Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
  1. #1
    Xp Maska e Vista
    Anëtarësuar
    30-01-2008
    Vendndodhja
    Mbi dhe
    Postime
    582

    Kardinali këshillon femrat të mos martohen me musliman

    Kardinali portugez Jose Policarpo ka bërë shkelje të rëndë duke këshilluar portugezet e reja që të mendojnë dy herë para se të vendosin të martohen me një musliman.

    Ai tha se martesat e tilla sjellin vetëm telashe, bëjnë të ditur mediet amerikane. Jose Policarpo duke këshilluar të rejat portugeze tha: "Duhet të jeni të kujdesshme, dy herë mendoni para se të vendosni të hyni në martesë me muslimanin. Një martesë e tillë sjell vetëm telashe dhe probleme për të cilat as vetë Allahu nuk di se si do të përfundojnë".

    Kjo deklaratë ka shkaktuar shqetësime të mëdha, e sidomos në bashkësinë islame të Lisbonës. Imami i Lisbonës Sheikh David tha se një gjë të tillë kurrë nuk do t'ju këshillonte muslimanëve.

    Muslimanët në Lisbonë janë shqetësuar për shkak të deklaratës së kardinalit Policarposa sepse kjo mund të shpie deri te diskriminimi dhe sjelljet jotolerante.

    Përndryshe, në Portugali jetojnë 85% krishterë dhe afro 40 mijë musliman, të cilët kryesisht janë pasardhësit e të ardhurve nga Afrika e Veriut.

    Në fjalimin e tij kardinali, gjithashtu, tha se është vështirë të jetohet në bashkësinë muslimane, duke marrë parasysh se ata fenë e tyre e konsiderojnë si të vetmen, dhe nuk i njohin fetë tjera.

    Krishterët e përkrahin deklaratën e kardinalit Policarp, duke e konsideruar si këshillë të mirë për femrat krishtere, dhe se ato duhet të jenë të kujdesshme kur mendojnë të hyjnë në martesë me mashkullin e besimit tjetër, e sidomos duhet ta kenë parasysh mënyrën se si muslimanët i trajtojnë gratë e tyre.


    15.03.2009.islamgjakova.net
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    E Verteta është e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anë)

  2. #2
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Femra mos u martoni me mysliman, e ju meshkuj mos u martoni me femra myslimane, po martohuni me p€dera
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Pse hoxha e pranon martesen e muslimaneve me te krishteret?
    Na habite me kete lajm.
    Feelings change - memories don't.

  4. #4
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Pse hoxha e pranon martesen e muslimaneve me te krishteret?
    Na habite me kete lajm.
    Po e pranon , por me kusht qe ai i krishteri te behet musliman!!!!!!! Perndryshe shkon koka .

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Po e pranon , por me kusht qe ai i krishteri te behet musliman!!!!!!! Perndryshe shkon koka .

    GV_USA
    Po edhe kardinali s'besoj te kete kundershtime n.q.s dhe muslimanet pranojne te nderrojne fene.
    Feelings change - memories don't.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Femrave myslymane nuk u lejohet me u martu me mashkull te krishter kurse vetem meshkujve myslyman u lejohet te kene bashkshorte te krishtere apo te nje feje tjeter .

    Ku qendron kleçka ?

    Nje femer nuk do te mund te ushtronte fene e saj me detyrim ndaj bashkshortit kurse nje mashkull sipas islamit e ka per detyre dhe jo vetem tek femra por edhe te femijet qe do kete me ate femer , padiskutim do rriten me sheriat ne vend te ninullave .

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Po edhe kardinali s'besoj te kete kundershtime n.q.s dhe muslimanet pranojne te nderrojne fene.
    Ashtu askush nuk ka kundershtime. Kundershtimet fillojne ne moemntin kur futet feja ne mes, a behet cifti musliman ose kristijan!

    GV_U*S*A
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #8
    BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Auckland, New Zealand
    Postime
    1,560
    Bej te fala plakes ti kardinal qe jep keto keshilla
    Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Une per vete do e nderroja fene per burrin, por shyqyr nuk mu desh se jemi te nje besimi.
    Feelings change - memories don't.

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Po e pranon , por me kusht qe ai i krishteri te behet musliman!!!!!!! Perndryshe shkon koka .

    GV_USA
    kan te drejt muslimant te martohen me krishtere edhe nese ajo e mban fen e vet. por muslimanja nuk ka te drejt te martohet me krishter. keshtu e di un.

  11. #11
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga injejti Lexo Postimin
    kan te drejt muslimant te martohen me krishtere edhe nese ajo e mban fen e vet. por muslimanja nuk ka te drejt te martohet me krishter. keshtu e di un.
    Sa e di une , ndoshta jam gabim, edhe muslimanja ka te drejte te martohet me te krishter, por ky i dyti duhet te nderoj fene, para se te martohet me te!!!!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #12
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga injejti Lexo Postimin
    kan te drejt muslimant te martohen me krishtere edhe nese ajo e mban fen e vet. por muslimanja nuk ka te drejt te martohet me krishter. keshtu e di un.
    Pra, islamikja NUK LEJOHET SIPAS KURANIT, dhe kjo për ju është plotësisht e drejtë..

    ndërsa kur një prift katolik KËSHILLON vajzat e krishtere që të mos ngatërrojnë jetën me aziatikët, kjo qenka problemi i madh.

    vërtetë -> allah-allah
    Prektora

  13. #13
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Une per vete do e nderroja fene per burrin, por shyqyr nuk mu desh se jemi te nje besimi.
    Thjeshte per kuriozitet nese ben te dij, kujt besimi i takoni juve me burin tend ?!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Jemi te dy bektashinj.
    Feelings change - memories don't.

  15. #15
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    darwino..

    Une e marr vesh pse i kundervihesh atij myslos me siper dhe s'te ve faj, se indokrinimi e injoranca dhe praprambetja e tyre terrbon edhe magjarin. Ama, ne te njejten kohe, ma heqin petllen deklarata si kjo e atij kardinalit me siper. Mire une dhe ti qe nuk ja vejme veshin shume, por kur mendon qe ka miliona njerez, te cilet fjalet e tyre i kane ligj dhe ndertojne nje jete te tere te bazuar ne mesimet e fese dhe ne kete rast nga perfaqesuesit e Arkitektit, eshte shume shqetesuese. Kupto ti, shtohet diferencimi, shtohet klasifikimi, grupimi. Ngushtohet toleranca dhe presporiteti per unitet dhe paqe. Keto (e kam fjalen per delet qe i perkasin ketyre bagetive te ndryshme qe besojne te gjithe ne barinj te ndryshem) kane arritur ne extreme ndaj njeri-tjetrit dhe pallosha si puna e ketij te tredhurit me lart, vazhdojne i nxisin akoma. C'faj kena ne te tjeret qe duam te jetojme jeten dhe qe jemi te rrethuar nga keto mlysha thuaj...

    Jam dhe do jem gjithmone i prere, kundra marteses ndermjet rracave te ndryshme, sidomos ato negro-aziatiko-latine, por asnjehere nuk kam pare ndonje problem dhe me duket absurde ti ndalosh hapat nje dashurie, te frenosh pasionin e nje cifti, sepse shoqeria ndaloka martesen per shkak te besimit ne Zot. Kjo eshte akoma me prapambetje sesa perce-xhinjte e shkretetires shpirterore. Po i kthejne njerezit akoma mbrapa ne shekujt e kastravecit.

    E dashur, te dua!
    - Edhe une ty, shpirt!
    Prit pak, cilin Zot beson ti?
    - Une besoj ate me kerthize te balli! Po, ti?
    Une besoj ne ate pa kerthize fare.

    Divorc...

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Sa e di une , ndoshta jam gabim, edhe muslimanja ka te drejte te martohet me te krishter, por ky i dyti duhet te nderoj fene, para se te martohet me te!!!!

    GV_USA
    qashtu , se sa e di une femnat jan mate pa fuqishme per ket arsye muslimanja nuk ban ta me krishterin, pos nese aj e ndron fen, e nese muslimani e mer krishteren , ka te drejt ajo ta mban fen e vet,

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Pra, islamikja NUK LEJOHET SIPAS KURANIT, dhe kjo për ju është plotësisht e drejtë..

    ndërsa kur një prift katolik KËSHILLON vajzat e krishtere që të mos ngatërrojnë jetën me aziatikët, kjo qenka problemi i madh.

    vërtetë -> allah-allah
    muslimanja nuk a ka drejt ta mer krishterin kjo asht plotesisht e drejt. Por edhe nese ni prift krishter e dukon krishteren te mos e merr ni azitik e drejt e tyre asht, pse jo, nese kan baz ne bibel per ket ? nuk asht kurfar problemi, perqka problem te gjith kan te drejtat e tyre
    Ndryshuar për herë të fundit nga injejti : 16-03-2009 më 16:42

  18. #18
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Une per vete do e nderroja fene per burrin, por shyqyr nuk mu desh se jemi te nje besimi.

    feja eshte dicka personale ,nuk do e ndrroja per dike .
    ashtu sic respektoje fen e tij ashtu te respektoje fen time.


    dashuria nuk pyt per fe.
    mire e ka thene ky siper ca feje je pastaj te mertohemi.phhhh
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    feja eshte dicka personale ,nuk do e ndrroja per dike .
    ashtu sic respektoje fen e tij ashtu te respektoje fen time.


    dashuria nuk pyt per fe.
    mire e ka thene ky siper ca feje je pastaj te mertohemi.phhhh
    Ne fakt ke te drejte Izadora. Nuk jam praktikuese e fese, dhe feja nuk ka patur fare rendesi per mua.
    Feelings change - memories don't.

  20. #20
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Love mbi te gjitha

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Suedia, aty ku femrat jetojnë parajsën
    Nga Xhuxhumaku në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 13-05-2012, 12:02
  2. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 24-11-2007, 10:59
  4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02
  5. Nano- Shqipëria nuk është me shumicë muslimane
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 103
    Postimi i Fundit: 17-05-2004, 17:49

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •