Close
Faqja 5 prej 13 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 248
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 08-11-2009 mė 08:15

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    po nje lokalitet arkeologjik afer banjes se pejes apo re rrugae banjes di kush gje per kete qytet te vjeter

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    Citim Postuar mė parė nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Arkeologji/antropologji Ju ftojme qe te pasuroni kete forum me shkrime, artikuj, diskutime mbi arkeologjine, antropologjine shqiptare apo boterore.
    Me intereson te di sa i permbaheni ju moderatoret keti shkrimi me lart .

    Ne temen ,,zbulime arkeologjike ne dardane kosove ,, faqen e pare postimi nr 14 pse mungon fotoja kujt i pengoj ajo qe te largohet .
    XH.GASHI din gje per nje lokalitet arkeologjik afer banjes se pejes aty jan gjetur gure te medhenj por para lufte shqiptaret nuk gjurmuan se kishin frike dse serbet do ta shkatrronin at vend

  4. #84

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
    Anėtarėsuar
    24-08-2009
    Postime
    59
    Per Banj te pejes esht vertetuar qe kan qen dikur nje qytetrim Ilir jan gjetur edhe stoli ari ne germime te temeleve qe kan fillu te ndertojn shtepi,,nuk jam i sigurt me duket edhe aty bash ku asht Hotel Onix jan gjeutr stoli te ndryshme qe kan perfundu ne duar te ndryshme apo jan shitur apo shkri pa ditur efektin e tyre kaq kam informata

  6. #86
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga Bart_Forever Lexo Postimin
    Per Banj te pejes esht vertetuar qe kan qen dikur nje qytetrim Ilir jan gjetur edhe stoli ari ne germime te temeleve qe kan fillu te ndertojn shtepi,,nuk jam i sigurt me duket edhe aty bash ku asht Hotel Onix jan gjeutr stoli te ndryshme qe kan perfundu ne duar te ndryshme apo jan shitur apo shkri pa ditur efektin e tyre kaq kam informata
    Peja dhe rethina,jane perplote,me lokalitete Arkeologjike,jane ,shume te ruejtuna,se paku,gjinden 9 lokalitete,qe deri me sote ,kurkushe ,nuke ka germue,nji lokalitet ashte i vjeter 5 000 vjet,mirepo,duhet germue,dhe te shoh driten,disa lokalitete,jane te kohes te DIOKLETIANIT,prej shekullit 3 deri ne shekullin,e 6 te pa prekura,jane shume te RANDESISHMEper HISTORINE SHQIPETARE,ketu ne ket REGJION po te GERMOHET,PO REZOHEN SHUME HISTORIA TE EUROPES ,PER QASHTJEN HISTORIKE TE ILIREVE,dhe DUKESHEM JANE NE FAVOR TONIN,se PAKU ne KOSOVE jane 200 ,VENDEte VJETRA ma SHUME se 1500 vjete,MBISHKRIMET qarte tregojne,se etu,kane,JETUE SHQIPETARET,dhe GJUHA ashte ILIRE,gjuhen te cilen e kemi ne SOT,jese me SHPRES qe ketu te POSTOHEN,edhe FOTOGRAFI,te EXPONATAVE,dhe ti,caketojme se cilitShekull i TAKOJNE,fAlIMINDERIT perketo Pstime dhe XH.Gashit i uroj pune te MBARE ne HULUMTIME te NIVELIT,AMATORE,mirepo edhe VULLNETIT qe ka per ARKEOLOGJI.

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
    Anėtarėsuar
    24-08-2009
    Postime
    59
    Hoteli
    i dhash disa info qe kam pasi qe kam dal i ri nga vendlindja nuk i njof zonat mir se ku e qka ka me shum e me pak ,por me kan interesu gjdo her te dij diqa me shum,po un e shof munges te madhe te shkollimit esht nje nder motivet me te dobta qe ka ndodhur ne gjdo vend ne Kosov , dhe ja tani gjdo armik i ka shfrytzar dobsit tona qe te mos jem askushi,edhe tani qe kemi filluar ti hapim syt pak, nuk behet pun ne ket drejtim

  8. #88
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga Bart_Forever Lexo Postimin
    Hoteli
    i dhash disa info qe kam pasi qe kam dal i ri nga vendlindja nuk i njof zonat mir se ku e qka ka me shum e me pak ,por me kan interesu gjdo her te dij diqa me shum,po un e shof munges te madhe te shkollimit esht nje nder motivet me te dobta qe ka ndodhur ne gjdo vend ne Kosov , dhe ja tani gjdo armik i ka shfrytzar dobsit tona qe te mos jem askushi,edhe tani qe kemi filluar ti hapim syt pak, nuk behet pun ne ket drejtim
    Tokat e Kosoves ,jane perplote me ,banime te vjetra,ketu kane banue QESARET,dhe kane dale shume FETYRA TE FORTA GJATE PELLAZGEVE ILIREVE DHE DARDANEVE,shume HISTORIAN qe njofe une dhe arkeolog,thojne se e VETMJA toke,ne krejte PERANDORIN

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
    Anėtarėsuar
    24-08-2009
    Postime
    59
    Kaq shum info nuk kam por flm per informata me te zgjeruara,,,,diqa tjeter qe kam degjuar esht qe dikur X vite qe prej fshatit Kaliqan maca ka kaluar prej kulmi ne kulm deri ne Pej per qfar kohe behet fjal nuk e di jan gojdhena;te moshuarve ,

  10. #90
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga Bart_Forever Lexo Postimin
    Kaq shum info nuk kam por flm per informata me te zgjeruara,,,,diqa tjeter qe kam degjuar esht qe dikur X vite qe prej fshatit Kaliqan maca ka kaluar prej kulmi ne kulm deri ne Pej per qfar kohe behet fjal nuk e di jan gojdhena;te moshuarve ,
    Shiko,per PEJEN ka SHUME SHTREMBIME NE HISTORI DHE ARKEOLOGJI,se PARI JANE DESHMIT ,nder TOKE LOKALITETI NUMER 3 TRe,pase Fafosit PodujevesVJEN ajo pjes ku bane fjale edhe ti,aty mbyllenkrejte Rruget,fakti se paku 2 qesar te ROMES jane nga PEJA,ate me siguri,dhe,po te germojshe ne kaliqane jane te Kroni Vjeter edhe Gypat prej Balte te marume ne forma te ndryshme uje Forme Uje FORME kATRORE,dhe uji,ashte bartun,bahet fjale se frytet ma te bukura kane qenun prej kesaj ane,ne rende te pare vneshtat,pastaj druejte MARAMENDES,dhe pushimoret,dhe Termet kane Qene Afer,ata qesar ndertuen disa keshtjella per Sigurimin e VET dhe i vendosen edhe seVROJTORE,sapo kishte PROBLEM diku ata PE nji Dite u MBLEDHESHIN dhe FORMOJSHIN USHTI PREJ 10 000 veteve me tonat,sende qe i duheshin nji USHTRIE ne KOHEN e SOTME,dhe ishin te lire,pore Sherbimin e MBROJTJES e KRYEJSHIN cITIM NGA NJI FILLOZOF ROMAK SHEKULLI I ^5 6,

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    Citim Postuar mė parė nga hoteli Lexo Postimin
    Shiko,per PEJEN ka SHUME SHTREMBIME NE HISTORI DHE ARKEOLOGJI,se PARI JANE DESHMIT ,nder TOKE LOKALITETI NUMER 3 TRe,pase Fafosit PodujevesVJEN ajo pjes ku bane fjale edhe ti,aty mbyllenkrejte Rruget,fakti se paku 2 qesar te ROMES jane nga PEJA,ate me siguri,dhe,po te germojshe ne kaliqane jane te Kroni Vjeter edhe Gypat prej Balte te marume ne forma te ndryshme uje Forme Uje FORME kATRORE,dhe uji,ashte bartun,bahet fjale se frytet ma te bukura kane qenun prej kesaj ane,ne rende te pare vneshtat,pastaj druejte MARAMENDES,dhe pushimoret,dhe Termet kane Qene Afer,ata qesar ndertuen disa keshtjella per Sigurimin e VET dhe i vendosen edhe seVROJTORE,sapo kishte PROBLEM diku ata PE nji Dite u MBLEDHESHIN dhe FORMOJSHIN USHTI PREJ 10 000 veteve me tonat,sende qe i duheshin nji USHTRIE ne KOHEN e SOTME,dhe ishin te lire,pore Sherbimin e MBROJTJES e KRYEJSHIN cITIM NGA NJI FILLOZOF ROMAK SHEKULLI I ^5 6,
    shume interesante Hoteli di diēka me teper per rrethin e Pejes te lutem ne qoft se di munt ti postosh flm

  12. #92
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    DI SHUME GJANA PER PEJEN mirepo edhe pjes tjera te Kosoves,nuke i Botoje Shkaku,sepse vetem per BOTIM PER SHKOLLA DUHET TE JEN,e jo per libra,jane te perpilueme shume mire,PEJa GJAKOVA JUNIKU,PRIZERENI DEQANI DHE ISTOKU,edhe disa qytetet ne Dukagjin,kane histori Fantastike,mirepo edhe Rafshi i Kosoves,ka shume gjana qe jane SHTREMBUE NE ARKEOLOGJI DHE HISTORI .

  13. #93
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    Citim Postuar mė parė nga hoteli Lexo Postimin
    DI SHUME GJANA PER PEJEN mirepo edhe pjes tjera te Kosoves,nuke i Botoje Shkaku,sepse vetem per BOTIM PER SHKOLLA DUHET TE JEN,e jo per libra,jane te perpilueme shume mire,PEJa GJAKOVA JUNIKU,PRIZERENI DEQANI DHE ISTOKU,edhe disa qytetet ne Dukagjin,kane histori Fantastike,mirepo edhe Rafshi i Kosoves,ka shume gjana qe jane SHTREMBUE NE ARKEOLOGJI DHE HISTORI .
    mire flm Hoteli ndoshta se paku do te shkruash ne pika te shkurtera ne forum kalofsh mire

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
    Anėtarėsuar
    24-08-2009
    Postime
    59
    Hoteli

    po per ket kronin e vjeter nuk kam ide se ku qendron as qe kam,ndegju apo ka tani ndonje emer tjeter,,,,tjeter e di qe Kaliqan mbi fshat esht nje zon ku ndahet qart pjesa qe dikur ka qen mal shum i dendur dhe me sa kam info egziston nje rrug qe dallon ni pjes qe thuhet ka qen liqe pjesa e poshtme,apo krejt Kosova? por flitet edhe per fshatin vrell qe ka deshmi qe dikur ka egzistuar nje port anijesh Gojdhena...........di


    Di naj sen per kto fjal????

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    O hoteli ne Gasht ja do te nxjerrim nga ju dijen thesarin ja do te bajm me folvetemevete.
    Hahahaaha
    Po tregona ma gjane e gjate per keto gojdhena per fafosin besianen dhe pejen per akuaduktet e Kaliqanit dhe ne veqanti per kodikun e gjuhes shqipe jame ne lidhje shume te mire me nje kolektore te njoftun por per shkaqe te ndryshme nuk e them se kushe eshte besoj se e njef ai ka disa kopje nga nje material me pase i humbur qe eshte ne lidhje me ata kodiket qe ke permend ,me ka premtue se do te mi tregoj vetem ne shikim .
    Eshte i vjeter thuja para pensionit dhe nuk kam deshire ta bezdise.
    Ju shkruani gjera shume interesante .

  16. #96
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    E apo SHEF ZOTNI GASHE ne ato Kodike ashte edhe KALENDARI i ILIREVE,dhe shume duhet per ta kupetue,neqofse,ti e shikon do ta shofish,dhe do ta kuptojshe krejt,ne kofshe GASH,e dyta keto tri LOKALITETE jane te SHkatrueme ne vitin 1958 ,pse? per fabrika,jane shume interesante dhe shume,shume te vjetra,e tashe po e vazhdoje,KISHA NE MAZHIQ,shume interesante,gjate ndertimit te rruges disa inxhinjer serb,edhe pse i pane muret shume te shperndara,ata vazhduen punimin,pa kurfare lajmrimi te shtetit,se ashte ven arkeologjik,shum i madhe,pore,nji gja ,bageristi serb,mirepo rrojtarin serb e ndrone rrojtari Shqipetare,dhe gjate nates krejte shkaterohet,ky SHQIPETARI i JONE Pa Shkolle,lajmron aty ku duhet dhe kure nuke u trathetue qka ka pa,emnin nuke do te tregoje,pore ai me dhane nji skice aqe te persosur me ka qudite,si ashte e mundur te ma vizatoje diqka qe nuke ashte ne gjendje ase njeri i shkolluem te baje,edhe ate naten,pase dy dite,kame punue tri dite aty,me kaci si katundare,mirepo,pasi e gjirova vendin me habiten do gjana,qe pastaj haptas do te dihen,mirepo kure kushe nuke u pergjegje per kurgja,normal se serbet e beogradit edhe sot quditen se si ashte e mundur,,pore nejse....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hoteli : 08-11-2009 mė 18:33

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
    Anėtarėsuar
    24-08-2009
    Postime
    59
    XH.GASHI

    e ma me kto kopie e me kto sekret nxirrni jasht ata qka keni se ktu nuk jemi futur te lexojm di ate di kte dhe sju tregoj,,,ne qoft qe esht edhe aq sekret mos e nxirrni deri sa te futet ndonje shtet tjeter tna fus nen sundim prap te mos dim nga vijm te na bajn si neSHqiptaret ne maqedoni njerz te eger ,,,,,

    Edhe XH.GASHI kqyr avytu m ngat ati plaku ishalla asht me ymer, qe gati kona ne penzion se tash koha e gripit nuk di a del ne pranver

  18. #98
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Shikoje uren ne VUSHTRI sa E VJETER ASHTE,per MENDIMIn TANDE?dhe KESHTJELLA E KAQANIKUT,dhe KESHTJELLA E ZVEQANIT.

  19. #99
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga Bart_Forever Lexo Postimin
    XH.GASHI

    e ma me kto kopie e me kto sekret nxirrni jasht ata qka keni se ktu nuk jemi futur te lexojm di ate di kte dhe sju tregoj,,,ne qoft qe esht edhe aq sekret mos e nxirrni deri sa te futet ndonje shtet tjeter tna fus nen sundim prap te mos dim nga vijm te na bajn si neSHqiptaret ne maqedoni njerz te eger ,,,,,

    Edhe XH.GASHI kqyr avytu m ngat ati plaku ishalla asht me ymer, qe gati kona ne penzion se tash koha e gripit nuk di a del ne pranver
    Mose u ngut,nuke ashte fjala qe jane mesheftesina,kure dikushi i dine,atehere nuke ashte msheftesi,e dyta Xh.Gashi.per ate ne pension,me duket se i kame lajmrue,mirepo ajo nuke beson,ose edhe prej shokeve te mi GASH qe i kame i tregue e kupetove krejte.
    Edhe XH.GASHI kqyr avytu m ngat ati plaku ishalla asht me ymer, qe gati kona ne penzion se tash koha e gripit nuk di a del ne pranver,SHUME QESHARAKE KJO FJALI<
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hoteli : 08-11-2009 mė 19:01

  20. #100
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Sa per qazim namani qe ka shkrue libren kame ba kritika mirepo me dhimbet qe ka bamur,ate tem te betejes se kosoves,edhe pse ka doktorue ska dijuni per kurgja se bashku me E rexha,vetem sa e prishi krejte Kosoven me Historia serbe,duhet cekur se ARKEOLOGJIJA JONE NUKE KA KURGJA serbe NE KOSOVE PERKREJTE KOHNAT JANE DESHMITE,DESHMITE SHUME TE BUKURA DHE KURE NJERIU I DINE KURE NUKE PLAKET JET ME NJIPARE MEND.

Faqja 5 prej 13 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •