Pothuajse gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor hezitojnë të marrin përforcues COVID-19: Studim

Gjashtë punonjës të kujdesit shëndetësor raportuan se kishin vuajtur efekte negative negative pasi kishin marrë më parë vaksina COVID-19 në raport.

Emri:  id5640857-GettyImages-1230772276-1080x720 (1).jpg

Shikime: 18

Madhësia:  43.8 KB
Një burrë mori një dozë të vaksinës Pfizer COVID-19 në Qendrën e Takimeve Amazon në qendër të Seattle, më 24 janar 2021. (Grant Hindsley/AFP nëpërmjet Getty Images)

Nga Naveen Athrappully

Përafërsisht gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në një studim polak u zbulua se nuk e pranonin marrjen e vaksinave përforcuese të COVID-19, me një nga arsyet për këtë hezitim që ishin përvojat e tyre negative me vaksinimet e mëparshme.

Studimi i rishikuar nga kolegët, i botuar në revistën Vaccines më 29 Prill, ekzaminoi faktorët që mbështesin "ngurrimin për të marrë doza përforcuese të vaksinës COVID-19" midis punonjësve të kujdesit shëndetësor (HCW) në Poloni. Pothuajse 50 përqind e pjesëmarrësve u identifikuan se ishin të kujdesshëm ndaj nxitësve. "Studimi ynë zbuloi se 42 përqind e HCW-ve ishin në mëdyshje për dozën e dytë përforcuese, ndërsa 7 përqind raportuan se nuk kishin qëllim të vaksinoheshin me ndonjë dozë shtesë."
“Si arsye për mos vaksinimin, pjesëmarrësit më së shpeshti theksuan mungesën e kohës, përvojat negative me vaksinimet e mëparshme dhe imunitetin e dhënë nga infeksionet e kaluara.”

Studimi përfshiu 69 punonjës të kujdesit shëndetësor të përbërë nga infermierë, mami, mjekë, profesionistë të tjerë të bashkëpunëtorëve shëndetësorë dhe staf administrativ.

Në momentin e regjistrimit, 47 kishin një histori infeksioni COVID-19 të konfirmuar nga laboratori dhe 31 kishin të paktën një sëmundje shoqëruese, një situatë ku një person vuan nga më shumë se një sëmundje ose gjendje mjekësore në të njëjtën kohë.

Mbi 92 përqind e pjesëmarrësve në studim morën të paktën një përforcues vaksine, me 50.73 përqind që morën dy doza. Pesë nga 69 HCW nuk morën asnjë përforcues.

“Nguhimtaria përforcuese në mesin e profesionistëve shëndetësorë (mjekë, infermiere dhe mamitë) ishte më e ulët se sa tek stafi administrativ dhe të tjerët. Pothuajse 79 përqind e mjekëve kishin marrë dy doza përforcuese të vaksinës COVID-19. Megjithatë, përveç mjekëve, rreth gjysma e HCW-ve nga secili grup profesioni ishin në mëdyshje për dozën e dytë përforcuese.”

“Numri më i lartë i HCW-ve pa asnjë përforcues vaksine është vërejtur tek personeli i administratës.”

HCW-të në grupmoshat 31-40 dhe 41-50 vjeç u zbuluan se ishin më skeptikët në lidhje me marrjen e vaksinës së dytë përforcuese. Tridhjetë e katër nga 69 HCW-të dhanë arsye për hezitimin e tyre të vaksinës përforcuese të COVID-19.

"Ata raportuan përvoja negative me vaksinimin e kaluar kundër COVID-19 dhe deklaruan se imuniteti natyror i zhvilluar pas infeksionit SARS-CoV-2 mund t'i mbrojë ata kundër COVID-19, i cili, në përgjithësi, nuk paraqet rreziqe serioze për shëndetin", thuhet në studim.

“Përgjigjet nga HCW-të që kanë marrë vetëm një dozë përforcuese për COVID-19 mund të kategorizohen në dy tema: (i) ndikimet që dalin nga perceptimet personale për vaksinën dhe parandalimin e sëmundjes ndaj COVID-19 dhe (ii) çështje që lidhen drejtpërdrejt me vaksinimin dhe sigurinë e tij. ”

Gjashtë punonjës të kujdesit shëndetësor raportuan se kishin vuajtur efekte negative negative pasi kishin marrë më parë vaksina për COVID. Katër kishin shqetësime për sigurinë në lidhje me vaksinat.

Në një studim të mëparshëm të kryer nga studiuesit, nivelet e antitrupave COVID-19 në mesin e HCW-ve pas marrjes së serisë së detyrueshme të vaksinave parësore u zbuluan se ishin ulur me rreth 90 deri në 95 përqind brenda shtatë muajve nga vaksinimi. Sidoqoftë, "asnjë nga HCW-të nuk u kontraktua me COVID-19", tha ai.

Studimi aktual u financua nga Instituti i Kimisë Bioorganike Akademia e Shkencave Polake. Autorët e studimit nuk raportuan asnjë konflikt interesi.


Shqetësimet e vaksinës, dëmet

Studime të tjera kanë eksploruar gjithashtu hezitimin e vaksinave midis punonjësve të kujdesit shëndetësor. Një studim i marsit 2023 që shqyrtoi HCW nga Kameruni dhe Nigeria zbuloi se hezitimi i vaksinës COVID-19 ishte "i lartë dhe i përcaktuar gjerësisht nga rreziku i perceptuar i vaksinave COVID-19 dhe COVID-19 për shëndetin personal, mosbesimi në vaksinat COVID-19 dhe pasiguria në lidhje me pranueshmërinë e vaksinës së kolegëve.”

Një studim i prillit 2022 zbuloi se "një shqetësim për efektet anësore të vaksinës" dhe "besimi se vaksinat nuk janë studiuar në mënyrë adekuate" ishin disa nga arsyet kryesore për hezitimin e vaksinave midis punonjësve të kujdesit shëndetësor.

Një analizë e majit 2022 në BMJ Global Health paralajmëroi se përfshirja në politika si vaksinimi i detyrueshëm "mund të shkaktojë më shumë dëm sesa të mirë".
"Politikat aktuale të detyrueshme të vaksinave janë shkencërisht të dyshimta dhe ka të ngjarë të shkaktojnë më shumë dëm shoqëror sesa të mirë," tha ai.

“Politikat aktuale mund të çojnë në një zgjerim të pabarazive shëndetësore dhe ekonomike, ndikime afatgjata të dëmshme në besimin tek qeveria dhe institucionet shkencore dhe të zvogëlojnë marrjen e masave të ardhshme të shëndetit publik, duke përfshirë vaksinat kundër COVID-19 si dhe imunizimet rutinë.”

Analiza rekomandoi që vaksinat duhet të mandatohen vetëm "me kursim dhe kujdes për të mbështetur normat etike dhe besimin tek institucionet".

Gjatë diskutimit të tryezës së rrumbullakët të senatorit Ron Johnson (R-Wis.) mbi vaksinat kundër COVID-19 më 26 shkurt, studiuesi Raphael Lataster, pedagog i asociuar në Universitetin e Sidneit, pohoi se të dhënat nga provat klinike të vaksinave Pfizer dhe Moderna për COVID-19 e ekzagjeruan efikasiteti i goditjeve.
Ekzagjerimi i të dhënave mund të bëjë që një vaksinë joefektive të ketë një efektivitet të perceptuar deri në 48 përqind, tha ai.

Ndërkohë, një përmbledhje narrative e 27 janarit zbuloi se vaksinimi i përsëritur ndaj COVID-19 mund të përfundojë duke rritur gjasat për të përjetuar infeksione COVID-19 dhe patologji të tjera. Marrja e dozave të shumta të vaksinës mund të shkaktojë nivele më të larta të antitrupave IgG4 dhe të dëmtojë aktivizimin e qelizave të bardha të gjakut që mbrojnë një person nga infeksionet dhe kanceret.

“Ndërsa dozat përforcuese janë rekomanduar për të rritur dhe zgjeruar imunitetin, veçanërisht përballë varianteve në zhvillim, ky rekomandim nuk bazohet në efikasitetin e provuar dhe efektet anësore janë neglizhuar,” tha gazeta.

një intervistë me programin "American Thought Leaders" të EpochTV vitin e kaluar, patologu klinik Dr. Ryan Cole tha se kontaminimi i ADN-së në disa nga vaksinat COVID-19 mund të jetë pas një rritjeje të kancerit. Ai vuri në dukje "kanceret turbo", duke iu referuar fenomenit të simptomave të kancerit që shfaqen më shpejt.
“Tani po i shoh kanceret e indeve të ngurta me ritme që nuk i kam parë kurrë ... Pacientët që ishin të qëndrueshëm ose pa kancer për një, dy, pesë, dhjetë vjet dhe kanceri i tyre është në shpinë, është kthyer me një hakmarrje dhe është duke mos iu përgjigjur terapive tradicionale,” tha ai.


Burimi: The Epoch Times