Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
  1. #21
    ..... Maska e player
    Anëtarësuar
    10-04-2005
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    24
    jam i 1 mendimi me ate qe ka hap temen... dhe ata qe e kan mbeshtur...
    kurse juve tjerve qe beni derr derr inshalla kur te besoni ne zot (tek Allahu) atere do filloni ti besoni ato qe jan then me lart... ju duken absurde dhe jo reale ato qe me te verte ndodhin por kur ja perkatsi jeten tuaj vetem ksaj dynjoje nuk esht jeta hap pi rri boj lek shijo (mendojuni iher mir)... Vetem kur jeni ne rrezik e permendi zotin tuaj (ne mes detit)... hapeni kuronin se te gjitha i keni pa asnji ndryshim...

    nejse s.a

  2. #22
    *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
    Anëtarësuar
    18-05-2005
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    591
    Keto jan punet e zotit mer cuna cka po na duhen ne kesoj gjonash
    Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


    Albi

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga player
    jam i 1 mendimi me ate qe ka hap temen... dhe ata qe e kan mbeshtur...
    kurse juve tjerve qe beni derr derr inshalla kur te besoni ne zot (tek Allahu) atere do filloni ti besoni ato qe jan then me lart... ju duken absurde dhe jo reale ato qe me te verte ndodhin por kur ja perkatsi jeten tuaj vetem ksaj dynjoje nuk esht jeta hap pi rri boj lek shijo (mendojuni iher mir)... Vetem kur jeni ne rrezik e permendi zotin tuaj (ne mes detit)... hapeni kuronin se te gjitha i keni pa asnji ndryshim...

    nejse s.a
    O player une psh nuk eshte se kundershtova ate qe hapi temen.
    Une i besoj denimit te popujve nga Zoti
    por me kete gje abuzohet shume duke futur ne kete kategori cdo termet,uragan etj etj.
    Jo cdo termet do te thote se ishte i qellimshem nga zoti .
    Une Besoj ne Zot(tek Allahu=tek Zoti) ,Zoti eshte i plotfuqishem,cdo gje ndodh me dijenine e tij ai ben cte doje .Jam dakord por kjo nuk do te thote qe qe cdo fatkeqsi natyrore eshte e qellimshme per te denuar popuj.
    Ka fatkesi ndeshkuese dhe jo.
    Pse shkoni ne ekstrem te gjerave i vini pike cdo llafi.Bota nuk eshte e prere me thike por ka variacione. Ashtu si Zoti ka thene qe asnjeri nuk mund te thoje per nje njeri tjeter qe do shkoje ne parajse(xhennet) apo ferr(xhehenem) ashtu ti nuk mund te gjykosh kaq lehte ndodhi te tilla.

    Sot nuk po ka me popuj te mire e te keq se dita dites po i shkrijme kulturat
    dhe nje *** jane te gjithe popujt.Cdo popull ka te mire ,te keq,homo,kurva,etj.

    Mos fluturoni ashtu me *** ne *** de merrni flake si pushka e jevgut.
    Cdo fjale e gabuar e juaja ndikon per keq ne jobesimtare duke ja rritur dhe me shume mosbesimin.
    Jobesimtareve perpara se ti thuash qe do digjen etj etj gje qe nuk eshte e vertete (se do kete jobesimtar qe do hyjne ne parajse dhe besimtare qe do hyjne me ferr) Tregoi gjerat e bukura te islamit dhe mundohu ta bindesh ashtu si te kane bindur te tjeret ty. As ti nuk ke lindur besimtar apo jo.Mbase ke qene me fat qe ke pasur dike qe te ka mesuar.

    Paqja qofte mbi ty dhe kujtohu qe nder gjerat kryesore ne islam eshte te predikosh fjalen e zotit per ti afruar jobesimtaret.
    Ju i largoni.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 24-11-2005 më 08:42

  4. #24
    ..... Maska e player
    Anëtarësuar
    10-04-2005
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    24
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    O player une psh nuk eshte se kundershtova ate qe hapi temen.
    Une i besoj denimit te popujve nga Zoti
    por me kete gje abuzohet shume duke futur ne kete kategori cdo termet,uragan etj etj.
    Jo cdo termet do te thote se ishte i qellimshem nga zoti .
    Une Besoj ne Zot(tek Allahu=tek Zoti) ,Zoti eshte i plotfuqishem,cdo gje ndodh me dijenine e tij ai ben cte doje .Jam dakord por kjo nuk do te thote qe qe cdo fatkeqsi natyrore eshte e qellimshme per te denuar popuj.
    Ka fatkesi ndeshkuese dhe jo.
    Pse shkoni ne ekstrem te gjerave i vini pike cdo llafi.Bota nuk eshte e prere me thike por ka variacione. Ashtu si Zoti ka thene qe asnjeri nuk mund te thoje per nje njeri tjeter qe do shkoje ne parajse(xhennet) apo ferr(xhehenem) ashtu ti nuk mund te gjykosh kaq lehte ndodhi te tilla.

    Sot nuk po ka me popuj te mire e te keq se dita dites po i shkrijme kulturat
    dhe nje *** jane te gjithe popujt.Cdo popull ka te mire ,te keq,homo,kurva,etj.

    Mos fluturoni ashtu me *** ne *** de merrni flake si pushka e jevgut.
    Cdo fjale e gabuar e juaja ndikon per keq ne jobesimtare duke ja rritur dhe me shume mosbesimin.
    Jobesimtareve perpara se ti thuash qe do digjen etj etj gje qe nuk eshte e vertete (se do kete jobesimtar qe do hyjne ne parajse dhe besimtare qe do hyjne me ferr) Tregoi gjerat e bukura te islamit dhe mundohu ta bindesh ashtu si te kane bindur te tjeret ty. As ti nuk ke lindur besimtar apo jo.Mbase ke qene me fat qe ke pasur dike qe te ka mesuar.

    Paqja qofte mbi ty dhe kujtohu qe nder gjerat kryesore ne islam eshte te predikosh fjalen e zotit per ti afruar jobesimtaret.
    Ju i largoni.
    xfiles e thash edhe me lart kur te besoni ne zot (tek allahu) atere mund te flasesh per kete teme.. nuk esht besimi nje fjale e thene... kur them besim them te besosh ne gjithcka... qoftse ti thua besoj ne zot por ama nuk i besoj disa gjera kjo esht vetem sepse ke besimin e dobet dhe nuk je shum larg atyre qe e mohojn.. sepse nuk ka njeri ne bot qe nuk beson tek dicka qe esht me e fuqishme se ne por ama e nuk din se ke besojn !!!!!!... nuk po them qe ti nuk beson por ama nuk ke besim e fort...

    per punen e vendimit me te vertet nuk e marrim ne sepse qe thua ti ka pas shum jobesimtar (qafira) qe jan kthy ne myslimon te fort qe as un e ti nuk e arrijm dot...

    per punen e ndeshkimit te popujve ato kan ndodhur dhe shum popuj jan shfarrosur ne je populli i fundit dhe ne dot te shfarrosemi ato qe shef ti(ceshtja ne pakistan) jan vetem "shenjat e kjametit" .... cilat po te besosh tek allahu do ti besosh qe jan te verteta, prandaj po them qe esht e veshtir te flasesh me jobesimtar sepse i marrin gjerat thjesht... dhe ktu jemi ne virtual esht e veshtir te kuptosh se cfar jam duke te shpjeguar ne te vertet.

    "Sot nuk po ka me popuj te mire e te keq se dita dites po i shkrijme kulturat
    dhe nje *** jane te gjithe popujt.Cdo popull ka te mire ,te keq,homo,kurva,etj."
    ne jemi krijesa te allahut"....per kete qe ke then lart... medohu iher si do te vinte ty te kishe dicka qe e ke kriju vet dhe te shndrohet ne homo,kurva,etj do ta doje me ?????
    Ndryshuar për herë të fundit nga player : 24-11-2005 më 14:18

  5. #25
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Hem shto uje shto kripe e shto miell po bhet kjo pune.
    Vellezer, mos e teproni ne kete menyre dialogu ju lutem.
    Indriti.
    Injoranca nuk zhduket me top

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga player
    xfiles e thash edhe me lart kur te besoni ne zot (tek allahu) atere mund te flasesh per kete teme.. nuk esht besimi nje fjale e thene... kur them besim them te besosh ne gjithcka... qoftse ti thua besoj ne zot por ama nuk i besoj disa gjera kjo esht vetem sepse ke besimin e dobet dhe nuk je shum larg atyre qe e mohojn.. sepse nuk ka njeri ne bot qe nuk beson tek dicka qe esht me e fuqishme se ne por ama e nuk din se ke besojn !!!!!!... nuk po them qe ti nuk beson por ama nuk ke besim e fort...

    per punen e vendimit me te vertet nuk e marrim ne sepse qe thua ti ka pas shum jobesimtar (qafira) qe jan kthy ne myslimon te fort qe as un e ti nuk e arrijm dot...

    per punen e ndeshkimit te popujve ato kan ndodhur dhe shum popuj jan shfarrosur ne je populli i fundit dhe ne dot te shfarrosemi ato qe shef ti(ceshtja ne pakistan) jan vetem "shenjat e kjametit" .... cilat po te besosh tek allahu do ti besosh qe jan te verteta, prandaj po them qe esht e veshtir te flasesh me jobesimtar sepse i marrin gjerat thjesht... dhe ktu jemi ne virtual esht e veshtir te kuptosh se cfar jam duke te shpjeguar ne te vertet.



    ne jemi krijesa te allahut"....per kete qe ke then lart... medohu iher si do te vinte ty te kishe dicka qe e ke kriju vet dhe te shndrohet ne homo,kurva,etj do ta doje me ?????

    Ke plotesisht te drejte per shenjat e kijametit, per popujt qe jane shfarosur
    une i kam besuar gjithmone plotesisht.

    Por gabohesh kur thua se une i marr lehte, dhe kam besimin e dobet.
    E njoh shume mire islamin dhe ato qe thua.
    E di qe te gijthe do shfarosemi ne diten e kijametit.
    I di dhe shenjat e kijametit.

    Edhe une e kam studiuar islamin, ne fillim e urreja por kur e njoha nga afer e pranova. E urreja ne fillim sepse nuk e njihja, besoja ne zot dhe ne fene krishtere, besoja qe nuk duhej bere mekat etj. Nuk e njihja dhe c'do hoxhe qe shikoja ne televizor ne vend sa te me bente te mesoja dicka me mbushte me inat sepse ata nuk predikonin islamin por vetem dinin te shanin qafiret duke bertitur dhe me nje gjuhe qe nuk i ngjante aspak shqipes. Une nuk njihja anen e bukur te islamit por vetem hoxhen qe thoshte
    "Zoti thot mos baj zullum, do digjen ne xhehennem ata qi bajn mkat" . Asgje te re nuk thoshte sepse jane gjera qe te githa fete i thone, edhe prifti. Keshtu qe nje jobesimtar nuk sheh ndryshimin midis islamit dhe krishterimit apo ndonje feje tjeter, e si mund te afrohen njerezit ne islam?

    Tani e di te verteten dhe atyre qe nuk e dine ose qe nuk duan ta dine nuk i sulmoj direkt por ne fillim i shpjegoj gjerat e bukura qe islami ka dhe ofron, i them se zoti jo vetem ndeshkon por edhe fal, pranon pendimin, eshte i gatshem te na pranoje, zoti na do.

    Zoti ka ndeshkuar shume popuj dhe i ka shfarosur si ata te Sodomes etj.
    Termetet ,semundjet ,luftrat, jane shenja te kijametit.
    Por ne vend sa ti trembim njerezit te mundohemi ti afrojme ata drejt islamit sadopak.
    Meqe dita e fundit po afron eshte nje arsye me shume per ta bere kete.
    Vleresoj thenien e indritit " Injoranca nuk zhduket me top"
    Nje jobesimtar nuk bindet me force e as me sulme.

    E vetmja gje qe une po shtoj eshte:
    Jo cdo termet qe bie eshte per te ndeshkuar nje popull.

    Respekt.
    Paqja qofte mbi ty.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 25-11-2005 më 09:52

  7. #27
    i/e larguar Maska e Mind-the-Gap
    Anëtarësuar
    23-11-2005
    Vendndodhja
    prit te pys...
    Postime
    19
    natyrore i quajm ne por a esht kjo e verteta!!!???

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  2. Fatkeqësitë ,shkaqet , pse ndodhin dhe si të shpëtojmë prej tyre
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-11-2008, 16:18
  3. Paditesit vs. Pandehurin
    Nga Reina në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 06-09-2005, 12:44
  4. Çfarë kuptoni me termin Demokraci?
    Nga Kryeplaku në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
  5. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •