Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,851
    Postimet në Bllog
    18

    Ekspertët: Triliona dollarë të shpenzuara për "ndryshimin e klimës" bazuar në të dhënat e gabuara

    Triliona të shpenzuara për 'ndryshimin e klimës' bazuar në të dhënat e gabuara të temperaturës, thonë ekspertët e klimës

    Meteorologu gjen 96 për qind të stacioneve të temperaturës NOAA të vendosura në 'ishujt e nxehtësisë urbane', duke përfshirë pranë tifozëve të shkarkimit dhe në 'çatitë e nxehta'.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 10.52.27 PM.jpg

Shikime: 86

Madhësia:  69.7 KB
    (Ilustrim nga The Epoch Times, Getty Images, Shutterstock)

    Nga Katie Spence

    29 janar 2024

    Për të ruajtur një "planet të jetueshëm", Toka nuk mund të ngrohë më shumë se 1.5 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale, paralajmërojnë Kombet e Bashkuara.

    Dështimi për të ruajtur këtë nivel mund të çojë në disa katastrofa, duke përfshirë shtimin e thatësirave dhe fatkeqësive të lidhura me motin, më shumë sëmundje dhe vdekje të lidhura me nxehtësinë, dhe më pak ushqim dhe më shumë varfëri, sipas NASA-s.

    Për të paralajmëruar vështirësitë e afërta dhe për të kufizuar rritjen e temperaturës globale, 194 shtete anëtare dhe Bashkimi Evropian në vitin 2016 nënshkruan marrëveshjen e OKB-së. Marrëveshja e Parisit, një traktat ndërkombëtar ligjërisht i detyrueshëm me qëllim që të "ulë ndjeshëm emetimet globale të gazeve serrë".

    Pas marrëveshjes, shpenzimet globale për projektet e lidhura me klimën u rritën në mënyrë eksponenciale.

    Në 2021 dhe 2022, taksapaguesit në botë shpenzuan mesatarisht 1.3 trilion dollarë për projekte të tilla çdo vit, sipas grupit këshillimor jofitimprurës Iniciativa për Politikat e Klimës.

    Kjo është më shumë se dyfishi i nivelit të shpenzimeve në 2019 dhe 2020, i cili arriti në 653 miliardë dollarë në vit dhe është dukshëm më i lartë nga 364 miliardë dollarë në vit në 2011 dhe 2012, thuhet në raport.

    Pavarësisht nga derdhja e parave, Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) raportoi se viti 2023 ishte viti më i nxehtë i regjistruar.

    Stacionet e monitorimit të klimës të NOAA zbuluan se temperatura mesatare e sipërfaqes së tokës dhe oqeanit të Tokës në vitin 2023 ishte 1.35 gradë Celsius mbi mesataren para-industriale.

    "Viti 2023 jo vetëm që ishte viti më i ngrohtë në rekordin e klimës 174-vjeçare të NOAA-s, por ishte edhe më i ngrohti deri tani," tha Sarah Kapnick, shkencëtarja kryesore e NOAA.

    "Një planet në ngrohje do të thotë që ne duhet të jemi të përgatitur për ndikimet e ndryshimeve klimatike që po ndodhin këtu dhe tani, si ngjarjet ekstreme të motit që bëhen më të shpeshta dhe më të rënda."

    Për të paralajmëruar vështirësitë e afërta dhe për të kufizuar rritjen e temperaturës globale, 194 shtete anëtare dhe Bashkimi Evropian në vitin 2016 nënshkruan marrëveshjen e OKB-së. Marrëveshja e Parisit, një traktat ndërkombëtar ligjërisht i detyrueshëm me qëllim që të "ulë ndjeshëm emetimet globale të gazeve serrë".

    Pas marrëveshjes, shpenzimet globale për projektet e lidhura me klimën u rritën në mënyrë eksponenciale.

    Në 2021 dhe 2022, taksapaguesit në botë shpenzuan mesatarisht 1.3 trilion dollarë për projekte të tilla çdo vit, sipas grupit këshillimor jofitimprurës Iniciativa për Politikat e Klimës.

    Por një kor në rritje e shkencëtarëve të klimës po thonë se leximet e temperaturës janë të gabuara dhe se triliona dollarët që derdhen bazohen në një problem që nuk ekziston.

    Më shumë se 90 për qind e stacioneve të monitorimit të temperaturës të NOAA kanë një anim të nxehtësisë, sipas Anthony Watts, një meteorolog, bashkëpunëtor i lartë për mjedisin dhe klimën në Institutin Heartland, autor i faqes së internetit të klimës Watts Up With That dhe drejtor i një studimi që ekzaminoi NOAA stacionet klimatike.

    “Dhe me një numër kaq të madh, mbi 90 për qind, metodat që NOAA përdor për të reduktuar këtë nuk funksionojnë sepse paragjykimi është kaq i madh,” tha z. Watts për The Epoch Times.

    “Pak stacione që kanë mbetur që nuk janë të njëanshëm sepse janë, për shembull, jashtë qytetit në një fushë dhe janë një stacion kërkimor bujqësor që ekziston për 100 vjet ... të dhënat e tyre mbyten plotësisht nga grupi shumë më i madh i të dhëna të njëanshme. Nuk ka asnjë mënyrë për ta rregulluar atë.”

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 10.57.32 PM.jpg

Shikime: 68

Madhësia:  43.8 KB
    Një meteorolog monitoron motin në qendrën e NOAA për parashikimin e motit dhe klimës në Riverdale, Md., më 2 korrik 2013. (Mark Wilson/Getty Images)

    Meteorologu Roy Spencer ishte dakord.

    "Të dhënat e termometrit sipërfaqësor kanë ende efekte të rreme të ngrohjes për shkak të ishullit të nxehtësisë urbane, i cili rritet me kalimin e kohës," tha zoti Spencer.

    Ai është shkencëtari kryesor kërkimor në Universitetin e Alabamës, SHBA. Udhëheqësi i ekipit shkencor për Radiometrin e avancuar të skanimit me mikrovalë në satelitin Aqua të NASA-s dhe marrësi i Medaljes së Arritjeve Shkencore të Jashtëzakonshme të NASA-s për punën e tij me monitorimin e temperaturës bazuar në satelit.

    Zoti Spencer tha gjithashtu se modelet e kompjuterizuara të klimës që përdoren për të nxitur ndryshimet në politikën e energjisë janë edhe më të gabuara.

    Nënkoloneli John Shewchuk, një meteorolog i certifikuar këshillues, tha se problemet me leximet e temperaturës shkojnë përtej paragjykimit të nxehtësisë. Nënkoloneli në pension ishte një oficer i avancuar i motit në Forcat Ajrore.

    “Pasi pamë shumë raporte në lidhje me rregullimet e NOAA në USHCN [SHBA. Rrjeti historik i klimatologjisë] të dhënat e temperaturës, vendosa t'i shkarkoj dhe analizoj të dhënat vetë, "tha nënkoloneli Shewchuk për The Epoch Times.

    “Kam qenë në gjendje të konfirmoj atë që kanë gjetur të tjerët. Është e qartë se në përgjithësi, temperaturat e kaluara janë ftohur ndërsa temperaturat aktuale janë ngrohur.”

    Ai pretendon se NOAA dhe NASA kanë rregulluar të dhënat historike të temperaturës në mënyrë të tillë që ta bëjnë të kaluarën të duket më e ftohtë dhe, duke bërë kështu, të bëjë më të theksuar trendin aktual të ngrohjes.


    Lexime të gabuara të temperaturës

    Efekti i ishullit të nxehtësisë urbane shkakton temperatura më të larta në zonat ku ka më shumë ndërtesa, rrugë dhe forma të tjera të infrastrukturës që thithin dhe më pas rrezatojnë nxehtësinë e diellit, sipas Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit.

    Agjencia vlerëson se "temperaturat e ditës në zonat urbane janë 1-7 gradë Fahrenheit më të larta se temperaturat në zonat periferike, dhe temperaturat e natës janë rreth 2-5 gradë Fahrenheit më të larta".

    Rrjedhimisht, NOAA kërkon që të gjitha stacionet e saj të vëzhgimit të klimës të vendosen të paktën 100 këmbë larg elementëve të tillë si betoni, asfalti dhe ndërtesat.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 10.59.22 PM.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  46.3 KB
    Studentët e Universitetit të Illinois mbajnë një stacion moti gjatë një dite arsimore NOAA për tornadot, në Memphis më 8 shkurt 2023. (Seth Herald/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Megjithatë, në mars 2009, z. Watts publikoi një raport që tregon se 89 për qind e stacioneve të NOAA kishin probleme me paragjykimin e nxehtësisë për shkak të vendndodhjes brenda 100 këmbëve nga ata elementë dhe shumë prej tyre ndodheshin pranë pistave të aeroportit.
    "Ne gjetëm stacione të vendosura pranë tifozëve të shkarkimit të njësive të ajrit të kondicionuar, të rrethuar nga parkingje dhe rrugë të asfaltuara, në çati të nxehta me flluska dhe pranë trotuareve dhe ndërtesave që thithin dhe rrezatojnë nxehtësinë," tha z. Watts.

    “Kemi gjetur 68 stacione të vendosura në impiantet e trajtimit të ujërave të zeza, ku procesi i tretjes së mbetjeve bën që temperaturat të jenë më të larta se në zonat përreth.”

    Raporti arriti në përfundimin se SHBA. rekordi i temperaturës ishte jo i besueshëm dhe për shkak se konsiderohej "më i miri në botë", bazat e të dhënave të temperaturës globale ishin gjithashtu "të komprometuara dhe jo të besueshme".

    Pas raportit, SHBA. Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm (OIG) dhe Zyra e Përgjegjshmërisë së Qeverisë konfirmuan gjetjet e z. Watt dhe deklaruan se NOAA po merrte hapa për të adresuar çështjet.

    "NOAA pranon se ka probleme me të dhënat e USHCN për shkak të paragjykimeve të paraqitura nga mjete të tilla si zhvendosja e padokumentuar e vendndodhjes, vendosja e dobët ose ndryshimet e instrumenteve," thuhet në raportin e OIG.

    "Të gjithë ekspertët menduan se një sistem i përmirësuar dhe i modernizuar i raportimit të klimës është i nevojshëm për të eliminuar nevojën për rregullime të të dhënave."

    Pavarësisht garancive, z. Watts kishte dyshime për adresimin e çështjeve nga NOAA dhe në prill 2022 dhe maj 2022, ai dhe ekipi i tij rishikuan shumë nga të njëjtat stacione të temperaturës që kishin vëzhguar në 2009.

    Ai publikoi gjetjet e tij në një studim të ri më 27 korrik 2022. Ai zbuloi se edhe më shumë, afërsisht 96 për qind, e stacioneve të temperaturës të NOAA ende nuk arritën të përmbushnin standardet e veta.

    "Ka dy paragjykime kryesore në rrjetin e temperaturës sipërfaqësore për Shtetet e Bashkuara, dhe me shumë gjasa për botën, që unë i kam identifikuar," tha zoti Watts.

    “Paragjykimi më i madh është efekti i ishullit të nxehtësisë urbane. Ajo që ndodh është se për shkak se nxehtësia mbahet nga sipërfaqet dhe lëshohet në ajër gjatë natës, temperatura e ulët e natës nuk është aq e ulët sa mund të ishte nëse termometri do të ishte jashtë qytetit dhe në fushë.”

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.01.06 PM.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  37.0 KB
    Temperaturat mesatare globale të sipërfaqes kanë qenë të ndryshueshme, por tregojnë një tendencë në rritje në dekadat e fundit. (Ilustrim nga The Epoch Times)

    Me kalimin e viteve, tha ai, gjithnjë e më shumë infrastrukturë është ndërtuar rreth vendndodhjeve të termometrit dhe gjatë natës, asfalti dhe betoni çlirojnë nxehtësinë e përthithur dhe e rrisin temperaturën.

    “Ju mund të shikoni çdo grup të dhënash klimatike, pavarësisht se kush i prodhon ato, dhe mund ta shihni këtë efekt. Temperaturat e ulëta po rriten shumë më shpejt dhe temperaturat e larta janë praktikisht të pandryshuara. Por është temperatura mesatare që përdoret për të gjurmuar ndryshimet klimatike,” tha zoti Watts.

    Ai tha se edhe pse NOAA dhe NASA pretendojnë se mund të rregullojnë të dhënat e tyre për të llogaritur efektin e ishullit të nxehtësisë urbane, paragjykimi është i pamundur të kapërcehet sepse problemi prek 96 përqind të stacioneve sipërfaqësore.

    Ai tha se disa termometra të vendosur në stacionet klimatike që nuk përjetojnë një anim të nxehtësisë tregojnë gjysmën e shkallës së ngrohjes që raportohet aktualisht.


    Temperaturat kalimtare

    Paragjykimi i dytë kryesor që z. Watts identifikoi janë leximet kalimtare të temperaturës, të cilat janë ndryshime afatshkurtra të temperaturës që mund të japin një lexim të rremë.

    NOAA filloi të ndërrojë termometrat e saj të merkurit në mesin e deri në fund të viteve 1980, sipas z. Watts.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.02.13 PM.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  34.7 KB
    Një billbord shfaq një temperaturë prej 118 gradë Fahrenheit gjatë një vale rekord të nxehtësisë në Phoenix më 18 korrik 2023. (Patrick T. Fallon/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Shumica e rrjetit të tij tani përbëhet nga termometra elektronikë që mund të matin temperaturat brenda sekondave.

    “Por ata po regjistrojnë vetëm temperaturat e larta dhe të ulëta të ditës, dhe këto mund të paragjykohen nga efektet e thjeshta të erës,” tha ai.

    “Për shembull, ju mund të vendosni një nga këta sensorë të temperaturës pranë një parkingu, i cili ndodh të jetë në lindje të termometrit. Era ka qenë kryesisht nga jugu gjatë gjithë ditës. Por pastaj, krejt papritur, ju merrni një zhvendosje të erës dhe zhvendosja e erës mund të shkaktohet nga një sërë gjërash të ndryshme. Mund të shkaktohet nga një ndryshim në modelet e motit. Mund të shkaktohet nga diçka që bllokon erën nga jugu, si një gjysmë kamion që tërhiqet aty pranë.

    "Kështu që ju merrni erë që zhvendoset nga lindja papritmas, duke ardhur nëpër parking dhe duke marrë atë nxehtësinë rrezatuese. Dhe termometri do t'i përgjigjet kësaj në hapësirën e një ose dy sekonde. Dhe do të raportojë një temperaturë të lartë nga shija e erës që nuk përfaqëson domosdoshmërisht motin e asaj dite. Është një anomali. Dhe e njëjta gjë mund të ndodhë natën.”

    Z. Watts tha se temperatura kalimtare është një problem kaq i njohur, saqë Zyra Met në Mbretërinë e Bashkuar dhe Byroja Australiane e Meteorologjisë kanë braktisur rrjetin e tyre të teknologjisë së lartë dhe janë duke u përshtatur për të marrë lexime më të sakta.

    "Këto janë problemet që NOAA nuk i ka adresuar plotësisht," tha ai. “Njerëzit që bëjnë të dhënat klimatike nuk largohen kurrë nga zyra dhe nuk i administrojnë këto stacione. Ato [stacionet] u janë lënë zyrave në terren të Shërbimit Kombëtar të Motit—dhe zyrat në terren të Shërbimit Kombëtar të Motit nuk kanë staf të pamjaftueshëm.

    “Disa stacione, si këtu në Perëndim, janë qindra milje larg ose më shumë nga zyra e Shërbimit Kombëtar të Motit, kështu që ata nuk mund të dalin atje dhe të bëjnë mirëmbajtje rregullisht. Dhe kur Shërbimi Kombëtar i Motit filloi të modernizohej në fillim të viteve 1990, ata mbyllën shumë zyra të Shërbimit të Motit në të gjithë vendin.

    “Dhe kështu, mirëmbajtja e këtyre termometrave – dhe shumë nga këta monitorues drejtohen nga publiku, shumë janë vullnetarë – ka rënë. Unë kam pasur vullnetarë, kur shkoj për vizitë, më pyesin nëse mund të marr shërbimin e motit të dalë dhe të rregullojë diçka. Por nuk munden, sepse problemi është se nuk kanë buxhet.

    “Përfundimi është se Rrjeti i Vëzhguesve të Kooperativës, Rrjeti COOP – është fjalë për fjalë një grumbull vullnetarësh i kombinuar me disa agjenci publike, si stacionet e policisë, stacionet e zjarrfikësve, shërbimet pyjore, https://www.ncei.noaa.gov/products/land-based-station/cooperative-observer-networketj.

    "Ky nuk është një rrjet i kontrolluar rigorozisht shkencërisht në nivel operacional."

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.04.00 PM.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  40.0 KB
    Valët e të nxehtit shkaktojnë shtrembërim në horizont ndërsa një këmbësor ecën përgjatë Blvd South Las Vegas në Las Vegas më 30 korrik 2023. (Patrick T. Fallon/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Vetë NOAA deklaroi në faqen e saj të internetit se leximet e saj të temperaturës nuk janë të sakta dhe se agjencia shton një diferencë gabimi në temperaturat e saj.

    As NOAA dhe as NASA nuk iu përgjigjën në kohën e shtypit kërkesës së The Epoch Times për koment në lidhje me anomalitë kalimtare të temperaturës ose pretendimit të zotit Watts se përshtatja për një paragjykim të nxehtësisë është e pamundur.


    Ndryshimi i leximeve të temperaturës

    NOAA gjithashtu ka ndryshuar të dhënat historike të temperaturës.

    "Normalisht, kur korrigjoni gabimet e të dhënave, do të prisnit një rezultat më të rastësishëm në rregullimet e të dhënave - si lart ashtu edhe poshtë - por rezultatet tregojnë një proces sistematik të ftohjes së së kaluarës dhe ngrohjes së së tashmes," tha nënkoloneli Shewchuk.

    Një shembull është stacioni Reykjavik i Islandës.

    Rekordi i shkurtit 1936 për stacionin e Rejkjavikut tregoi një temperaturë mesatare prej minus 0,2 gradë Celsius për muajin dhe një temperaturë mesatare vjetore prej 5,78 gradë Celsius, sipas Institutit Goddard për Studimet Hapësinore për Analizën e temperaturës së sipërfaqes (GISTEMP). Të dhënat origjinale mujore GISTEMP njiheshin si v2, ose versioni 2.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.05.32 PM.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  33.7 KB
    Të dhënat e EPA tregojnë një raport në rritje të temperaturave rekord ditore të larta dhe të ulëta për të treguar rritjen e temperaturave globale (Ilustrim nga The Epoch Times).

    Në vitin 2019, NOAA lëshoi ​​​​një version të përditësuar të softuerit të saj, GISTEMP v4.

    Ai tregon temperaturën mesatare të stacionit të Rejkjavikut për shkurt 1936 si minus 1,02 gradë Celsius, dhe temperaturën mesatare vjetore si 5,01 gradë Celsius. Ky është një rregullim në rënie prej 0,82 gradë Celsius për muajin dhe 0,77 gradë Celsius për vitin pas përditësimit të softuerit.

    Kur krahasohen të dhënat mujore GISTEMP v2 me të dhënat mujore v4, vërehet një ftohje e përgjithshme e së kaluarës.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.06.35 PM.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  55.2 KB
    Njerëzit freskohen në një pishinë gjatë një vale të nxehtë pranë qytetit të Shtimes, Kosovë, më 22 korrik 2023. (Armend Nimani/AFP nëpërmjet Getty Images)

    "Në mënyrë të pabesueshme, diapazoni i rregullimeve të të dhënave i kalon 2 gradë Fahrenheit, që është domethënëse në lidhje me tendencat aktuale të temperaturës," tha nënkoloneli Shewchuk.

    “NOAA përdor gjithashtu një proces shumë të pazakontë të rregullimit të të dhënave vijuese, ku ata kthehen periodikisht dhe ri-rregullojnë të dhënat e rregulluara më parë. Kjo e bën të vështirë gjetjen e së vërtetës tokësore, e cila duket më shumë si zhvendosje e rërës.”

    Në përgjigje të kërkesës së The Epoch Times për koment në lidhje me rregullimet e të dhënave historike, zyrtari i marrëdhënieve publike të NOAA, John Bateman, tha se ai kontaktoi me një nga ekspertët e klimës të Qendrave Kombëtare për Informacionin Mjedisor (NCEI) të NOAA, i cili u përgjigj: "Zbatohet NCEI korrigjime për të llogaritur ndryshimet historike në vendndodhjen e stacionit, instrumentet e temperaturës, praktikën e vëzhgimit dhe, në një masë më të vogël, kushtet e vendndodhjes. Qasjet tona janë të dokumentuara në literaturën e rishikuar nga kolegët. Në shkallë kombëtare, të dhënat e korrigjuara janë në përputhje të mirë me SHBA. Rrjeti i referencës klimatike (USCRN), i cili ka kushte të pacenuara të vendndodhjes.”

    NASA nuk iu përgjigj kërkesës së The Epoch Times për koment në lidhje me rregullimet e të dhënave historike.


    Leximet satelitore

    Për të marrë një lexim më të saktë të temperaturave të luhatshme të sipërfaqes së Tokës, zoti Spencer dhe klimatologu John Christy zhvilluan një grup të dhënash të temperaturës globale nga të dhënat e mikrovalëve të vëzhguara nga satelitët.

    Z. Christy është profesor i shkencës atmosferike në Universitetin e Alabamës në Huntsville dhe drejtor i Qendrës së Shkencës së Sistemit të Tokës, i cili, së bashku me zotin Spencer, morën Medaljen e Arritjeve Shkencore të Jashtëzakonshme të NASA-s për punën e tij me monitorimin e temperaturës me bazë satelitore.

    Ata filluan projektin e tyre në 1989 dhe analizuan të dhënat që nga viti 1979.

    Sipas të dhënave satelitore, që nga viti 1979, temperatura e Tokës është rritur me një ritëm të qëndrueshëm prej 0,14 gradë Celsius çdo 10 vjet.

    Dhe ndërsa viti 2023 ishte viti më i nxehtë i regjistruar për shkak të tendencave lineare të ngrohjes, ata thonë se nuk është shkak për panik publik.

    “Po, duket se viti 2023 ishte më i ngrohti në 100 vitet e fundit apo më shumë. Por numrat kanë rëndësi. Madhësia nuk është aq e madhe sa të ndihet dikush,” tha zoti Spencer.

    “Përveç kësaj, një vit i vetëm është moti, jo klima. Ajo që ka rëndësi është tendenca afatgjatë, le të themi shumë dekada.”

    Ai tha se të dhënat e vitit 2023, të shtuara në të dhënat 45 vjeçare që nga viti 1979, nuk e ndryshojnë trendin e përgjithshëm prej 0.14 gradë Celsius rritje çdo 10 vjet.

    "Unë besoj se satelitët dhe termometrat tregojnë një prirje ngrohjeje, veçanërisht që nga vitet 1970," tha zoti Spencer.

    "Por forca e këtij trendi është dukshëm më e vogël se ajo që parashikojnë modelet klimatike, dhe janë ato modele që përdoren për të argumentuar ndryshimet në politikën e energjisë dhe reduktimin e emetimeve të CO2."

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.08.27 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  29.0 KB
    Një punonjës bën gjeste drejt një harte globale që tregon informacionin që vjen nga satelitët e NASA-s në një ekspozitë në selinë e NASA-s në Uashington më 21 qershor 2023. (Stefani Reynolds/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Nënkoloneli Shewchuk ra dakord që të dhënat e temperaturës të bazuara në satelit janë më të sakta dhe tregojnë një prirje shumë më të vogël të ngrohjes sesa tendenca e ngrohjes me bazë sipërfaqësore e NOAA.

    "Të dhënat satelitore janë një masë më e mirë e ndryshimit të temperaturës globale sepse [ata] nuk vuajnë nga problemet konvencionale të vendndodhjes së stacioneve të temperaturës sipërfaqësore ose nga format e shumta të aktiviteteve të redaktimit të të dhënave NOAA," tha ai.

    Leximet satelitore gjithashtu "kalibrohen në mënyrë rutinore për të dhënat radiosonde (balonat e motit), të cilat janë standardi i artë për të dhënat atmosferike".

    Z. Spencer publikoi një raport më 24 janar që trajton pasaktësitë në modelimin e klimës.

    “Ngrohja e sistemit global të klimës gjatë gjysmëshekullit të kaluar ka qenë mesatarisht 43 për qind më pak se ajo e prodhuar nga modelet e kompjuterizuara klimatike të përdorura për të nxitur ndryshimet në politikën e energjisë”, thuhet në raport.

    “Në kundërshtim me raportet e mediave dhe njoftimet për shtyp të organizatave mjedisore, ngrohja globale nuk ofron asnjë justifikim për rregullimin e bazuar në karbon.”

    Z. Spencer tha se publiku është shtyrë të besojë se modelimi është "mjaft i saktë", por modelimit i janë shtuar një numër variablash shtesë që rezultojnë në vlerësime më të larta të temperaturës.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.09.38 PM.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  27.4 KB
    Avulli fryn nga një termocentral me qymyr në Craig, Colo., më 18 nëntor 2021. (Rick Bowmer/File/AP Photo)

    "Pretendimet aktuale për një krizë klimatike janë pa ndryshim rezultat i mbështetjes në modelet që prodhojnë ngrohjen më të madhe, jo në vëzhgimet aktuale të sistemit klimatik që zbulojnë ndryshime të jashtëzakonshme gjatë shekullit të kaluar ose më shumë," shkroi ai.


    NASA mbështet leximet tokësore

    NASA pretendon në faqen e saj të internetit se termometrat e tokës janë më të saktë se matjet satelitore.

    “Ndërsa satelitët japin informacion të vlefshëm për temperaturën e Tokës, termometrat e tokës konsiderohen më të besueshëm sepse matin drejtpërdrejt temperaturën ku banojnë njerëzit”, tha NASA.

    "Të dhënat satelitore kërkojnë përpunim dhe modelim kompleks për të kthyer matjet e ndriçimit në lexime të temperaturës, duke i bërë termometrat e tokës një burim më të drejtpërdrejtë dhe të saktë të informacionit të temperaturës për ne."

    Z. Spencer shpejt vuri në dukje të metat në pretendimin e NASA-s.

    "Termometrat sipërfaqësor mbulojnë vetëm një pjesë të vogël të Tokës, ndërsa satelitët ofrojnë mbulim pothuajse të plotë global," tha ai.

    "Ankesa e NASA-s se 16 satelitët e veçantë duhet të bashkohen 'si një enigmë' është ironike pasi rekordi i temperaturës së sipërfaqes është grumbulluar nga qindra (nëse jo mijëra) stacione, dhe pothuajse asnjë prej tyre, askund, nuk siguron një rekord i pandërprerë i pandikuar nga efektet në rritje të ishujve të nxehtësisë urbane.

    “Më në fund, ankesa është se satelitët matin vetëm atmosferën e thellë, jo sipërfaqen ku jetojnë njerëzit. ... Epo, nëse është kështu, pse temperaturat e thella të oqeanit pretendohen si kaq të vlefshme për kërkimin e klimës? Të gjitha këto matje janë të rëndësishme në vetvete dhe secili sistem ka pikat e forta dhe të dobëta. Të dhënat tona satelitore përdoren gjerësisht nga studiuesit e klimës në mbarë botën.”

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.12.09 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  64.0 KB
    Një videograf filmon satelitin NISAR, një mision i përbashkët vëzhgues i Tokës midis NASA-s dhe Organizatës Indiane të Kërkimeve Hapësinore, brenda Laboratorit të Propulsionit Jet të NASA-s në Pasadena, Kaliforni, më 3 shkurt 2023. (Patrick T. Fallon/AFP nëpërmjet Getty Images )

    Për sa i përket kritikës së NASA-s se satelitët nuk matin drejtpërdrejt temperaturën, por përkundrazi ndriçimin e atmosferës së Tokës, duke i bërë ato të pasakta, zoti Spencer tha: “Të thuash të drejtën, kjo është e vërtetë. Por termometrat sipërfaqësorë janë elektronikë, kështu që (teknikisht) matin rezistencën elektrike.

    “Satelitët janë të kalibruar me termometra të rezistencës platini të cilësisë më të lartë, standarde laboratorike. Nëse NASA do të dëmtojë të dhënat satelitore të sensorëve në distancë, ato gjithashtu mund të mbyllin programet e tyre të panumërta satelitore të Tokës, të cilat kanë të njëjtin 'defekt' (të supozuar).

    Nënkoloneli Shewchuk e quajti "të pakuptimtë" pretendimin e NASA-s se të dhënat satelitore janë më të ulëta se leximet e temperaturës së sipërfaqes.

    “Të dhënat satelitore të UAH janë burimi i vetëm i të dhënave që është vërtet global në natyrë. Ai mat në mënyrë efektive temperaturën e të gjithë atmosferës së tokës, dhe veçanërisht të troposferës së poshtme - ku në fakt krijohet moti ynë, "tha ai.

    "I vetmi kufizim është se të dhënat satelitore fillojnë vetëm në 1979."

    Z. Watts tha se kur ai shikoi të dhënat nga stacionet e sipërfaqes së tokës në fusha me bar (në mungesë të një efekti të ishullit të nxehtësisë urbane), leximet e temperaturës përputheshin ngushtë me të dhënat satelitore të zotit Spencer.

    I pyetur pse NOAA nuk po përdor vetëm termometra ku nuk ka mundësi për një efekt të ishullit të nxehtësisë urbane, zoti Spencer tha: “Unë mendoj se qëllimi i tyre nuk është të marrin rekordin më të saktë të temperaturës afatgjatë, por të përdorin sa më shumë të dhëna termometri. ashtu siç mund t'i bien në dorë. Kjo është mirë për të ndërtuar një program të financuar nga Kongresi dhe për të mbajtur njerëzit të punësuar.”

    Shuma aktuale e parave, 1.3 trilion dollarë në vit, që shpenzohet për iniciativat klimatike nuk është aspak e mjaftueshme, sipas Iniciativës së Politikave Klimatike.

    “Në skenarin mesatar, financimi vjetor i klimës që nevojitet deri në vitin 2030 rritet në mënyrë të qëndrueshme nga 8.1 dollarë në 9 trilion dollarë. Pastaj, nevojat e vlerësuara kërcejnë në mbi 10 trilion dollarë çdo vit nga 2031 në 2050", tha grupi.

    “Kjo do të thotë që financimi i klimës duhet të rritet me të paktën pesëfish në vit, sa më shpejt që të jetë e mundur, për të shmangur ndikimet më të këqija të ndryshimeve klimatike.”

    Organizata liston financuesit e saj në faqen e saj të internetit, duke përfshirë Fondacionin Rockefeller, WWF dhe Bloomberg Philanthropies. Partnerët e saj përfshijnë BlackRock, dy U.N. grupet klimatike, disa banka të mëdha globale dhe grupe qeveritare si Pakti Global i Kryetarëve të Bashkive për Klimën dhe Energjinë.


    Burimi: The Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 14-04-2024 më 23:31

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-05-2023, 13:54
  2. Mendime te gabuara
    Nga _Mersin_ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 14-05-2011, 02:56
  3. I riu iPhone 3G S; 199 dollarë për 16GB dhe 299 dollarë për 32 GB
    Nga NBAlbania në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 28-12-2009, 06:31
  4. Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 19-12-2009, 22:51
  5. Ndryshimi i klimës, rreziku në Oqeanin e Ngrirë të Veriut
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 09-12-2008, 15:33

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •