Close
Faqja 6 prej 20 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 381
  1. #101
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Shikoni Me Syte E Shpirtit Dhe Emri I Tij Eshte Dashuri

    Kodi:
    1 i Gjonit 
    
    4:8 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.













    - - - - -

    Kodi:
    2 i Gjonit 1:6
    
    Dhe kjo ėshtė dashuria, tė ecim sipas urdhėrimeve tė tij. Sikurse e dėgjuat nga fillimi, ky ėshtė urdhėrimi qė morėm, qė tė ecni nė tė.
    Prektora

  2. #102
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78
    [QUOTE=Jeto_Jeten;1695235]
    Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin

    "Jo-ekzistenca" nuk eshte pjese e realitetit, si e tille nuk mund te faktohet. (kjo nuk eshte 'detyre' e ateistit ) "Besimi" nuk eshte argument/fakt qe dicka te pranohet ne realitet. Realiteti eshte nje, vetem interpretimet jane te ndryshme. Realiteti nuk ka rendesi per ata qe duan te ecin me halucinacione. (mendimi im, asgje personale)

    P.s tiparet e mira i con perpara mami, babi, familja, shoqeria ...qe nuk do te thone te jene fetar
    Kam pershtypjen se ti nisesh nga besimi yt dhe nga ajo pozite pothuajse nuk deshiron te levizesh dhe ate mangesi e zevendeson me ngurtesimin e besimeve tuaja deri ne ate mase sa qe realitetin e barazon me bindjet tuaja. Vet futja e fjales "halucionacion" si etiketim i besimit te dikujt tjeter e forcon kete pershtypje.

    JO-ekzistenca nuk eshte pjese e realitetit. Por ti nuk mund te faktosh qe diqka nuk ekziston, pra qe nuk eshte pjese e realitetit. TI vetem mund te supozosh ne baze te asaj qe nuk ke pase ndonje perceptim te saj ose ne baze te mjeteve matese. Kjo assesi nuk do te thote qe dicka nuk ekziston.

    Realiteti eshte nje por ajo nuk dmth qe ne e dijme cili eshte ai. Per ty eshte dicka per mu dicka tjeter, ky quhet BESIM.

    Per efektet pozitive/negative te fese duhet te hapet nje teme e re me qellim qe te mos i ndrrohet kahja kesaj ne te cilen po shkruajme.

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
    Anėtarėsuar
    05-11-2002
    Vendndodhja
    "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
    Postime
    342
    Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
    Kam pershtypjen se ti nisesh nga besimi yt dhe nga ajo pozite pothuajse nuk deshiron te levizesh dhe ate mangesi e zevendeson me ngurtesimin e besimeve tuaja deri ne ate mase sa qe realitetin e barazon me bindjet tuaja. Vet futja e fjales "halucionacion" si etiketim i besimit te dikujt tjeter e forcon kete pershtypje.

    JO-ekzistenca nuk eshte pjese e realitetit. Por ti nuk mund te faktosh qe diqka nuk ekziston, pra qe nuk eshte pjese e realitetit. TI vetem mund te supozosh ne baze te asaj qe nuk ke pase ndonje perceptim te saj ose ne baze te mjeteve matese. Kjo assesi nuk do te thote qe dicka nuk ekziston.

    Realiteti eshte nje por ajo nuk dmth qe ne e dijme cili eshte ai. Per ty eshte dicka per mu dicka tjeter, ky quhet BESIM.

    Per efektet pozitive/negative te fese duhet te hapet nje teme e re me qellim qe te mos i ndrrohet kahja kesaj ne te cilen po shkruajme.
    Eshte mire te sqarohen disa nocione fillestare si: nga Besimi, per vleresimin e realitetit, nisen besimtaret. Perceptimi, hamendesimi, besimi, etj nuk jane mjete matese dhe si te tilla nuk provojne realitetin. Me vjen mire qe te pakten e di qe realiteti eshte nje. Ky ekziston i pavarur nga besimet/hamendesimet/perceptimet e njerezve. Tani per halucinacionin, ai/ajo qe ka te tilla i beson si reale, por kjo nuk do te thote qe jane realitet apo e verteta.
    Deri tani nuk na the gje, pervec qe zoti nuk eshte provuar te ekzistoj ne realitet
    He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

  4. #104
    Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
    Zoti duhet te jete energji...energjia eshte e paforme,e padukshme dhe ekzistuese...
    Energjia ėshtė e matshme, e pėrkufizueshme dhe ekzistente. Nuk e di ē'lidhje kanė me temėn kėto, sepse ėshtė prekur disa herė nė faqet pėrpara koncepti i ekzistencės.


    Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
    Njeriu e ndjen nevojen e Zotit...Zoti ndjen nevojen e njeriut...ka nje rreth vicioz...

    Te perpiqesh te asgjesosh Zotin eshte krim ne radhe te pare ndaj Njeriut...Logjika po asgjeson Njeriun pasi po e shkeput nga shpirti dhe fantazia,qe kane me shume rendesi sesa logjika...Logjika eshte thjesht nje mjet shpjegimi akullnajor,shpirti dhe fantazia jane pjese e jetes se perditshme te njeriut...ato e ngrohin njeriun e ushqejne me fryme(zim)....


    Nuk tė duken pak si bajate kėto idetė teologjike, ku arsyeja, kjo kriminele e harbuar, shkatėrron botėrat e brendshme e tė jashtme tė tė pafajshmėve...

  5. #105
    Citim Postuar mė parė nga A_C
    Pasiqe nuk mundemi te faktojme qe diqka nuk ekziston duhet te pranojme qe ka mundesi te ekzistojne gjera te cilat logjika e njeriut sot nuk ka mundesi ti kuptoje aq ma pak ti faktoje. Ktheje kohen disa vjet prapa dhe do ta vertetosh.
    A_C, tėrė shkrimi yt nuk thotė asgjė mė shumė nga ēka ėshtė thėnė e parashikuar qė nė faqen e parė; Pra, kur si fetarė shikoni se nuk dini asgjė rreth "zotit", me njė pamundėsi fatale tė jepni a qoftė dhe tė pėrshkruani njė koncept sipėrfaqėsisht tė kapshėm se ē'domethėnė "zot", nga kjo mungesė e pėrkufizimit nisni tė rropateni pėr tė hedhur poshtė pėrkufizimin si proces. Ėshtė e kotė tė zgjatem sepse ėshtė adresuar dhe pėrpara se si i pėrfton njeriu informacionet dhe konceptet dhe si i pėrcjell ato.

    Shkurt muhabeti nuk ka pse t'i biesh aq gjatė pėr tė thėnė se as ti nuk e di se ēfarė domethėnė "zot".

  6. #106
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anėtarėsuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Besoi ne Allahun xheleshanehu!Po te mos besoja e te mos kisha frike nga Allahu, une sdo kisha asgje te vlefshme ne vetveten time.
    Allahu me dha jeten,me beri njeri dhe me dha shpirt e mendje!
    Me dha lirine e te zgjedhurit dmth rrugese sime,por duke me tregur me ane te librit dy rruge ate te besimit te drejten dhe duke me paralajmruar qe te mos marre udhen e gabuar te mosbesimit.
    Si besoi ne ajrin qe thithe cdo sekond,si mendjen qe se shof por e ve ne veprim,si shpirtin qe e ndjeje ne dhembje e gezim ashtu besoje se ka jete pas vdekjes!
    Me vetedije te shpirtit une e njoh ,e kam prane dhe e ndjeje pranin e Allhut perhere! Dyshimet jane te kota ...Kjo jete eshte urekalim gjere ne perjetesi...Si do e kalojme mvaret nga vetnjeriu...Po mos harron cdo mbillni ketu ne kete jete do korrni ne ate tjetren!Vetem Allhut xheneshanehu i perulem,e adhuroje gjere ne fundshpirt tjeterkujt jo!Le te me gjykoi kush si te doje vetem perpara Allahut une perulem,Atij i lutem dhe vetem nga Ai kerkoi meshire!
    Ai e vetem Ai me di mendjen ,zemren e shpirtin,vetem nga Ai kerkoje falje e mshire une robi i Tij!Vetem atje perpara Tij do vehet drejtesija e vertet ,atje do japim llogari te gjithe....Inshallah na udhezon dhe na ben prej te shpetuarve...
    Ken e udhzon Allahu ska kush e largon, prej rruges se Tij, ken e largon Ai ska kush e udhezon....
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

  7. #107
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    princ ceshe, ēun apo goc je ti?
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  8. #108
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anėtarėsuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    princ ceshe, ēun apo goc je ti?
    Jam vajze... Perse...???
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

  9. #109
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Ky eshte perkufizimi im per Zotin:
    Zoti eshte krijuesi i qdo gjeje. Asgje nuk behet pa dijenine dhe pa miratimin e tij. Fuqia e tij nuk mudet te krahasohet-Ai eshte fuqiplote.
    Nese nuk do te ekzistonte Zoti nuk do te ekzistonte asgje, as hapesira e as koha. As asgjeja nuk do te ekzistonte. Pra ne nuk mund te themi ne asnje menyre se Zoti nuk ekziston. Zoti pra eshte krijues i universit dhe i materies qe e mbush ate. Ne jemi vetem krijesa te Zotit, i cili na ka dhene fuqine per te jetuar. Dhe ne duhet t'a falenderojme Ate qe na ka mundesuar jetesen. Nese shkojme duke bere radhazi pyetjet pse do te dalim deri ne gjendje se ekziston
    nje krijues i qdo gjeje.
    Pra mos e mohoni ekzistencen e Zotin se do te vije koha kur do te kerkoni meshire nga Ai.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  10. #110
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    Citim Postuar mė parė nga princcesha
    Jam vajze... Perse...???
    hiē me kot dukesh goc e mire kshu, me pelqeu ajo qe shkrujte. besoj se i vuri vulen temes.

    nje pytje pak si personale, allahu xheleshanehu ca eshte?
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  11. #111
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    goldanitus ok te bukura ato qe thua, po ēa eshte "zoti" sa per kuriozitet, se nga shpejcia do kesh harruar ta shkruash aty siper...
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  12. #112
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anėtarėsuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    hiē me kot dukesh goc e mire kshu, me pelqeu ajo qe shkrujte. besoj se i vuri vulen temes.

    nje pytje pak si personale, allahu xheleshanehu ca eshte?
    Mire qe te ka pelqy por shoh se nuk e ke kuptu...
    Nese te intereson cka eshte Allahu xheleshanehu, ateher, sdi pergjigje tjeter, vetem se...me vjen keq qe nuk e din, ose e din dhe e mohon at qe e din...
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

  13. #113
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    faleminderit per keqardhjen je shume e mir, po dhe une gezohem qe te pakten ti e di per vete megjithse nuk ja thua dot te tjereve
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  14. #114
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anėtarėsuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    faleminderit per keqardhjen je shume e mir, po dhe une gezohem qe te pakten ti e di per vete megjithse nuk ja thua dot te tjereve
    Se paku une e di...por jam shume e sigurt se edhe ti e di...po ta tregoj... Allahu xh.sh. eshte KRIJUESI YNE... dhe dicka, mund nje pyetje... sa vjecar je...???
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

  15. #115
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    mua me krijoi mami me babin, s'e njof kte allahun, si emer arab me duket, po una jam i bardhe per vete skam arabe ne fis
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  16. #116
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anėtarėsuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    mua me krijoi mami me babin, s'e njof kte allahun, si emer arab me duket, po una jam i bardhe per vete skam arabe ne fis
    Aha, mami ene babi, thu, po ata kush i krijoj, mami ene babi edhe ata...po keto mamanat ene babnat duhet ti ket kriju dikush apo... sidoqoft eshte e drejta jote te mohosh Allahun, uh pardon Zotin, se ske farefis arab ti qe te njehish arabishten, gabimi im.... po nje pyetje tjeter nese nuk te vjen bezdi te pergjigjesh... Cfar beson ti?.. Nese me thua asgje hyjnore, mos vazhdo me tutje...me mjafton kaq...
    he pyetjes par nuk je pergjigjur....nese ka mundesi
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

  17. #117
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    goldanitus ok te bukura ato qe thua, po ēa eshte "zoti" sa per kuriozitet, se nga shpejcia do kesh harruar ta shkruash aty siper...
    Zoti na ka krijuar trurin. Truri jone nuk mund te kuptoje se qka eshte Zoti. Nuk mund te ekzistoje nje perkufizim adekuat per Zotin. Kjo eshte sepse eshte Ai qe na vezhgon neve, eshte Ai qe na ka krijuar. Ne do te arrijme te gjejme se qka eshte Zoti atehere kur ne mund t'a mberrijme Ate, mirpo kjo nuk eshte fare e mundur, as teorikisht as praktikisht. Inshalla Allahu nuk do te na merr per mekat qe po mundohemi te gjejme nje perkufizim per te.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  18. #118
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    Citim Postuar mė parė nga Goldanitus
    Zoti na ka krijuar trurin. Truri jone nuk mund te kuptoje se qka eshte Zoti. Nuk mund te ekzistoje nje perkufizim adekuat per Zotin. Kjo eshte sepse eshte Ai qe na vezhgon neve, eshte Ai qe na ka krijuar. Ne do te arrijme te gjejme se qka eshte Zoti atehere kur ne mund t'a mberrijme Ate, mirpo kjo nuk eshte fare e mundur, as teorikisht as praktikisht. Inshalla Allahu nuk do te na merr per mekat qe po mundohemi te gjejme nje perkufizim per te.
    pra as ti s'e di ca eshte "zoti".

    ok, tjetri
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  19. #119
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    Aha, mami ene babi, thu, po ata kush i krijoj, mami ene babi edhe ata...po keto mamanat ene babnat duhet ti ket kriju dikush apo... sidoqoft eshte e drejta jote te mohosh Allahun, uh pardon Zotin, se ske farefis arab ti qe te njehish arabishten, gabimi im.... po nje pyetje tjeter nese nuk te vjen bezdi te pergjigjesh... Cfar beson ti?.. Nese me thua asgje hyjnore, mos vazhdo me tutje...me mjafton kaq...
    he pyetjes par nuk je pergjigjur....nese ka mundesi
    princcesha, un smohova allahun se nuk e di ca eshte kjo, po m'u duk si emer arab, une skam arab ne fis dhe fisi im jan shqiptare, nuk kan ardh nga arabia prandaj thash. nuk e di per ty

    ok ēa besoj une ndonje gje hyjnore. po yjet i shof me sy s'kam pse ti besoj. s'e marr vesh pytjen
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  20. #120
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    pra as ti s'e di ca eshte "zoti".

    ok, tjetri

    Jo vetem une po askush ne univers nuk e di se shka eshte Zoti perveq Zotit. Ne vetem mund te supozojme per te. Asgje me teper.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

Faqja 6 prej 20 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •