Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389

    Feminizmi dhe femrat...

    Gjithanej behen diskutime per pozicionin qe ka dhe duhet te kete femra. Eshte mese e vertete se femra ka shume probleme ne shoqeri dhe mbase meriton te jete me lart. Megjithate, mendoj se kjo nuk mund te arrihet me ane te feminizmit. Nje filozofi (ideologji) e tille nuk e ndihmon femren aspak dhe mendoj se eshte jo e plote.
    Para ca ditesh kam lexu nje feministe egjiptiane Nawal El Saadawi ("Gruaja ne piken zero"*** eshte liber interesant) dhe me thane te drejten me preku gjendja e femres ne Egjipt. Por kur e mendon me gjere dhe thellohesh, arrin ne konkluzionin se mendimet e saj nuk e rregullojne gjendjen e femres, thjesht jep mundesi qe femrat e shtypura te mbeshteten diku, dhe te shfryhen per ato qe kane jetuar. Dhe me e keqja ajo arrin deri aty sa per hir te feminzmit te saj te hedhe balte pa qene nevoja edhe mbi vlera te tjera, dhe kete e ben per hir te feminzmit.
    Mendoj qe feminizmi eshte diēka qe nuk e ndihmon femren per te zgjidhur problemet, eshte thjesht nje reaksion ndaj shtypjes.
    Ēfare mendoni ju per feminizmin?

    P.S. (femrat te mos me sulmojne po deshen, se nuk jam kundra femrave, por kunder feminzmit si ideologji )

    --------------------------------
    *** http://www.amazon.com/exec/obidos/AS...363828-6630403
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 04-10-2004 mė 15:31

  2. #2
    Citim Postuar mė parė nga sh.hasanaj
    Para ca ditesh kam lexu nje feministe egjiptiane Nawal El Saadawi ("Gruaja ne piken zero"*** eshte liber interesant) dhe me thane te drejten me preku gjendja e femres ne Egjipt. Por kur e mendon me gjere dhe thellohesh, arrin ne konkluzionin se mendimet e saj nuk e rregullojne gjendjen e femres, thjesht jep mundesi qe femrat e shtypura te mbeshteten diku, dhe te shfryhen per ato qe kane jetuar. Dhe me e keqja ajo arrin deri aty sa per hir te feminzmit te saj te hedhe balte pa qene nevoja edhe mbi vlera te tjera, dhe kete e ben per hir te feminzmit.
    Nuk e kuptoj cfare do te thuash. Me kete shpjegim une te pakten jam ne erresire te plote. Help us, help you!

    Mbi c'vlera psh hedh balte ajo?!


  3. #3
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    greeno,
    e dija qe ti do postosh ne kete per koke time.
    Besoj qe fjalen sh.hasanaj e ka per perhapjen e feminizmit si ideologji kontra-patrirarkale e jo si mbrojtje femerore.
    Femra kunder mashkullit,une mundem e ti jo!
    Dmth
    Feminizmi si ideologji ngrit femren ne piedestalin me te larte duke permendur vlerat e femres nder shekuj.Ose se pakti ashtu une e kuptoj kete teme.
    Respekte,
    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  4. #4
    Stormo Relax cuno!
    Pas nje kerkimi "te pafat" neper forum me ne fund gjeta dicka interesante.
    Une dua te di perceptimin e Xenit (plus qe librin per te cilin ai po flet nuk e kam lexuar dhe me duhet me teper info qe te jem ne gjendje ta kuptoj drejte). Keto me interesojne me shume nga limiti i gabuar ku ngec mendimi yt ne lidhje me synimin tim.

    P.S. Nuk ka nevoje te besh be koka ime, koka jote. Te besoj!

  5. #5
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090

    Ps

    [QUOTE=sh.hasanaj]Gjithanej behen diskutime per pozicionin qe ka dhe duhet te kete femra. Eshte mese e vertete se femra ka shume probleme ne shoqeri dhe mbase meriton te jete me lart. Megjithate, mendoj se kjo nuk mund te arrihet me ane te feminizmit. Nje filozofi (ideologji) e tille nuk e ndihmon femren aspak dhe mendoj se eshte jo e plote.
    Para ca ditesh kam lexu nje feministe egjiptiane Nawal El Saadawi ("Gruaja ne piken zero"*** eshte liber interesant) dhe me thane te drejten me preku gjendja e femres ne Egjipt. Por kur e mendon me gjere dhe thellohesh, arrin ne konkluzionin se mendimet e saj nuk e rregullojne gjendjen e femres, thjesht jep mundesi qe femrat e shtypura te mbeshteten diku, dhe te shfryhen per ato qe kane jetuar. Dhe me e keqja ajo arrin deri aty sa per hir te feminzmit te saj te hedhe balte pa qene nevoja edhe mbi vlera te tjera, dhe kete e ben per hir te feminzmit.
    Mendoj qe feminizmi eshte diēka qe nuk e ndihmon femren per te zgjidhur problemet, eshte thjesht nje reaksion ndaj shtypjes.
    Ēfare mendoni ju per feminizmin?

    P.S. (femrat te mos me sulmojne po deshen, se nuk jam kundra femrave, por kunder feminzmit si ideologji )

    Mund te ma shpjegosh me sakte kete qe sap ke permendur

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar mė parė nga greenflower111
    Nuk e kuptoj cfare do te thuash. Me kete shpjegim une te pakten jam ne erresire te plote. Help us, help you!

    Mbi c'vlera psh hedh balte ajo?!

    Sa per te respektu pyetjen tende...
    Libri qe permenda ishte ai qe me shtyu te mendoj dhe nuk dua te diskutoj me gjate per librin ketu. Une nuk e kam fjalen thjesht per mendimet e saj ne lidhje me fene si ateiste qe eshte, por ne menyren se si ajo i orienton femat drejt zgjidhjes se probleme qe kane . (mendoj se mbase nga komentet e lexuesve ne amazon.com ti ke krijuar nje fare mendimi ne lidhje me perceptimin tim )...
    Pra, shkurt tema nuk eshte libri, ai ishte thjesht nje pikenisje per te mendu... Mos te kapemi te libri...

    Une thjesht desha te dij mendimet tuaja ne lidhje me feminizmin...

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar mė parė nga august
    Mund te ma shpjegosh me sakte kete qe sap ke permendur
    me qarte??? nuk e di...

  8. #8
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Mendoj qe feminizmi eshte diēka qe nuk e ndihmon femren per te zgjidhur problemet, eshte thjesht nje reaksion ndaj shtypjes.
    ----------------------------------------------------------
    Si mund te reagosh ndryshe ndaj shtypjes?
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Feminizmi me pak fjale: besimi ne barazi ekonomike, politike dhe sociale midis dy sekseve. Ku qendron gabimi me kete ideologji? Feminizmi e ndihmon femren per te zgjidhur problemet sepse eshte nje ideologji e cila bashkon te gjithe dashmiresit e barazise per te arritur dicka. Cdo ideologji eshte e suksesshme nese mbeshtetet dhe perkrahet.

    Nese ti je kunder feminizmit atehere je kunder barazise, mesa kuptoj. Dhe nese feminizmi eshte ideologji e gabuar atehere ne cfare menyre do mundi femra te kerkoj barazi?

Tema tė Ngjashme

  1. Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO
    Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 1059
    Postimi i Fundit: 01-04-2024, 14:01
  2. Suedia, aty ku femrat jetojnė parajsėn
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 13-05-2012, 12:02
  3. Femrat dhe meshkujt komunikojnė ndryshe
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-04-2009, 10:51
  4. Si jane Femrat shqiptare ne realitetin e sotshem
    Nga Dito nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 09-10-2004, 16:53
  5. Femrat dhe ekonomia - Nga Kotelja!
    Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 08-07-2002, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •