendon shume bira

    P.S. se harrova po ju "respektoj" e s'shkruaj me ne kete teme.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-07-2005
    Postime
    3
    Mendon ti se te tjeret s'dine gje per anen tjeter. Une kam bere projekte ne Unix qe ti s'di nga t'ja kapesh. Jo te gjithe mbrojne Microsoft sepse jane injorante.

    Fatkeqesia jote eshte se te kuptuarit tend si funksionon bota eshte i kufizuar. S'po mbroj praktikat jo etike te Microsoft, thjesht po them qe ajo kompani filloi nga hici dhe ishte te kuptuarit te nevojave te tregut dhe gjenialiteti per te shfrytezuar kerkese/oferten qe e coi atje ku eshte sot.

    Ne komunizem ecet me planet 5 vjecare, si te thote Partia dhe Komiteti Qendror, edhe ti kete plan ke marre nga ata qe respekton.

    Po tregu i lire nuk funksionon ashtu lali. Eshte konsumatori ai qe vendos se kush rritet dhe kush jo, prandaj them qe mentaliteti komunist s'ka vdekur.

    S'po pengon njeri *nix per perdorim. Por derisa konsumatori s'ka interes ne mase, atehere keshtu do vazhdoje loja.

    Une s'po mohoj *nix per asnje vlere te tij. Por per nevojat e tyre shumica e njerezve nuk i mungon asgje qe Windows s'ja ofron.

  10. #10
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    S'të dëgjon koka o qoskë. Mëso të argumentosh me fakte e jo të thuash "nuk shkruaj më në këtë temë". Të paktën tani që t'u shprehën edhe dy veta më shumë, mbase do fillosh të pranosh (pale të respektosh) Microsoft si udhëheqës që është në botën softuerike. Ky është realitet e nuk e mohon dot.

    Ishte Apple që e mohoi Microsoft-in për vite me radhë, dhe e pa ku përfundoi. Shiko ndryshimin e Apple të viteve 80-90 me Apple e 2005-ës. Si fillim u hodh në unix për të ringjallur sistemin operativ. Pastaj nxorri iPod dhe iTunes që çuditërisht punojnë edhe në Windows. Më në fund i dëgjoi kërkesat e përdoruesve dhe bëri çudinë më të madhe: nxorri një miush me 5-6 butona për të zëvendësuar atë 1-butonshin e kohës së qepës.
    Apple gjithashtu ka njoftuar se do përdorë edhe formatin Windows Media Audio në vend të AAC. Në mos gabohem, ka nënshkruar edhe kontrata me Microsoft për përdorimin e teknologjive të mbrojtura me patenta. Ndryshimi më i fundit dhe më themelori është ndryshimi i sistemit operativ për arkitekturën Intel. Të gjitha këto ndryshime, e shumë të tjerë, tregojnë se Apple ka hequr dorë nga kokëfortësia, ka pranuar realitetin Microsoft, dhe ka kuptuar më në fund se e vetmja mënyrë për të konkuruar kundër gjigandit, është duke bashkëpunuar me të. Të njëjtën gjë ka kuptuar edhe RealNetworks, Yahoo, e shumë kompani te tjera që kanë bërë kontrata me Microsoft kohët e fundit. Si është ajo shprehja: "Mbaji afër miqtë, e mbaj më afër armiqtë."

    Po të ishte me mend, Apple do kishte tashmë 50-60% të tregut të sistemeve operative. Ndërsa tani që e humbi atë garë, ka zbuluar tregje të tjerë ku Microsoft ende nuk ka shkelur. Të njëjtën gjë bëri Google. Të njëjtën gjë ka bërë Adobe, Symantec, Macromedia e shumë kompani të tjera që kanë qënë të sukseshme gjatë viteve. Sado i fuqishëm të jetë Microsoft, bota kompjuterike është ende në hapat e parë të zhvillimit dhe ka hapësirë për shumë kompani të tjera si Microsoft. Kush është i zoti, shfrytëzon punën e Microsoft për t'u ngjitur lart, biles edhe për ta tejkaluar.

    Në lidhje me sistemet operative, është e vështirë të argumentosh kundër Windows-it me fakte. Asnjë sistem nuk krahasohet dot me Windows kur merr parasysh numrin e përdoruesve, librarinë e pafund të softuereve, larminë e funksioneve që i ofron përdoruesve dhe lehtësinë e përdorimit (GUI). Mqns paske njohuri edhe për kernel, shiko pak optimizimet që përdor Windows dhe krahasoi me ato të Unix/Linux. Për të mos u lodhur shumë, bjeri shkurt e numëro sa rreshta kod ka Windows e sa ka Unix apo ndonjë version i Linux. Pres të më thuash që programuesit e Microsoft janë kokëgdhë dhe nuk dinë të shkruajnë kod si programuesit e Unix. Pastaj unë do të përmend ActiveX, DirectX, MFC, Visual Basic, C#, ASP, .NET, dhe një mori teknologjish të sukseshme të Microsoft.

    I vetmi argument që mund të kesh kundër Windows është prekshmëria ose dobësia kundrejt programeve keqbërëse si virusët, reklamat, spiunët, etj. Microsoft vuri re pakënaqësitë e përdoruesve dhe u përgjigj duke azhurnuar Windows XP me SP2, duke përmirësuar sistemin azhurnues, duke nxjerrë murin mbrojtës (firewall), duke nxjerrë Microsoft Antispyware, si dhe ka plane për të nxjerrë Internet Explorer 7.0, mbase dhe ndonjë antivirus.

    Pse ekzistojnë probleme të tilla?
    1. Sepse nuk ka programues të përkryer që të shkruaj kod 100% të sigurtë dhe Windows ka me miliona rreshta kod, disa herë më shumë se sistemet e tjerë.

    2. Sepse ka tipa (si ca e ca në forum) që nuk u pëlqen Microsoft për arsye të ndryshme, që nuk kanë lidhje fare me informatikën, dhe mundohen natë e ditë të gjejnë gabime.

    3. Sepse ekzistojnë adoleshentë që duan të njihen në internet e televizor si hackera të famshëm dhe domosdo që do sulmojnë sistemin më të famshëm, Windows.

    4. Sepse Windows nuk është sistem vetëm për ekspertët e programimit dhe rrjeteve, por për njerëz të të gjitha niveleve, që nga ata fëmijët në fillore, deri tek pleqtë e plakat. Këta të fundit nuk kanë shumë njohuri për të përdorur kompjuterin qysh duhet, kështu që sado i sigurtë të jetë Windows, prapë do e dëmtojnë kompjuterin për shkak të injorancës e pakujdesisë.

    5. Sepse nuk mund të kesh një sistem 100% të sigurtë pa sakrifikuar lehtësinë e përdorimit. Windows, ndryshe nga sistemet e tjerë, nuk mund të sakrifikojë shumë lehtësinë sepse siç u përmend më lart, ka përdorues që nuk dinë ç'është interneti e emaili, e jo më të dinë për virusët, antivirusët, firewall, trojanet, spiunët, etj.

    Për ata që mendojnë se sistemet e tjera janë më të sigurtë, shikoni çfarë ndodhi me Firefox pasi filloi të bëhej i famshëm dhe shtoi dy-tre funksione më shumë. Çuditërisht nuk e shikon më të reklamohet si shfletuesi më i sigurtë. Kështu e kanë dhelprat: u bie qimja. Kam frikë se edhe Mac e Linux, nëse do zgjerojne funksionet dhe numrin e përdoruesve në atë atë nivel që ka arritur Windows-i, atëherë do fillojnë të kenë të njëjtat probleme që tani janë më të theksuar në Windows.
    Edi

  11. #11
    63n700 Maska e werewolf
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    164
    unix beats windows.....
    http://blogs.zdnet.com/Murphy/index.php?p=459


    nuk dolem pak si shume jashte teme??? :P
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga werewolf : 19-11-2005 mė 05:20
    The truth may be out there, but lies are inside your head.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Ne fakt jemi pak jashte teme por une nuk doja te nxirrja asnje nga te dy sistemet si me te mirin thjesht thashe se sejcili ka difektet e veta dhe varet se per cfare e perdor.
    Zakonisht per lehtesi programimi une perdor linux sepse ka sys_call shume te thjeshta dhe mund te mesoj edhe duke pare kodin etj ose eshte me e lehte te kontrollosh hardware (per ata te automatikes) por kjo nuk do te thote se eshte i perkryer dhe te gjithe e dine se nje hacker mund te thyej sigurine e linuxit ashtu si edhe te windowsit, fundja shumica e tyre bejne viruse per windows jo se nen linux nuk behen dot por se ashtu i do qefi atyre.
    Por edhe windows eshte e shpejte. Disa thone se nuk ka stabilitet por mua nuk me ka ngecur ndonjehere, megjithese jam dakord qe bllokohet kur shume perdorues qe bredhin ne internet sa here u del "click yes to install" klikojne "yes" pa u menduar dhe me duket normale pasojat.
    Ne windows ka lehtesi per instalimin dhe disinstalimin e programeve , nuk flas per veglat qe ofron por per faktin se ka nje hierarki dhe ti e di se programi qe instalove e ka vendin atje ku duhet ta kete.
    Kurse ne linux nuk ka nje gje te tille, nje program qe instalon do fusi ca librari me nje vend , ca dosje me nje vend tjeter , ca dosje me nje tjeter dhe hajde gjeje se si ta pastrosh pastaj. Nuk me duket e veshtire te krijohen programe kompakte edhe linux.

    Prandaj pa share linuxin e windowsin them (sidomos qoskes :-)) qe mos e ngrini aq lart linuxin dhe mos e ulni aq poshte windowsin se eshte e vertete se kush e shan e perdor dhe vete. Dhe microsoft ka shume teknik e programues te zotet madje me shume se hackerat.

    te dyja jane te mira per qellime te ndryshe.

  13. #13
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Citim Postuar mė parė nga werewolf
    unix beats windows.....
    http://blogs.zdnet.com/Murphy/index.php?p=459
    nuk dolem pak si shume jashte teme??? :P

    werewolf,

    Nė radhė tė parė ai blog i ZDNet ėshtė shkruajtur nga njė person i Unix. "Written by Paul Murphy, IT consultant specializing in Unix". Sė dyti ai ėshtė artikulli i vetėm nė internet qė flet pėr kėtė studim tė Microsoft-it. Nėse rezultatet do ishin aq tė dukshme, nuk mendon se do ishte shkruajtur diēka nė njė faqe serioze si CNET, PCWORLD, PCMAG, etj.? Sė treti, po tė lexosh vetė artikullin e Microsoft, ke pėr tė parė se interpretimi i blog-erit ėshtė tepėr i ekzagjeruar.
    Edi

  14. #14
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    lexoni kete artikull ketu: ne kernelthread.com

    http://www.kernelthread.com/publicat...curity/uw.html
    qe krahason sigurine e Windows dhe Unix dhe po ta lexoni te gjithin qe fillon nga ketu http://www.kernelthread.com/publicat...ity/index.html do te keni dhe disi idene e problemeve qe diskutohen ne pjesen qe krahason dy OS.

    Ky me eshte dukur mjaft objektiv me fakte te cilat mund ti diskutojme dhe jo te leshoni fraza si "S'të dëgjon koka o qoskë." dhe pastaj te me jepen nje mori emrash gja teknologji qe bazohen te gjitha ne nje model te vetem COM(kjo vetem sa per shembull) pasi ACTIVEX <--- problemi me i madh i sigurise ne windows.


    edspace,
    I vetmi argument që mund të kesh kundër Windows është prekshmëria ose dobësia kundrejt programeve keqbërëse si virusët, reklamat, spiunët, etj. Microsoft vuri re pakënaqësitë e përdoruesve dhe u përgjigj duke azhurnuar Windows XP me SP2, duke përmirësuar sistemin azhurnues, duke nxjerrë murin mbrojtës (firewall), duke nxjerrë Microsoft Antispyware, si dhe ka plane për të nxjerrë Internet Explorer 7.0, mbase dhe ndonjë antivirus.

    Pse ekzistojnë probleme të tilla?
    1. Sepse nuk ka programues të përkryer që të shkruaj kod 100% të sigurtë dhe Windows ka me miliona rreshta kod, disa herë më shumë se sistemet e tjerë.

    2. Sepse ka tipa (si ca e ca në forum) që nuk u pëlqen Microsoft për arsye të ndryshme, që nuk kanë lidhje fare me informatikën, dhe mundohen natë e ditë të gjejnë gabime.

    3. Sepse ekzistojnë adoleshentë që duan të njihen në internet e televizor si hackera të famshëm dhe domosdo që do sulmojnë sistemin më të famshëm, Windows.

    4. Sepse Windows nuk është sistem vetëm për ekspertët e programimit dhe rrjeteve, por për njerëz të të gjitha niveleve, që nga ata fëmijët në fillore, deri tek pleqtë e plakat. Këta të fundit nuk kanë shumë njohuri për të përdorur kompjuterin qysh duhet, kështu që sado i sigurtë të jetë Windows, prapë do e dëmtojnë kompjuterin për shkak të injorancës e pakujdesisë.

    5. Sepse nuk mund të kesh një sistem 100% të sigurtë pa sakrifikuar lehtësinë e përdorimit. Windows, ndryshe nga sistemet e tjerë, nuk mund të sakrifikojë shumë lehtësinë sepse siç u përmend më lart, ka përdorues që nuk dinë ç'është interneti e emaili, e jo më të dinë për virusët, antivirusët, firewall, trojanet, spiunët, etj.

    Për ata që mendojnë se sistemet e tjera janë më të sigurtë, shikoni çfarë ndodhi me Firefox pasi filloi të bëhej i famshëm dhe shtoi dy-tre funksione më shumë. Çuditërisht nuk e shikon më të reklamohet si shfletuesi më i sigurtë. Kështu e kanë dhelprat: u bie qimja. Kam frikë se edhe Mac e Linux, nëse do zgjerojne funksionet dhe numrin e përdoruesve në atë atë nivel që ka arritur Windows-i, atëherë do fillojnë të kenë të njëjtat probleme që tani janë më të theksuar në Windows.
    ^^^^^^^^^^Windows Marketing^^^^^^^^^^
    apo duhet te them
    ^^^^^^^^^^Pikat e forta ne Windows ^^^^^^^^^^

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e dreamcatcher
    Anėtarėsuar
    04-07-2004
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    84

    Pershendetje

    Pershendetje per te gjithe ...
    I lexova qe t gjitha mesazhet e postuara ... me pelqyen te gjitha mendimet ... se tek e fundit po t ishin qe t gjitha t njejta skish qene edhe interesant kjo bote ... nejse na duhet t kalojme tek tema qe po *ojmė.. ma merr mendja qe asnje bro s duhet t terhiqet nga tema siq kishte thonje me lart dikush ... e para edhe e dyta neve nuk po i bejme marketing askujt aq me pak qe micro e din edhe fmija n djep se c marketing ka ...por neve ma merr mendja qe duhet ti themi qe t gjitha t mirat dhe dobesite qe kane qe te dy platformat micro dhe *x ... une mendoj qe per momentin micro eshte i padiskutueshem ne boten e softuerit ... edhe nje dua te them (noshta me interesantja) ju kisha lut per nje 'search' ku te doni (ndaqi n google ndaqi n yahoo n daqi ne msn -- mos haarroni qe me i shpejti per indexime dhe te gjitha eshte msn --- e ver8 e bazuar ne fakte ) ... se si eshte perdorimi i serverave ne kompanite me t medha t botes sot ... dhe cilat jane kalimet e fundit te qeverive te shume shteteve t botes sot ... serverat e parisit (mos t harrojme qe francezet jane antiamerikanet (apo me mire antiwindowsianet qare shprehje lol) ma t medhenje ... kane kaluar ne micro paltforme ... se ju ka dal me ""lirrreee"" california tani funksionon per mrekulli me serverat e micro e shuume e shuumee tjera mos ta beje kete si vend statistike ... edhe nje kam nje mik ne procredit dhe ai m 3goi qe kur kane bere llogari per t dal n unix servera ju ka dal 3 (tre) {paramendoni 3 here} here me shtrenjte se per te bere nje update nga 2000 server ne 2003 ??? nuk e kam besuar ??? por kur me 3goi se si kane menduar vetem trajnimi i stafit mirembajtes ju ka dal 2 here me shtrenjte se t blejne servera t rinje nga micro ... ktu osht miresia (END-USER) lol ... ti meso win 95 mund t punosh pa problem n xp kjo oshte e mira edhe pse e pshtjella me server dhe me klient por ...
    m falni per kaq gjate ...suksese ...

  16. #16
    Larguar Maska e cunimartum
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Muhabetin e sigurise e kemi bere edhe here tjeter me sa mbaj mend une.

    Ky eshte diskutim qe faktikisht ka filluar te behet monoton dhe i shpeshte per arsye reklame, pasi te gjitha kompanite kane interes ne reklamen qe i behet nje sistemi, "te sigurte", "te lehte per tu perdorur", "me shume veti (features)", "shume stabel" , etj. si keto. Dhe PO edhe familja *nix ben pjese ne kete kategori dhe madje ne menyre shume te theksuar.

    Te fillosh e te krahasosh sistemet operative me fanatizem, apo subjektivitet eshte e kote pasi kjo quhet preference ose reklame, dhe te dyja kategorite nuk lejojne vend per argumenta te pastra apo fakte te mirefillta. Pse ?, sepse te pakten nga experienca ime, me pelqen te perdor "PowerBook G4" me Tiger kur jam ne levizje me shume se "NoteBook Dell" i ri qe na kane dhene edhe pse Delli eshte ku e ku ne parametra. Me pelqen te perdor "Core 4" ne "Grad's Lab" edhe pse G5 me Panther eshte ku e ku me larte. Me pelqen te perdor XP SP2 ne pune (sidomos pse punet me te pergjithshme qe nga shfletimi i internetit deri ne shkrim e kendim behen me shpejt), Ne shpi (edhe pse rralle) Open Solaris
    Keto jane preferenca pra, nuk jane fakte. Fakte jane psikologjite e ndryshme qe shtrihen pas "Software Development", te cilat do ti diskutoj me poshte dhe puna e madhe qe eshte bere ne Sisteme te ndryshme dhe kompani te ndryshme (nuk ka si ti mohoet Microsoftit puna qe ka bere ne "Systems and Software development").

    Edhe pse Qoska me duket pak fanatik (nese ai me lejon ta quaj keshtu ne kuptimin e mire te fjales, e kam vene re te shume perdorues "*Nix only" kete fenomen) ai ceku nje ide (qe te pakten mua me duket) GJIGANDE, por qe kishte shume vend per tu zhvilluar. Psikologjia e kodit te hapur. Sipas mendimit tim ze po aq vend ne boten e Softwares sa edhe ideja e "Object Oriented" qe ka dekada qe ka pushtuar kete bote. Kjo psikologji eshte armiku i Korporatave nga vete ndertimi i saj, nese dikush ka shkruajtur qofte edhe 5 rreshta kod ne nje kompani (jo per qef) e ka vene re qe ai kod do lexohet me vone nga po ai ose nga pak shume pak te tjere me vone dhe do kycet mbarazi. Nese dikush ka provuar nga ana te tjeter te shkruaj kod per ndonje projekt me kod te hapur mund ta kuptoje mire se ca cilesie kodi shkruhet.
    Arsyet jane te shumta dhe s'ka kohe per shtjellim. Personalisht kam shkruar nje driver per Verbatim 256 MB ne Open Solaris "per versionin e pare qe doli, versionet e tanishme e kapin automatikisht) dhe kur e kane lexuar 10 mendje te uritura te tjera, s'mbaj mend sa gabime me kane dhene edhe shkaqet edhe rrjeshtat por rralle kod.

    Per shume kod i paster dhe i sigurte mund te zej vend te vogel ne listen e cilesive por eshte nje nga objektet kryesore (megjithate per mendimin tim jo kryesorja) qe konsiderohet.
    Psh. Dy psikologji te tjera qe "Eiffel" i ka inkorporuar ne sintakse dhe IDE (eiffel eshte nje gjuhe qe ka reputacion me shume ne rrethe akademike, nje ish-profesor i imi ishte i asfiksuar pas saj, ka nje sintaks qe te ben me dhimbje koke ) jane TDD "Test Driven Development" dhe DBC "Design by Contract", pra shkurt ndertohet testet para se te filloj programi i vertete dhe vendosen kontrata midis "callers" dhe "suppliers", ne Java perdoren ndonjehere "Assert clauses" per kete pune.
    BON ose UML diagrams jane gjithashtu metoda te tjera etj.
    Keto jane psikologji reale pra fakte reale dhe c'do njera e evolon menyren e te ndertuarit Software.
    Nga ana tjeter s'ma merr mendja qe te kete ndonje te mohoj punen e madhe te Microsoft, vetem miliardat qe shpenzohen per psikologet dhe menyren e te menduarit te "high end users" jane te pallogaritshme. Te shkosh ne seminaret e Microsoft ashtu sic me eshte dashur disa here, fillon e mendon krejt ndryshe, sidomos kur ke edhe pak "background" dhe eksperience me "User Interfaces" dhe "Human and Computer Interaction", e garantoj Qosken qe do krijoj sado pak respekt per punen kolosale.

    (do vazhdoj heren tjeter ... )

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e dreamcatcher
    Anėtarėsuar
    04-07-2004
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    84
    Citim Postuar mė parė nga cunimartum
    Nga ana tjeter s'ma merr mendja qe te kete ndonje te mohoj punen e madhe te Microsoft, vetem miliardat qe shpenzohen per psikologet dhe menyren e te menduarit te "high end users" jane te pallogaritshme. Te shkosh ne seminaret e Microsoft ashtu sic me eshte dashur disa here, fillon e mendon krejt ndryshe, sidomos kur ke edhe pak "background" dhe eksperience me "User Interfaces" dhe "Human and Computer Interaction", e garantoj Qosken qe do krijoj sado pak respekt per punen kolosale.

    Sma merr mendja qe dikush qe eshte i ngritur ne boten e TI-sė (mendoj se ka nje vend te merituar ne zhvillimin e appsave ne nonje kompani me nam ne cilindo vend ... pamarrparasysh ... apo edhe eshte pjese e vogel e nje helpdesku (t vogel) ... E QE NUK KA QENE NE NJE SEMINAR APO KURS MICRO-JE ... 'kompjuteri' i kojshise gjithmone osht ma i shpejt se 'kompjuteri' jot - thote nje fjale (e modifikuar) e popullit tone ...
    falm

Tema tė Ngjashme

  1. Si krijohet njė 'CD Boot' i Windows XP me SP2 tė integruar
    Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 20:01
  2. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16
  3. Programe: Evolution sė shpejti nė Windows
    Nga Tini- nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-01-2005, 06:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •