Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 223
  1. #1
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    14 musliman e ndrrojnë fenë

    14 persona u pagëzuan në emer te Atit e të Birit e të Shpirtit Shenjët!

    Sot, në Kishen Katolike shen Ndou në Prishtinë; u pagëzuan 14 persona. Në meshen e mbrëmjes e të shtundes së madhe që e drejtoj d. Lekë Oroshi - famullitar; në praninë e shumë besimtarëve, 14 persona të moshave të ndryshme, të cilët deri sot i perkisnin besimit musliman, u pagëzuan dhe deshmuan para Kishes se besojnë në Jezu Krishtin Zot.

    Zoti i bekoftë

    Disa pamje gjatë pagëzimit:
    Emri:  Image001.jpg

Shikime: 4422

Madhësia:  32.3 KB

    Emri:  Image003.jpg

Shikime: 4179

Madhësia:  38.1 KB

    Emri:  Image007.jpg

Shikime: 4108

Madhësia:  33.5 KB
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    14 persona u pagëzuan në emer te Atit e të Birit e të Shpirtit Shenjët!

    Sot, në Kishen Katolike shen Ndou në Prishtinë; u pagëzuan 14 persona. Në meshen e mbrëmjes e të shtundes së madhe që e drejtoj d. Lekë Oroshi - famullitar; në praninë e shumë besimtarëve, 14 persona të moshave të ndryshme, të cilët deri sot i perkisnin besimit musliman, u pagëzuan dhe deshmuan para Kishes se besojnë në Jezu Krishtin Zot.

    Zoti i bekoftë

    Disa pamje gjatë pagëzimit:
    Emri:  Image001.jpg

Shikime: 4422

Madhësia:  32.3 KB

    Emri:  Image003.jpg

Shikime: 4179

Madhësia:  38.1 KB

    Emri:  Image007.jpg

Shikime: 4108

Madhësia:  33.5 KB

    Ky eshte lajm i gezueshem per katoliket shqiptare,kuptohet kjo.
    Por une ua them qe ata te 14-tet s`kane qene muslimane!Me emer ndoshta, po jo me besim.
    Pse e them kete?
    E them per kete arsye:
    Ni njeri qe e beson Zotin si musliman , nuk kthehet ne tjetren fe per t`u fale para figurave.
    Muslimani nuk e pranon qe Mejremja(qe ju i thoni Maria) e lindi te birin e Zotit,te cilin ju vende-vende e quani Zot!!!
    Mejremja e lindi Profetin Isa(a.s.),sepse keshtu deshi Zoti.
    Nje njeri qe nuk e pranon qe Mejremja e lindi Isen(a.s.),tue mos pase kontakt seksual me ndonje njeri, nuk eshte musliman.
    Muslimani i pranon mrekullite e Ises(a.s.),po i pranon si mrekulli te Profetit Isa(a.s.),te cilat mrekulli iu dhuruen nga Zoti.

    Hiq fundamentalizmin, qe ne mbi 90% te rasteve vje nga padrejtesite qe u behen disa vendeve muslimane(Palestinezeve p.sh.),muslimanet jane ne rregull.
    Kur ka ndodhe ndonjehere qe muslimanet shqiptare kane vu bomba ne vendbanime shqiptare per te vra shqiptare te krishtere? Kurre s`ka ndodhe nje gje e tille,as nuk do te ndodhe ne te ardhmen.
    Sigurisht, ne duhet te jemi te kujdesshem nga ndikimi i rrymave ekstreme(muslimane dhe te krishtera) te shqiptaret.

    A e dini ju sa katolike jane kthye ne fene Islame?Ka shume te tille.Ata behen muslimane e jo Talibane.

  3. #3
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Gjithe cka ka thene Kandili 1 qendron ,kollaj eshte konvertimi i shqiptareve ne cfardo feje se kombetarja ka luajt, luan dhe do te luaj rolin dominant jetesore.Konvertimi s'eshte gje e re ne bote dhe as tek ne shqiptaret qe here me zor e her me qef jemi konvertuar por nje gje dihet kemi mbet shqiptare.
    Po te ish sajuar nje fe shqiptare , bile edhe une do te pranoja fene .
    Do te kishim kethimin e Gjergjit ne Kruje si feste me te madhe( i derguar i Zotit ishte Gjergji Kastrioti)
    Do te agjeroja 2 here jo nje here,per Rrethimin e Keshtjelles se Beratit,shkoja ne peligrinazh tek Memoriali Jashareve,Peligrinazh dhe lutje Ne Portin E Vlores, Agjeroj per Greven E Minatoreve...dhe rite te tjera..
    Por, kjo mund te jete nje teme tjeter dhe po te krijohet kjo fe une jam antari numer 2 pas ketij profetit-nismetar.
    Une personalisht besoj ne liri individuale te vendosjes ,dhe feja eshte shume personale edhepse eshte keqperdorur, keqperdoret, keqinterpretohet , i jepet fytyre identifikimi kombetare dhe shteterore vende vende .mbetet personale gjithmone,dhe ne pafuqi per te nderruar perdorimet dhe keqperdorimet qe permend me lart ,une do te pranoja fene time qe them po me lart ...

    Per keta katermbedhjetet qe eshte e drejta e tyre e patjetersueshme , kam kaqrime Pashket e para vellezer te konfesionit Katolik.

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 23-03-2008 më 09:48
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  4. #4
    Syrigana Maska e Kujtim Demiri
    Anëtarësuar
    04-12-2007
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    150
    po me duket se nese flas diqka me shume se at qe ka thene "Kandili 1" do t'a teproje keshtu qe vetem do ta pershendetja "Kandilin 1" se tha at qe duhet thene...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Edhe mua me pelqe ta nderoj fene time(musliman).

  6. #6
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar më parë nga Kandili 1 Lexo Postimin
    Ky eshte lajm i gezueshem per katoliket shqiptare,kuptohet kjo.
    Por une ua them qe ata te 14-tet s`kane qene muslimane!Me emer ndoshta, po jo me besim.
    Pse e them kete?
    E them per kete arsye:
    Ni njeri qe e beson Zotin si musliman , nuk kthehet ne tjetren fe per t`u fale para figurave.
    Muslimani nuk e pranon qe Mejremja(qe ju i thoni Maria) e lindi te birin e Zotit,te cilin ju vende-vende e quani Zot!!!
    Mejremja e lindi Profetin Isa(a.s.),sepse keshtu deshi Zoti.
    Nje njeri qe nuk e pranon qe Mejremja e lindi Isen(a.s.),tue mos pase kontakt seksual me ndonje njeri, nuk eshte musliman.
    Muslimani i pranon mrekullite e Ises(a.s.),po i pranon si mrekulli te Profetit Isa(a.s.),te cilat mrekulli iu dhuruen nga Zoti.

    Hiq fundamentalizmin, qe ne mbi 90% te rasteve vje nga padrejtesite qe u behen disa vendeve muslimane(Palestinezeve p.sh.),muslimanet jane ne rregull.
    Kur ka ndodhe ndonjehere qe muslimanet shqiptare kane vu bomba ne vendbanime shqiptare per te vra shqiptare te krishtere? Kurre s`ka ndodhe nje gje e tille,as nuk do te ndodhe ne te ardhmen.
    Sigurisht, ne duhet te jemi te kujdesshem nga ndikimi i rrymave ekstreme(muslimane dhe te krishtera) te shqiptaret.

    A e dini ju sa katolike jane kthye ne fene Islame?Ka shume te tille.Ata behen muslimane e jo Talibane.

    Me ty pajtohem plotesisht ka shum njerez qe jan musliman vetem me emra he asgje tjeter te jesh musliman ka kuptimin e jere nuk duhet ti bjesh joksit se un jam muskliman por duhet ti kryesh detyrat islame.

    Keto nuk kane bere asnji konvertim na feja Musliane ne Krishterizem por keto kane bere pranimin e zotit sepse me pae nuk kan qen te fe fare tash u krishterizuan, patja e nje emrit uslian si Abdyl ose Ali ose Rahman nuk ka te beje me imanin ( Besimin ) tend, si ne kete rast ku keto jane "konvertuar".

    nuk ka pak qe jan kethyer prej te Krishterte shofi persont e famshem si Basketbollisti Karim ABdul Xhabar, Cat Stivens - Jusuf Islami, Michael Jackson, etj.....

    Per me shum inforacione lexojeni Linkun:

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...verts_to_Islam
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sturmgewehr : 23-03-2008 më 09:58
    Mia San Mia

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardaniAU : 23-03-2008 më 10:00 Arsyeja: gabim gjysor

  8. #8
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU Lexo Postimin
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    Nuk ka nevoj per ofendime dhe te fyemi ne forum po diskutojm qete tema eshte per ato qe jan konvertuar ne Krishterizem.

    po e shofi se ke terme qe nuk i kupton mire, termi Arab nuk ka te beje me termin Islam sepse musliman mund te jete edhe nje Zezak edhe nje Suedez edhe nje Kinez kjo nuk ka lidhje me shtetet Arabe ki kujdes kur thekson Shtetet Muslimane disa prej atyre shteteve jane duke e keqperdorur fene Islame dhe ne ate menyre duan ta sundojne popullin duke shfrytezuaer nivelin e ulet te arsiimit te ati populli dhe naivitetin e tyre.

    Mos Haro se ne shekujt e ereta kisha ka djeg njerez ne lekuren e gjall me qindra mira duke i akuzuar se bejne magji dhe duke i akuzuar se jan shtriga ose arsye te tjera, mos haro se ne shekullin e heret kur kisha mereshe me djejen e njerezve per se gjalli feja islame ishte ne kuklmin e saj dhe te krishteret mesonin prej mulimaneve shume shkenca u zhvilluan ne Kalifatin ne ate kohe, mund te them se nese nje musliman do te jet musliman i vertet duhet ta ndjeke rugen e Pejamberit si ata qe bene ne ate kohe ne kohen e tiij dhe nje koh te gjat mas tij, sot per fat te keq islamit i eshte dhene nje imazh i keq ku pasaniket e degjeneruar sheik e perdorin fene Hyjnore Islmame per interesa personale dhe kjo mua me shqetson shum se na ben ne Muslimanet qe jemi njerez te qet te dukemi Agresiv dhe jotolerant.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sturmgewehr : 23-03-2008 më 10:21
    Mia San Mia

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    po sot ne ROME papa pagezoi edhe gazetarin e corrire della sera magdi alan
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Urime Pashkët vëllezër të besimit katolik!

    Konvertimi, andej ose këndej, është çështje personale e njerëzve. Është me rëndësi se prapëseprapë edhe të konvertuarit ngelin shqiptarë, andaj nuk ka nevojë për ofendime e fjalë të rënda nëpër forume.

    Numri i 30 Prillit 2001 i gazetës The Daily Telegraph sjell të dhënat se gjatë 20 viteve të fundit, rreth 20,000 njerëz në Angli janë konvertuar dhe, si në shumë vende tjera, lëvizja drejt Islamit është shpejtuar.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e gjilan55
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    310
    Eshte e drejt e secilit te mbaj apo te marr nje fe te caktuar ,dikush mund ta quaj veten edhe ateist,e tera kjo do te duhejte mbetej qeshtje personale e secilit.ata qe ndrrojn fene nuk e besoj qe kan qen besimtar te devotshem te fese paraprake,ka njerez qe sot ndrrojn emer e mbiemer e ndoshta edhe perkatsin kombtare ose qe ti ikin ligjit per te( mirat )qe i kan ba ma heret.ndersa disa sharje qe i ka ba njeri ma lart ndaj fese muslimane nuk besoj qe i ka msu nga prifti i tij prandaj ta kursejm njeri tjetrin nga sharjet e panevojshme dhe krejt ne fund urime pashket te gjith besimtarve te fese katolike.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU Lexo Postimin
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    Ti kujdes me ket fjalor ti me kete vetem tregon se nuk ke as kultur as edukat, une i bej thirrjet moderatorit le te i terhet verejtjen keti personi se ka ber fyerje te rend.

  13. #13
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    e Kame thene dhe here te tjera, por po e them dhe nje here.

    Pra qametit shume te krishter pranojne Islamin, kurse shume musliman behen te krishter, ky eshte nja nga hadithet e Muhammedit (paqa dhe meshira e Allahut mbi te) per shenjat e qametit.
    hadith "" prara qametit shume te krirshter behen musliman, dhe shume musliman behen te krishter.
    Keshtu qe kjo ska per tu habitur se kjo do ndodhi
    Mua si musliman me rritet besimi nga keto ngjarje
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  14. #14
    superman Maska e rolling
    Anëtarësuar
    20-11-2007
    Vendndodhja
    rrokulli
    Postime
    132
    keta nuk kane qene musliman qe e kane respektuar fene por kaen qene te paguar nga kisha per te bere nje gje te tille

  15. #15
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Pse s'thua ti, qenkan shfaros myslimanet.

    Kjo po qe perben lajm per tu debatuar.. pfff
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga hajdin hajdini Lexo Postimin
    keta nuk kane qene musliman qe e kane respektuar fene por kaen qene te paguar nga kisha per te bere nje gje te tille
    keta kane qene myslyman laik, ose ateist si shumica e shqiptareve ne komunizem
    dhe nuk ka pse te habitet njeri
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    zdi qa jeni tranu kshtu pi boni kto sene t'mdhaja sene qe ndodhin nkejt boten po me ja nis ateistat me i bo tmdhaja kto sene hahahahah paramenone kur papa e ka pranu shum fakte t'evolucionit po me ja nis ateistat mi bo tmdhaja kto sene si ju hahahah
    We are all Aliens

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    jomore mos u quditni se , shum ka qe i thojn vetit musliman po nete vertet nuk jan, po fakti asht se mundet me kan e vertet, pershkak se nuk e njohin ven e vet sa duhet. po qka thuani kur ni prift e njeh fen e vet dhe e pranon fen muslimane, per mashum mund te shihni ne www.diewahrereligion.de dhe e klikatni aty ku asht konventiren. mund te bindeni, por me duket se e njejta gja asht sikur e ketyre 14 vetve.

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU Lexo Postimin
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    nuk po me intereson te paret tan, se teparet tan kan qen pagan. katolik jemi be me dhun, tjeter diskutim nuk kam se vetem sa e teprojm dhe nuk bjen as gje te mir per dy palet, feja asht me qef.vetem me deshir.tungat

  20. #20
    Anëtar Maska e Bond007
    Anëtarësuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    Mbreme ne komunitetin e Shen Palit ne Detroit jan pagzua në emer te Atit e të Birit e të Shpirtit Shenjët! 4-5 musliman, jan ba Katolik edhe nuk eshte ky i pari rast por kapas edhe tjera raste te ketilla kohve te fundit qe kam qen une prezent aty.
    Injoranca e popullit të sotem kalon Ç'do kufi.

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  2. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 24-11-2007, 10:59
  3. Per hir te Allahut lexo kete o musliman (Perqarja)
    Nga Bani gjk në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 08-04-2007, 14:58
  4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02
  5. Nano- Shqipëria nuk është me shumicë muslimane
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 103
    Postimi i Fundit: 17-05-2004, 17:49

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •