Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220

    Thumbs up Parlamenti i Belgjikës votoi për ndalimin e burkave (Ninjave)


    Bruksel, 29 prill – Dhoma e poshtme e parlamentit të Belgjikës ka miratuar të enjten ndalimin e bartjes së burkave në vende publike dhe në rrugë. Ligji u miratua pa asnjë votë kundër.
    Projektligjin e miratuar sot duhet tashti ta vërtetojë edhe Senati i Belgjikës dhe pritet se ligji do të hyjë në fuqi deri në muajin qershor apo më së largu korrik të këtij viti. Ky është ligji i parë i këtij lloji në Evropë.
    Përjashtime do të lejohen vetëm në rast të festimeve të caktuara, nëse këtë e lejojnë autoritetet lokale. Në rast të shkeljes së ligjit parashihen dënime nga 15 deri në 25 euro, përkatësisht deri në shtatë ditë burgim, pos në rast të lejes policore për bartjen e burkës.
    Politikanët belgë pohojnë se arsye kryesore e kësaj ndalese është çështje sigurie, pasi në vende publike duhet të jetë e mundshme identifikimi i personave. Por, sipas mendimit të kritikëve të kësaj ndalese, bëhet fjalë thjesht për masa populliste.
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  2. #2
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    D.m.th. per festa po iu lejojka, po myslimanet nuk besojne se keto tesha duhet te vishen vetem ne festa. Shpresoj qe t'i rritet buxheti Belgjikes nga gjobat qe do te marrin keta injoranta fetare (qe s'dine as pse e veshin). Gjynah edhe keta po ankohen per krize ekonomike.

    Keta thone se duhet te ndalohen keto veshje, ndersa une pyes: Pse a eshte dashur te lejohen ndonjehere a?

    Tek e fundit do te kene kenaqesine qe t'i veshin vetem ne shtepi, te lumte keta
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 29-04-2010 më 20:31

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-09-2009
    Postime
    547
    Personalisht, nuk mund ta kuptoj mbulimin e fytyres (te mos keqkuptohet kjo me mbulimin e kokes apo te trupit). Per mua eshte thjesht humbje e identitetit. E ne pasaporte a e qesin fytyren?

    Normalisht njeriu mund te mbulohet per shkak te kushteve klimatike, si ne rastin e te ftohtit te madh, apo te nxehtit te madh. Pastaj, pse u dashka ta mbuloje fytyren femra e jo mashkulli?

    A do ta kishte veshur ndokush keshtu vajzen e vet? Vec ajo ngjyra e zeze ta kall daten e jo me edhe mbulimi i krejt fytyres
    Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

  4. #4
    [QUOTE=Nice_Boy;2694040]


    Përshëndetje, Nice_Boy
    s'di pse e botove këtë shkrim te toleranca fetare. Ky duhej të kishte një vend më meritor dikund te aktualiteti ose shtypi ditor.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  5. #5
    ...............
    Ndryshuar për herë të fundit nga INFINITY© : 29-04-2010 më 22:48

  6. #6
    Lajm i mire
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  7. #7
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Europa po luan loje te bukur... diku i lejojne me ligj... diku i ndalojne me ligj... totalisht jo koherente...
    Duhet te presim edhe pak te kuptojme ku do dali.

  8. #8
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar më parë nga Dielli_ime Lexo Postimin
    Personalisht, nuk mund ta kuptoj mbulimin e fytyres (te mos keqkuptohet kjo me mbulimin e kokes apo te trupit). Per mua eshte thjesht humbje e identitetit. E ne pasaporte a e qesin fytyren?

    Normalisht njeriu mund te mbulohet per shkak te kushteve klimatike, si ne rastin e te ftohtit te madh, apo te nxehtit te madh. Pastaj, pse u dashka ta mbuloje fytyren femra e jo mashkulli?

    A do ta kishte veshur ndokush keshtu vajzen e vet? Vec ajo ngjyra e zeze ta kall daten e jo me edhe mbulimi i krejt fytyres
    Plotesisht dakort.

  9. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Po krijohen evenmente te kota, sa debati, sa shkrimi e sa bertima ne gazeta e televizione per nje qershaf, qe prek ndoshta 3000 femra ne ter evropen.

    Nuk besoj qe eshte qellimi tek siguresa, por eshte ber si mod per ti ikur problemeve sociale dhe krizes globale qe ka prekur keto shtete si franca, belgjika e holanda. Prandaj, duhet preokupuar popullaten me tjer probleme qe s'qojn fare pesh ne permirsimin e jetes se tyre.

    I ndaluan minaret, i ndaluan shamit, i ndaluan kurbanet, tash presim ndalesen e ardhmes,... ne holand me duket qe eshte permend edhe ndalesa e kuranit. Shpresa te mira per nje te ardhme paqesore keto ligje.

  10. #10
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Europa po luan loje te bukur... diku i lejojne me ligj... diku i ndalojne me ligj... totalisht jo koherente...
    Duhet te presim edhe pak te kuptojme ku do dali.

    Historia e vjeter dhe moderne e Perendimit eshte e mbushur me kolonizime dhe luftra ndaj vendeve myslimane.
    Sot Europa eshte bere han pa porta (globalizmi qe i qofshim fale) dhe eshte ngopur me arabe dhe te arabizuar.
    Pjelloria e ketyre emigranteve krahasohet me lepujt, kurse shterpesia europiane mund te krahasohet me pandat qe shpallet feste kombetare kur pjell nje pande ne shtateqind.

    Dhe sikur te mos mjaftonin keto tani fillon dhe ben lojra cirku "hiqni percet"..."jo jo mos i hiqni".
    Tallen neper gazeta me Muhamedin, pastaj kerkojne falje.
    Shkurt, as te iq, as te leshon.

    Asnje pike nga keto qe permenda deri tani, per europianet nuk ka lidhje me "lufte fetare". Lufterat kane qene "thjesht biznes", talljet dhe perbuzjet ndaj myslimaneve thjesht "liri fjale dhe mendimi".
    Kurse ne syte e arabeve dhe te arabizuarve te gjitha keto kane lidhje vetem me lufte fetare...xhihad.


    Europa e ka bere njehere kete loje te bukur, para 1400 vjetesh me sllavet. Sot gjysma e Europes dhe trecereku i Ballkanit flet sllavisht.
    Ballkani e ka bere njehere tjeter kete loje te bukur me turqit, dhe u ngop 500 vjet.

    Do ndryshoje rregulli "Historia perseritet"?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kavir : 30-04-2010 më 05:32
    -

  11. #11
    Sipas gazetave te sotme, aty thuhej;"Belgjika parakaloj Francen", pasi ishte kjo e fundit qe e promovoj kete kerkese per ta miratuar...
    Mgjs, ky ligj nuk sjell asgje te mire konkrete, thjesht pakenaqesi...
    Por me e bukura e percjellin si " liri te gruas "... GJOJA!, por qe atje grate po mbeten pamartuar..., se burrat po martohen mes tyre...
    Jam shume dakort me ke me pare thote qe; eshte thjesht nje pretekst per te terhequr vemendjen nga çeshtjet kryesore..., politikanet jane kampione ping-pongu...
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e ylli_pr
    Anëtarësuar
    29-11-2006
    Postime
    311
    Te menqurit nga shqiptaret kane thene se,
    ISLAMIZMI ESHTE TRAGJEDIJE PER KOMBIN TONE. eSHTE E NJEJTE SIKUR ME HERET QE I KA RA KOLERA POPUJVE, E QE I MBYTE ME MIJERA.
    Athua deri kur do te sherohet kombi jone nga kjo tragjedi ???

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220

    Sherri i ferexhesë, gjobë 500 euro dhe burg shtëpiak

    Novara, 5 maj – Një 26 - vjeçare tuniziane është bërë gruaja e parë në Itali e cila është gjobitur për shkak të bartjes së ferexhesë. Gruaja me emrin Amel ka hyrë në zyrë postare në Novara me kokë të mbuluar me ferexhe, kurse policia lokale e ka gjobitur me 500 euro, duke iu referuar një ligji të miratuar në vitet e 70 të shekullit të kaluar, sipas të cilit ndalohet mbulimi i fytyrës në publik.

    “Krejtësisht e rastësishme është se bëhet fjalë për një femër që bartte ferexhe. E njëjta gjë do të ndodhte dhe do të gjobitej edhe ndonjë motorist, i cili do të hynte në postë apo bankë me helmetë mbrojtëse në kokë”, ka thënë prefekti i kësaj qyteze italiane Massimo Giordano. A ka përkujtuar se banorët e Novarës janë të vetëdijshëm se secili popull ka traditën e vet, por ligji duhet të respektohet. Njëkohësisht me këtë incident, komuniteti mysliman në Itali ka ftuar për respektimin e ligjeve italiane, madje edhe nëse kjo nënkupton ndalesën e plotë të bartjes së ferexhesë në publik.

    Si raporton Vecernji list, Amel Marmouri, tuniziania e gjobitur nga policia tashti është gjobitur edhe nga burri i saj me burgim shtëpiak. Si ka deklaruar burri i saj 36 vjeçar dhe i papunë, ai nuk ka para për të paguar gjobën, kështu që nëse ligji e ndalon mbulimin e fytyrës në opinion, Amel kurë më nuk do të dalë jashtë shtëpisë.

    “Nuk e di ku do t’i gjej 500 euro për të paguar gjobën. Kam menduar se bartka e ferexhesë nuk është në kundërshtim me ligjin. Tashti e di dhe e di se kjo ndalesë nuk ka të bëjë me anojë religjion, por jo gjë nuk e ndërron vendimin tim. Amel do të mbetet në shtëpi. Nuk dua që të shkilet ligji, por gjithashtu nuk vjen në konsiderim që gruan time ta shikojnë meshkujt tjerë, andaj Amel kurrë më nuk do të dalë jashtë shtëpisë, as ditën,a s natën. Këtu unë asgjë nuk mund të ndryshojë”, ka thënë për Daily Mail Ben Salah Braim, burri i tunizianes së gjobitur.
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Nice_Boy Lexo Postimin
    Novara, 5 maj – Një 26 - vjeçare tuniziane është bërë gruaja e parë në Itali e cila është gjobitur për shkak të bartjes së ferexhesë. Gruaja me emrin Amel ka hyrë në zyrë postare në Novara me kokë të mbuluar me ferexhe, kurse policia lokale e ka gjobitur me 500 euro, duke iu referuar një ligji të miratuar në vitet e 70 të shekullit të kaluar, sipas të cilit ndalohet mbulimi i fytyrës në publik.

    “Krejtësisht e rastësishme është se bëhet fjalë për një femër që bartte ferexhe. E njëjta gjë do të ndodhte dhe do të gjobitej edhe ndonjë motorist, i cili do të hynte në postë apo bankë me helmetë mbrojtëse në kokë”, ka thënë prefekti i kësaj qyteze italiane Massimo Giordano. A ka përkujtuar se banorët e Novarës janë të vetëdijshëm se secili popull ka traditën e vet, por ligji duhet të respektohet. Njëkohësisht me këtë incident, komuniteti mysliman në Itali ka ftuar për respektimin e ligjeve italiane, madje edhe nëse kjo nënkupton ndalesën e plotë të bartjes së ferexhesë në publik.

    Si raporton Vecernji list, Amel Marmouri, tuniziania e gjobitur nga policia tashti është gjobitur edhe nga burri i saj me burgim shtëpiak. Si ka deklaruar burri i saj 36 vjeçar dhe i papunë, ai nuk ka para për të paguar gjobën, kështu që nëse ligji e ndalon mbulimin e fytyrës në opinion, Amel kurë më nuk do të dalë jashtë shtëpisë.

    “Nuk e di ku do t’i gjej 500 euro për të paguar gjobën. Kam menduar se bartka e ferexhesë nuk është në kundërshtim me ligjin. Tashti e di dhe e di se kjo ndalesë nuk ka të bëjë me anojë religjion, por jo gjë nuk e ndërron vendimin tim. Amel do të mbetet në shtëpi. Nuk dua që të shkilet ligji, por gjithashtu nuk vjen në konsiderim që gruan time ta shikojnë meshkujt tjerë, andaj Amel kurrë më nuk do të dalë jashtë shtëpisë, as ditën,a s natën. Këtu unë asgjë nuk mund të ndryshojë”, ka thënë për Daily Mail Ben Salah Braim, burri i tunizianes së gjobitur.
    hajde taleban hajde

    burgim i perjetshem me ni fjal per grun e shkret.

    ne islam respektohet gruja pellasin lopet islamike. i ka te drejtat ne kuran thon lopet.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Ferexhen le ta mbajne ata qe e kan shpikur dhe brenda vendit te tyre.Dolen nga arabia ta heqin ferexhen se na tramaksen.
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684




    Fjal te renda jan keto !

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •