Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 111 prej 111
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga DeuS Lexo Postimin
    Ironike qe PS eshte ne target per lidhje me serbet, nderkohe qe sot Berisha, ja futi ne xhep tere rrafinerite e naftes Fazllicit, i cili eshte edhe klienti me i mire i vajzes se tij. Ky qe permenda mos eshte valle serb?! Its a lose lose situation dude..
    eshte serbo boshnjak, me keq

    Ate pra po mundohem ti them une po bejne sikur s'e kuptojne. Pune e madhe ca beri Popovici ne 1944, ti shif ca po te ben Perishovici e Fazllici ne 2009

  2. #102
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    po ti e ke lexu temën, apo the të boshe si i quti i radhës se t'u prek Partia e fisit?
    Grupo, qetesohu mer daj!
    Shume me vrrull e paske marr..

    Une nuk kam parti, per fatin e mire tendin..
    Nese do kisha dicka ne dore, propaganden tende dhe te shume te tjereve, shqiptaret nuk do e degjonin me dhe nuk do kishe shans qe tema te tilla te thithnin kaq shume njerez, sepse do ishin krenar e sovran ne shtetin e tyre demokratik, te lire e ligjor.

    Po jua le temen juve te zgjuarve tashme..

  3. #103
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    ene unë më mirë në emigracion them, se në emigracion të paktën ske nai përgjegjësi për ashtusiçështjen e venit, ene mund ta denigrosh pa patentë tu mor për bazë shtypin apolitik dhe të qëruar të ashtusiçështjes.

    le që emigrantët jon shkallë superiore njerëzish, janë içik si përtej dmth

  4. #104
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    eshte serbo boshnjak, me keq

    Ate pra po mundohem ti them une po bejne sikur s'e kuptojne. Pune e madhe ca beri Popovici ne 1944, ti shif ca po te ben Perishovici e Fazllici ne 2009
    me i vrimë fyllit dmth. nuk po bo njeri sikur skupto, po jeni tu fol kodra mas bregu me "zbulimet" e Çorapes.

    e nolta osht që nga superioriteti emigrant dhe gjithdija e modhe që keni mor nga Çorapja dhe shokët e tij të PS ju duket sikur keni nai argument me përdor dhe robt po bojn sikur skuptojn se s'i përgjigjen do "argumentave" të Çorapes... kape hudhe për qafe demek

  5. #105
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    kjo Ina Rama që i qiti të pabaza gjith akuzat për fazlliçin, dhe ajo gjykata në londër që e kan përmen dhe më para që i ka vu gjobë Çorapes për shpifje allaballkanike kundër biznesmenit në fjalë, mos jon gjo vegla të kompllotit angloamerikon, spiun i të cilit osht fazlliçi?

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Ok poce, postimi i fundit ky per sonte:

    1. Ku eshte vendimi i gjykates angleze kunder Mero Bazes
    2. Kush tha qe eshte spiun i Anglise, eshte "anglez" me nenshtetesi angleze, sic i ke trecerekun e ballkansve ne Angli.
    3. Corapja s'te pelqen, po Dizenjatorja te pelqen?
    4. Ke plot emigrante "superiore" me PD dhe me Salen, po i ben kunder
    5. Naten e mire

  7. #107
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anëtarësuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    Citim Postuar më parë nga Liqvid Lexo Postimin
    populli vlla serb pra. e ke gjo at pjesen ku puthen vellazerisht?

  8. #108
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anëtarësuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    Citim Postuar më parë nga Liqvid Lexo Postimin
    "ceshtja e kosoves osht ceshtje e brendshme e serbise"

  9. #109
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anëtarësuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    Citim Postuar më parë nga pryll Lexo Postimin
    le që emigrantët jon shkallë superiore njerëzish, janë içik si përtej dmth
    lol. ata jan vala e dyte e perhapjes se fjales se Partise pra. masi maro vala e pare dhe konsumohet, kujtohen tpertejshmit qe ti bojn jehone jashqitjeve te meros. nderkoh, si per cudi, vete meroja s'i permen mo (i harro "me frymen e shejnte". )

    po renci ka qe fjala e partise arri aty ku duhet, pavarsisht se s'hy mo npun. duhet me llogarit i time lag 4-6 months para se me u sqaru. ata tanglis teorikisht mun ta kene me te shkurter

  10. #110
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anëtarësuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    Citim Postuar më parë nga pryll Lexo Postimin
    ja dhe themelusit e PS

    kohe te lavdishme ato mo

  11. #111
    kasap komunistësh Maska e DRAFGUNGER
    Anëtarësuar
    07-07-2009
    Postime
    66
    Pleniumi i 8-të i Partisë Komuniste shqiptare u mbajt nga data 26 shkurt – 8 mars 1948. Pleniumi u mbajt me qëllim dënimin e shkaktarëve që zvarritën marrëveshjen me Jugosllavinë, por edhe për të treguar se sa të gatshëm ishin komunistët shqiptarë për t'iu dhënë çdo gjë serbo-komunistëve.

    Materialet janë marrë nga botimi “Marrëdhëniet shqiptaro–jugosllave, 1945-1948, Dokumente”, përgatitur nga Ndreçi Plasari dhe Luan Malltezi, botuar nën kujdesin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave në vitin 1996.

    I gjithë materiali gjendet në origjinal në:

    Arkivi Qendror Shtetëror i Republikës së Shqipërisë. Fondi 14/AP, dosja 42, viti 1948.


    Koçi Xoxe: Hyrja e Bashkimit Sovjetik në luftë dhe ardhja e delegatëve të Partisë Jugosllave Miladin e Dushan e shpejtoj dhe e vuri në rrugë të drejtë formimin e Partisë. Kjo u bë me përpjekje dhe me luftë, sepse ekzistonin tendenca të forta tarafi dhe kishte elementë të huaj që nuk shkriheshin për Partinë. Por nga ana tjetër, në bazë kishte edhe ndjenja të forta, kishte kërkime dhe insistime që të formohej Partia. Nga grupet, Grupi i Korçës kishte pasur vijën më të drejtë, ishte lidhur më shumë me masat dhe kishte një përbërje predominante elementi punëtor.

    ...Partia Jugosllave lojti një rol me rëndësi dhe ushtroi një influencë të madhe në formimin e Partisë sonë. Grupet komuniste kishin ndier dhe kërkonin tek ajo t'u theshte fjalën e saj dhe t'u tregonte rrugën se si duhej vepruar, sepse ajo ishte një parti e fortë me eksperiencë dhe që po korrte suksese me luftën e saj.

    ...Miladini aplikoi një vijë jo të drejtë në krijimin e udhëheqjes, favorizonte shumë intelektualët dhe nuk ndiqte si duhej një politikë për përkrahjen e ngritjen e elementit punëtor....


    Enver Hoxha: Puna drejtohej nga sekretari politik dhe Miladini dhe afer tyre më shumë qëndruan njerëz si Liria, Dishnica, Baca dhe Nakoja. Në gjithë kohën e luftës u bë vetëm një Plenum në Helmës. "Nuk u punua që të krijohej një Komitet Central, që të funksiononte. Nga kush do të punohej? Natyrisht nga Miladini dhe unë.

    Koçi Xoxe: Ardhja e shokëve jugosllavë, Veloja e Dizdari, që siilnin direktiva nga Komiteti Central i Partisë Jugosllave, ka qenë një ndihmë shumë e madhe.

    Gogo Nushi: marrëdhënie vëllazërore midis popujve tanë, lindën dhe u forcuan gjatë Luftës NÇ, duke ndjekur rrugën e përbashkët. Këto mardhënie u konkretizuan me aleancën tonë me Konventën dhe me marrëdhëniet e tjera midis dy vendeve.

    ...Pa lidhjet e ngushta, bashkëpunimin dhe ndihmën e vlefshme që popujt e Jugosllavisë i kanë dhënë vendit tonë, nuk do të ishin të mundshme fitoret tona,

    ...Brana Peroviçi në mbledhjen e Komitetit Qendror të Rinisë i bëri një kritikë për punët që nuk kishin shkuar mirë dhe në ekspozenë e tij nuk i preku të gjitha problemet.

    mos harroni çiçin tani
    Ndryshuar për herë të fundit nga DRAFGUNGER : 15-07-2009 më 12:40
    ...ene që thu ti, ku e lash, ah po...Partizoni prap tek plenat, shum gjat e majtëm afër Tironës...

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •