Lexoni transkriptet e plota të intervistave të Donald Trump me TIME

Ish-presidenti Donald Trump u ul për një intervistë të gjerë me TIME në klubin e tij Mar-a-Lago në Palm Beach, Fla., më 12 prill dhe një bisedë pasuese me telefon më 27 prill.

Emri:  TIM240527-Trump-Cover.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  33.9 KB

Gjatë intervistave, Trump diskutoi axhendën e tij për një mandat të dytë, i cili përfshin deportimin e miliona njerëzve , shkurtimin e shërbimit civil të SHBA-së dhe ndërhyrjen më të drejtpërdrejtë në ndjekjet penale të Departamentit të Drejtësisë sesa paraardhësit e tij. Ai diskutoi gjithashtu mendimin e tij për çështje të tjera, duke përfshirë abortin, krimin, tregtinë, Ukrainën, Izraelin dhe perspektivat e dhunës politike në këtë cikël zgjedhor.

Më poshtë është një transkript, i redaktuar lehtë për qartësi, i intervistave midis Trump dhe reporterit të politikës kombëtare të TIME Eric Cortellessa. Klikoni këtu për të lexuar kontrollin tonë të fakteve.

Le të fillojmë me Ditën e Parë: 20 janar 2025. Ju keni thënë se do të ndërmerrni një sërë veprimesh agresive në kufi dhe në lidhje me imigracionin-

Donald Trump: Po.

Ju jeni zotuar të -

Trump: Dhe për energjinë.

Po, po. Dhe ne do të arrijmë në këtë, sigurisht. Ju jeni zotuar të filloni operacionin më të madh të dëbimit në historinë amerikane. Këshilltarët tuaj thonë se kjo përfshin-

Trump: Sepse ne nuk kemi zgjidhje. Nuk besoj se kjo është e qëndrueshme për një vend, ajo që po ndodh me ne, me ndoshta 15 milionë dhe ndoshta deri në 20 milionë në kohën kur Biden të dalë jashtë. Njëzet milionë njerëz, shumë prej tyre nga burgjet, shumë prej tyre nga burgjet, shumë prej tyre nga institucionet mendore. Dua të them, ju e shihni se çfarë po ndodh në Venezuelë dhe vende të tjera. Ata po bëhen shumë më të sigurt.

Epo, le të flasim vetëm - kështu që ju keni thënë se do të bëni këtë operacion masiv deportimi. Dua të di konkretisht se si planifikoni ta bëni këtë.

Trump: Pra, nëse shikoni prapa në vitet 1950, Dwight Eisenhower, ai nuk është i njohur për këtë, ju e dini, ju nuk e mendoni atë në atë mënyrë. Sepse e shihni, Ike, por Dwight Eisenhower ishte shumë i madh për imigracionin e paligjshëm që nuk vinte në vendin tonë. Dhe ai bëri një deportim masiv të njerëzve. Ai po e bënte për një kohë të gjatë. Ai ishte shumë i aftë në të. Ai po i sillte vetëm në anën tjetër të kufirit. Dhe ata do të ktheheshin në vend brenda pak ditësh. Dhe më pas ai filloi t'i sillte 3000 milje larg-

Cili është plani juaj, zotëri?

Trump: Ne do të përdorim zbatimin e ligjit lokal. Dhe ne do të fillojmë absolutisht me kriminelët që po vijnë. Dhe ata po vijnë në një numër që nuk i kemi parë kurrë më parë. Dhe ne kemi një kategori të re krimi. Quhet krimi i migrantëve. Është, uf, ju e shihni atë gjatë gjithë kohës. Ju e shihni atë në qytetin e Nju Jorkut ku ata janë duke u grindur me grushte me policinë. Dhe shumë më keq se kaq. Ju e shihni atë gjatë gjithë kohës. Dhe ju po e shihni atë në të gjitha qytetet, veçanërisht në qytetet e drejtuara nga demokratët, të cilat janë shumë të mëdha, por po e shihni në Çikago, po e shihni në Nju Jork dhe LA dhe po përkeqësohet. se në vende të tjera.

A përfshin kjo përdorimin e ushtrisë amerikane?

Trump: Do të ishte. Kur flasim për ushtrinë, në përgjithësi, flas për Gardën Kombëtare. Unë kam përdorur Gardën Kombëtare në Minneapolis. Dhe nëse nuk do ta përdorja, nuk mendoj se do ta kishit Minneapolis në këmbë tani, sepse ishte vërtet keq. Por unë mendoj përsa i përket Gardës Kombëtare. Por nëse mendoja se gjërat po dilnin jashtë kontrollit, nuk do ta kisha problem të përdorja ushtrinë, në vetvete. Duhet të kemi siguri në vendin tonë. Ne duhet të kemi ligj dhe rend në vendin tonë. Dhe cilado që të na çojë atje, por unë mendoj se Garda Kombëtare do ta bëjë punën. E dini, nëse Nancy Pelosi kishte përdorur Gardën Kombëtare. E dini, unë u ofrova atyre çfarë të donin, por shpesh-

Ju do të përdorni ushtrinë në brendësi, si dhe në kufi?

Trump: Nuk mendoj se duhet ta bëj këtë. Unë mendoj se Garda Kombëtare do të ishte në gjendje ta bënte këtë. Nëse ata nuk do të ishin në gjendje, atëherë unë do të përdorja ushtrinë. E dini, ne kemi një situatë tjetër. Ne kemi miliona njerëz tani që nuk i kishim dy vjet më parë.

Zotëri, Akti Posse Comitatus thotë se ju nuk mund të vendosni ushtrinë amerikane kundër civilëve. A do ta anashkaloni atë?

Trump: Epo, këta nuk janë civilë . Këta janë njerëz që nuk janë ligjërisht në vendin tonë. Ky është një pushtim i vendit tonë. Një pushtim që ndoshta asnjë vend nuk e ka parë më parë. Ata po vijnë me miliona. Besoj se tani kemi 15 milionë. Dhe unë mendoj se do të keni 20 milionë deri në përfundimin e kësaj. Dhe kjo është më e madhe se pothuajse çdo shtet.

Pra, ju mund ta shihni veten duke përdorur ushtrinë për të adresuar këtë?

Trump: Unë mund ta shoh veten duke përdorur Gardën Kombëtare dhe, nëse është e nevojshme, do të duhet të shkoj një hap më tej. Ne duhet të bëjmë gjithçka që duhet të bëjmë për të ndaluar problemin që kemi. Përsëri, ne kemi një forcë të madhe që po formohet në vendin tonë, kur shihni se gjatë tre javëve të fundit, 29,000 njerëz erdhën nga Kina, dhe të gjithë janë në moshë, dhe kryesisht janë meshkuj. Po, ju duhet të bëni atë që duhet të bëni për të ndaluar krimin dhe për të ndaluar atë që po ndodh në kufi.

A do të përfshinte kjo ndërtimin e kampeve të reja të ndalimit të emigrantëve?

Trump: Nuk do të duhej të bënim shumë nga kjo. Sepse ne do t'i nxjerrim nga vendi. Nuk do t'i lëmë në vend. Po i nxjerrim jashtë. Është bërë më parë.

Do të ndërtoni të reja?

Trump: Dhe kjo u bë nga Obama në një formë burgjesh , e dini, burgje. Dhe unë u fajësova për këtë për katër muaj. Dhe atëherë njerëzit e kuptuan se kjo ishte bërë nga ai, jo nga unë.

Pra, a e përjashtoni mundësinë që të ndërtoni kampe të reja paraburgimi emigrantësh?

Trump: Jo, nuk do të përjashtoja asgjë. Por nuk do të kishte aq shumë nevojë për ta, për shkak të faktit që ne do t'i zhvendosim. Ne do t'i kthejmë ata nga erdhën.

Kërkoj sepse ndihmësi dhe këshilltari juaj i ngushtë Stephen Miller tha se një pjesë e asaj që do të duhej për të kryer këtë operacion deportimi do të përfshinte kampe të reja të ndalimit të emigrantëve.

Trump: Është e mundur që ne ta bëjmë atë në një masë, por nuk duhet të bëjmë shumë, sepse ne do t'i largojmë ata sapo t'i arrijmë. Dhe padyshim që do të fillojmë me elementin kriminal. Dhe ne do të përdorim policinë lokale sepse policia lokale i njeh ata me emër, me emër, me emër të dytë dhe me emër të tretë. Domethënë ata i njohin shumë mirë.

Si do të bëni që departamentet e policisë shtetërore dhe lokale të marrin pjesë në këtë? Nën çfarë autoriteti mund ta bëjë këtë Presidenti?

Trump: Epo, ekziston mundësia që disa nuk do të duan të marrin pjesë dhe nuk do të marrin pjesë në pasuri, e dini. Ne duhet ta bëjmë këtë. Ky nuk është një problem i qëndrueshëm për vendin tonë.

A do të thotë kjo që ju do të krijoni stimuj financimi nga qeveria federale për departamentet e policisë shtetërore dhe lokale?

Trump: Shumë mirë mund të jetë. Unë dua t'i jap policisë imunitet nga ndjekja penale, sepse grupet liberale ose grupet progresive, në varësi të asaj se si duan të quhen, disi liberale, disi përparimtare, por janë - ata janë shumë të fortë për faktin se duan të largohen nga të gjithë. në, mendoj, nuk e di. E dini, qytetet e shenjta po dështojnë kudo. Dhe vërtet besoj se ekziston një kërkesë e ndrydhur për t'i dhënë fund qyteteve të shenjta nga njerëz që ishin në favor të qyteteve të shenjta, sepse thjesht nuk po funksionon për vendin.

Pra, sipas jush, këto janë veprime të reja, të guximshme dhe agresive që do të ndërmerrnit.

Trump: Nuk mendoj se janë veprime të guximshme. Unë mendoj se ato janë veprime që janë të arsyeshme. Por unë me të vërtetë besoj, Eric, se ato janë veprime që—është e pabesueshme që kanë lejuar kaq shumë njerëz të vijnë në vendin tonë, veçanërisht duke pasur parasysh se ata ishin të pakontrolluar dhe të pa verifikuar, shumica prej tyre. Ata thjesht po derdhen brenda. Ata po derdhen në nivele që asnjë vend nuk i ka parë ndonjëherë më parë. Është një pushtim i vendit tonë.

Epo, më lejoni ta them kështu: ata janë të rinj dhe sigurisht që do të testohen në gjykata. Nëse gjykatat vendosin kundër jush, a angazhoheni të zbatoni të gjitha urdhrat e gjykatës të lëna në fuqi nga Gjykata e Lartë?

Trump: Do të respektoj urdhrat e gjykatës. Dhe unë do të bëj gjithçka mbi një bazë shumë ligjore, ashtu siç ndërtova murin. E dini, unë ndërtova një mur të jashtëzakonshëm, i cili na dha shifra të mëdha. Unë gjithashtu isha i gatshëm të bëja shumë më tepër sesa thashë se do të bëja. Unë gjithashtu kam qenë dhe jam i gatshëm - ata duhet ta kishin përfunduar murin. Përfundova atë që thashë se do të bëja , shumë më tepër se sa thashë se do të bëja. Por ndërsa e bëni këtë, kuptoni se keni nevojë për më shumë mur në vende të ndryshme, vende që, në një moment, njerëzit mendonin se nuk do të mund t'i bënit - nuk do t'ju duheshin.

Por, dhe - pamja e parë kuptova se Biden, sinqerisht, donte kufij të hapur, sepse nuk e besova kurrë. Thjesht nuk kishte kuptim. Herën e parë që e pashë me të vërtetë ishte kur ai nuk donte të instalonte murin që tashmë ishte ndërtuar dhe mund të ishte hedhur, qindra milje punë shtesë mund të ishin hedhur në një periudhë prej tre javësh.

Unë dua të flas për planin tuaj për të ndërtuar murin në vetëm një sekondë, por vetëm për t'u kthyer në këtë. Pra, ju angazhoheni të zbatoni të gjitha urdhrat e Gjykatës së Lartë? Të gjitha urdhrat e miratuara nga Gjykata e Lartë?

Trump: Po, do ta bëja, sigurisht. Kam respekt të madh për Gjykatën e Lartë.

Pra, kthehuni te muri kufitar për një sekondë, sepse në mandatin e fundit, ju u përpoqët të negocionit financimin e kufirit me demokratët, Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer, dhe patë një mundësi për 25 miliardë dollarë. nuk funksionoi. Mori 1.4 miliardë dollarë -

Trump: Por me 25 miliardë dollarë erdhën gjëra që ishin të papranueshme.

Kodifikimi i mbrojtjeve të DREAMER-

Trump: Epo, shumë gjëra të tjera përveç kësaj. Kishte shumë gjëra të këqija. Sigurisht, ata ju dhanë para për murin. Unë në thelb i mora paratë nga ushtria, siç e dini. Unë e konsideroj këtë një pushtim të vendit tonë dhe i kam marrë paratë nga-

Pra pyetja ime është, çfarë planifikoni të bëni në mandatin e dytë? A do të lëvizni menjëherë në ditën e parë për të drejtuar fondet federale për të vazhduar ndërtimin e murit? A do të synoni për legjislacion? Si planifikoni të bëni?

Trump: Unë mendoj se ajo që do të bëjmë është se do të përfundojmë – dhe kur ju thoni dhe kur them përfundojeni murin, unë ndërtova shumë më tepër mur se sa e kisha menduar ndonjëherë të nevojshme. Por ndërsa e ndërton, zbulon se ke nevojë për të. Dhe ne e ndërtuam atë, dhe kishte zona të caktuara, atëherë ju zbuloni që rrjedhin dhe ato rrjedhin. Ashtu si rrjedh një politikan, ato rrjedhin. Dhe ne do ta merrnim atë dhe do ta ndërtonim atë dhe më pas ju ndërtoni diçka tjetër. Dhe ishte thjesht një sistem, ne kishim një sistem të shkëlqyer. Dhe ne mund të kishim shtuar 200 milje të tjera mur dhe një territor të mirë për të. Sepse me të vërtetë funksionon, e dini, muret funksionojnë. Muret dhe rrotat. Unë do të thosha, ju e dini, shumë, shikoni se çfarë keni këtu, magnetofoni juaj, gjithçka tjetër do të jetë e vjetëruar për rreth gjashtë muaj. Do të keni diçka shumë më të mirë. Por dy gjërat që nuk janë kurrë të vjetruara janë muret dhe rrotat.

Diçka që keni thënë pak më parë. Ju thatë, “Ne duam të mbrojmë policinë nga ndjekja penale”. Çfarë do të thuash me këtë?

Trump: Policia ka qenë - autoriteti i tyre është hequr. Nëse ndodh diçka me ta, edhe nëse po bëjnë një punë shumë të mirë, u marrin shtëpinë, ua heqin pensionin, ua heqin, do të thotë, në thelb, përfundojnë duke humbur familjet e tyre për këtë. Ata heqin gjithçka. Ata ndjekin penalisht njerëzit. Dhe ne duhet t'i kthejmë policisë fuqinë dhe respektin që meriton. Tani, do të ketë disa gabime, dhe ka disa njerëz të këqij dhe kjo është një gjë e tmerrshme. Por ka shumë më tepër probleme me atë që ka ndodhur tani, ku policia qëndron jashtë një dyqani, ndërsa po grabitet dhe 500 kryesisht të rinj po ecin jashtë duke mbajtur kondicionerë, televizorë dhe gjithçka tjetër. Dhe policia do të donte të bënte diçka për këtë. Por atyre u thuhet të largohen. Ata thanë mos e bëni. Dhe nëse bëni diçka për këtë, nëse ndaloni krimin, ne do të kërkojmë pensionin tuaj, shtëpinë tuaj, familjen tuaj, gruan ose burrin tuaj. Dhe ju e dini, policia po ndiqet penalisht gjatë gjithë kohës. Dhe ne duam t'u japim atyre imunitet nga ndjekja penale nëse ata po bëjnë punën e tyre.

A do të përpiqeshit të kalonit një ligj për këtë përmes Kongresit?

Trump: Më falni.

A do të nxirrnit një projektligj në Kongres për ta bërë këtë?

Trump: Ne duhet ta hedhim një vështrim në këtë.

Le të kalojmë te ekonomia, zotëri. Ju keni vendosur një tarifë 10% për të gjitha importet dhe një tarifë më shumë se 60% për importet kineze. Mund t'ju pyes tani: A është ky plani juaj?

Trump: Mund të jetë më shumë se kaq. Mund të jetë një derivat i kësaj. Një derivat i kësaj. Por do të jetë dikush - shikoni kur ata hyjnë dhe na vjedhin punët, dhe na vjedhin pasurinë, na vjedhin vendin.

Megjithatë, kur thua më shumë se kaq: do të thotë ndoshta më shumë se 10% në të gjitha importet?

Trump: Më shumë se 10%, po. Unë e quaj atë një unazë në të gjithë vendin. Ne kemi një unazë në të gjithë vendin. Një taksë reciproke gjithashtu, përveç asaj që thamë. Dhe nëse e bëjmë këtë, shifrat janë marramendëse. Nuk besoj se do të ketë shumë efekt sepse po bëjnë kaq shumë para nga ne. Unë gjithashtu nuk besoj se kostot do të rriten kaq shumë. Dhe shumë njerëz thonë, "Oh, kjo do të jetë një taksë për ne." Nuk e besoj këtë. Unë mendoj se është një taksë për vendin që e bën atë. Dhe e di. Shikoni, kam marrë miliarda dollarë nga Kina. Askush tjetër nuk ka bërë asgjë për Kinën. Unë gjithashtu u tregova njerëzve se cili ishte kërcënimi i Kinës. Kina po vazhdonte të fitonte 500 deri në 600 miliardë dollarë në vit dhe askush nuk e përmendte kurrë derisa erdha unë. Ajo që po ndodh në Detroit është shumë e trishtueshme sepse makinat elektrike me këtë mandat EV, që është qesharake, sepse nuk shkojnë larg. Ata kushtojnë shumë dhe do të bëhen në Kinë. Të gjitha do të prodhohen në Kinë.

Zoti President, shumica e ekonomistëve - dhe unë nuk i di të gjithë, nuk ka unanimitet për këtë - por shumica e ekonomistëve thonë se tarifat rrisin çmimet.

Trump: Po.

A jeni të kënaqur me inflacionin shtesë?

Trump: Jo, e kam parë. Unë e kam parë - nuk besoj se do të jetë inflacion. Mendoj se do të jetë një mungesë humbje për vendin tonë. Sepse çfarë do të ndodhë dhe çfarë bëjnë vendet e tjera me shumë sukses, duke qenë Kina lider i saj. India është shumë e vështirë për t'u përballur. India - Unë shkoj mirë me Modin, por ata janë shumë të vështirë për t'u përballur në tregti. Franca është sinqerisht shumë e vështirë në tregti. Brazili është shumë i vështirë në tregti. Ajo që ata bëjnë është që ju ngarkojnë aq shumë për të hyrë brenda. Ata thonë, ne nuk duam që ju të dërgoni makina në Brazil ose nuk duam që ju të dërgoni makina në Kinë ose Indi. Por nëse doni të ndërtoni një fabrikë brenda vendit tonë, kjo është në rregull dhe punësoni njerëzit tanë. Dhe kjo është në thelb ajo që po bëj. Dhe kjo është—po e bëja dhe po e bëja me forcë, por ishte gati të fillonte vërtet dhe më pas u goditëm me COVID. Ne duhej ta rregullonim atë problem. Dhe ne përfunduam duke dorëzuar një treg më të lartë të aksioneve në mënyrë të konsiderueshme sesa kur hyri për herë të parë COVID . Por nëse shikoni vitet e para të asaj që bëmë, numrat që kishim ishin befasues. Nuk ka pasur kurrë një ekonomi -

Zotëri, ekonomia sigurisht që po zhurmonte gjatë mandatit tuaj të parë. Nuk ka dyshim për këtë. Por, e dini, Moody's tha se lufta juaj tregtare me Kinën i kushtoi ekonomisë amerikane 316 miliardë dollarë dhe 300,000 vende pune. [Shënim i redaktorit: Vlerësimi prej 316 miliardë dollarësh është bërë nga Bloomberg Economics, jo nga Moody's.]

Trump: Po. Moody's nuk e di se për çfarë po flasin. Kemi pasur ekonominë më të madhe në histori. Dhe Moody's e pranon këtë. Pra, si na kushtoi nëse kishim një ekonomi kaq të mirë? Të gjithë e pranojnë. Nëse nuk do ta bënim këtë, nuk do të kishim industri çeliku tani. Ata po hidhnin çelik në të gjithë këtë vend. Dhe unë vendos një tarifë 50% për çelikun. Do të shkonte më lart. Dhe njerëzit që më duan më shumë janë bizneset, por në veçanti industria e çelikut. Ata më duan mua sepse shpëtova industrinë e tyre. Unë kam pasur pronarë të kompanive të çelikut dhe drejtues të kompanive të çelikut që kanë ardhur dhe kanë filluar të qajnë kur më shohin. Ata thonë, askush, askush nuk na ndihmoi derisa erdhët ju. Kina po derdhte sasi masive çeliku në vendin tonë. Dhe ne shpëtuam industrinë e çelikut.

A mendoni se bizneset ia kalojnë konsumatorit koston e një takse?

Trump: Jo, nuk besoj kështu. Unë besoj se kjo i kushtoi vendit - mendoj se ata fitojnë më pak. Unë në fakt mendoj se vendi që taksohet fiton më pak. nuk besoj -

Nuk besoni që bizneset e kalojnë koston?

Trump: Jo, unë mendoj se ajo që ndodh është të ndërtoni. Ajo që ndodh për të dalë nga e gjithë situata është që ju përfundoni duke ndërtuar, në vend që produkti juaj të sillet nga Kina, për shkak të asaj kostoje shtesë, ju përfundoni duke e bërë produktin në Shtetet e Bashkuara. Dhe kjo ka ndodhur tradicionalisht. Nëse shikoni se çfarë po ndodh. Nëse shikoni Kinën, ata nuk i duan makinat tona. Ata u ngarkojnë atyre një numër të jashtëzakonshëm. Ju shikoni Indinë. India është një shembull shumë i mirë. Shkoj shumë mirë me njerëzit, përfaqësuesit e Indisë. Modi është një djalë i mrekullueshëm dhe ai po bën atë që duhet të bëjë. Por ne kishim një rast me Harley Davidson, unë kisha Harley Davidson në Shtëpinë e Bardhë. I thashë: “Si ja kaloni? si është biznesi? Shume mire? Gjithçka është mirë?” Unë i thashë: "Thjesht për kuriozitet, si ia dilni me Indinë?" "Jo mirë." Tani ju duhet të mbani mend, kjo është pesë vjet më parë, katër vjet më parë, ata thanë, “Jo mirë. Ne nuk mund të bëjmë biznes me Indinë, sepse ata na ngarkuan një tarifë kaq të madhe, ishte mbi 100%. Dhe me atë çmim, e dini, ka një pikë në të cilën konsumatori prishet dhe nuk mund të blejë. Ata thanë, “Por ata do të bëjnë gjithçka për ne për të ndërtuar një fabrikë Harley Davidson në Indi. Ata nuk duan që ne t'i japim motoçikleta Indisë, por duan që ne të ndërtojmë një fabrikë." Unë thashë: "Epo, nuk do të jem shumë i kënaqur me këtë." Por kjo është ajo që ndodhi në fund të fundit. Ata ndërtuan një fabrikë në Indi. Dhe tani nuk ka taksë, dhe unë po them se ne po bëjmë të njëjtën gjë. Ne do të ndërtojmë bimë këtu. Tani diçka që po ndodh për të cilën askush nuk po flet, ndoshta nuk e di, por unë kam një shok që ndërton fabrika automobilistike. Kështu bën ai. Nëse i kërkoni të ndërtojë një apartament të thjeshtë diku, ai nuk do të dinte si ta bënte atë. Por ai mund të ndërtojë fabrikën, miliona këmbë, impiantet më të mëdha në botë. Ai është i pabesueshëm. Dhe unë i thashë: "Dua të shoh një nga bimët e tua". Dhe ai më tha: “Epo, a je gati të shkosh në Meksikë? A jeni gati të shkoni në Kinë?” Unë thashë: "Jo, dua ta shoh këtu." Ai tha, "Ne nuk po i ndërtojmë ato këtu, jo të mëdhenjtë, të mëdhenjtë po ndërtohen tani në Meksikë ose Kinë." Kina tani po ndërton fabrika në Meksikë për të prodhuar makina për t'i shitur në Shtetet e Bashkuara. Dhe këto janë bimët më të mëdha kudo në botë. Dhe kjo nuk do të ndodhë kur të jem President, sepse do t'i tarifoj 100%. Sepse unë nuk do t'i lejoj ata të vjedhin pjesën tjetër të biznesit tonë. E dini, Meksika ka marrë 31% të prodhimit tonë të automjeteve, biznesit auto. Dhe Kina ka marrë një pjesë shumë më të madhe se kaq. Na ka mbetur një përqindje shumë e vogël e atij biznesi dhe pastaj ju keni një budalla të gjorë si zotëria në United Auto Workers, i cili është në rregull me faktin që ne do të bëjmë të gjitha makinat elektrike dhe është shumë e trishtueshme të shohësh sepse të gjitha makinat elektrike nuk janë ato që dëshiron konsumatori.

Zotëri, e kuptoj pozicionin tuaj -

Trump: Dhe meqë ra fjala, nuk kam asnjë problem me të gjitha elektrike. Unë mendoj se është e mrekullueshme. Dhe mund të blini elektrike, mendoj se është mirë. Ata nuk shkojnë larg. Ata kanë probleme. Ata nuk punojnë në të ftohtë. Ata nuk punojnë në vapë. Ka shumë probleme. Kur isha në Iowa ku ishin të gjithë. Ishin nëpër rrugë. Ishte 40 gradë nën zero natën e grupeve parlamentare në Iowa.

Unë isha atje me ju.

Trump: Në rregull. Kjo është e drejtë. Unë kurrë nuk kam dëgjuar për mot të ftohtë të tillë.

Sa për të sqaruar diçka që thatë pak më parë: Po shqyrton një tarifë 100% për importet kineze dhe meksikane?

Trump: Nuk e thashë këtë. Na ngarkojnë 100%. Por ata na ngarkojnë shumë më tepër se kaq. India na ngarkon më shumë se kaq. Brazili na ngarkon me çfarë - Brazili është një vend tarifor shumë i madh, shumë i madh. Unë pyes njerëzit, me kë duhet të merreni më keq? Unë nuk do t'jua jap këtë sepse nuk dua t'i ofendoj vendet sepse në fakt shkoj mirë me ta. Por do të habiteshit. BE-ja është shumë e ashpër me ne. Nuk na i marrin produktet e huaja. Ata nuk na i marrin makinat. Marrim Mercedes Benz dhe Volkswagen dhe BMW. Ata nuk na i marrin makinat. Nëse duam të shesim një Chevrolet, edhe nëse duam të shesim një Cadillac, një Cadillac Escalade të bukur, nëse duam të shesim makinat tona në Gjermani, si shembull, ata nuk do t'i marrin.

Le të kthehemi në Evropë më vonë.

Trump: I thashë Angela Merkelit: "Angela, sa Chevrolet janë në mes të Berlinit?" Ajo tha asnjë. Unë i thashë: “Ke të drejtë për këtë. Por ne marrim makinat tuaja, duke përfshirë makinat që nuk janë aq të shtrenjta, si Volkswagen, në mënyrë relativisht të folur.” Unë thashë: "A mendoni se është e drejtë?" Ajo tha, "Ndoshta jo, por derisa erdhët ju, askush nuk e përmendi atë."

Zotëri, ju keni qenë kritik se si Izraeli e ka ndjekur penalisht luftën e tij kundër Hamasit. Në një intervistë të kohëve të fundit, ju thatë se duhej "të mbaronte" dhe "të kthehej në normalitet".

Trump: Po.

Pra, si President, a do ta konsideronit ndalimin e ndihmës ushtarake amerikane për Izraelin për ta shtyrë atë të mbyllë luftën e tij?

Trump: Në rregull. Pra, më lejoni, duhet të filloj ashtu siç bëra brenda. [Kërkon një ndihmës të reduktojë kondicionerin.] Nuk duhet ta kaloj gjithë këtë. Por siç e dini, Irani ishte i prishur. Irani është furnizuesi i-

Jo, unë e di këtë, por a do të...

Trump: Jo, por mendoni për punën e shkëlqyer që bëra. Nuk do të kishte ndodhur kurrë. Nuk do të kishte ndodhur kurrë. Ju nuk do të kishit – Hamasi nuk kishte para. A e dini këtë?

Unë e kuptoj këtë, zotëri, thjesht dua të di-

Trump: Jo, por shpresoj se mund të vihet në dukje. Gjatë mandatit tim, kishte histori që Irani nuk kishte para për t'i dhënë askujt - kishte shumë pak terrorizëm. Nuk kishim asnjë. Kisha katër vjet - nuk kishim terrorizëm. Ne nuk kishim një Qendër Tregtare Botërore të rrëzuar. E dini, Bush thoshte: "Epo, ne kemi qenë një vend i sigurt". Unë thashë se ata e rrëzuan Qendrën Botërore të Tregtisë në mes të mandatit tuaj. E mbani mend atë gjatë debatit? Kjo ishte një e mirë. Por ishte e vërtetë, shumë e vërtetë. Por ne nuk patëm asnjë terror gjatë kohës sonë - dhe ne u çliruam nga ISIS 100%. Tani ata kanë filluar të kthehen.

Unë dua të di - ju thatë se doni ta bëni Izraelin të mbyllë luftën. Ju thatë se duhet "të mbarojë". Si do ta bëni këtë të ndodhë? A do ta konsideronit ndalimin e ndihmës?

Trump: Unë mendoj se Izraeli ka bërë një gjë shumë keq: marrëdhëniet me publikun. Unë nuk mendoj se Fondi i Mbrojtjes i Izraelit apo ndonjë grup tjetër duhet të dërgojë fotografi çdo natë të ndërtesave që bien dhe bombardohen me ndoshta njerëz në ato ndërtesa çdo natë, gjë që bëjnë ata.

Pra, nuk do të përjashtoni mbajtjen në burim ose kushtëzimin e ndihmës?

Trump: Jo, unë – duhet të jemi. Shikoni, nuk ka pasur asnjë president që ka bërë atë që kam bërë unë për Izraelin. Kur shikoni të gjitha gjërat që kam bërë, dhe fillon me marrëveshjen bërthamore të Iranit. E dini, Bibi Netanyahu iu lut Obamës që të mos e bënte atë marrëveshje. Unë e përfundova atë marrëveshje. Dhe nëse do të ishin të zgjuar dhe energjikë, përveç përpjekjes për të kapur Trumpin, do të kishin bërë një marrëveshje sepse ishin në gjendje të keqe. Ata duhet të kishin bërë një marrëveshje me Iranin. Ata nuk e ndoqën atë. Ata nuk e bënë atë marrëveshje. Por unë bëra Lartësitë e Golanit.

Ju e bëtë.

Trump: Askush nuk e ka menduar as për lartësitë e Golanit. Unë u dhashë lartësitë e Golanit. Unë bëra ambasadën dhe në Jeruzalem. Jerusalemi u bë kryeqytet. Kam ndërtuar ambasadën. Madje kam ndërtuar ambasadën.

E drejta.

Trump: Dhe është një ambasadë e bukur për shumë më pak para nga sa e kishte menduar dikush ndonjëherë. Dhe ju e keni dëgjuar atë. Por nuk ka pasur asnjë president që ka bërë atë që kam bërë unë në Izrael. Dhe është interesante. Populli i Izraelit e vlerëson atë. Unë kam një 98%—kam numrat më të lartë të miratimit .

Megjithatë, a e dini se kush nuk ka një vlerësim të lartë të miratimit tani në Izrael?

Trump: Bibi.

Po. Mendoni se është koha që ai të shkojë?

Trump: Epo, kam pasur një përvojë të keqe me Bibin. Dhe kishte të bënte me Soleimanin, sepse siç e dini ndoshta deri tani, ai u largua pak para sulmit. Dhe unë thashë: "Për çfarë bëhet fjalë?" Për shkak se kjo do të ishte një e përbashkët dhe krejt papritur, na u tha se Izraeli nuk po e bënte atë. Dhe nuk isha i lumtur për këtë. Kjo ishte diçka që nuk e harrova kurrë. Dhe më tregoi diçka. Unë do të thoja se ajo që ndodhi më 7 tetor nuk duhet të kishte ndodhur kurrë.

Ndodhi në orën e tij.

Trump: Jo, ndodhi në orën e tij. Dhe mendoj se ka pasur një ndikim të thellë tek ai, pavarësisht gjithçkaje. Sepse njerëzit thanë se kjo nuk duhej të kishte ndodhur. Ata kanë pajisjet më të sofistikuara. Ata kishin - gjithçka ishte aty për ta ndaluar atë. Dhe shumë njerëz dinin për të, e dini, mijëra e mijëra njerëz dinin për të, por Izraeli nuk dinte për të, dhe unë mendoj se ai është fajësuar për këtë shumë, duke u fajësuar. Dhe tani ju keni situatën e pengut -

A i ka kaluar koha?

Trump: Dhe më ndodh të mendoj se për pengjet, duke ditur diçka për armikun dhe duke ditur diçka për njerëzit, mendoj se ju kanë mbetur shumë pak pengje. E dini, ata flasin për të gjithë këta pengje. Unë nuk besoj se këta njerëz janë në gjendje apo edhe duan të kujdesen për njerëzit si negociata. Nuk e bëj, mendoj se pengjet do të jenë shumë më pak nga sa mendojnë njerëzit, gjë që është shumë e trishtueshme.

Mendoni se mund të punoni më mirë me Benny Gantz sesa Netanyahu në një mandat të dytë?

Trump: Mendoj se Benny Gantz është i mirë, por nuk jam i përgatitur ta them këtë. Unë nuk kam folur me të për këtë. Por ju keni disa njerëz shumë të mirë që unë i kam njohur në Izrael dhe që mund të bëjnë një punë të mirë.

A mendoni-

Trump: Dhe unë do ta them këtë, Bibi Netanyahu me të drejtë është kritikuar për atë që ndodhi më 7 tetor.

A mendoni se një rezultat i asaj lufte midis Izraelit dhe Hamasit duhet të jetë një zgjidhje dyshtetërore midis izraelitëve dhe palestinezëve?

Trump: Shumica e njerëzve menduan se do të ishte një zgjidhje me dy shtete. Nuk jam i sigurt se një zgjidhje me dy shtete do të funksionojë më. Të gjithë flisnin për dy shtete, edhe kur unë isha atje. Unë po thoja: “Çfarë të pëlqen këtu? A ju pëlqejnë dy shtete?” Tani njerëzit po kthehen - kjo varet se ku jeni. Çdo ditë ndryshon tani. Nëse Izraeli po bën përparim, ata nuk duan dy shtete. Ata duan gjithçka. Dhe nëse Izraeli nuk po bën përparim, ndonjëherë ata flasin për zgjidhje me dy shtete. Zgjidhja me dy shtete dukej se ishte ideja që u pëlqente më shumë njerëzve, politika apo ideja që u pëlqente njerëzve më lart.

A te pelqen?

Trump: Varet se kur. Ishte një kohë kur mendoja se dy shtete mund të funksiononin. Tani mendoj se dy shtete do të jenë shumë, shumë të vështira. Unë mendoj se do të jetë shumë më e vështirë për t'u marrë. Unë gjithashtu mendoj se keni më pak njerëz që ju pëlqeu ideja. Kishit shumë njerëz që ju pëlqeu ideja katër vjet më parë. Sot, ju keni shumë më pak njerëz që e pëlqejnë këtë ide.

ti tha-

Trump; Mund të mos ketë një ide tjetër. E dini, ka njerëz që thonë se ajo situatë është një nga më të vështirat, më të vështirat për t'u zgjidhur.

Po, absolutisht.

Trump: Sepse fëmijët rriten dhe ata janë mësuar të urrejnë hebrenjtë në një nivel që askush nuk e mendonte se ishte e mundur. Dhe unë kisha një mik, një mik shumë të mirë, Sheldon Adelson, i cili mendonte se ishte e pamundur të bëhej një marrëveshje, sepse niveli i urrejtjes ishte shumë i madh. Dhe unë mendoj se ishte shumë më tepër në njërën anë sesa në tjetrën, por niveli i urrejtjes ndaj hebrenjve ishte kaq i madh dhe i mësuar që nga koha kur ata ishin në kopsht e më parë. Ai e ndjeu këtë - dhe ai ishte një tregtar i madh. Ai ishte një njeri shumë i pasur. Ai ishte një njeri i pasur për shkak të aftësisë së tij për të bërë marrëveshje. Dhe ai e donte Izraelin më shumë se çdo gjë tjetër. Ai e donte Izraelin dhe donte ta mbronte Izraelin. Dhe ai ndjeu se ishte e pamundur të bëhej një marrëveshje për shkak të nivelit të urrejtjes.

A ndihesh kështu tani?

Trump: Nuk jam dakord me të. Por deri më tani ai nuk ka gabuar.

Ju thatë se jeni krenar që jeni një nga presidentët e parë në breza që nuk i keni futur Shtetet e Bashkuara në luftë. Ju e trajtuat këtë pak në konferencën për shtyp. Por nëse Irani dhe Izraeli hyjnë në një luftë, a do të bashkoheni në anën e Izraelit?

Trump: Unë kam qenë shumë besnik ndaj Izraelit, më besnik se çdo president tjetër. Unë kam bërë më shumë për Izraelin se çdo president tjetër. Po, unë do ta mbroj Izraelin.

Ju dolët këtë javë dhe thatë se aborti duhet t'u lihet shteteve dhe thatë se nuk do të nënshkruani një ndalim federal. Pra, thjesht për të qenë të qartë: A do të vendosni veton ndaj ndonjë projektligji që vendos ndonjë kufizim federal për abortet?

Trump: Nuk keni nevojë për një ndalim federal. Sapo dolëm nga federali. E dini, nëse ktheheni në Roe kundër Wade , Roe kundër Wade ishte mbi të gjitha - nuk kishte të bënte aq shumë me abortin se sa ta kthente atë në shtete. Kështu që shtetet do të negocionin marrëveshje. Florida do të jetë ndryshe nga Gjeorgjia dhe Gjeorgjia do të jetë ndryshe nga vendet e tjera. Por kjo është ajo që po ndodh tani. Është shumë interesante. Por mbani mend këtë, çdo studiues juridik për 53 vjet ka thënë se kjo çështje është çështje shtetërore nga pikëpamja juridike. Dhe po fillon të funksionojë në atë mënyrë. Dhe ajo që ndodhi është se njerëzit filluan të hyjnë në 15 javët dhe pesë javët ose gjashtë javët dhe ata filluan të hyjnë, e dini, periudha kohore. Dhe ata filluan krejt papritur të vendosnin se çfarë do të ishte aborti.

Njerëzit duan të dinë nëse do të vendosnit veton ndaj një projektligji, nëse do të vinte në tryezën tuaj, që do të vendoste ndonjë kufizim federal. Kjo është me të vërtetë e rëndësishme për shumë votues.

Trump: Por ju duhet ta mbani mend këtë: Nuk do të ketë kurrë një shans, sepse nuk do të ndodhë. Nuk do të kesh kurrë 60 vota. Ju nuk do ta keni atë për shumë e shumë vite, qofshin ato demokrate apo republikane. Tani për tani, është në thelb 50-50. Mendoj se kemi një shans për të marrë një çift, por një çift do të thotë se jemi në 51 ose 52. Kemi një rrugë të gjatë për të bërë. Kështu që nuk do të ndodhë, sepse nuk do ta kesh atë. Mirë. Por me gjithë këto që thuhen, gjithçka ka të bëjë me shtetet, ka të bëjë me të drejtat e shtetit. të drejtat e shteteve. Shtetet do të vendosin vetë.

a mendoni se -

Trump: Dhe e dini çfarë? Kjo është një presion i jashtëzakonshëm nga të gjithë. Por ne - ishte e keqpërcaktuar. Dhe për të qenë i sinqertë, republikanët, shumë republikanë, nuk dinin të flisnin për këtë çështje. Kjo çështje nuk më ka prekur kurrë.

Pra, thjesht për të qenë të qartë, atëherë: Ju nuk do të angazhoheni për të vënë veton ndaj projektligjit nëse ka kufizime federale - kufizime federale të abortit?

Trump: Nuk do të më duhet të angazhohem për këtë, sepse nuk do të ndodhë kurrë – numër një, nuk do të ndodhë kurrë. Numri dy, ka të bëjë me të drejtat e shteteve. Ju nuk dëshironi të ktheheni në qeverinë federale. E gjithë kjo kishte të bënte me daljen nga qeveria federale. Dhe kjo u bë, Eric, për shkak të—kjo u bë, kjo çështje është thjeshtuar shumë gjatë një jave të fundit. Kjo ka të bëjë dhe fillimisht ka të bëjë me daljen nga qeveria federale. Gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të ktheheni në qeverinë federale. Dhe shtetet thjesht po punojnë në rrugën e tyre. Shikoni Ohio. Ohio kaloi diçka për të cilën njerëzit ishin pak të befasuar. Kansas, dua të them, vende që janë konservatore dhe shtete të mëdha të Trumpit, dua të them, Ohio dhe shumë lart Kansas, të gjitha këto shtete, por ata kaluan atë që duan të kalojnë. Bëhet fjalë për të drejtat e shtetit.

Unë e kuptoj, zotëri. Aleatët tuaj në Komitetin e Studimit Republikan, i cili përbën rreth 80% të grupit parlamentar të GOP, kanë përfshirë aktin Life of Conception në propozimin e tyre të buxhetit për vitin 2025. Masa do t'u jepte të drejta të plota ligjore embrioneve. Ky është edhe pozicioni juaj?

Trump: Thuaje edhe një herë. Çfarë?

Akti Jeta në ngjizje do t'u japë embrioneve të drejta të plota ligjore, të përfshira në propozimin e tyre buxhetor për vitin 2025. A është ky pozicioni juaj?

Trump: Po ua lë çdo gjë shteteve. Shtetet do të jenë të ndryshme. Disa do të thonë po. Disa do të thonë jo. Teksasi është ndryshe nga Ohio.

A do të vendosnit veton ndaj këtij projektligji?

Trump: Nuk kam pse të bëj asgjë për veton, sepse tani e kemi përsëri në shtete.

Mirë.

Trump: Ata do t'i bëjnë ato përcaktime.

A mendoni se gratë duhet të jenë në gjendje të marrin pilulën e abortit mifepristone?

Trump: Epo, unë kam një mendim për këtë, por nuk do të shpjegoj. Nuk do ta them akoma. Por unë kam pikëpamje mjaft të forta për këtë. Dhe ndoshta do ta publikoj gjatë javës së ardhshme.

Epo, kjo është një pyetje e madhe, zoti President, sepse aleatët tuaj kanë kërkuar zbatimin e Aktit Comstock, i cili ndalon dërgimin me postë të barnave të përdorura për aborte. Departamenti i Drejtësisë Biden nuk e ka zbatuar atë. A do ta zbatonte Departamenti juaj i Drejtësisë?

Trump: Do të bëj një deklaratë për këtë gjatë 14 ditëve të ardhshme.

Ju do?

Trump: Po, kam një deklaratë të madhe për këtë. Ndihem shumë fort për të. Unë në fakt mendoj se është një çështje shumë e rëndësishme.

E kuptova. Ju mendoni se kjo çështje duhet t'i lihet shteteve. Ju e keni bërë të qartë këtë. A ndiheni rehat nëse shtetet vendosin të ndëshkojnë gratë që bëjnë abort pasi procedura është e ndaluar?

Trump: Po flisni për numrin e javëve?

Po. Le të themi se ka një ndalim 15-javor-

Trump: Përsëri, kjo do të jetë - nuk duhet të jem rehat apo i pakëndshëm. Shtetet do ta marrin këtë vendim. Shtetet do të duhet të jenë të rehatshme ose të pakëndshme, jo unë.

A mendoni se shtetet duhet të monitorojnë shtatzënitë e grave në mënyrë që ato të dinë nëse kanë bërë një abort pas ndalimit?

Trump: Unë mendoj se ata mund ta bëjnë këtë. Përsëri, do t'ju duhet të flisni me shtetet individuale. Shikoni, Roe kundër Wade kishte për qëllim ta kthente atë në shtete. Dhe ky ishte një vendim ligjor, si dhe ndoshta në zemrat e disave, në mendjet e disave, një vendim moral. Por ishte kryesisht një vendim ligjor. Çdo studiues ligjor, demokrat, republikan dhe të tjerë donte që kjo çështje të kthehej në shtete. Ju e dini, Roe kundër Wade është konsideruar gjithmonë si ligj shumë i keq. Shume keq. Ishte një çështje shumë e keqe nga pikëpamja juridike. Njerëzit ishin të habitur që zgjati aq gjatë sa zgjati. Dhe ajo që munda të bëja është përmes zgjedhjes së disa njerëzve shumë të mirë, të cilët sinqerisht ishin shumë të guximshëm, drejtësitë që doli të ishin ju e dini, republikani-

Shtetet do të vendosin nëse janë rehat apo jo-

Trump: Po shtetet...

Ndjekja e grave për abort pas ndalimit. Por a jeni të kënaqur me të?

Trump: Shtetet do të thonë. Nuk ka rëndësi nëse jam rehat apo jo. Është krejtësisht e parëndësishme, sepse shtetet do t'i marrin ato vendime. Dhe nga rruga, Teksasi do të jetë ndryshe nga Ohio. Dhe Ohio do të jetë ndryshe nga Michigan. Unë shoh se çfarë po ndodh.

President Trump, ne jemi këtu në Florida. Ju jeni banor i Floridës.

Trump: Po.

Si planifikoni të votoni në referendumin e shtetit për abortin këtë nëntor që do të anulonte ndalimin gjashtë-javor të DeSantis?

Trump: Epo, thashë se mendova se gjashtë javë janë shumë të rënda.

Ju e bëtë.

Trump: E dini, e kam thënë më parë.

Po.

Trump: Mendoj se ishte një deklaratë gjysmë e diskutueshme kur e bëra dhe po bëhet gjithnjë e më pak e diskutueshme me kalimin e kohës. Mendoj se Ron u lëndua shumë keq kur e bëri këtë sepse njerëzit - madje edhe gratë konservatore në Florida menduan se ishte -

Epo, ky referendum do ta zhbënte këtë. Do ta votoni në nëntor?

Trump: Epo, do të japë diçka tjetër. Unë nuk ju them për çfarë do të votoj. Unë ju them vetëm se shteti do të vendosë.

Mirë, zotëri. Krimi i dhunshëm është në rënie në të gjithë vendin. Ka pasur një rënie prej 6% në-

Trump: Nuk e besoj.

Nuk e beson këtë?

Trump: Po, ata janë numra të rremë.

Ju mendoni kështu?

Trump: Epo doli mbrëmë. FBI dha numra të rremë.

Unë nuk e pashë këtë, por FBI tha se kishte një rënie prej 13% në 2023. [Shënim i redaktorit: Kjo statistikë i referohet veçanërisht vrasjeve.]

Trump: Nuk e besoj. Jo, është një gënjeshtër. Është lajm i rremë.

Zotëri, këta numra janë mbledhur nga departamentet e policisë shtetërore dhe lokale në të gjithë vendin. Shumica prej tyre ju mbështesin. A e kanë gabim?

Trump: Po. Mbrëmë. Epo, ndoshta, ndoshta jo. FBI-ja i fshihte numrat dhe njerëzit e tjerë i mashtruan numrat. Nuk ka mundësi që krimi të ulet gjatë vitit të kaluar. Nuk ka se si ke krim migrant. A po e shtojnë krimin e migrantëve? Apo e konsiderojnë atë një formë tjetër krimi?

Pra, këto departamente lokale të policisë e kanë gabim?

Trump: Nuk besoj se është nga policia lokale. Ajo që pashë ishte se FBI po jepte numra të rremë.

Mirë. Pra, nëse zgjidhet, do të shkojë në Departamentin e Drejtësisë. Nëse zgjidheni, a do ta udhëzonit Prokurorin tuaj të Përgjithshëm të ndjekë penalisht zyrtarët shtetërorë që ju ndjekin penalisht, si Alvin Bragg dhe Fani Willis?

Trump: Epo, ne do të shikojmë shumë gjëra siç po shohin ata. Ajo që ata kanë bërë është një gjë e tmerrshme. Jo, nuk dua ta bëj këtë. Nuk isha i lumtur duke parë Clinton. Unë nuk isha i lumtur. Mendoj se është një gjë e tmerrshme. Por për fat të keq, ajo që ata kanë bërë është se e kanë ngritur kapakun dhe e kanë bërë - ajo që më kanë bërë mua është e pabesueshme. Mbi asgjë.

Mirë thatë se Alvin Bragg duhet të ndiqet penalisht. A do ta udhëzonit Prokurorin tuaj të Përgjithshëm për ta ndjekur penalisht?

Trump: Kur thashë që Alvin Bragg duhet të ndiqet penalisht?

Ishte në një tubim.

Trump: Nuk mendoj se e thashë këtë, jo.

Unë mund ta tërheq lart.

Trump: Jo.

Pra, thjesht për të qenë të qartë: ju nuk do ta udhëzonit Prokurorin tuaj të Përgjithshëm të ndiqte penalisht Alvin Bragg?

Trump: Do të kemi një ndëshkim të madh përmes suksesit. Ne do ta bëjmë vendin tonë të suksesshëm përsëri. Ndëshkimi ynë do të jetë përmes suksesit të vendit tonë.

A do ta pushonit një avokat amerikan i cili nuk ka ndjekur penalisht dikë që ju e keni urdhëruar? Ai apo ajo?

Trump: Varet nga situata, sinqerisht.

Pra, ju mund të?

Trump: Do të varet nga situata. Po.

Në rregull, zotëri, ju thatë se do të emëronit një prokuror special të vërtetë për të ndjekur Biden dhe familjen e tij-

Trump: Epo, varet se çfarë do të ndodhë me Gjykatën e Lartë. Shikoni, një president duhet të ketë imunitet. Këtu përfshihet edhe Biden. Nëse ata kanë vendosur që nuk kanë imunitet, Biden, ndoshta nuk ka lidhje me mua, ai do të ndiqej penalisht për 20 vepra të ndryshme, sepse ai është krijuar të tillë. Ju hidhini një sy jo vetëm akteve të tij kriminale për marrjen e shumë parave dhe të qenit Kandidat Mançurian . Shikoni çfarë ndodhi në Afganistan. Shikoni se çfarë ndodhi në të gjithë botën. Shikoni se çfarë ndodhi me të duke lejuar Rusinë ta bëjë këtë me Ukrainën. Kjo nuk do të kishte ndodhur kurrë me mua, dhe nuk ndodhi. Dhe e njihja shumë mirë Putinin.

President Trump, a nuk po ndjek kundërshtarët tuaj politikë atë që bëjnë ata në një republikë banane?

Trump: Kjo është ajo që po ndodh tani. Po.

mirë në rregull -

Trump: Jo, jo, jo, jo. Eric, kjo është ajo që po ndodh tani. Duhet të jem të hënën - në fakt, ne po e bëjmë këtë sot sepse e hëna ishte pak më e ashpër, sepse të hënën duhet të jem në një gjykatë penale.

Kjo është e drejtë.

Trump: Për një çështje jo-penale. Nuk është as një çështje penale . Dhe është siç thashë, nëse shkoni te Andy McCarthy, ose nëse shkoni te Jonathan Turley, dy ekspertë të vërtetë, ose nëse shkoni te të gjithë studiuesit ligjorë që kanë shkruar, thonë ata, kjo nuk është as një çështje penale. Dhe unë kam një gjyqtar që është më i konfliktuar se çdo gjyqtar që dikush ka parë ndonjëherë. Dhe ai është një djalë i keq që urren Trump. Dhe ju hidhni një sy se çfarë po ndodh atje. Sapo më pyete, e di, po flet - më bëre vetëm një pyetje dhe ata po ma bëjnë këtë!

Epo, zotëri, vetëm për të qenë i qartë -

Trump: Prit një minutë, nuk kam pasur mundësi t'ua bëj. Do të isha i prirur të mos e bëja. Nuk dua t'ua bëj. Por shumë nga kjo do të ketë të bëjë me Gjykatën e Lartë. Shikoni, ne do të shkojmë edhe dy javë në Gjykatën e Lartë. Dhe ata do të marrin një vendim për imunitetin presidencial. Nëse ata thanë se një president nuk merr imunitet, atëherë Biden, jam i sigurt, do të ndiqet penalisht për të gjitha krimet e tij, sepse ai ka kryer shumë krime . Nëse ata thonë, nga ana tjetër, se një president ka imunitet, dhe unë mendoj se një president duhet të ketë imunitet, sepse përndryshe do të jetë thjesht një pozicion ceremonial. Por Biden ka bërë kaq shumë gjëra kaq keq. Dhe nuk po flas as për krimin e hapur. Unë po flas për kufirin, duke lejuar të gjithë vdekjen dhe shkatërrimin në kufi-

zotëri -

Trump: Duke i lejuar të gjitha këto gjëra. Nëse presidenti nuk ka imunitet. Pra, kur ma bëtë këtë pyetje, varet nga ajo që bën Gjykata e Lartë.

Për këtë pyetje, avokati juaj, John Sauer, argumentoi së fundmi në gjykatë se nëse ju si President urdhëruat një ekip të Navy SEAL për të vrarë një rival politik, ju nuk duhet të ndiqeni penalisht. A jeni dakord me avokatin tuaj?

Trump: Epo, e kuptova ndryshe. Mendova se ishte një rival politik nga një vend tjetër. Mendoj se e kuptova ndryshe dhe nuk jam i sigurt. Dhe John Sauer tha gjithashtu se së pari kaloni përmes një shkarkimi dhe më pas e bëni atë përcaktim bazuar në fajësimin. Por një president, nëse nuk ke imunitet nga ndjekja penale, imunitet mjaft të fortë nga ndjekja penale. Tani, nëse bëni diçka haptazi shumë të keqe dhe shumë marrëzi, kjo është një situatë tjetër. Ky mund të jetë një nga ato raste.

Gotcha. Pra, vetëm për t'u kthyer te diçka që po thoshit pak më parë, dua të them vetëm për procesverbal, nuk ka asnjë provë që Presidenti Biden e drejtoi këtë ndjekje penale kundër jush. Por edhe nëse ne -

Trump: Oh, sigurisht që ka.

Epo, edhe nëse e përcaktojmë atë -

Trump: Unë gjithmonë e urrej mënyrën se si një gazetar do t'i bëjë ato deklarata. Ata e dinë se është kaq e gabuar. Është vetëm një lloj për të mbrojtur veten. Por jo, jo. Shefi i tij i Departamentit të Drejtësisë, një nga njerëzit më të mirë, u fut në DD. Fani, zoti Uejd, i dashuri i Fanit, kaloi orë të tëra në Uashington me DD-në duke punuar për rastin tim. DD punoi me Leticia James për rastin tim. DD punoi me Jack Smith të çmendur. Ai është një person i çmendur në rastin tim . Jo, jo, kjo është e gjitha Biden-

Por pyetja, megjithatë -

Trump: Dhe meqë ra fjala, më lejoni të shkoj një hap më tej.

Mirë.

Trump: Për rastin tim me një grua që unë kurrë nuk e kam idenë se kush është, derisa ajo bëri një telefonatë. "A e njihni atë?" Dhe unë thashë: "Kjo është diçka që është një pjellë e imagjinatës së saj."

E ke fjalën për E. Jean Carroll?

Trump: Më pas u padita. Deri atëherë nuk e kisha idenë se kush ishte kjo grua, nuk kam, nuk kisha lidhje me këtë grua. Kjo u bë nga një avokat politik përballë një gjyqtari shumë, për mendimin tim, krejtësisht të papërshtatshëm, i cili u konfliktua për shumë arsye , i cili nuk do të na lejonte të vinim në prova, ai ishte aq i keq, ishte aq. e keqe. Por unë kam pasur tre nga ata gjyqtarë në Nju Jork tani, tre prej tyre. Kjo është gjithçka që marr. Dhe është një situatë shumë e padrejtë. Më kanë shkuar pas, kjo quhet ndërhyrje në zgjedhje. Por është edhe përtej ndërhyrjes në zgjedhje, ajo që ata kanë bërë dhe nuk e kanë parë kurrë, dhe unë disi, është e mahnitshme kur thua se Biden nuk dinte asgjë. Biden dinte gjithçka. Ashtu si, ai nuk dinte asgjë për biznesin e Tucker dhe biznesin e tij.

Edhe nëse e përcaktojmë këtë, a bëjnë dy gabime një të drejtë?

Trump: Jo, nuk dua, nuk do të doja, nuk do të doja të bëja asgjë që ka të bëjë me. Nuk do të doja ta lëndoja Biden. Unë nuk jam duke kërkuar të lëndoj Biden. Nuk do të doja ta lëndoja. Kam shumë respekt për zyrën. Por ai është i gatshëm të lëndojë një ish-President shumë popullor, i cili mori 75 milionë vota. Kam marrë më shumë vota se çdo president tjetër në histori. Dhe unë kam ndoshta tetë çështje tani që janë të gjitha të frymëzuara prej tyre, duke përfshirë çështjen time civile.

Medicare-

Jason Miller: Eric, Presidenti ka darkën e tij për rreth 15 minuta. Pra, ai ka edhe disa minuta këtu.

Trump: Po qëndroni? Do të hani darkë me të gjithë?

Po, po. Na kanë mbetur vetëm 15 minuta?

Trump: Po, darka e tij është në orën 7:15.

Në atë rast, le të bëjmë vetëm disa pyetje të shpejta.

Trump: Në rregull. Mendoni se mund ta bëni këtë intervistë me Biden?

E dini, ai nuk tha po. Ndaj ju jam mirënjohës që po më jepni mundësinë.

Trump: Ai kurrë nuk do të thotë po, sepse ai është jashtë. Ai është larg, shumë larg.

Le të flasim pak për 6 janarin. Ju i keni quajtur “pengje” dhe “të burgosur politikë” burrat dhe gratë që janë ndjekur penalisht për veprimet e tyre në 6 janar. Më shumë se 800 nga këta njerëz janë dënuar përmes sistemit tonë gjyqësor, shumica e të cilëve u deklaruan fajtorë. Disa prej tyre janë dënuar nga juria. Ju keni thënë se do t'i falni. A po vini në dyshim konkluzionet e sistemit të drejtësisë në më shumë se 800 raste?

Trump: Është një sistem me dy nivele. Sepse kur shikoj Portlandin, kur shikoj Minneapolis, ku ata morën rajonet e policisë dhe gjithçka tjetër, dhe shkuan pas ndërtesave federale, kur shikoj situata të tjera që ishin të dhunshme dhe ku vriteshin njerëz, asgjë nuk u ndodhi atyre. Asgjë nuk u ndodhi atyre. Mendoj se është një sistem drejtësie me dy nivele. Mendoj se është një gjë shumë, shumë e trishtueshme. Dhe ju pëlqen apo nuk doni, askush tjetër përveç Ashlit nuk vdiq .

A do ta konsideroni faljen e secilit prej tyre?

Trump: Unë do ta konsideroja këtë, po.

Ju do të?

Trump: Po, absolutisht.

Në rregull, kështu që -

Trump: Nëse dikush do të ishte i keq dhe i keq, unë do ta shikoja atë ndryshe. Por shumë nga ata njerëz hynë, shumë nga ata njerëz u futën brenda. E shihni në kasetë, policia po i fut brenda. Ata po ecin me policinë.

Unë dua t'ju bëj një pyetje tjetër për këtë. Ka disa ish-aleatë dhe staf që nuk ju mbështesin në këto zgjedhje dhe kanë përmendur përpjekjet tuaja për të përmbysur zgjedhjet e 2020-ës. Çfarë do t'u thoshit votuesve që pëlqejnë politikat tuaja, por që besojnë se dikujt që sulmoi një gur themeli të demokracisë - transferimin paqësor të pushtetit - nuk mund t'i besohet ta ruajë atë?

Trump: Epo, në fakt, unë bëra të kundërtën e sulmit. Unë jam ai që u përpoq ta ndaloja. Unë ofrova 10,000 ushtarë dhe Nancy Pelosi më refuzoi. Kështu bëri edhe kryebashkiaku i Uashingtonit, ajo më refuzoi me shkrim.

Megjithatë, çfarë do t'u thoshit atyre votuesve?

Trump: Këtë e ofrova. Numri një, mbajta një fjalim paqësor dhe patriotik që askush nuk e raporton. Askush nuk flet për këtë: në mënyrë paqësore dhe patriotike. Askush nuk flet. E dini, komisioni nuk i përdori kurrë ato fjalë. Ata refuzuan t'i lejonin këto fjalë. Numri dy, kisha pesë postime në Twitter që ishin, shko në shtëpi, bla, bla. Unë u anulova për shkak të atyre postimeve në Twitter.

jo -

Trump: Jo, u anulova për shkak të atyre postimeve në Twitter. Nuk u anulova për shkak të gjërave të këqija që thashë. U anulova për shkak të gjërave të mira që thashë. Sepse kur lexoni tweetet e mia, dhe kur shihni fjalimin që bëra dhe kur shihni deklaratën që bëra në Zyrën Ovale në Kopshtin e Trëndafilave, gjatë kësaj periudhe shumë dramatike dhe të tmerrshme, unë jam një njeri shumë i pafajshëm. . Nancy Pelosi është përgjegjëse, sepse ajo refuzoi të merrte 10,000 ushtarët ose Gardistët Kombëtarë që ofrova. Ajo nuk pranoi t'i merrte ato. Kryebashkiaku i Uashingtonit refuzoi t'i merrte gjithashtu. Dhe ata janë përgjegjës, e dini, për kryeqytetin.

Duke folur për këtë, duke pritur -

Trump: Një gjë tjetër që ata bënë është kaq e tmerrshme dhe shtypi refuzon të flasë për të. Ata shkatërruan të gjitha provat.

A jeni të shqetësuar për dhunën politike në lidhje me zgjedhjet e këtij nëntori?

Trump: Jo. Nuk mendoj se do të keni dhunë politike.

Nuk pret asgjë?

Trump: Mendoj se do të kemi një fitore të madhe. Dhe unë mendoj se nuk do të ketë dhunë.

Zoti President, ju keni folur shumë për planin tuaj për të zhdukur shtetin e thellë. Çfarë saktësisht do të thotë kjo?

Trump: Do të thotë që ne duam të heqim qafe njerëzit e këqij, njerëz që nuk kanë bërë një punë të mirë në qeveri. Dhe ne i shikojmë njerëzit ashtu si një kompani do t'i shikonte njerëzit. E dini, kur blini një kompani, hyni dhe shikoni, si ju pëlqen puna? Performanca ne pune. Ata kanë standarde të performancës së punës. Dhe po, ne do të dëshironim të heqim qafe njerëzit që nuk kanë bërë një punë të mirë. Dhe ka plot prej tyre.

Si planifikoni ta bëni këtë? Ekipi juaj po përgatitet t'ju japë fuqinë përmes Programit F, i cili do t'ju lejojë të pushoni nga puna nëpunësit civilë.

Trump: Ne po shikojmë shumë gjëra të ndryshme. Shërbimi civil është edhe shumë i mirë edhe shumë i keq. Ju keni disa njerëz që janë të mbrojtur që nuk duhet të mbrohen. Dhe ju keni disa njerëz që pothuajse dëshironi t'i mbroni sepse ata bëjnë një punë kaq të mirë. Unë njoh shumë njerëz që janë në shërbimin civil dhe ata janë njerëz të shquar.

A do të punësonit dikë që beson se Joe Biden fitoi zgjedhjet e 2020?

Trump: Nuk kam dyshim se ajo që thamë ishte fakt. Shtypi, media e lajmeve të rreme, nuk dëshiron të flasë për këtë. E dini, unë kam një padi kundër Fondacionit Pulitzer për mashtrimin e Rusisë, Rusisë, Rusisë, sepse ata folën për të për dy vjet e gjysmë dhe doli të ishte një mashtrim total . Dhe pastaj disa shkrimtarë morën çmimet Nobel-

RNC po bën teste lakmus për punonjësit, duke pyetur nëse besojnë se zgjedhjet janë vjedhur apo jo. A do të bënit të njëjtën gjë? [Shënimi i redaktorit: Ndërsa RNC thuhet se po u bën këtë pyetje aplikantëve për punë, ajo ka mohuar se është një test lakmus për punësim.]

Trump: Nuk do të ndihesha mirë për këtë, sepse mendoj se kushdo që nuk e sheh se ato zgjedhje u vodhën. Thjesht - ju shikoni provën. Janë kaq të gjera, legjislatura shtetërore ku ata nuk kaluan nëpër legjislaturë. Ata duhej të kalonin nëpër legjislativ. Ju e shikoni atë, është kaq e gjerë, të gjitha gjërat e ndryshme. Unë mund t'ju jap raport pas raporti për gjendjen në gjendje të të gjitha mashtrimeve që u kryen në zgjedhje, dhe nëse do të kishit një mendje vërtet të hapur, do të thoni se kisha të drejtë.

Unë dua të arrij në një sekondë te politikat tuaja për Rusinë dhe Ukrainën, por President Trump, sapo kaluam një vjetorin e arrestimit të Evan Gerskovich në Rusi. Pse nuk keni bërë thirrje për lirimin e tij?

Trump: Mendoj sepse kam kaq shumë gjëra për të cilat jam duke punuar. Unë kam qindra gjëra. Dhe ndoshta kam thënë gjëra shumë të mira për të. Ndoshta nuk u raportua. Por unë mendoj se ai është një djalë i ri shumë i guximshëm.

Do ta bëni tani?

Trump: Po flisni për Wall Street Journal ?

Po.

Trump: Oh, sigurisht që do të telefonoja. Unë do ta thërras atë tani në tregimin tuaj nëse dëshironi.

E shkëlqyeshme.

Trump: Por unë kam. Unë kam shumë, shumë gjëra. Dhe këtu është një ndryshim midis meje dhe Bidenit: Unë do ta liroj atë. Ai do të lirohet. Putini do ta lirojë.

A mund të flasim për -

Trump: Mendoj se Biden e ka trajtuar shumë keq Putinin. Putini nuk duhet të kishte shkuar kurrë në Ukrainë. Dhe ai nuk hyri me mua për katër vjet. Unë shkoj shumë mirë me Putinin, por gazetari duhet të lirohet dhe ai do të lirohet. Nuk e di nëse ai do të lirohet nën Biden.

Por do të përpiqeshit ta lironit atë si President?

Trump: Po, do ta liroja. Po.

Ju thatë se Rusia -

Trump: Jam i befasuar që Biden. Epo, nuk jam i befasuar me asgjë me Biden. Por unë mendoj se është një precedent i tmerrshëm. Dhe jam shumë i habitur që nuk është liruar, por unë do ta liroj, nëse nuk lirohet deri në momentin që të shkojmë në detyrë.

Zotëri, ju keni thënë se jeni të gatshëm ta lini Rusinë "të bëjë çfarë të duan dreqin" vendeve të NATO-s që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen e tyre. Nëse Putin do të sulmonte një shtet të NATO-s që ju besoni se nuk po shpenzonte mjaftueshëm për mbrojtjen e tyre, a do t'i vinte SHBA-ja në ndihmë të atij vendi?

Trump: Po, kur e thashë këtë, e thashë me shumë kuptim, sepse dua që ata të paguajnë. Unë dua që ata të paguajnë. Kjo u tha si pikë negocimi. I thashë, shiko, nëse nuk do të paguash, atëherë je vetëm. Dhe dua të them këtë. Dhe më është bërë pyetja: Nëse nuk paguajmë? Më është kërkuar shumë kohë përpara kësaj ngjarjeje. A e dini se pasi thashë këtë, a e dini se miliarda dollarë u derdhën në NATO? A e dini këtë?

E di këtë, zotëri. Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg ju dha meritën për këtë. Ai tha se kërcënimi juaj për t'u tërhequr nga NATO-

Trump: E saktë.

Çoi që vendet aleate të japin 100 miliardë dollarë më shumë për mbrojtjen e tyre.

Trump: Edhe atëherë edhe tre vjet më parë. A e dini se NATO-dollapët ishin të zhveshur. Ata nuk kishin para, po vdisnin, ne po shpenzonim gati 100% të parave për NATO-n . Ne po mbronim Evropën. Dhe ata as që paguanin.

Pyetja, megjithatë, është a do të...

Trump: Tetë. Vetëm tetë vende paguanin. Pjesa tjetër e tyre ishin delikuente. Dhe unë u thashë atyre, nëse nuk paguani, kënaquni, por ne nuk do t'ju mbrojmë. E kam thënë sërish para disa javësh, dy muaj më parë, e kam thënë sërish. Dhe unë e thashë, se nëse nuk paguani. Shiko, kështu flet si negociator. Unë jam duke negociuar sepse dua që ata të paguajnë. Unë dua që Europa të paguajë. Unë dua që Evropës të mos i ndodhë asgjë e keqe, e dua Evropën, i dua njerëzit e Evropës, kam një marrëdhënie të shkëlqyer me Evropën. Por ata kanë përfituar nga ne, si në NATO ashtu edhe në Ukrainë. Ne kemi miliarda dollarë më shumë sesa ata në Ukrainë. Nuk duhet të jetë kështu. Duhet të jetë e kundërta. Sepse ata janë shumë më të prekur. Ne kemi një oqean mes nesh. Ata nuk e bëjnë. Dhe kur them gjëra të tilla, kjo është thënë si një pikë negocimi, dhe unë bëra një punë shumë të mirë sepse miliarda dollarë erdhën kohët e fundit.

Ju thatë në vitin 2016 në një intervistë, thatë “për të marrë reformën, duhet të jesh i gatshëm të largohesh”.

Trump: Thashë, për shembull, pyetja u bë kur kishim një takim shumë të madh, mjaft sekret, por shtypi e dinte për këtë. Ne kishim 28 shtete në atë kohë. Dhe u ngrit në këmbë një zotëri, i cili rastësisht ishte kreu i një vendi shumë të rëndësishëm. Dhe ai tha, "A po thua" - sepse unë i thashë: "Ju djema nuk po i paguani faturat tuaja, ne po i paguajmë faturat tuaja. Nuk eshte e drejte. Ju po na dëmtoni në tregti. Dhe pastaj mbi të, ne po ju mbrojmë. Ne po shpenzojmë pjesën më të madhe të parave për NATO-n me Shtetet e Bashkuara.” Unë thashë që nuk është e drejtë. Dhe burri u ngrit dhe tha: "A thua se nëse nuk i paguajmë faturat, nëse nuk i paguajmë faturat dhe Rusia na sulmon, a thua se nuk do të na mbrosh?" Thashë pikërisht këtë po them.

Tani, pasi thashë këtë, u derdhën miliarda dollarë. Ishte si magji. Obama kurrë nuk e tha këtë. Obama do të shkonte të mbante një fjalim dhe do të largohej. Bush do të shkonte të mbante fjalimin e tij dhe do të largohej. Shkova, pashë numrat dhe thashë, prit një minutë, SHBA-të po paguajnë NATO-n. Ne po paguajmë për gati 100% të NATO-s.

Pra, pyetja, megjithatë, zotëri-

Trump: Dhe jo duke u trajtuar siç duhet, sepse ne po trajtohemi shumë keq nga shumica e të njëjtave vende në tregti.

Pra, ju doni të rinegocioni kushtet e traktatit, tingëllon si. a doni të -

Trump: Jo, thjesht dua që ata të paguajnë faturat e tyre. Nuk kam pse ta rinegocioj. Është si Biden. Biden ka të drejtë të mbyllë kufirin tani. Ai nuk ka nevojë për asgjë nga Kongresi. E njëjta gjë me NATO-n. Nuk kam nevojë të rinegocioj kushtet e traktatit. Gjithçka që duhet të bëj është t'i bëj ata të paguajnë faturat e tyre. Ata nuk paguajnë faturat e tyre.

Dëshironi të ruani 80 vjet lidership amerikan në mbrojtjen e Perëndimit, veçanërisht Evropës, apo dëshironi të ndryshoni arkitekturën e botës së pasluftës që na ka mbajtur jashtë një Lufte Botërore për 80 vitet e fundit?

Trump: Unë dua që ata të paguajnë faturat e tyre. Shume e thjeshte. NATO është mirë. Shiko, problemi që kam me NATO-n është, nuk mendoj se NATO do të na mbronte nëse do të kishim një problem.

Ju nuk e bëni?

Trump: Jo, nuk e besoj këtë. Unë i njoh të gjithë. Është rrugë njëkahëshe, edhe nëse kanë paguar. Unë dua që ata të paguajnë. Por unë besoj se nëse do të sulmoheshim, NATO nuk do të ishte atje. Shumë nga vendet në NATO nuk do të ishin atje .

A do të vazhdonit t'i ofroni Ukrainës ndihmë ushtarake dhe humanitare?

Trump: Do të përpiqem të ndihmoj Ukrainën, por edhe Evropa duhet të arrijë atje dhe të bëjë punën e saj. Ata nuk po bëjnë punën e tyre. Evropa nuk po paguan pjesën e duhur.

Orban thotë se erdhi këtu dhe u takua me ju dhe tha që nuk do të jepni asnjë qindarkë. A është ai gabim?

Trump: Jo, thashë se nuk do të jap nëse Evropa nuk fillon të barazojë. Ata duhet të vijnë. Europa duhet të paguajë. Ne kemi shumë më tepër sesa kombet evropiane. Është shumë e padrejtë me ne. Dhe unë thashë nëse Europa nuk do të paguajë, kush janë më të prekur se ne. Nëse Europa nuk do të paguajë, pse duhet të paguajmë ne?

Pra, ju nuk mund të ndihmoni Ukrainën?

Trump: Shikoni, ne lëndohemi në tregti. Ne lëndohemi në tregti. Bashkimi Evropian është brutal ndaj nesh në tregti. Ne e kaluam atë, makinat, nuk duan bujqësinë tonë. Ata nuk duan makinat tona. Ata nuk duan asgjë nga ne. Është si një rrugë me një drejtim. E njëjta gjë është me NATO-n. Na trajtojnë shumë keq. Ata nuk paguajnë faturat e tyre. Tani, erdha dhe ata filluan të paguajnë faturat e tyre. Unë do t'ju them diçka, tha Sekretari Stoltenberg, dhe shpresoj që ai ta thotë atë tani, por ai sigurisht e tha atë atëherë me zë të lartë dhe qartë, ai kurrë nuk ka parë ndonjë forcë si Trump . Sepse çdo president do të vinte, ata do të mbanin një fjalim dhe do të largoheshin. Trump erdhi dhe ai na mori miliarda e miliarda dollarë. I mora ato qindra miliarda dollarë nga vendet që ishin delikuente. Dhe ai ishte fansi im më i madh. Shpresoj që është akoma, por nuk e di që është, e dini, ndoshta është, ndoshta është. Por edhe ky xhiro e fundit, apo jo, sepse po më bëni një pyetje. Ka dy pjesë të kësaj pyetjeje. Një është, katër vjet më parë, dhe një është tani. Bëra një punë djallëzore duke marrë para për NATO-n sepse askush tjetër—NATO nuk kishte para. NATO-ja as që mund ta kishte ndjekur penalisht atë që po bëjnë tani. Nuk kishin para. Gjithçka që ata po bënin ishte ndërtimi i ndërtesave budallaqe të zyrave. Ata ndërtuan një ndërtesë zyre prej 3 miliardë dollarësh.

Tajvan -

Miller: Eric, Eric, duhet ta mbyll sepse darka e tij po afron.

A mund të bëjmë vetëm zjarrin e shpejtë atëherë, sepse-

Miller: Eric, kam fjalë për fjalë tre minuta derisa të fillojë kjo darkë.

Në rregull, ju thatë -

Trump: Meqë ra fjala, e kupton atë që sapo thashë?

Po, po.

Trump: Ai shpenzoi 3 miliardë dollarë nga i njëjti arkitekt -

Le të kalojmë përmes këtij zjarri të shpejtë për shkak të kohës.

Trump: Por e kupton?

Unë bëj. Po, zoti President. Ju thatë se dëshironi të jeni diktator vetëm për një ditë. Çfarë doje të thuash me këtë?

Trump: Kjo u tha në mënyrë sarkastike si një shaka për Sean Hannity. Ai tha: "A doni të bëheni diktator?" I thashë: “Vetëm për një ditë. Unë dua të mbyll kufirin dhe dua të bëj shpime, zemër, të bëj stërvitje. Pastaj thashë: "Pas kësaj, atëherë nuk dua të jem kurrë diktator". Kjo u bë. Kjo u tha me sarkazëm. Kjo ishte menduar si një shaka. Të gjithë e dinë këtë.

A e shihni pse - në rregull, ju thoni se po bënit shaka, por a e kuptoni pse -

Trump: Jo, jo, prit. Nëse e lexon, ishte një shaka. Doja të isha për një ditë. Ju e dini pse? Sepse ne kemi një budalla të paaftë që po i lejon njerëzit të vijnë në vendin tonë. Ne kemi një budalla të paaftë që i çoi çmimet e energjisë kaq të larta për një periudhë kaq të shkurtër kohore. Dhe nga rruga, ju e dini, ai ka shkuar në shumë nga politikat e mia tani. Por një ditë pas zgjedhjeve, nëse fitojnë, nuk do të ketë më naftë.

E shihni pse kaq shumë amerikanë e shohin një gjuhë të tillë, diktator për një ditë, duke pezulluar Kushtetutën-

Trump: Mendoj se shumë njerëzve u pëlqen.

Por e shihni pse ata e shohin këtë si në kundërshtim me parimet tona më të dashura demokratike?

Trump: Jo. Mendoj se shtypi po. Jo sepse nuk e kuptojnë. Ata e kuptojnë atë njësoj si ju, ashtu si çdokush. Kjo u tha me qejf, me shaka, me sarkazëm.

Vetëm katër -

Trump: Është si “Rusia, nëse po dëgjon”. Ju kujtohet "Rusia, nëse po dëgjoni"?

Po.

Trump: Kjo u tha saktësisht në të njëjtën mënyrë. "Rusi, nëse po dëgjoni." Të gjithë e dinë që u tha me sarkazëm. Por ata e ndërprenë të qeshurën. E dini, ata e ndërprenë menjëherë. Sapo ishte - menjëherë, u ndërpre. Por kjo u tha, me sarkazëm, një shaka, ishte me shaka. Kjo është e njëjta gjë. I thashë: “Dua të jem diktator për një ditë, dua të mbyll kufirin. Dhe unë dua të shpoj, fëmijë, të bëj stërvitje. Dhe pastaj thashë: "Pas kësaj, nuk dua të jem diktator". Tani -

Ju e bëtë.

Trump: E bëra. Por askush nuk e raporton këtë.

Epo, ne kemi një shans për të bërë një bisedë të mirë dhe për të marrë të vërtetën e plotë këtu, gjë që po përpiqem të bëj.

Trump: Por ju e kuptoni se çfarë dua të them.

E di se çfarë do të thuash.

Trump: Shpresoj ta raportoni. Sepse kështu u tha.

Po ju jap një mundësi të përgjigjeni.

Trump: Mirë. Kështu u tha edhe Eric, me një buzëqeshje. Jam duke qeshur. Dhe Sean Hannity, ishte një pyetje që ai më bëri.

Megjithatë, kjo i frikëson njerëzit, zotëri. I tremb njerëzit.

Trump: Nuk e kuptoj pse po. Të gjithë. Kushdo që e pa do të thoshte se po qeshja. Ai po qeshte. I gjithë vendi po qeshte. E dini, ishte një bashki?

E pashe.

Trump: Dhe bashkia, ata po qeshnin si ferr. Kështu u tha me shaka.

Vetëm katër nga 44 personat që shërbyen në kabinetin tuaj herën e fundit po ju mbështesin në këto zgjedhje. [Shënimi i redaktorit: Rreth gjysmë duzinë anëtarë të kabinetit Trump e kishin mbështetur atë në kohën e kësaj interviste.] Një numër, siç e dini, kanë dalë dhe kanë thënë se nuk do t'ju mbështesin në këto zgjedhje.

Trump: Nuk e di. Si kush? Kam marrë shumë. Kam marrë Mnuchin!

Ish shefat tuaj të shtabit, ish-sekretari juaj i mbrojtjes-

Trump; Epo, nuk e di. Shiko, dua të them -

Pyetja, megjithatë, është pse duhet që votuesit...

Trump: Epo, prisni. Edhe këtë javë, Mnuchin më mbështeti. Pompeo më mbështeti. Kush janë njerëzit që? Domethënë, disa nuk e bënë sepse nuk mendoja se ishin shumë të mirë. Shikoni, kur njerëzit mendojnë se nuk ju pëlqejnë dhe nuk do t'i ktheni ata. Unë nuk do të kthej shumë nga ata njerëz. Kisha disa njerëz të mrekullueshëm. Kisha disa njerëz të këqij. Kur mendojnë se nuk janë në favor dhe nuk kthehen, nuk janë të prirur të mbështesin.

Epo, pyetja që duhet t'ju bëj, zotëri, është pse votuesit duhet t'ju besojnë juve?

Trump: Kam pasur shumë njerëz që më kanë mbështetur.

Ju keni marrë shumë -

Miller: Do t'i dërgoj listën e plotë.

Ju keni marrë shumë miratime. Unë nuk e kontestoj këtë. Por pyetja që duhet të bëj -

Trump: Jo, e kam fjalën për këtë. Kam pasur shumë njerëz që më kanë mbështetur nga kabinetet. Tani, më duhet t'ju them këtë, nuk kam kërkuar shumë miratime.

Ata vijnë tek ju e dini. E di, zotëri.

Trump: Nëse unë telefonoj 95% të atyre njerëzve që thoni ju, nëse do të bëja një telefonatë, ata do të më mbështesnin brenda dy minutash.

Pyetja që duhet t'ju bëj është: Pse duhet t'ju besojnë votuesit kur kaq shumë nga njerëzit që ju ndoqën më nga afër në mandatin e parë nuk mendojnë se duhet të shërbeni për një të dytë?

Trump: Epo, ata nuk e bëjnë sepse nuk më pëlqyen. Disa nga ata njerëz i kam shkarkuar. Bill Barr, unë shkarkova Bill Barr . Unë nuk e doja atë. Njerëz të tjerë. Mendova se ai bëri një punë të tmerrshme. Sapo do të fajësohej, do të fajësohej nga demokratët, ai u palos totalisht. Bolton ishte një budalla. Ai ishte një budalla budalla. Por në fakt, ai i shërbeu një qëllimi të mirë, sepse ai është një i zgjuar. Dhe sa herë që ai hynte në një dhomë, njerëzit mendonin se po shkoni në luftë. Ai është një nga njerëzit, një nga njerëzit e shumtë, që e bindi Bushin të shkonte në Lindjen e Mesme, të hidhte në erë vendin dhe të përfundonte me një botë të tërë të shkatërruar. Dhe asgjë. Çfarë doli dikush prej saj? Ne hodhëm në erë Lindjen e Mesme. Dhe askush nuk mori asgjë prej saj. Ky ishte një nga njerëzit e Boltonit. Mund të kaloni. Mund të më jepni çdo person për të cilin po flisni. Dhe unë do t'ju tregoja një arsye pse nuk do të doja miratimin e tyre. Tani kisha njerëz të mrekullueshëm si, e dini, rindërtova ushtrinë.

Miller: Presidenti është vonë për darkën e tij.

Biden nuk ka anëtarë të kabinetit që kanë dalë kundër tij.

Trump: Sepse Biden është një tip shumë i ndryshëm nga unë. Ai mban njerëz të këqij. Për shembull, kur kishit Afganistanin, ai mbajti Milley. Milley duhej të ishte shkarkuar menjëherë. Milley duhet të ishte shkarkuar bazuar në deklaratën e tij në Kinë. Nëse ai i bëri ato deklarata, kjo është një gjë shumë serioze. E dini, deklaratën për Kinën, nëse ai i bëri ato, dhe mendoj se e bëri, sepse ato janë në kasetë. Ky është vërtet një problem serioz. Por ai duhej të ishte shkarkuar për këtë. Njerëz të tjerë duhet të kishin qenë. Shumë njerëz duhet të ishin pushuar nga puna. Kam pushuar njerëz, kam pushuar shumë njerëz. Tani i lashë të heqin dorë sepse, ti e di, unë kam një zemër. Nuk dua të turpëroj askënd. Por pothuajse të gjithë ata njerëz u pushuan nga unë.

Ju mund të shikoni ushtarët. Unë thashë: "Më jep një letër, gjeneral, më jep një letër", secili prej tyre. Kështu më dhanë një letër. Nuk mendoj se do ta bëj përsëri. Mendoj se tani e tutje do të pushoj. Ju e dini pse? Sepse thonë se kanë hequr dorë. Ata nuk u dorëzuan. Unë thashë: "Më jep një letër". Kjo është një gjë zotëri për të bërë. "Gjeneral, më jep një letër." Unë u kujdesa për ISIS-in. Kisha njerëz që thoshin se do të duheshin pesë vjet. E bëra në një kohë shumë të shkurtër. Ne kemi një ushtri të madhe, nëse shikoni ushtrinë tonë, unë kam mbështetje të madhe nga ushtria jonë, nga njerëzit e vërtetë, nga gjeneralët e vërtetë, jo nga gjeneralët e televizionit. Por unë mund të kërkoj miratime nga 90 deri në 95% e njerëzve që po më thoni. Secili prej tyre do të më jepte një miratim.

a do ti-

Miller: Eric, Eric, duhet ta çoj presidentin në darkën e tij. Më vjen keq.

Si Projekti 25 i Fondacionit Heritage, ashtu edhe revista American Conservative, ata janë një mbështetës i madh i juaji, kanë propozuar shfuqizimin e amendamentit të 22-të që kufizon presidentët në dy mandate. Ata thonë se, ju e dini, nëse ktheheni në detyrë, do të keni shërbyer dy mandate jo të njëpasnjëshme dhe se nëse ekziston vullneti popullor për ju, nuk ka arsye që të mos jeni në gjendje - [Shënim i redaktorit: Propozimi erdhi nga Konservatori Amerikan , jo nga Projekti 25.]

Trump: Nuk e dija që ata e bënë këtë.

Epo, a do të tërhiqeshit patjetër pas një mandati të dytë, apo do të mendonit të sfidonit amendamentin e 22-të?

Trump: Epo, do ta bëja dhe nuk kam një zgjedhje, por do ta bëja.

Do ta konsideronit?

Trump: Jam në një pikë ku do, mendoj, e dini, do ta bëja këtë. Shikoni, janë dy terma. Kam pasur dy zgjedhje. Unë ia dola shumë më mirë të dytën sesa të parën. Mora miliona vota të tjera. Më trajtuan shumë padrejtësisht. Ata përdorën COVID për të mashtruar dhe shumë gjëra të tjera për të mashtruar. Por unë u trajtova shumë padrejtësisht. Por jo, do të shërbej një mandat, do të bëj një punë të shkëlqyer. Ne do të kemi një vend shumë të suksesshëm përsëri -

Por do ta konsideronit?

Trump: Dhe pastaj do të largohem.

Ju do ta konsideroni atë, ju tha.

Trump: Mendoni çfarë?

Duke sfiduar amendamentin e 22-të.

Trump: Nuk di asgjë për këtë. Dua të them, po më thua tani që dikush po kërkon të përfundojë. Unë nuk do të isha pro. Unë nuk do të isha pro një sfide. Jo për mua. Unë nuk do të isha aspak pro. Kam ndërmend të shërbej katër vjet dhe të bëj një punë të shkëlqyer. Dhe unë dua ta kthej vendin tonë. Dua ta kthej në rrugën e duhur. Vendi ynë është në rënie. Ne jemi një komb i dështuar tani. Ne jemi një komb në trazira.

Miller: Eric, ne kemi kaluar shumë - Presidenti duhet të shkojë në darkën e tij. Më vjen keq.

A ka ndonjë gjë për të cilën nuk kemi folur dhe për të cilën dëshironi të flisni para tyre-

Trump: Jo.

Ndonjë pyetje që nuk ju bëra dhe që duhet të kisha?

Trump: Jo, në fakt mendova se ishte një intervistë e mirë.

Epo, unë vërtet vlerësoj -

Trump: Dua të them, nëse është shkruar drejtë, është një intervistë e mirë.

Kisha shumë pyetje të tjera që do të doja t'ju bëja.

Trump: Dhe më duket se janë pyetje shumë interesante.

Unë thjesht përpiqem të bëj pyetje të mira, hetuese. Kam shumë më tepër për të cilat do të doja të flisja.

Trump: Gjithçka që kërkoj është një gjë: Trajtojeni me drejtësi.

Unë do, zotëri.

Trump: Do ta them këtë, më lejoni të them vetëm këtë. Të gjithë duan të punojnë për mua. Dhe shumë njerëz thonë: “Oh, a do të punonte ai për mua? Oh, a do të ishte ai një Zëvendës President? A do të pranonte?” Nënkryetari? Unë i kam të gjithë në vend që më thërrasin duke më lutur të bëhem zëvendëspresident. I kam të gjithë që më thërrasin duke dashur të jem në kabinet. Të gjithë duan të punojnë për mua. Të gjithë. Dhe praktika për të thënë, "Gjeneral, më jep një letër" ose "dikush më jep një letër", kjo është një gjë e mirë për të bërë. Nuk mendoj se do ta bëj më. Por kjo është një gjë e bukur për të bërë. Por të gjithë duan të punojnë për mua. Do të kemi një administratë shumë të suksesshme. Dhe avantazhi që kam tani është se i njoh të gjithë. Unë njoh njerëz. Unë e di të mirën, të keqen, budallain, të zgjuarin. Unë i njoh të gjithë. Kur arrita për herë të parë në Uashington, njoha shumë pak njerëz. Më duhej të mbështetesha te njerëzit. Dhe disa nga ata njerëz më dhanë këshilla shumë të mira.

Njerëzit e afërt me ju më thonë se jeni më skeptik tani -

Trump: Nga çfarë?

Nga njerëzit që ju tradhtojnë në Uashington?

Trump: Nuk jam më skeptik. Unë e di mënyrën se si natyra - kjo është mënyra se si funksionon natyra. Dhe unë drejtoj një operacion të vështirë dhe disa njerëz nuk mund ta përballojnë atë. E dini, të punosh për Biden është shumë e lehtë. Ai kurrë nuk pushon askënd. Ai duhet të shkarkojë të gjithë ata që kanë të bëjnë me Afganistanin. Ai duhet të pushojë të gjithë ata që kanë të bëjnë me kufirin. Do t'i kisha shkarkuar të gjithë dhe do të kishte qenë një histori e madhe.

Miller: Eric, ai është 10 minuta vonë për darkën e tij.

Në rregull, në rregull. Nuk dua të jem i pasjellshëm.

Trump: Jo, më duket shumë interesante.

Faleminderit zoteri.

Trump: Faleminderit shumë.

Intervistë vijuese telefonike me Trump
Dy javë pas intervistës në Mar-a-Lago, TIME zhvilloi një intervistë telefonike 20-minutëshe me Trump më 27 prill. Më poshtë është një transkript i modifikuar lehtë i asaj bisede.

Herën e fundit që folëm, ju thatë se kishit një njoftim që do të vinte gjatë dy javëve të ardhshme në lidhje me politikën tuaj për pilulën e abortit mifepristone. Nuk keni bërë ende një njoftim. Dëshironi ta bëni këtë tani?

Trump: Jo, nuk e kam bërë. Do ta bëj gjatë ose dy javëve të ardhshme. Por nuk mendoj se do të jetë tronditëse, sinqerisht. Por do ta bëj gjatë një ose dy javësh të ardhshme. Ne jemi për të ndihmuar gratë, Eric. Unë jam për të ndihmuar gratë. Ju ndoshta keni parë që IVF doli shumë mirë. Dhe, ju e dini, unë vendosa një politikë për të dhe republikanët e miratuan menjëherë politikën.

Kjo është e vërtetë.

Trump: Dhe kjo ishte një politikë e mirë për gratë. E dini, ka të bëjë me ndihmën e grave, jo për të lënduar gratë. Dhe kështu IVF është tani, mendoj unë, me të vërtetë pjesë e asaj që ne bëjmë. Dhe kjo ishte e rëndësishme. Mendoj se mund të ketë qenë pikërisht në kohën e intervistës sonë. Por për sa i përket finalizimit - dhe ju patë që Alabama dhe shtetet e tjera kanë miratuar tani legjislacionin për ta miratuar atë.

E drejtë, e drejtë. Dhe sigurisht që ishte ligji në Arizona që u miratua që atëherë.

Trump: Në rregull.

Zoti President, për herë të parë ndonjëherë, Irani së fundi filloi një sulm masiv kundër Izraelit nga territori i tij.

Trump: Në rregull.

Nëse Izraeli dhe Irani hyjnë në një luftë, a duhet të mbështesë SHBA-të Izraelin në sulmin ushtarak të Iranit?

Trump: Po, nëse do të ndodhte një situatë e tillë. Shumë njerëz thonë se ishte një ceremonial, ishte një sulm ceremonial. Sepse ata lejuan të gjithë të dinin se çfarë ndodhi, etj., etj. Nëse është kështu, do të ishte një gjë e mirë, jo një gjë e keqe. Por shumë njerëz thonë se ai sulm ishte, e dini, dua të them, të gjithë e dinin për të. Kam dëgjuar për të shumë kohë përpara se të bëhej sulmi, dhe po ashtu edhe shumë të tjerë. Pra, do të varet, padyshim, por përgjigja është po. Nëse ata sulmojnë Izraelin, po, ne do të ishim atje.

Gotcha. Epo, në atë front, pikërisht tani ka protesta në kampus në të gjithë vendin, siç e dini, kundër Izraelit dhe kundër luftës së Izraelit në Gaza dhe kundër qëndrimit të Shteteve të Bashkuara atje.

Trump: Në rregull.

Ish-Sekretari juaj i Mbrojtjes thotë se ju sugjeruat një herë të qëlloni protestuesit në këmbë gjatë Black Lives Matter-

Trump: Po, cili Sekretar i Mbrojtjes ishte ai?

Ky ishte Esper.

Trump: Epo, ai ishte Sekretari im më i keq i Mbrojtjes. Ai ishte një person i dobët, i paefektshëm. Është rekomanduar nga disa RINO për të cilët nuk kam shumë respekt. Por unë isha, e dini, nuk isha atje për shumë kohë. Kështu që më duhej të mbështetesha te njerëzit. Jo, ai ishte një Sekretar i Mbrojtjes shumë i paefektshëm. Jo, por unë do, a po flisni në rastin e kolegjeve, apo për çfarë po flisni?

Unë thjesht do të pyesja, a do ta përdornit ushtrinë amerikane kundër protestuesve si President?

Trump: Epo, sigurisht që do të përdorja Gardën Kombëtare, nëse policia nuk do të ishte në gjendje të ndalonte. Unë do të përdorja absolutisht Gardën Kombëtare. Do të ishte diçka, dua të them, nëse shikoni se çfarë ndodhi në Uashington me monumentet, unë miratova ligjin. Mora një ligj të vjetër, e vura në fuqi që të merrni të paktën 10 vjet pa asnjë rregullim nëse bëni diçka për të përdhosur një monument dhe gjithçka u vendos menjëherë. Nuk më duhej të përdorja shumë. Kjo kishte të bënte me monumentet. Ajo ishte periudha e monumenteve, ku u pëlqente të rrënonin monumentet.

Dhe unë firmosa një ligj që ju jep 10 vjet, jo një ditë më pak se 10 vjet burg nëse përdhosni një monument. E dini, ishte shumë efektive. Nuk e di, mendoj se e patë, gjithçka ndaloi pas kësaj.

E mbaj mend atë periudhë, zotëri. Pra, do të përjashtonit përdorimin e ushtrisë ndaj protestuesve?

Trump: Epo, unë do të përdor Gardën Kombëtare. Nuk mendoj se do t'ju duhet të përdorni më shumë se kaq.

Pra, ju keni folur shumë për "zgjuarizmin" në kampuset e kolegjit. Sondazhet tregojnë se shumica e mbështetësve tuaj kanë shprehur besimin se racizmi kundër të bardhëve tani përfaqëson një problem më të madh në vend sesa racizmi kundër zikaltërve. A jeni dakord?

Trump: Oh, mendoj se ka shumë për të thënë për këtë. Nëse shikoni administratën e Bidenit, ata janë disi kundër kujtdo, në varësi të pikëpamjeve të caktuara. Ata janë kundër katolikëve. Ata janë kundër shumë njerëzve të ndryshëm. Ata në fakt as nuk e dinë se çfarë janë kundër, por janë kundër shumë. Por jo, mendoj se ka një ndjenjë të qartë kundër të bardhës në këtë vend dhe as kjo nuk mund të lejohet.

Si do ta trajtonit këtë si President?

Trump: Nuk mendoj se do të ishte një gjë shumë e vështirë për t'u adresuar, sinqerisht. Por unë mendoj se ligjet janë shumë të padrejta tani. Dhe arsimi është shumë i padrejtë dhe po mbytet. Por nuk mendoj se do të jetë aspak një problem i madh. Por nëse shikoni tani, ka absolutisht një paragjykim kundër të bardhës dhe ky është një problem.

Unë dua të shkoj në mendimet tuaja për Kinën. A mendoni se SHBA duhet të mbrojë Tajvanin nëse Kina pushton?

Trump: Epo, mua më është bërë kjo pyetje shumë herë dhe unë gjithmonë refuzoj t'i përgjigjem sepse nuk dua t'i zbuloj kartat e mia një gazetari të mrekullueshëm si ju. Por jo. Kina e di shumë mirë përgjigjen time. Por ata duhet të kuptojnë se gjëra të tilla nuk mund të vijnë lehtë. Por do të them që nuk jam deklaruar asnjëherë publikisht edhe pse dua, sepse nuk do të doja të heqja dorë nga aftësitë negociuese duke i dhënë informacione të tilla asnjë gazetari.

Unë e kuptoj pozicionin tuaj atje -

Trump: Ju vë në një pozitë shumë të keqe nëse vërtet dilni dhe bëni një deklaratë në një mënyrë ose në tjetrën.

Unë e kuptoj, zotëri. Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha se ndihma amerikane për Ukrainën ishte kritike për të penguar Kinën nga sulmi i Tajvanit. A jeni dakord me këtë?

Trump: Epo, unë mendoj se ata e mendojnë konceptin, sepse ata kanë të njëjtin koncept. A do t'i ndihmojmë ata njësoj siç ndihmuam Ukrainën? Kështu që ata do të donin ta mendonin këtë, ata mendojnë se nëse nuk po ndihmoni Ukrainën, me shumë mundësi nuk do t'i ndihmoni ata. Kështu që unë mendoj se është e vështirë nga këndvështrimi i tyre në aspektin e politikës. Kjo është një politikë e Shteteve të Bashkuara. Është për të ndihmuar vende të ndryshme që janë në vështirësi.

Ju thatë se do ta mbështesni Izraelin nëse hyn në luftë me Iranin. A mendoni se SHBA mund të mbajë trupa në Lindjen e Mesme dhe të përmbajë synimet ekspansioniste të Rusisë dhe Kinës në të njëjtën kohë, apo do të na duhej të tërhiqnim trupat për të menaxhuar realisht detyrimet tona jashtë shtetit?

Trump: Mendoj se kemi shumë opsione. Dhe mendoj se jemi në shumë vende ku nuk duhet të jemi, dhe ndoshta nuk jemi në disa vende ku duhet të jemi. Ne kemi shumë opsione përsa i përket trupave. Dhe një nga gjërat që kemi, ne mund të menaxhojmë pritjet tona, trupat mund të vendosen në vende të caktuara shumë shpejt.

A do të tërhiqnit trupat nga Koreja e Jugut?

Trump: Epo, unë dua që Koreja e Jugut të na trajtojë siç duhet. Siç e dini, unë i mora ata - pata negociata, sepse ata nuk paguanin pothuajse asgjë për 40,000 trupat që kishim atje. Ne kemi 40,000 trupa, dhe në një pozicion disi të pasigurt , për ta thënë më butë, sepse në vendin fqinj ndodh që të jetë një njeri me të cilin kam qenë shumë mirë, por një njeri që megjithatë, ai ka vizione të gjërave.

Dhe ne kemi 40,000 trupa që janë në një pozicion të pasigurt. Dhe i thashë Koresë së Jugut se është koha që të rriteni dhe të paguani. Ata janë bërë një vend shumë i pasur. Ne në thelb kemi paguar për pjesën më të madhe të ushtrisë së tyre, pa pagesë. Dhe ata ranë dakord të paguanin miliarda dollarë. Dhe tani ndoshta tani që jam larguar, ata po paguajnë shumë pak. Nuk e di nëse e dini se ata e rinegociuan marrëveshjen që bëra. Dhe ata paguajnë shumë pak. Por ata na paguan miliarda, shumë miliarda dollarë, për ne që kishim trupa atje. Nga ajo që po dëgjoj, ata ishin në gjendje të rinegocionin me administratën e Bidenit dhe ta çonin atë shifër, deri në atë që ishte më parë, që ishte pothuajse asgjë .

Gotcha. President Trump, ju keni qenë -

Trump: Që nuk ka kuptim, Eric. Pse të mbrojmë dikë? Dhe ne po flasim për një vend shumë të pasur. Por ata janë një vend shumë i pasur dhe pse nuk duan të paguajnë? Ata ishin në fakt, ata ishin një kënaqësi për t'u marrë me të. Fillimisht nuk ishte e lehtë, por në fund u bë një kënaqësi për t'u përballur me to. Dhe ata ranë dakord të paguanin miliarda dollarë për Shtetet e Bashkuara për ushtrinë tonë atje. Miliarda, shumë miliarda.

President Trump, ju keni qenë lider i demokracisë më të fuqishme në botë dhe keni pasur marrëdhënie me liderët e vendeve autoritare. Pse demokracia është më e mirë se diktatura?

Trump: Epo, është sepse fjala liri. Ju keni lirinë. Dhe ju keni të gjitha avantazhet pa asnjë nga disavantazhet. Ju keni lirinë nëse keni një demokraci të vërtetë. Mendoj se po bëhemi më pak demokraci kur shikoj armatimin e Departamentit të Drejtësisë, FBI-së. Kur shikoni se çfarë ndodhi me FISA-n. Kur shikon të gjitha gjërat që kanë ndodhur, ne po bëhemi gjithnjë e më pak një demokraci. Por me demokracinë, nëse është një demokraci e drejtuar siç duhet, e cila do të jetë, nëse dhe kur të kthehem në detyrë, do të jetë një demokraci shumë e duhur, jo si ajo që kemi tani. Unë as nuk mendoj se ajo që kemi tani është, ku një kandidat presidencial duhet të kalojë tetë orë në ditë në gjykatë në vend që të bëjë fushatë për asgjë. Mbi zero. Mbi marrëzi. Dhe të gjitha me shtiza dhe të gjitha të përhapura dhe - dhe me të vërtetë të bëra nga administrata Biden. Dhe unë mendoj se kjo nuk është më demokraci. Mendoj se janë gjëra të vendeve të botës së tretë.

Unë dua t'ju bëj që t'i përgjigjeni një gjëje tjetër që thatë që shkaktoi disa polemika. Dikur keni shkruar në Truth Social se mund t'ju duhet të përfundoni pjesë të Kushtetutës. Çfarë doje të thuash me këtë?

Trump: Nuk e kam thënë fare këtë. Nuk e kam thënë fare këtë . Kur flas për gjëra të caktuara, ne jemi, nuk ka asgjë më të rëndësishme se Kushtetuta jonë. Por demokratët kanë shkelur Kushtetutën tonë me zgjedhje të shtrembër dhe shumë gjëra të tjera. Ata e shkelën atë duke përdorur FBI-në dhe DD-në për të ndjekur njerëzit në mënyrë shumë të padrejtë, shumë jokushtetuese. Unë kam një gjykatës që më dha një urdhër gaga, ku unë jam kandidati kryesor, unë jam duke udhëhequr Biden. Unë jam kandidati republikan që po udhëheq në mënyrë të konsiderueshme Biden. Nuk e di nëse i ke parë sondazhet e fundit, Eric. Por në fakt, nëse dëshironi, ne do t'jua dërgojmë ato. Jason, nëse mund t'i dërgosh Erikut, do të ishte mirë.

Jason Miller: Po, zotëri.

Trump: Por ne po kryejmë në mënyrë thelbësore në të gjitha shtetet e luhatshme dhe në përgjithësi, dhe ju e dini, unë jam në një çështje gjyqësore. Një çështje gjyqësore e frymëzuar nga Biden, ku gjykatësi më ka dhënë një urdhër të rremë ku nuk më lejohet t'i përgjigjem shumë pyetjeve shumë të rëndësishme. Dhe kjo është një shkelje e Kushtetutës sonë. Dhe unë do t'i jepja fund atyre shkeljeve të Kushtetutës. Pra, kjo është ajo që unë i referohesha. Ata kanë thyer Kushtetutën. Ata janë larguar shumë nga Kushtetuta jonë. Unë po flas për fashistët dhe njerëzit në qeverinë tonë tani, sepse unë i konsideroj ata, ju e dini, ne flasim për armikun nga brenda. Unë mendoj se armiku nga brenda, në shumë raste, është shumë më i rrezikshëm për vendin tonë sesa armiqtë e jashtëm të Kinës, Rusisë dhe të tjerëve të ndryshëm që do të quheshin armiq, varësisht se kush është presidenti, sinqerisht.

Presidenti Trump -

Trump: Sepse nëse keni presidentin e duhur, do të jeni në gjendje t'i trajtoni me shumë zgjuarsi dhe të gjithë do të jenë shumë të kënaqur. Por nëse nuk keni presidentin e duhur, jam dakord që ata do të ishin armiq të fortë. Por armiku nga brenda është një rrezik më i madh për këtë vend se armiku i jashtëm, në bazë të të pasurit një president që e di se çfarë po bën. Sepse nëse një President është i mirë, solid, personi i duhur dhe nuk do të kesh një problem të madh me Kinën, Rusinë apo të tjerët, por sërish ke problem nga të sëmurët brenda vendit tonë.

Zoti President, në bisedën tonë të fundit ju thatë se nuk jeni të shqetësuar për dhunën politike në lidhje me zgjedhjet e nëntorit. Ju thatë, "Unë mendoj se ne do të fitojmë dhe nuk do të ketë dhunë." Po sikur të mos fitoni, zotëri?

Trump: Epo, unë mendoj se do të fitojmë. Ne jemi shumë përpara. Unë nuk mendoj se ata do të jenë në gjendje të bëjnë gjërat që bënë herën e fundit, të cilat ishin të tmerrshme. Absolutisht e tmerrshme. Kaq shumë, kaq shumë gjëra të ndryshme ata bënë, të cilat ishin në kundërshtim të plotë me atë që supozohej të ndodhte. Dhe ju e dini këtë dhe të gjithë e dinë këtë. Ne mund t'i recitojmë ato, të zbresim në një listë që do të ishte e gjatë. Por nuk mendoj se do ta kemi këtë. Mendoj se do të fitojmë. Dhe nëse nuk fitojmë, e dini, varet. Gjithmonë varet nga drejtësia e zgjedhjeve. Nuk besoj se do të jenë në gjendje të bëjnë gjërat që kanë bërë herën e fundit. Unë nuk mendoj se ata do të jenë në gjendje të shpëtojnë me të. Dhe nëse është kështu, ne do të fitojmë në mënyrë që të vendosë rekord.

Një pyetje e fundit, zoti President, sepse e di që koha juaj është e kufizuar dhe e vlerësoj bujarinë tuaj. Sapo kemi mbushur katër vjetorin e pandemisë COVID. Një nga arritjet tuaja historike ishte Operacioni Warp Speed. Nëse do të kishim një tjetër pandemi, a do të ndërmerrnit të njëjtat veprime për të prodhuar dhe shpërndarë një vaksinë dhe për ta marrë atë në krahët e amerikanëve sa më shpejt të jetë e mundur?

Trump: Bëra një punë fenomenale. E vlerësoj mënyrën se si e formulove këtë pyetje. Kështu që unë kam një mik demokrat shumë të rëndësishëm, i cili ndoshta më voton, por nuk jam 100% i sigurt, sepse ai është një demokrat serioz dhe më pyeti për këtë. Ai tha se Operacioni Warp Speed ​​ishte një nga arritjet më të mëdha në historinë e qeverisë. Ajo që bëtë ishte e pabesueshme, shpejtësia e saj, dhe, e dini, supozohej se duhej të merrte diku nga pesë deri në 12 vjet, e gjithë kjo. Jo vetëm kaq: ventilatorët, terapeutikët, Regeneron dhe gjëra të tjera. Dua të them që Regeneron ishte i jashtëzakonshëm. Por terapia - gjithçka. I përgjithshëm - Operacioni Warp Speed, dhe ju nuk flisni kurrë për të. Demokratët flasin për të sikur të jetë arritja më e madhe. Kështu që unë nuk flas për të. I lë të tjerët të flasin për të.

E dini, ju keni mendime të forta në të dyja drejtimet për vaksinat. Eshte interesante. Demokratët e duan vaksinën. Demokratët. Arsyeja e vetme që nuk e marr meritën për të. Republikanët, në shumë raste, jo, edhe pse shumë prej tyre e kuptuan, mund t'ju them. Është shumë interesante. Disa nga ata që flasin më shumë. Unë i thashë, "Epo, nuk e kishit apo jo?" Epo, në fakt ai e bëri, por ju e dini, etj.

Por demokratët mendojnë se është një arritje e pabesueshme dhe e pabesueshme dhe dëshirojnë që ata të mund të marrin meritat për të, dhe republikanët jo. Unë nuk e sjell atë. Gjithçka që bëj është vetëm, bëj gjënë e duhur. Dhe ne kemi marrë në fakt shumë kredi për Operacionin Warp Speed. Dhe fuqia dhe shpejtësia ishin të pabesueshme. Dhe mos harroni, kur thashë, askush nuk e kishte idenë se çfarë ishte kjo. E dini, ne jemi dy vjet e gjysmë, gati tre vjet, askush kurrë. Të gjithë menduan për një pandemi si një problem të lashtë. Nuk është më një problem modern, apo jo? E di, nuk e mendon këtë? Ju dëgjoni për 1917 në Evropë dhe të gjitha. Nuk e kishit menduar se mund të ndodhte. Mësove nëse mundesh. Por askush nuk e pa atë që po vinte dhe ne morëm përsipër dhe nuk po fajësoj fare administratat e kaluara, sepse përsëri askush nuk e pa që po vinte. Por dollapët ishin të zhveshur.

Nuk kishim fustane, nuk kishim maska. Nuk kishim syze, nuk kishim ilaçe. Nuk kishim ventilatorë. Nuk kishim asgjë. Dollapët ishin krejtësisht të zhveshur . Dhe unë i dhashë energji vendit ashtu si askush nuk i dha energji vendit tonë. Shumë njerëz na japin meritën për këtë. Fatkeqësisht, ata janë kryesisht demokratë që më japin meritën.

Epo, zotëri, a do të bënit përsëri të njëjtën gjë për të marrë vaksinat në krahët e amerikanëve sa më shpejt që të jetë e mundur, nëse do të ndodhte përsëri në katër vitet e ardhshme?

Trump: Epo, ka variacione të saj. Dua të them, ju e dini, ne gjithashtu mësuam kur doli për herë të parë, askush nuk e kishte idenë se çfarë ishte kjo, kjo ishte diçka për të cilën askush nuk kishte dëgjuar. Në atë kohë nuk e quanin Covid. E quanin me emra të ndryshëm. Disi ata u vendosën me Covid. Ishte virusi kinez, emra të ndryshëm.

Por kur kjo ndodhi, askush nuk e kishte idenë. Gjithçka që ata dinin ishte pluhuri që vinte nga Kina. Dhe kishte gjëra të këqija që po ndodhnin në Kinë rreth Wuhan. E dini, e parashikova. Unë mendoj se ju do ta dinit këtë, por unë isha shumë i fortë duke thënë se kjo erdhi nga Wuhan. Dhe erdhi nga laboratorët e Wuhanit . Dhe këtë e thashë që në ditën e parë. Sepse pashë gjëra që më shtynë ta besoja këtë, më shtynë fort ta besoja këtë. Por unë kisha të drejtë për këtë. Shumë njerëz thonë se tani që Trump me të vërtetë e bëri atë siç duhet. Shumë njerëz thanë: "Oh, erdhi nga shpella, ose erdhi nga vende të tjera." Kina po përpiqej të bindte njerëzit se vinte nga Italia dhe Franca, e dini, fillimisht Italia, pastaj Franca. Unë thashë: "Jo, ai erdhi nga Kina dhe erdhi nga laboratorët e Wuhan." Dhe ja ku përfundoi të vinte. Pra, ju e dini, dhe unë e thashë këtë shumë herët. Unë kurrë nuk kam thënë asgjë tjetër në fakt. Por mua më është dhënë shumë merita për Operacionin Warp Speed. Por pjesa më e madhe e kësaj kredie ka ardhur nga demokratët. Dhe unë mendoj se një pjesë e madhe e republikanëve pajtohen gjithashtu me të. Por shumë prej tyre nuk duan ta thonë këtë. Ata nuk duan të flasin për këtë.

Pra, vazhdimi i fundit: Administrata Biden krijoi Zyrën e Politikës së Përgatitjes dhe Reagimit ndaj Pandemisë, një zyrë e përhershme në degën ekzekutive e ngarkuar me përgatitjen për epidemitë që nuk janë shfaqur ende. Ju shpërndani një zyrë të ngjashme në 2018 që kishte krijuar Obama. A do ta shpërndanit edhe zyrën e Bidenit?

Trump: Epo, ai dëshiron të shpenzojë shumë para për diçka që ju nuk e dini nëse do të jetë 100 vjet, 50 vjet apo 25 vjet. Dhe kjo është vetëm një mënyrë për të dhënë mish derri. Dhe, po, ndoshta do ta bëja, sepse mendoj se kemi mësuar shumë dhe mund të mobilizojmë, e dini, ne mund të mobilizojmë. Shumë nga gjërat që bëni dhe shumë pajisje që blini janë të vjetruara kur goditeni me diçka. Dhe sa i përket ilaçeve, ju e dini, këto ilaçe janë shumë të ndryshme në varësi të llojeve, në varësi të llojit të gripit ose virusit që mund të jetë. E dini, gjërat ndryshojnë shumë. Pra, po, mendoj se do ta bëja. Kjo nuk do të thotë se ne nuk jemi të kujdesshëm për të gjatë gjithë kohës. Por është shumë e vështirë të parashikohet se çfarë po vjen sepse ka shumë variacione të këtyre pandemive. Dua të them, variacionet janë të pabesueshme, nëse e shikoni. Por ne bëmë një punë të shkëlqyer me terapinë. Dhe, përsëri, këto terapi ishin specifike për këtë, jo për diçka tjetër. Pra, jo, mendoj se është thjesht një tjetër—mendoj se tingëllon mirë politikisht, por mendoj se është një zgjidhje shumë e shtrenjtë për diçka që nuk do të funksionojë. Ju duhet të lëvizni shpejt kur e shihni se po ndodh.

Epo, zoti President, ju keni qenë jashtëzakonisht bujar me kohën tuaj, si në Mar-a-Lago ashtu edhe sot, ndaj faleminderit. E vlerësoj mundësinë për t'ju bërë këto pyetje.

Trump: Faleminderit, Eric. Dhe është një nder të të njoh. Dhe më telefono sa herë të duash, mirë?

Në rregull, po, zotëri. Faleminderit.

Trump: Në rregull. Faleminderit shumë.


Burimi: Time