Close
Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 381
  1. #61
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    AHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAH hahahha HAHAHHAHA HAHAH AHAH AHAHAHAHA AHAHA HAHA HAHA AHAH A

    Doli dhe nje me i zgjuar se Darwin. HAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAH

    Ok meqe ti i shtove akseve dimensionin e katert kohor une po i shtoj dhe nje tjeter dhe them qe ky eshte zoti.
    Cfare perkufizimi .......ahhahahahh aha aha ha aha ha ahahah ha aha ha aha ha aha ha aha ha aha ha ah aha

    Perkufizo te lutem kohen pastaj krijo achset o Found. Megjithate une po te le ne idene se ti ke thene dicka te zgjuar.

    Do ndonje cmim tani pasi shume te tjere nuk e kishin perkufizuar kaq shpejt dhe sakte kohen si puna jote. Jane marre te tjeret me vite por prape nuk e kane gjetur.
    Bravo Found do te te sugjeroj per cmim Nobel ne fizike dhe Matematike.

  2. #62
    i/e larguar Maska e Found
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    In my personal Hell...
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    AHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAH hahahha HAHAHHAHA HAHAH AHAH AHAHAHAHA AHAHA HAHA HAHA AHAH A

    Doli dhe nje me i zgjuar se Darwin. HAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAH

    Ok meqe ti i shtove akseve dimensionin e katert kohor une po i shtoj dhe nje tjeter dhe them qe ky eshte zoti.
    Cfare perkufizimi .......ahhahahahh aha aha ha aha ha ahahah ha aha ha aha ha aha ha aha ha aha ha ah aha

    Perkufizo te lutem kohen pastaj krijo achset o Found. Megjithate une po te le ne idene se ti ke thene dicka te zgjuar.

    Do ndonje cmim tani pasi shume te tjere nuk e kishin perkufizuar kaq shpejt dhe sakte kohen si puna jote. Jane marre te tjeret me vite por prape nuk e kane gjetur.
    Bravo Found do te te sugjeroj per cmim Nobel ne fizike dhe Matematike.
    biri gjyshit, koha nuk shprehet si aks... ke bere shkolle ti apo cfare?

  3. #63
    i/e larguar Maska e Found
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    In my personal Hell...
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    AHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAH hahahha HAHAHHAHA HAHAH AHAH AHAHAHAHA AHAHA HAHA HAHA AHAH A

    Doli dhe nje me i zgjuar se Darwin. HAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAH
    Kjo ishte hyrja "sarkastike"? Nderro stil, me degjo mua.

    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    Ok meqe ti i shtove akseve dimensionin e katert kohor une po i shtoj dhe nje tjeter dhe them qe ky eshte zoti.
    Cfare perkufizimi .......ahhahahahh aha aha ha aha ha ahahah ha aha ha aha ha aha ha aha ha aha ha ah aha
    Nese thua zot, po flet per nje "krijese" jashte dimensioneve tona. Dmth mos i llogarit 4 dimensionet fare. Pra, perkufizimi jot ishte ose "ironi", ose je aq injorant nga fizika.

    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    Perkufizo te lutem kohen pastaj krijo achset o Found. Megjithate une po te le ne idene se ti ke thene dicka te zgjuar.
    Me perkufizo ti njehere 3 dimensionet hapsinore... Dhe pastaj te perkufizoj dimensionin kohor edhe njehere, por kesaj rradhe me figura, si u mesohet abetarja femijeve. Hap edhe ndonje enciklopedi qe te mos mendosh 2 jave rresht.

    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    Do ndonje cmim tani pasi shume te tjere nuk e kishin perkufizuar kaq shpejt dhe sakte kohen si puna jote. Jane marre te tjeret me vite por prape nuk e kane gjetur.
    Bravo Found do te te sugjeroj per cmim Nobel ne fizike dhe Matematike.
    Ndryshe nga ty, une e di per cfare flas. Kam lexuar cdo tekst fizike qe kam arritur te gjej... Di cdo gje mbi dimensionet (si ato te perkulura, dhe te hapura, si koha, pershembull)... E di cfare eshte koha imagjinare, dhe cfare jane shigjetat e kohes... Si mund te shprehesh 1 objekt ne 3, 4 dhe 21 dimensione, cfare ndodh kur dimensionet perkulen, si mund ta shprehesh pafundesine (ehe, infinitin), dhe gjera te tjera pafund qe skane pike lidhje me temen. prandaj biri gjyshit, shko futja 1 te lexuar, pastaj hajde prape, i qete, me nivel hormonesh normal dhe flasim. Ohh dhe nga matematika jam zero

    Tani, perpara se te perkufizosh zotin, na perkufizo dimensionet hapsinore, sepse me duket se nuk dike as kaq. nuk marr vesh cfare te mungon, imagjinata apo arsimi.

  4. #64
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    O djali zgjuarsia jote e pamase mua me te vertet me habit. Dhe pasi mua nje person me tru dhe zemer, ne kundershtim me personin tend, po me thote mos te merrem me femi si puna jote, une po te le ne vetekenaqsine e zgjuarsise tende te pamase qe shpresoj nje dite te kuptosh se pa matematik nuk mund te kuptohet fizika. Por gjeni si puna jote dalin rralle dhe une natyrisht qe nuk mund te matem me ty. Ja kalofsh mire.

  5. #65
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Zoti...eshte dicka qe nuk ekziston...por qe ne perpiqemi te frikesuar nga nocioni i vdekjes ta krijojme ne imagjinaten tone kolektive si shpetimtar i shpirtrave tone. Deshperimi sjell zotin, dhe zoti i krijuar nga ne si ekzistence eshte bere me i forte se vete ne nder shekuj, ndaj dhe ne emer te tij, te dobtit, te genjyerit dhe te pashpreset japin jeten. Ky eshte perkufizimi im.

  6. #66
    i/e larguar Maska e Found
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    In my personal Hell...
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga Lunesta
    Zoti...eshte dicka qe nuk ekziston...por qe ne perpiqemi te frikesuar nga nocioni i vdekjes ta krijojme ne imagjinaten tone kolektive si shpetimtar i shpirtrave tone. Deshperimi sjell zotin, dhe zoti i krijuar nga ne si ekzistence eshte bere me i forte se vete ne nder shekuj, ndaj dhe ne emer te tij, te dobtit, te genjyerit dhe te pashpreset japin jeten. Ky eshte perkufizimi im.
    lufterat "e shenjta" nuk jane asgje tjeter pervecse luftra te zakonshme, thjesht per pushtetin tokesor... duke genjyer te thjeshtet me nocionin e "jetes se perjetshme", me nocionin e parajses dhe te nje zoti qe sundon mbi njeriun.

    cfare ishte inkuizicioni spanjoll pervecse nje menyre per te zhdukur popujt e tjere, rrezik per ate mbreteri? apo per te zhdukur kundershtaret e regjimit (sigurimi i shtetit shqiptar ishte shume i ngjashem ne kete aspekt).

    zoti eshte thjesht nje arme qe eshte perdorur kunder popujve nga te fuqishmit e kesaj bote... me pare, ka qene nje produkt i mosdijes qe ka degjeneruar ne kete arme... dhe sot eshte shprese per te pafuqishmit, qe te fshehin pas Tij pasigurine ne vetvete.

    kaq mund te them, per zotin :P

  7. #67
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga Lunesta
    Zoti...eshte dicka qe nuk ekziston...por qe ne perpiqemi te frikesuar nga nocioni i vdekjes ta krijojme ne imagjinaten tone kolektive si shpetimtar i shpirtrave tone. Deshperimi sjell zotin, dhe zoti i krijuar nga ne si ekzistence eshte bere me i forte se vete ne nder shekuj, ndaj dhe ne emer te tij, te dobtit, te genjyerit dhe te pashpreset japin jeten. Ky eshte perkufizimi im.

    Eshte e vertete qe zoti ose me sakte besimi fetar eshte perdorur si nje arme percarjeje e cila e perdorur me kujdes eshte me e fuqishme se nje lufte e tere. Shume kane vdekur nga injoranca ose verberia fetare dhe shume po vdesin ose do te vdesin.
    Nje pyetje qe i kam bere njehere nje prifti ketu ne gjermani:
    " Kush ka vrare me shume njerez, Kisha apo Nazismi"?
    Prifti u pergjigj : "Kisha, por ne periudha shume me te gjata kohore"
    Cfare justifikimi ???!!!
    Ajo qe duhet patur parasysh per mendimin tim eshte se kisha drejtohet nga njerez dhe natyrisht qe ata jane egoist dhe duan gjithe te mirat per vete. Natyrisht qe ata vrasin dhe njerez per te ruajtur pushtetin dhe pasurine e tyre.
    Por cka te beje kisha me ekzistencen e zotit?
    Une nuk mund te them se nuk ka zot, pasi ne emer te tij ndodhin vetem padrejtesi ne bote. Nuk do te ishte e drejte. Eshte si puna e procesit te ndarjes se atomit qe mund te jete shume i dobishem por edhe shume i rrezikshem ne varesi te duarve qe punojne me te.
    Kish ame te vertete ka bere shume krime por nga ana tjeter ka ndihmuar te pakten europen te krijonte nje civilizim. Pse?
    Sepse kisha ka luajtur rolin e ligjedhenesit por edhe te Judikativit per periudha shume te gjata kohore. Sepse kisha ka shpetuar me ane te ketyre ligjeve gjithashtu shume jete.
    Krahasimi i ligjeve Germane para krishterimit te tyre, qe meqe ra fjala ishte i vullnetshem dhe jo i diktuar nga pushtues pasi ishin ata qe pushtuan Romen dhe jo e kunderta, me ato qe zbatoheshin me vone nga kisha ne keto troje ben te qarte qe krishterimi i kishte shtyre keta "barbare" te kishin me shume respekt ndaj jetes.
    Mos flasim per gjera te tjera si biblotekat e mesjetes se heret dhe faktin qe gjate saj vetem prifterinjte pothuajse kishin arriturr te ruanin artin e shkrimit. Pra ku do te ishte europa pa ta?

    Ka shume gjera dhe argumente qe te shtyjne te mos besosh ne fe, por argumentet qe te shtyjne te mos besosh ne zot jane te pakta. Fakti qe asnje nuk mund te gjeje nje perkufizim per te, nuk do te thote qe ai nuk ekziston.
    Bibla thote qe zoti kur u pyet nga Mosis se kush eshte ai u pergjigj qe eshte ai.
    Pra: Une jam une
    Nuk dua te them qe ky eshte argument, por si mund te pretendosh te perkufizosh dicka, dike apo nje fenomen i cili eshte jashte cdo ligji natyror dhe cdo arsyetimi.
    Une them qe zoti edhe ti kish thene Mosis se kush ishte ai prape nuk do e kuptonte dhe mbase do thoshte se me tha : une jam une...

    Une kerkova me pare nje perkufizim per kohen. Ky perkufizim nuk eshte dhene akoma. Jo nga forumistat qe jo e jo por dhe nga ata qe merren me kete pune nuk mund te vije nje perkufizim fiks per kohen. Koha eshte relativja me interesante e te gjitha koherave. Tani ju lutem imagjinoni dike ose dicka qe jo vetem se eshte i gjithpranishem ( fizikisht e pamundur), di gjithcka dhe merr vesh gjithcka ndodh ( natyrisht e pamundur ) por eshte dhe ne te gjitha koherat ne te gjithe dimensionet njekohesisht i pranishem. Si mund te perkufizohet nje krijese e tille???
    Une nuk e di. Pra eshte thjesht ceshjte besimi.

    Nje pyetje ndaj nje pastori se si mund te perkufizoje zotin merr gjithmone nje pergjigje plot besim por pak llogjik. Mbase ata bejne mire qe pergjigjen ashtu sepse ky diskutim ndryshe nuk do te mbaronte kurre.

    Pergjigje pra per ju: Zoti eshte dashuri e pafund, dije e pafund dhe omnipotence.

    Sa sa ndihmon kjo pergjigje une nuk e di. Mua nuk me ndihmon. Mua thjesht me thote se mbase eshte e vetmja konstante ( e di qe dhe shpejtesia e drites eshte konstante).
    Mbase do te thote qe njerezit kane nevoje per nje qenie te tille. Per ti dhene me shume rendesi ose nje qellim jetes se tyre. Mbase njerezit nuk mund te pranojne se gjithcka ata bejne eshte pa qellim.
    Mbase eshte zoti dhe e vetmja shtyse qe njerezimi ka te jete paksa i moralshem.
    Mbase eshte zoti thjesht e mira ne ne.

    Per te dashur ta mbylle ketu :
    Lerini cdo njeriu nje shprese ne te ardhmen dhe ai do te perpiqet ta ariije, te jetoje per te.
    I mjeri ai qe eshte pa shprese, sepse cdo gje ai ben eshte e kote dhe eksistenca e tij e pakuptimte.


    Me respekt


    Jestersworld
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga njeriu2006 : 04-02-2006 mė 15:07

  8. #68
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    jesterworld, po shoh se je nje besimtar agnostik (dmth, lloji qe beson diku... po se ku.. - ??!!- ) sado qe s'e pranon..

    gjithsesi nuk kam qene online keto dite por vura re fjaline tende te meposhtme

    Citim Postuar mė parė nga jesterworld
    Ku e ke degjuar kete ngjarje ti? Se une kam lexuar biblen dhe s'ma paska zene syri. Megjithate te tlutem mund te me japesh pak referencen nese mundesh.

    sic te isha pergjigjur dhe me pare, ketu ka nje teme qe quhet "Jezusi: Hyjni, Lunatik apo Genjeshtar?" dhe 'referencen' e kishe aty po si duket mungesa e kohes nuk te ka dhene mundesine ta "shfletoje".
    Pse e thashe kete.. sepse lexova qe "nuk para te kish zene syri rreshta te tille" dhe thjesht te kujtoj qe mbase dhe ti mund te biesh ne gabim ndonjehere.

    Qe te mos lodhesh te shkosh te hapesh temen po ti jap referencat -

    Citim Postuar mė parė nga Bibla -> Beselidhja/Dhjata e Re

    Luka 23:44-45
    Ishte afersisht ora e gjashte dhe erresira e mbuloi gjithe vendin deri ne oren e nente. Dielli u err dhe perdja e tempullit u nda ne mes.

    Mateu
    27:45 Qe nga ora gjashte deri ne oren nente erresira e mbuloi gjithe vendin.

    Mateu 27:51 Dhe ja, veli i tempullit u shqye ne dy pjese, nga maja e deri ne fund; toka u drodh dhe shkembinjtë u çane;
    pra, te dy "deshmitaret" perputhen ne kete ngjarje (formulimi i ndryshem i fjalise dhe ca shkembinj me shume, nuk besoj se prishin pune, apo jo?)


    por Mateu, ne ndryshim nga Luka, si duket ka 'pare' dhe dicka me shume sepse thote pikerisht ate qe kishe humbur ti ne rreshtat e bibles (dhe mua nuk me kujtohej ekzakt ne sensin e 'numratorit' - 2:34; 5:67: etj..)


    Citim Postuar mė parė nga -->vazhdon Bibla - versioni AD
    Mateu 27:52-53 varret u hapen dhe shume trupa te te shenjteve qe flinin u ringjallen,
    dhe, te dale nga varret mbas ringjalljes se Jezusit, hyne ne qytetin e shenjte dhe iu shfaqen shumekujt.
    pra, me duket se nuk kam bere ndonje gabim kur e kam permendur si absurditet..
    (vlen dhe per ty ridy85)

    sinqerisht sot nuk kam shume kohe, por do te mundohem shkurtimisht te te sqaroj se pse thelle-thelle je agnostik, jesterworld.

    e thone vete fjalet e tua ketu
    Citim Postuar mė parė nga jesterworld
    Pergjigje pra per ju: Zoti eshte dashuri e pafund, dije e pafund dhe omnipotence.
    ne radhe te pare, nuk ben keq ta lexosh kete teme qe nga fillimi, sepse KVS me nje llogjike te admirueshme e ka rrezuar me kohe kete trinomin tend percaktues.

    me pak fjale - Gjithfuqia dhe Gjithdituria nuk perputhen dot kurre ne nje 'subjekt'.

    sepse ai subjekt nuk do te ishte kurre ne gjendje (pra, do ti mungonte fuqia) per te ndryshuar ngjarjet.

    Dashuria e Pafund venitet menjehere sapo kujtohemi qe ekziston dhe e keqja ne kete bote.


    me vjen keq qe nuk kam shume kohe, por do te pergjigjem per gjithcka ne ditet qe do te vijojne (per Kohen, Kishen, Qyteterimin, Moralin .. dhe Deshiren e Patundur te Imagjinates)

    p.s. jesterworld, shpresoj se nuk do te acarohesh menjehere dhe te shpalosesh arsenalin tend terminologjik sic ke bere me pare

    une jam optimist

    - - - - - - - - - - - - - -

    te dashur anetare (qe jeni besimtare),

    me kot mundoheni t'i vishni arsyetim llogjik besimit tuaj ne subjektin e titulluar - zoti, sepse eshte thjeshte e pamundur.

    KVS ka bere nje pyetje me shume vlere, sepse mesa shoh ai nuk ka kerkuar fare te dije mbi deshmite tuaja mbi besimin ne zot, por ka bere pyetjen me elementare-

    Cfare eshte zoti?

    ju ka bere dhe nje analogji - "une besoj te %;?#@*&^"
    Prektora

  9. #69
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Darwin qe jam agnostik apo besimtar besoj nuk mund ta them, pasi eshte nje pyetje e perhershme qe gjendet ne mendjen time. Nuk kam vendosur akoma

    Natyrisht qe agnosticizmi gjendet ne 'Natyren e njerezve qe kerkojne pergjigje dhe jo marrin te dhena kallup pa analizuar, besoj se ne kete pike nuk kishte asnjehere dyshim askush.
    Gjithsesi dua te te them qe ndoqa keshillen tende dhe lexova gjithe temen. Me vjen keq te te them se menyra e diskutimit nga te d anet ishte shume triviale.

    Kvs me te vertete llogjikon dhe perpiqet te analizoje por niveli i mendimit dhe fuqia analizuese e asja qe thone te tjeret nuk gjendet asgjekundi.
    Nuk mund te ndertosh nje ekuacion mbi nje qenie, nuk mund ta krijosh dot per nje mace e nje qen ... per nje nejri s'behet fjale, e jo me per nje qenie jashte ligjeve themelore te natyres.
    Eshte natyrisht e veshtire te mbrohem ndaj vargjeve ne fjale. Ka jashtezakonisht shume pika te cilat jane pothuajse kontradiktore ne Bibel me te cilat merren studiues e te tjere.
    Bibla keto gjera ( Kisha nuk prononcohet) i justifikon me subjektivitetin e shikuesve dhe pershkruesve.
    Qe thua ti Darwin une studioj drejtesi.
    Isha njehere ne praktike dhe po pyesim dy deshmimtare per nje aksident automobilistik. Te dy ne te njejten ane te rruges dhe rreth 2 m nga vendi i ngjarjes. Te lutem me beso nese te them qe pershkrimet ishin komplet te ndryshme. Kjo vetem per te treguar subjektivitetin e pershkruesve.
    Ne kete pike ama Bibla ka nje thuajse perfeksion shume te mahnitshem. Duke menduar se eshte shkruar nga 60 shkrimtare te ndryshem, duhet te pranosh dhe ti se ka nje perputhmeri shume te rralle
    Dokumente te tjere shkruar nga 2-10 veta paraqesin ndryshime shume here me te medha se Bibla e cila per me teper nuk eshte shkruar as ne te njejten gjuhe e as ne te njejten Periudhe kohore e as ne te njetin shtet.
    Duke e pare nga ky aspekt mbase te behet dhe ty pakekz e vetedijshem se provat llogjike mund te perdoren ne te dy krahet, biles me qarte dhe sakte nga ana e mbrojtjes se Zotit.

    Duke thene se ata qe besojne e kane gjetur paqen e tyre jemi ne ose jo besimtaret ata qe duhet te provojne krijimin apo evolucionin e tyre apo ti japin nje kuptim ekzistences se tyre.
    Ceshtja eshte se Teoria e evolucioniot kerkon shume me shume besim se Krijimi. Jam i sigurt se je ne dijeni te te ashtuquajturve "missing links" te cilet shperndahen ne teorine e evolucionit si nje erresirre e keqe e cila gjendet gjithmone aty ku me te vertete duhet nje prove.
    Prandaj une nuk mund te them se mund te besoj nje histori te tille.
    Nga ana tjeter krijimi mund te jete evolucioni psai ne nuk dime as metoden e krijimit dhe as zgjatjen e saj. Ne dime qe zgjati 6 dite por ne nuk dime sa e gjate mund te jete nje dite per zotin.
    Shkurt ne nuk dime asjge. Ne gjendemi mbi nje mal te panjohurash dhe e vetmja gje qe mund te bejme eshte te krijojme aksioma.
    Prandaj diskutimi i mesiperm te cilin ti me pate keshilllaur une nuk mund ta quaj si ndihmues ne pergjigjen e pyetjeve qe i ben ti dhe te tjere ( une gjithashtu) vetes.

    Me respekt
    Jestersworld

    Ps: une i drejtohem cdokujt sic e meriton Darwin. Nese toni yt mbetet ne nivel paqesor dhe miqesor te garantoj se nuk do te marresh pergjigje te pakenaqshme.

  10. #70
    N.q.s. pamfleti nuk bėn, sikur s'ka as ndonjė vend tjetėr ku tė pėrmendet ky "Jahvehu".... hmmm... desha tė them "zoti", sipas shėmbėlltyrės sė tė cilit u krijuam ne e me tė cilin janė takuar e kanė folur e kanė bėrė dhe mundje ēifutėt...
    Alle Serben müssen sterben

  11. #71
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Organikja krijohet nga inorganikja (apo nė vija tė trasha tė dyja janė thjesht kombinim i materies) nė bazė tė probabilitetit. Dhe mundėsia qė jeta tė jetė krijuar nė gjithėsi gjatė kohės sė ekzistencės sė gjithėsisė ekziston, ndoshta jo pikėrisht mbi Tokė, siē thotė shkrimi yt mė lart, por nė gjithėsi, po. Unė nuk kam mė tepėr informacion pėr kėtė gjė, dhe kjo gjithashtu nuk i pėrket temės.
    Sipas Inst. Karnegi, pėrkundėr bindjes sė derimėtashme, meteorėt e rėnė mbi Tokė duket tė pėrmbajnė molekula primitive organike tė nevojshme pėr shfaqjen e jetės nė Tokė. Deri sė fundmi mendohej se kjo lėndė e krijuar pėrpara lindjes sė sistemit tonė diellor gjendej veēse nė pluhur ndėryjor.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4973696.stm
    http://www.whatsnextnetwork.com/tech...r_life_on_mars
    http://www.sciencedaily.com/releases...0322112841.htm
    http://www.springerlink.com/(mwxsaka...lts,1:102974,1
    http://www.sciencemag.org/cgi/conten...t/312/5774/727

    http://sciencemag.org/cgi/content/ab.../293/5538/2236
    http://www.universetoday.com/am/publ..._index_40.html
    Alle Serben müssen sterben

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-02-2006
    Postime
    182
    Ta perkufizosh Zotin eshte sipermarrja me e veshtire po redhe me e pamundura.
    Qe te perkufizosh dicka duhet te kesh njohuri te gjithanshme per te ne menyre qeta koncetrosh apo ziposh ne nje perkufizim.
    ne rastin e Zotit ne nuk i kemi keto aftesi dhe nje krijese nuk mundet asesi te perkufizoje krijuesin, sepse po ta bente ate atehere rolet do te ndrroheshin.
    kjo eshte e ngjashme sikur t'i thuash nje objketi te bere nga njeriu p.sh. tavoline, perkufizoje njeriun !

  13. #73
    Ta perkufizosh Zotin eshte sipermarrja me e veshtire po redhe me e pamundura.
    Mbetet ēėshtja se sapo dikush e nis kėtė fjali, dalim tek titulli i temės sė shtruar pėr diskutim. Nė pėrngjasim:

    Ta perkufizosh uiyu&*)^%$ eshte sipermarrja me e veshtire po redhe me e pamundura.

    Ē'ėshtė uiyu&*)^%$?


    Qe te perkufizosh dicka duhet te kesh njohuri te gjithanshme per te ne menyre qeta koncetrosh apo ziposh ne nje perkufizim.
    Sigurisht, pėrndryshe nėse nuk kemi pėrkfuzim nuk dimė fare pėr ē’flasim apo jo! Njėsoj sikur tė themi: %^&^(9) (&*(&^&* 0)(UIHG%^6$% %^* (() ^ $%%^&() &^%^ $%$%.


    ne rastin e Zotit ne nuk i kemi keto aftesi dhe nje krijese nuk mundet asesi te perkufizoje krijuesin, sepse po ta bente ate atehere rolet do te ndrroheshin.
    Arsyetim rrethor. (petitio principii)

    Po nqs nuk e pėrkufizon dot “zotin” (emėr i pėrgjithshėm, gjinia mashkullore) pėr ēfarė “krijuesi” dhe “krijesash” po flet? Sapo the qė nuk di ē’ėshtė “zoti”! (shiko dhe pikėn 2, shkrimi #49 http://forumishqiptar.com/showpost.p...postcount=49.).


    kjo eshte e ngjashme sikur t'i thuash nje objketi te bere nga njeriu p.sh. tavoline, perkufizoje njeriun !
    Analogji e rreme.

    Ky sofizėm nuk ėshtė as analogji me rastin qė more pėr tė krahasuar, pasi tryeza nuk ka arsye, prandaj nuk pėrkufizon. Analogjia e saktė do niste me veti krahasimore dhe jo tė pėrbashkėta! Pėr mė shumė, nė rastin e parė kemi tryezėn dhe njeriun, kurse nė rastin e dytė njeriun dhe uiyu&*)^%$!



    Rivijmė tek ēėshtja: Ē’ėshtė “zoti (semit)”?

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-02-2006
    Postime
    182
    Ne mundet ne saje te informacioneve qe Zoti na ka derguar ne librat e tij, te themi cilesi te tija, por te perkufizojme sic e thashe do njohurite gjithperfshirese, te cilat nuk i kemi.
    Ne mund te flasim per gjera edhe pa mundur ti perkufizojme. Nje nga keto eshte Zoti sepse ai ben pjese ne te fshehten. Shembulli i sjelle me simbole eshte infantil.
    Nuk eshte arsyetim rrethor por eshte e vertete se nese do te dinim te gjitha rreth Zotit atehere nuk do te ishim krijese, sepse raporti krijues me krijesen eshte raporti i atij qe eshte i emancipuar nga nevoja dhe domosdoshmeria, me krijesen e cila eshte gjithmone ne nevoje dhe ka mangesi. ne keto mangesi futet edhe mosdija per te perkufizuar krijuesin.
    Analogjia ishte thjesh t nje ilustrim per te treguar se sa larg qendron krijesa nga krijuesi. Tani te gjithe e dime se njeriu nuk eshte tavoline, por mosdija e tij ne raport me krijuesin dhe si eshte ai, eshte pothuaj e njejte me analogjine.
    Ajo cka ne dime rreth tij jane krijimet e tija dhe cilesite te cilat ai ka dashur te na i tregoje, prandaj nuk eshte e vertete se raporti jone me te qenka raporti me te panjohuren.

  15. #75
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Per mua zoti eshte nje nje teresi abstrakte apo njesi hipotetike nepermjet te ciles ne qeniet njerezore perligjim dhe justifikojme cdo deshtim personal .

  16. #76
    Citim Postuar mė parė nga Rejjan
    Ne mundet ne saje te informacioneve qe Zoti na ka derguar ne librat e tij, te themi cilesi te tija, por te perkufizojme sic e thashe do njohurite gjithperfshirese, te cilat nuk i kemi.
    Ne mund te flasim per gjera edhe pa mundur ti perkufizojme. Nje nga keto eshte Zoti sepse ai ben pjese ne te fshehten. Shembulli i sjelle me simbole eshte infantil.
    Nuk eshte arsyetim rrethor por eshte e vertete se nese do te dinim te gjitha rreth Zotit atehere nuk do te ishim krijese, sepse raporti krijues me krijesen eshte raporti i atij qe eshte i emancipuar nga nevoja dhe domosdoshmeria, me krijesen e cila eshte gjithmone ne nevoje dhe ka mangesi. ne keto mangesi futet edhe mosdija per te perkufizuar krijuesin.
    Analogjia ishte thjesh t nje ilustrim per te treguar se sa larg qendron krijesa nga krijuesi. Tani te gjithe e dime se njeriu nuk eshte tavoline, por mosdija e tij ne raport me krijuesin dhe si eshte ai, eshte pothuaj e njejte me analogjine.
    Ajo cka ne dime rreth tij jane krijimet e tija dhe cilesite te cilat ai ka dashur te na i tregoje, prandaj nuk eshte e vertete se raporti jone me te qenka raporti me te panjohuren.
    Racionalizimi nuk pėrbėn argument (edhe sikur tė shkruhet me gėrma tė trasha).

    Por n.q.s. do ta kishe lexuar rrjedhėn e temės, konstatimi yt personal se as ti nuk di ē'ėshtė "zoti" dhe e vetmja gjė qė mund tė bėsh ėshtė tė na sjellėsh cilėsitė e tij sipas librave fetare mund tė ishte shprehur direkt apo jo? Kjo gjė mė duket se ėshtė trajtuar vazhdimisht nė kėtė temė dhe ėshtė pėrmendur dhe nė #39

    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Nuk e kėrkova nė bazė tė teksteve fetare, unė kėrkoj pėrkufizimin. Por duke kuptuar pėrfundimisht se kėtu nuk mund tė ketė pėrkufizim tė mirėfilltė, sepse siē dhe ti thua, kėto vijnė nga "tekste fetare" tė cilat thjesht "besojnė se", atėherė tė paktėn po kėrkoj njė fjali logjike prej secilės feje nė tė cilėn aderoni (krishterizėm, judaizėm, myslimanizėm, krishterizėm, bahaizėm, jehovaizėm, etj.).
    N.q.s. ka paqartėsi pėr "cilėsitė" absurde, pra joreale tė "zotit", mund ta zhvillosh mė tej diskutimin e tė mos merresh me sulme personale ndaj shkruesve si mė lart, ose nėse ke cilėsi tė reja pėr tė sjellė nė temė je i mirėpritur, pėrndryshe pėrsėritja e faktit qė "zoti" s'ka pėrkufizim dhe askush s'e di se ē'ėshtė e ēfarė flet kur e pėrmend si absurde nė fjali, mendoj se ėshtė e panevojshme tashmė.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Zoti, apo Perendia, eshte krijesa inekzistente me kontradiktore e mendjes njerezore.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-08-2006
    Postime
    3
    KVS nalu nihere ti perkufizoje vten. Ti je njer krijes.
    Si pritet prej njer krijese me e perkufizu Krijuesin e vet.
    Ndalu e mendo, ne njerzit si krejsa te Zotit, sun po i perkufizomi do sene te perditshme te jetes se perditshme, e pe perkufizomi Zotin.
    Por ti nuk po gjykon me logjik te pastert. Po mundohesh me u shiten ma i meqmi.
    Ti po mundohesh me thon qe kishe gjitha kta besimtar, qe e besojn Zotin, pa dallim feje jon tu besu diqka qe as vet nuk e din se qka jon tu besu.
    Dije se gabim e ki.
    Ne dim per Zotin vetem aq sa na ka tregu per veten ne librat e shenjta dhe nepermjet Pejgambereve (Profeteve).

  19. #79

    Smile ..we have a winner!

    Citim Postuar mė parė nga ismetii
    Ti po mundohesh me thon qe kishe gjitha kta besimtar, qe e besojn Zotin, pa dallim feje jon tu besu diqka qe as vet nuk e din se qka jon tu besu.

    jackpot winner







    .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 25-10-2007 mė 20:27 Arsyeja: fanfares

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-04-2005
    Postime
    117

    Perkufizimi i fjales ZOT

    Eshte gjithcaka qe nuk mund te shpjegohet te pakten akoma nga shkenca dhe eksperiancat e njeriut. Pra shkurt padija jone.

Faqja 4 prej 20 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •