Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Sola scriptura ne Kishen e hershme

    Artikuj nga Joe Galleos ( romano-katolik)Problemi

    "Prandaj edhe ai qe mohon kete doktrine, e cila eshte rrefyer nga te krishteret, nuk do te jete i krishtere; per me teper, duke e mohuar ate me ane te arsyetimeve te te marra prej nje jo te krishteri. Hiqja ne fakt heretikeve urtesine qe e kane nga paganet, dhe leri te merren vetem me kerkimin e shkrimeve: sepse atehere s'do te jene ne gjendje te qendrojne me."
    Tertulian, Mbi ngjalljen e mishit (trupit),3

    Se fundmi, disa te krishtere evangjeliste jane perpjekur qe ta mbeshtesin doktrinen e Sola Scriptura me ane te thenieve te Eterve te Kishes (1). Keta shkrimtare nuk e kuptojne rolin koordinues te tradites dhe lidhjen me Shkrimin e shenjte ne Kishen e hershme. Katoliket, Ortodokset, Koptet dhe shume skolare patristike protestante bien te nje mendje, se rregulli i beses ne Kishen e hershme konsistonte ne Shkrimin, Traditen dhe Kishen. As edhe nje nga Eterit evetem nuk i interpretoi shkrimet, i izoluar nga besa tradicionale e Kishes; por me teper Eterit e mbajten Traditen si nje rregull per interpretimin e Shkrimit. Te vetmit mesues te hershem, te cilet i interpretuan shkrimet vecmas Tradites, ishin heretiket.


    Para se Testamenti i Ri te mblidhej dhe kanonizohej, ka patur nga ata qe do te pranonin vetem Testamentin e Vjeter dhe te refuzonin traditen gojore te krishtere. Shen Ignati shkruan:

    "Dhe une ju nxis te mos beni asgje prej hamendjes, por sipas doktrines se Krishtit. kur degjova disa te thonin, nqs se gjej dot ne Shkrimet e hershme (T.V), nuk do ta besoj Ungjillin; pasi u thashe, se eshte e shkruar, ata mu pergjigjen, se kjo gje duhej pare. Por per mua Jesu Krishti eshte ne vend te te gjithave atyre gjerave te hershme; Kryqi i tij, vdekja dhe ringjallja, dhe besa me ane te tij jane monumente te pamundeshme te antikitetit"
    Letra drejtuar Filadelfianeve 8:2

    Shen Ignati vendos ne kontrast kete mentalitet te Shkrimit vetem me traditen e krishtere. Sipas shen Ignatit, Testamenti i vjeter mund te interpretohet vetem brenda kornizes se Ungjillit te krishtere (*shenim nga Klodi--pra Testamenti i vjeter ishte kanonik, sikurse Testamenti i Ri sot, ndersa Ungjilli ishte ende Tradite, po keshtu letrat e Testamentit te Ri, dhe Shen Ignati e kundervendos kete tradite me shkrimet kanoike te asaj kohe).

    Disa Gnostike, jo vetem tentuan te falsifikojne kanonin e Shkrimeve (sikunder Marcioni), por edhe iu drejtuan me perjashtime Shkrimeve dhe mohuan traditen. Eusebiusi na jep kete citim, i cili pershkruan sjelljen e atyre qe ndiqnin Theodotin, Unitarianin:

    "Ata i kane trajtuar shkrimet me pafytyresi dhe pa frike. knae mohuar rregullin e Fese se hershme; ndersa Krishtin se kane njohur. Ata s'kane durim te mesojne ate qe thone Shkrimet hyjnore, po perpiqen fuqimisht per cdo forme shtremberimi qe do te mund te perkrahe pabesine e tyre. dhe nqs ndokush do tu sjelle pasazhe te Shkrimit hyjnor, ata perpiqen se mos te bejne ndonje shtremberim me lidhje ose pa lidhje prj tij."
    Histori e Kishes, V:28:13

    Keta unitariane u mbeshteten ne shkrimet vetem dhe mohuan Traditen e Kishes. Tertuliani i Kartagjenes na jep lkotesine e interpretimit te shkrimeve jashte sfondit te kishes dhe Tradites se saj. Tertuliani shkruan:

    "Ne duhet tu drejtohemi jo vetem shkrimeve; as nuk duhen pranuar kontradikta mbi te cilat fitorja do te ishte ose e pamundur, ose e pasigurte, ose jo mjafte e sigurte. Por edhe nese nje diskutim prej shkrimeve nuk do te behet ne ate menyre, ku te bashkohen te dyja anet ne nje pale, sepse rregulli natyral i gjerave do te kerkonte se kjo pike duhet parashtruar se pari, e cila eshte dhe evetmja qe na duhet per diskutim: 'Kujt i takon ajo Bese, te ciles dhe Shkrimi i takon. Prej cfare dhe me ane te kujt, kur dhe kujt i eshte dhene dore pas dore ku rregull, me ane te te cilit njerezit behen te krishtere?" Sepse kudo qe te manifestohet rregulli dhe Besa e vertete e krishtere, aty do te jene poashtu Shkrimet e verteta dhe te thenat prej saj, dhe e gjithe Tradita e krishtere."
    Pershkrimi kundra heretikeve,19

    Po ashtu, edhe Shen Athanasi ben te njejtin deklarate persa u perket Arianeve. sipas Shen Athanasit, Arianet e lexojne Shkrimin sipas ndricimeve te veta personale dhe refuzonin traditat Kishtare. (*Shenim nga Klodi--mos valle ka edhe ne forum nga keta qe jane Deshmues-a te kesaj gjeje???). Kjo eshte nje teme perseritese ne shkrimet e Eterve. sipas Shen Athanasit, mohimi i i tradites Kishtare nga Arianet coi ne ndarjen e tyre dhe herezi:

    "Apostolli i bekuar i pohon korintianeve, sepse thote, 'se me kujtoni ne te gjitha gjerat, dhe mbani traditat, sikunder jua dhashe' (1Kor 11:2); por ata, duke reklamuar pikepamjet e tilla te paraardhesve te tyre, do te kene guximin tu thone te kunderten grigjave te tyre: 'Ne ju levdojme qe nuk kujtoni eterit tuaj, por me teper, kur ju nuk u permbaheni traditave te tyre.' Dhe lere kur vazhdojne te akuzojne lindjen e tyre ogurzeze, kur thone: 'Ne s'kemi dale prej njerezve fetare, por atyre heretike.' Sepse nje gjuhe e tille, sic e thashe me pare eshte e vazhdueshme tek ata qe flaken tutje famen e eterve te dhe shpetimin e tyre per Arianizmin, dhe nuk i frikesohen fjaleve te proverbit hyjnor, 'ka nje brez qe mallkon eterit' (Proverbat 30:11), dhe rreziku i te qenit kundra ligjit si te tille. Me pas ata, prej zellit per herezine e tyre kane temperament te papermbajtur, por ti mos u turbullo prej saj, as mos e merr sulmin e tyre me te vertete. Sepse ata dalin prej njeri-tjetrit, dhe ndersa jane revoltuar kundra Eterve te tyre, nuk jane te nje mendje, por prallisin me ndryshime kontradiktore lloj llojesh."
    Sinodi, 14


    Vijon...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 30-06-2002 mė 06:24

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Vargu korekt ...

    Separi , i nderuar klodi, do te kisha deshire qe emrin tim te mos e perdorje , te pakten atje ku nuk shkon. Ju jeni nje i pa rritur ne njohjen e se vertetes(premature). Te pakten temat qe une kam sjelle ne kete Forum , tregojne qarte se ku une besoj, se ku une jam ndertuar se ke une predikoj. Ta kam thene dhe ne diskutimet e tjera, se te mungon njohja biblike qe te shohesh, te kuptosh , te pranosh dhe te maresh njohjen e misterit te Perendise(1Korr:2:9:). Une nuk kam asnje te drejte qe tju gjykoj ju, besimin tend dhe gjithshka qe ti ke perzgjedhur, por, nese kam nje mendim apo diskutim , kete e bej te argumentuar ne Bibel . Per mua Bibla eshte FJALA ku une besoj, dhe nepermejt saj njoh se kush eshte e verteta.
    Sa per prononcimin tim , tek TRADITA, ti nuk ke iden fare se cili eshte mendimi dhe ajo cka une pranoj. Meqense kerkon ta dish po ta them;
    PER MUA : CDO TRADITE, ZAKON, MENYRE DHE MESIM, ESHTE I RPANUESHEM , VETEM NESE NUK BIJE NDESH ME FJALEN DHE VULLNETIN E PERENDISE, I CILI ESHTE I SHPREHUR NE BIBEL, DHE I ZBULUAR ME ANE TE FRYMES SE SHENJTE.
    Te gjitha ato qe permenda me siper , nese bijen ndesh me Fjalen e Perendise, Biblen, jane thjesht me burime nga njeriu, te cilat nuk i gjykoj, por nuk i pranoj.
    Ky eshte prononcimi im per kete gje.
    Vazhdo ne detyren tende simbas asaj qe ke perzgjedhur, Pali thote se Diten e fundit Perendia do ta tregoje se cfare ne kemi ndertuar mbi THEML, dikush ndertoi KASHTE, DRU, SANE, dhe dikush AR dhe argjend.
    Sa per vargun korekt tek 1Korinth:11:2: Simbas perkethimit , teper korekt K.Kristoforidhit, ky varg eshte:
    " Edhe u levdonj juve, o vellezer, se mbe gjithe gjerat me kujtoni,
    dhe mbani POROSITE, qe u lashe me goje, sikunder u a dhashe juve."
    Ne ate kohe kur Pali filloi te ngreje kishen e pare, jashte Izraelit, TRADITA e krishter ende nuk kishte lindur, sepse ishte ne lindjene saj . Ke TRADITE ju la PALI????
    Fjala Greke , simbas origjinalit eshte: "PARADOSIS", qe do te thote: Dorezoj, dorelenije te nje sere dokumentash , mesimesh, porosish.(Hap leksikorin e greqishtes se vjeter,dhe do te gjesh perdorimin dhe thelbine kesaj fjale) pra ketu kemi te bejme, me lenie ose dorezim te nje mesimi apo porosie, ashtu sic Pali bente ne cdo kishe. Kjo fjale shpesh here pedoret dhe tradite, por ne rastin konkret, nuk kemi te bejme me ndonje mesim apo tradite te lene nga te mocmit , Fakti per kete eshte ky: Apostulli Pal eshte i pari qe hapi kishat jashte Izraelit, Kjo simbas deshmise se vet apostullit Pal. Pra, ky fakt tregon se kishat ishin ende te sapo lindura ne Krisht, dmth, te sapo formuara. Atehere do te pyes:
    A kishte TREDITE te krishtere , kur kisha ishte ne fillimin e hershem? Cila ishte TRADITA e krishtere?
    Nuk mund te mendojme se Pali ju la Korinthasve, TRADITEN hebraike, sepse Korinthasit ishin johebrenj, dhe ne vepra thuhet se johebrenjte nuk duhet te ecin simbas ligjit te Mojsiut. Atehere ke TRADITE ju LA Pali Korinthasve?
    Ky fakt e shtyn perkthyesin e talentuar te krishtere, Kristoforidhin, i cili ishte nje evangjelist i vertete, qe kete fjale e ka shqiperuar, POROSI, sepse Pali ishte "Arqitekti" i pare qe Perendia e perdori per te ngritur kishat jashte Izraelit.1kor3;10. Prandaj atij i takonte udheheqja e kishes, keshtu Pali ne shume kisha qe shkonte mesonte, jepte porosi , udhezime dhe te gjitha keto i bente nen udheheqjen e Krishtit me ane te Frymes se Shenjte.1Kor:11:1:.
    Nuk kam nderment qe te bej replika pa buke , me ju. Sa per TRADITEN , edhe njehere po e theksoj se, nuk jam kunder Frytshmerise qe ka dhene TRadita ne Deshmine e Krishtit, duke nisur qe nga deshmoret e Krishtit e deri ne ditet e soteme. Por nuk pranoj Ate TRADITe e cila i eshte shtuar te Vertetes, nuk e Gjykoj, por nuk e pranoj. Keshtu qe nuk dua me, qe te me gojosesh lart e poshte me dashakeqesi.
    Nese deshiron: Ja tek i ke shkrimet e mija, te cilat nuk i kam kopjuar nga dikush, si puna juaj, por jane zbulesa qe Fryma e Perendise ka ber tek une , ne menrye qe une ta shpall te verteten, dhe sill argumentin tend simbas Bibles dhe le te diskutojme .
    Une si i krishtere kam deshmi te gjalla se si njerezit kane pranuar Krishtin, Perendia me ka perdorur ne situata te ndryshme, per te deshmuar emrin e Krishtit, dhe kam pare Fuqine dhe mrekulline e Zotit se si Njerezit nepermejt predikimit te fjales kane pranuar Krishtin. Keshteu qe nuk jeni duke me gjykur mua si njeri , por ate qe Perendia ka perzgjedhur per punet e tij. Barre e rende per ju.
    Para jush , ishte dikush tjeter qe me binte shume ne qafe, por ai vinte nga besimi islamik, dhe ai ne te njejten menyre me sulmonte , duke me quajtur mua dhe cdo te krishtere:HERETIK.
    Mabas disa ditesh ai person me sulmoi teper ashper, dhe me ze te larter i jam lutur Krishti duke i thene : Ti o Zot je deshmitari im, per ate qe une besoj dhe deshmoj. Bej te mundur qe ky njeri te zbuloje fyrtyren e tij te vertete. dhe nuk vonoi dhe ky Pereson nje dite na fshin te gjitha shkrimet tek faqja islame, dhe per kete veperim akuzoi administratorin dhe te krishteret, por shume shpejt doli ne drite se ishte pikerisht ky njeri iai i cili e kishte bere kete veperim. Keshtu ai e zbuloi fytyren e tij, besimine tij dhe drejtesine e tij. kete nuke them per ju, por te terheq vemendjen se me bije ne qafe kot , duke me ofenduar , duke me persekutuar , deri atje sa te me thuash: vish lekurene qingjit.
    Mbase nje dite Zoti te hap syte dhe do te kuptosh se je LATHOS.
    Deshmuesi i Krishtit.:H :H
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 01-07-2002 mė 00:41

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    A ke ndegjuar ndonjehere per perulesine e fariseut..???

    Me siguri qe nga ungjilli, farisenjte perfaqesohen nga krenaria, mendjemadhesia. Por a keni mnduar ndonjehere, se dhe perulesia mund te jete e fariseut?

    Perulesi kokeforte..!!! Ajo qe mban te sajen, nuk logjikon, qe mendon te tjeret te bejne si vetja, se i duket vetja me i mire etj...!

    Ki kujdes zoteri...!!!

    Une nuk e kam problem zakonisht te jem me pak i zgjuar se ndokush..., por nuk e di perse ndjej nje revolte dhe nje akuzim djallezor prej teje, qe te me thuash se une nuk njihkam shkrimet..

    Ti me njeh mua...???
    Ti e njeh biblen...???
    Sa here te kam vene ne dukje mosnjohjen e vargjeve..!!
    Kam pershtypjen se te rre menja.....,por kjo pak rendesi ka...

    Shkrimet qe sjell, jane kopje, ose perkthime te atyre qe jane eter te kishes, kundrejt asaj qe ti sjell personalisht, dhe qe mendon se jane frymezime. Ndryshimi midis nesh eshte, se une nuk dua te mendoj, se kam ndonje zbulese personale, porse Zbulesa dhene kishes, Trupit te Zotit, eshte dhe zbulesa ime personale. Prandaj une flas dhe perfaqesoj krishterimin 2000-vjecar.

    Ndersa ti mendoj, me zbulesa personale, nuk perfaqeson vecse nje mendje personale, qe mund te jete fare mire nje lloj kokefortesie e perulur, nje shikim i verber, nje zhurme e padegjuarshme.

    Fjala paradhosis perkthehet tradite dhe pike. ajo permendet shpesh ne DHR. Lexoje mire artikullin, se askush nuk po te pyet, ty :Deshmues a mund te mbajme disa pjese te Tradites, se jane te lezeteshme, zbavitese. ti lexojme ndonjehere kur s'kemi si ta shtyjme kohen...???

    Eterit, sa here do perseritem, thane se eshte jetike te parit e Shkrimit brenda tradites dhe Kishes. Me kete mentalitet ata sollen ne jete DHR, ndryshe ti as qe kishe per ta pare ndonjehere ate. te parit e Shkrimit jashte tradite eshte herezi, thote artikulli im, sepse behet fare lehte burim keqinterpretimi biblik (20-mije grupime protestante..)

    Lexoje dhe artikullin e At John-it, se ka qene pastor protestant, ka mbaruar fakultet teologjik, apo dhe ky s'ka njohuri biblike...???

    Po e mbyll me kaq...

    Ti mendon se ti njeh me shume se tipi im, apo une me shume se tipi yt..???

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Jo nuk me ke kuptuar...

    Ti thua: "Zbulesa dhene kishes , eshte zbulesa ime personale."
    Kam disa pyteje:
    1) Vetem eterit jane kisha?
    2)Cfare kupton me fjalen kisha?
    3) Po sot Perendia jep zbulese ne Kishe, apo gjithshka eshte mbyllur me Eterit?
    Po keshtu nuk je pergjigjr pyetjes sime.
    Une ju kam sqaruar "Paradosis", nuk ka kuptim te drejte perdrejte TRADITE. Une e njoh greqishten disi, por kam dhe nje leksikor te helenishtes se vjeter, gjuhe ne te cilen eshte shkrojtur Ungjilli , dhe atje jepet kuptimi thelbesor i fjales. Le ta mendojme sipas jush se Pali ju la traditen, qe korinthasit ta zbatonin. Pyetja vjen : Ke TRADITE ? Kisha ishte ne fillimin e saj te hershem , kur ende nuk kishte lindur TRADITA e krishtere. Ky eshte FAKT. Le ta mendojme ashtu sic ky varg eshte perkethyer ne bibel nga origjinali GREK, ku Pali ju thote : Po ju le "POROSITE". Cilat POROSI? Pikerisht menyren dhe mesimin se si ata duhet te ecnin se bashku me KRISHTIN, pasi PALI ishte apostull i Krishti, dhe puntori i pare qe ngriti kishen e Krishtit jashte Izraelit. Une nuk dua te merem me keto lojra fjalesh, por nese nje varg i bibles nuk mer perkethimin origjinal, shpsh here abuzohet dhe ecet gabim.
    Po keshtu ju kam sqaruar se nuk jam asnjehere kunder TRADITES se KRISHTERE, sepse jam i Krishtere, por jam kunder "NDRYSHKUT" , i cili e denigron Traditen, dhe keshtu TRADITA humbet mesimin dhe qellimin Kryesor.
    A nuk ndodhi keshtu me prijesit dhe mesuesit e Izraelit? Ata u shkeputen nga Shkrimi dhe ecen ne TRADITE, , sepse po te ecnin mbas Shkrimit , do ta kishin njohur Jezusin sepse Shkrimi , profete dhe ligji deshmonin per te. Perese ndodhi kjo tek populli i Perendise? Valle do te guxonin ata ta kryqezonin Birin e Perendise , po ta kishin njohur?
    Asnjehere nuk kam patur qellim qe te ngre veten time dhe te ul te tjeret. Kur thashe se shkrimet qe une kam sjelle, jane Zbulesa te Frymes se Shenjte, desha te tregoja se , nuk eshte deshmuesi ai qe e ka duiturine, deshmuesi eshte vecse nje PLEH dhe azgje tjeter. Por deshmija dhe mesimi qe une jap , vjen prej Perendise, prandaj te thashe , nese me gjykon mua , nuk je duke me gjykuar mua , por ate qe me ka dhene TALLANTEN per ta perdorur , dhe per te sjelle sa me shume njerez tek Krishti. Jo se ju nuk mund te merni TALLANTEN e Perendise, por se pari duhet te perunjesh para tij dhe te sherbesh per te, atehere Zoti do te te jape dhuntin simbas Frymes, ne menyre qe te sherbesh per Krishtin. Askush nuk eshte i privuar nga kjo gje.
    Ne pervojen time si i Krishtere , kam mesuar nje gje: te mos gjykoj ate qe nuk e njoh.
    Perpiqu qe diskutimit ti japesh nje fryme bashkepunimi dhe jo zemereimi, sepse zemerimi nuk vjen prej Perendise.
    Deshmueis i Krishtit.

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Shume bukur..! jame shume dakort me fjaline tende te fundit!
    Pyetjet e tua:

    1)Vetem Eterit jane Kisha?
    Pergjigje--Po apostojt, vetem Apostojt ishin Kisha? E them kete, sepse kur vinte puna per ceshtje doktrinore, ata mblidheshin dhe vendosnin dhe jo e gjithe Kisha, apo jo?
    Sikunder Apostojt, ata ishin Drejtuesit Kishtare, kush me tituj, e kush me jete, ose me te dyja, te njohur nga te gjithe per jeten, frymezimin qe kishin. Keshtu qe mesimi i tyre perfaqeson Kishen, sikunder vendimet e apostojve ne Jerusalem perfaqesuan tere Kishen, apo jo?

    2) Cfare kupton me fjalen Kisha?

    Pergjigje: Bashkesia, komuniteti i popullit te Perendise, me strukture hierarkike ne Zotin, sikunder ne DHV. Trupi i Zotit, titulli me i larte qe mund te kete nje institucion. Si e tille, administratore, mbrojtese dhe formuluese e Doktrines se Krishtit. Kete e mbeshtet fakti qe DHR u shkrua jo nga dora e Krishtit, por iu besua Krishtit mistik, Trupit te Tij, Kishes. Po keshtu u mbrojt, seleksionua dhe kanonizua po nga Kisha, e cila gjate gjithe kesaj kohe eshte ortodokse doktrinalisht. Pervec se Krishtit, asgje s'del siper trupit te tij, Kishes. Sepse asaj i eshte dhene Fryma, qe s'gabon. Kjo ju premtua qe do ti mesoje dhe mbroje dhe jo ndonje liber i vecante i ri, pervec DHV, tashme te njohur. Kete e sheh edhe ne ungjill, apo jo?

    3) A kemi Zbulese sot, apo gjithshka mbyllet me eterit?

    Pergjigje:--Zbulesa mbyllet me apostojt, e jo me Eterit...!!!!!
    Eterit vetem morren, jetuan, mbrojten, shtjelluan dhe tejcuan Zbulesen e dhene Apostojve. Prandaj edhe Eterit nuk futen ne Kanonin e DHR asnje nga shkrimet e jo apostojve, pervec Llukait, megjithese sic dihet disa shkrime te hershme si letra e Shen Ignatit te Antiokise te shtate Kishave ne Azi eshte me e hershme se letra e fundit e DHR aktuale. Kjo tregon se Zbulesa dhene apostojve eshte pare e plote dhe mbetej vetem shtjellimi dhe konkretizimi i saj. Ky shtjellim u be ne 7-te Sinodet e para Ekumenike. Kaq duhet dhe eshte e mjaftueshme per shpetim. "Zbulesa" qe mund te behen sot jane jo doktrinore, shtesa ne doktrine (herezi katolike e evolimit dogmatik), por jane psh profetike, ose sipas nevojave shpirterore te kohes.


    (une do te sjell nje shkrim per traditen..)
    Le te mendojme se paradhosis dmth porosi, qe mesa di une eshte te lenit e dickaje dore pas dore. Shume bukur, kjo eshte dhe tradita. E ke shume gabim, kur thua se tradita nuk ekzistonte kur Shen. Pavli shkruan per lenie porosish, sepse vete mesimi u krijua dhe u transmetua si i tille nga vete Zoti Krisht. Kjo shpjegon edhe ate qe Ai nuk urdheroi shkruarjen e thenive te Tij ne ndonje liber te vecante, por vecse urdheroi tejcimin e mesimit te Tij ne mbare boten me ane te Kishes se Tij.

  6. #6
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Sola Scriptura

    Idea qe nenkuptohet nga reformacioni protestant eshte se vetem Bibla eshte rregullatorja e besimit. Por Bibla se mbeshtet kete bindje.

    -Jo gjithshka eshte ne Bibel Jn 21:25
    -Pavli flet per tradita gojore si autoritative 2 Sel 2:15; 2 Tim 2:2; 1 Kor 11:2; 1 Sel 2:13
    -Tradita te hershme te te krishtereve Vep 2:42
    -Referenca te vecanta, ku Jesui flet ose citohet se shpall te verteten qe nuk ndodhet ne Shkrimet Mat 2:23; Vep 20: 35; Jak 4:5
    -Urdheri i madh i Jesuit ishte predikimi dhe jo te shkruarit Mat 28:19;20

    Librat Deutorokanonike

    Keto jane perdorur ne Testamentin e ri

    -2 Mak 6:18-7:42=Heb 11:35
    -urtesia 3:5-6=1 Pet 1:6-7
    -Urtesia 13:1-9=Rom 1:18-32

    Pagezimi i femijeve

    - Sugjeron pagezimin e te gjithe shtepise, perfshi femijet Vep 2:38-39; Vep 16:15; Vep 16:33; 1 Kor 1:16
    -Domosdoshmeria e pagezimit Jn 3:5
    -Rrethprerja (bere normalisht femijeve) dhe i zevendesuar nga pagezimi Kol 2:11-12

    Shenjtoret

    -Jo perendi i te vdekurve, por i te gjalleve Mk 12:26-27
    -Trupi i Krishtit 1Kor 12:25-27; Rom12:4-5
    -Lutja ndermjetesuese Ef 6:18; Rom 15;30; kol 4:3; 1 Sel 1:11
    -Te fjeturit (vdekurit) Onias dhe Jeremia ndermjetesojne per judenjte 2Mak 15:11-16
    -Ndermjetesimi i Moisiut edhe Samuelit Jer 15:1
    -Paralajmerimi ka te beje qe te moskomunikohet me te vdekurit dhe shenjtoret s'jane te vdekur, ata jane te gjalle pasi te gjithe jane te gjalle me Zotin Deut 18:10
    -Shperfytyrimi, a ishin Moisiu edhe Ilia te vdekur? Mat17; Mark 9

Tema tė Ngjashme

  1. Kush erdhi nė fillim: Kisha apo Dhiata e Re?
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-02-2013, 11:21
  2. Kisha ėshtė Njė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  3. Dallimet e Orthodhoksisė me Katolicizmin
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 125
    Postimi i Fundit: 01-02-2010, 09:12
  4. Mesjeta e hershme shqiptare
    Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
  5. Roli i Tradites ne Kishen e hershme
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-11-2002, 17:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •