Close
Faqja 7 prej 20 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 381
  1. #121
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    edhe nji pyetje tjeter retorike, ti sapo the qe sdi asgje per "zotin", kshu qe ku e di ti qe "zoti" te vezhgon e te krijon, etj veprime te kuptueshme nga truri jone - nuk dukesh pak si kontradiktor? apo ska gje
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  2. #122
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    kshu pra xhaxhi, si i themi ne shqip kur flasim fjale pa kuptim?

    gomarlliqe?
    Citim Postuar mė parė nga vampiro Lexo Postimin
    edhe nji pyetje tjeter retorike, ti sapo the qe sdi asgje per "zotin", kshu qe ku e di ti qe "zoti" te vezhgon e te krijon, etj veprime te kuptueshme nga truri jone - nuk dukesh pak si kontradiktor? apo ska gje
    E dini se si i thene njerezve qe nuk dine te shkruajne dhe lexojne? Analfabeta. Ej po a nuk din more ti me lexu a?! A si duket vetem je duke postuar, duke menduar se je duke thene diqka, por ju ne fakt nuk po thuani asgje, vetem po deshironi te beheni me "i menqur" se sa qe jeni. Me keni lene pa fjale me komentet e tua. A nuk din t'a lexosh fjalen "supozo"?!! Ne baze te asaj qe je duke postuar i bie ti qe ke ngecje ne te lexuar. Une thash ne mundemi vetem te supozojme per ate se qka eshte Zoti. Apo ndoshta nuk e din domethenien e fjales supozim?! Ke nevoje te lexosh me shume. Kete keshille e ke falas nga une.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  3. #123
    super saiyan Maska e vampiro
    Anėtarėsuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    pra ti supozon se "zot" eshte "dicka" qe eshte mbi mendjen e njeriut. pra si me thene qe eshte "dicka" per te cilen nuk mund te supozojme asgje se sna e kap truri, correcto?

    xhaxhi, po ta them ne menyre te sjellshme qe llafet e tua skan asnji kuptim, hedhin poshte njera-tjetren. nuk ka nevoje ta perseritesh vazhdimisht qe nuk e di ca dmth fjala "zot" se s'ka gje, s'je i vetmi, sic e shikon ktu e 9 faqe. ...you are not alone

    salu
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  4. #124
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    E di se qdo te thote supozim e qka perkufizim? Po nuk eshte qudi kjo duke e ditur se me kend jam duke folur. Une jam duke folur me nje ateist per te cilin Zoti eshte diqka qe mund te shihet, Zoti esht diqka qe mund te preket, Zoti eshte diqka qe te perulet ty. Kjo eshte normale per ty qe nuk beson ne Zot. Qe beson se materia eshte krijuar nga asgjeja. Ai eshet krijues i hapesires dhe kohes. Si eshte krijuar hapesira dhe koha sipas jush? Para ketyre nuk ka ekzistuar as asgjeja. Pra ju besoni se nga asgjeja eshte krijuar materia apo jo? Nuk me duket qudi nese e pohon kete.
    Nuk ėshtė krijuar, ka ekzistuar gjithėmonė.

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Nuk ėshtė krijuar, ka ekzistuar gjithėmonė.
    "Gjithmone" "Asnjehere" "Dikur" jane njesi matese te kohes. Atehere, kohen kush e krijoi?

  6. #126
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    gjithmone nuk eshte matese e kohes
    gjithmone nuk eshte matese fare
    nuk mat asgje me te nese zoteriu te tha se nuk eshte krijuar asgje.

    Ndersa koha nuk ekziston te them une.
    Realisht nuk kishte nevoje te shtonte a ka ekzistuar dhe a ekziston,.
    Pergjegja eshte ne vet pergjegjen.
    Asgje nuk eshte krijuar. C'te duhet me teper?

    E vetmja gje qe mund te behet eshte formimi.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #127
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    gjithmone nuk eshte matese e kohes
    gjithmone nuk eshte matese fare
    nuk mat asgje me te nese zoteriu te tha se nuk eshte krijuar asgje.

    Ndersa koha nuk ekziston te them une.
    Realisht nuk kishte nevoje te shtonte a ka ekzistuar dhe a ekziston,.
    Pergjegja eshte ne vet pergjegjen.
    Asgje nuk eshte krijuar. C'te duhet me teper?

    E vetmja gje qe mund te behet eshte formimi.
    Koha nuk ekziston? A ka mundesi ta spjegosh kete perfundim tendin?

    E vetmja gje qe mund ta bejne njerezit eshte formimi, pajtohna. Por per formim duhet te ekzistojne rrethanat e caktuara, mjetet e caktuara, lenda e caktuar qe te kombinohen. Pra, lenda e pare, rrethanat e para nuk kane pase mundesi te formohen pasiqe nuk kane pase prej ckafit te formohen. Atehere si u formuan ato nga asgjeja?

  8. #128
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
    Koha nuk ekziston? A ka mundesi ta spjegosh kete perfundim tendin?

    E vetmja gje qe mund ta bejne njerezit eshte formimi, pajtohna. Por per formim duhet te ekzistojne rrethanat e caktuara, mjetet e caktuara, lenda e caktuar qe te kombinohen. Pra, lenda e pare, rrethanat e para nuk kane pase mundesi te formohen pasiqe nuk kane pase prej ckafit te formohen. Atehere si u formuan ato nga asgjeja?
    Nuk ke tru qe ta kuptosh. Por as deshire, -se per te paren ia benim disi.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,885
    Citim Postuar mė parė nga KVS Lexo Postimin
    Unė nuk e di ē'ėshtė 'zoti'. Kjo fjalė nuk mė thotė gjė, por meqėnėse e has shpesh, dhe kur pyes askush nuk jep pėrgjigje, kam njė kėrkesė pėr kėtė ēėshtje:

    Mė jepni pėrkufizimin e zotit.

    (I drejtohet atyre qė e dinė pėrkufizimin, qofshin mendimtarė apo besimtarė. Besimtarėt mund tė japin pėrkufizime sipas fesė sė tyre.)

    Faleminderit!
    Nga tė gjitha kėto qė jan shkruar,ke marr gjė vesh,se unė nuk e mora?

    Zoti supozohet njė qėnie egzistente e mbinatyrėshme,e cila ėshtė e vetme dhe krijuesi apo komanduesi i ēdo gjėje egzistuese.Kjo ėshtė me pakė fjalė.
    E beson ti kėtė?Zotin e krijoi i pa zoti.Nuk ishte budalla ai qė e nxori kėtė shprehje,sepse doli nga njė pėrvojė e gjatė.
    Pacim

  10. #130
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78

    Mesazh pa burim, ngaqe simbas Baptist - nuk kam tru!

    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Nuk ke tru qe ta kuptosh. Por as deshire, -se per te paren ia benim disi.
    Tru besoj qe kam edhepse asnjehere nuk kam pasur mundesi qe ta shoh, por ne baze te rezultateve e di qe ekziston(nuk eshte tastiera rastesisht duke i shtypur sustat e caktuara). Por, perpos trurit kam edhe edukate familjare te ngritur ne shtylla te forta e cila nuk me lejon te ofendoj njerezit.

    Ne aspektin intelektual, paragjykimin dhe etiketimin e cilesoj si ves me pasoja katastrofale e cila eshte mungese kontakti me pervoja tjera dhe mendime tjera ku njeriu beson qe nese plotesohen ato dy apo tre parametra qe bien ne domenin e rrethanave e tij, atehere personi ka kualifikim te mjaftushem qe te gjykohet.

    Nese nuk eshte ky nje perjashtim atehere te keshilloj, qe te punosh ne veset e keqija si paragjykimin, etiketimin dhe kulturen per shkak se vetja jote eshte pasuria me e madhe qe e ki, andaj nuk 'qohet posht'. Gjithashtu, per shkak se me keto sjellje e ul imazhin e Shqipetareve,familjes tende, botekuptimit tend etj.


    Me rrespekt.

  11. #131
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga A_C
    Atehere si u formuan ato nga asgjeja?
    Sic u formua edhe Zoti nga asgjeja....

    Citim Postuar mė parė nga A_C
    Tru besoj qe kam edhepse asnjehere nuk kam pasur mundesi qe ta shoh
    Kjo e fundit besoj i shpjegon te gjitha... Nuk ka nevoje per komente te metejme.

  12. #132
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Tru besoj qe kam edhepse asnjehere nuk kam pasur mundesi qe ta shoh, por ne baze te rezultateve e di qe ekziston
    Dy pika ketu. E para, po ekuivokon konceptin e besimit. E kam vene re shpesh tek fetaret kete gje. Ngaterrojne besimin fetar me kuptimet e tjera te fjales. E dyta, e kuptova qe e kuptove se e gabim, teksa shpreh qe ne baze te rezultateve truri ekziston. Pra, jane kryer kerkime dhe truri na doli qe gjendet brenda kafkes, ne koke dmth, se besoj qe beson se kafka ekziston. Tani, fillo nje kerkim per zotin e na jep rezultatet. Andej nga 2070 (duke te te uruar jete me te gjate) pajtohu me ne.

  13. #133
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Borix Lexo Postimin
    Dy pika ketu. E para, po ekuivokon konceptin e besimit. E kam vene re shpesh tek fetaret kete gje. Ngaterrojne besimin fetar me kuptimet e tjera te fjales. E dyta, e kuptova qe e kuptove se e gabim, teksa shpreh qe ne baze te rezultateve truri ekziston. Pra, jane kryer kerkime dhe truri na doli qe gjendet brenda kafkes, ne koke dmth, se besoj qe beson se kafka ekziston. Tani, fillo nje kerkim per zotin e na jep rezultatet. Andej nga 2070 (duke te te uruar jete me te gjate) pajtohu me ne.
    Borix,

    Te jemi pak me te qarte ketu. Rezultatet jane kryer e besoj, por nuk jane kryer ne trurin tend. Ku e di ti 100% qe rezultatet qe ekzistojne per nje njeri vlejne edhe per ty? Ti me pamje te jashtme te perafert me cdo njeri tjeter dhe me rrethana te jashtme fizike/mendore e gjykon se edhe brendine e ke te njejte me te tjere edhepse kurrfare perceptimi nuk ke per pjesen e brendshme tenden.

    Tjeter,cka te nderlidh ty me keta njerez qe i kane kryer keto kerkime shkencore perpos besimit? Kerkimet e huaja nuk jane fakt 100% per ty. Ti gjykon edhe ne baze te rezultateve te trunit tend qe i sheh(mendimi, fjala, levizjet etj.) - pra gjykon edhe permes logjikes. Ne anen tjeter, per ta pare ti trunin tend duhet te perdoresh paisje te ndryshme te cilat besoj qe ta mundesojne kete - por ne kete rast ti e sheh reflektimin e trunit tend.

    Pra, ti beson qe karakteristikat biologjike tuajat jane te njejta me ato te njerezve tjere.

    Ti beson qe burimet te cilat i konsulton per kete evidence jane burime te sigurta.

    Ti i beson ketij zbulimi se truri gjendet ne kafke pasiqe kete zbulim nuk e ke bere ti vet.

    Ti beson qe fjalet e tuaja jane rezultat deshmues i trurit edhepse as ti e as shkenca nuk e keni as idene se si ato po funksionojne ne momentin e caktuar.

    Shkencetaret besojne se gjate shiqimit te brendise se trupit aparatet e tyra jane duke e kryer punen si duhet.

    Ti beson se e ke nje burim qe si pasoje e tij dalin fjalet dhe mendimet dhe beson se keto nderlidhen me ato zbulime qe tregojne pamjen e nje cope biologjike - trurit.

    Pra ketu 100% vertetesija nuk ekziston pa nje perqindje te besimit.

    Kjo i bie se ti perdor besimin dhe nderlidhjen logjike per te konstatuar qe ti ke tru.

    Kete qe e thash me larte nuk e thash per te aluduar tek ajo qe te perdoret e njejta metode per Zotin, e perdora qe te spjegoj qe besimi eshte esencial per ndoshta cdo gje qe na rrethon.

    Ne asnje menyre nuk po them qe ekzistenca e Zotit dhe e trunit ekzistojne ne te njejtin nivel te faktueshmerise, po te kishin qene nuk do te kishte nevoje per besimtare, te gjithe do ti 'besonin' Zotit.

    Nuk ka google e as aparat qe te thote "ja ky eshte Zoti" dhe nuk besoj qe do te kete ndonjehere, kjo do te ishte ne kundershtim me konceptin e tij, besoj.

    Pershendetje.

  14. #134
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    sipas A C nese une kam tru duhet ta kete edhe ai me doemos. Prandaj konstaton se zoti ekziston. Sepse nese une jam zot ska si te mos jete edhe ai, prandaj: -ka zot!

    logjike mori logjike, ku te ka halla tine moj...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #135
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    sipas A C nese une kam tru duhet ta kete edhe ai me doemos. Prandaj konstaton se zoti ekziston. Sepse nese une jam zot ska si te mos jete edhe ai, prandaj: -ka zot!

    logjike mori logjike, ku te ka halla tine moj...
    Te propozoj ta lexosh edhe njehere postimin tim. Se pari, lirohu nga paragjykimet.

  16. #136
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar mė parė nga KVS Lexo Postimin
    Mė jepni pėrkufizimin e zotit.

    Duhet te admirojme llogjiken e teologve, profetve, religjioneve dhe besimeve qe kane perdorur per te definuar dhe perkufizuar Zotin sepse mjeshterisht i kane ikur kesaj pytje.

    Profetet e teologet nuk ishin budallenje, ata ishin shume te menqur sepse Zotin e perkufizuan si dic qe nuk mund te i nenshtrohet ligjeve, si dic qe nuk i nenshtrohet kufizimeve. Ata nuk i dhane Zotit forme, mase, vellim apo karakteristika sepse te gjitha keto mund te kundershtohen. Ata, prape ne menyre briliante, arriten te mposhtin te gjitha argumentet llogjike ne nje rrafsh ku asgje nuk mund te deshmohet as pro e as contra. Ata nuk guxuan te i japin Zotit as te vetmen veti sepse cdo gje qe do te pershkruante Zotin, do te thyhej llogjikisht nga Ateistet. Keshtu, ata i iken asaj gracke duke e cilesuar Zotin me veti dhe karakteristika abstrakte, pra, ato te cilat nuk mund te deshmohen te kunderten.

    Ata nuk lane hapsire per debat, per argumentime llogjike dhe mbyllen cdo shteg.

    Dhe ne fund, ata nuk merziten qe nuk kane pergjigje, per ata me rendesi eshte qe ne mos te argumentojme te kunderten.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  17. #137
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Njėherė, nė njė ndej, njėfarė laiku pėrplot naivitet e ndėrprente njė teolog qė fliste pėr Zotin duke i thėnė: a e keni parė ju, a e ka parė ndokush, a mund ta shohė unė pėr shembull.
    Teologu u mendua paksa pastaj duke i buzėqeshur LAIKUT i tha: "Zotėri, ti me syrin tėnd prej dy voltėsh si mund ta shohėsh Zotin atė dritė prej kush e di sa qindra a mijėra megavatė drite.
    Laiku u skuq. Plasėn tė qeshurat.
    Ka plot gjėra qė ekzistojnė, ne e dimė fare mirė qė ekzistojnė, ndėrkaq ne nuk i kemi parė dhe as qė do t' i shohim ndonjėherė. Ne jemi tė rrethuar edhe prej gjėrave tė padukshme.
    Hulumtimet tona teologjike, shkencore, filozofike dhe tė fushave tė artit janė shumė ta pamjaftueshme pėr njė mori pyetjesh fundamentale.

    Nėse e gjejmė pėrgjigjen pėr tė gjitha pyetjet Zoti jemi ne, por unė dyshojė se ndonjėherė do tė mund tu pėrgjigjemi tė gjitha pyetjeve
    Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

  18. #138
    po ky teologu me ate trurin e vet 2 amper nga e ka "konceptu" ekzistencen e "zotit" (te cilin truri i tij 2 ampersh nuk e koncepto dot).

    shif i faqe para se pikerisht ket e kane diskutu dy veta per dy faqe me radhe - dhe myslimoni akoma s'hante pyke se ca po thoshte. pak a shume si ky teologu i barsaletes ktu lart

  19. #139
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Citim Postuar mė parė nga KVS Lexo Postimin
    Unė nuk e di ē'ėshtė 'zoti'. Kjo fjalė nuk mė thotė gjė, por meqėnėse e has shpesh, dhe kur pyes askush nuk jep pėrgjigje, kam njė kėrkesė pėr kėtė ēėshtje:

    Mė jepni pėrkufizimin e zotit.

    (I drejtohet atyre qė e dinė pėrkufizimin, qofshin mendimtarė apo besimtarė. Besimtarėt mund tė japin pėrkufizime sipas fesė sė tyre.)

    Faleminderit!
    Kane kaluar me shume se dy vjet e gjysem,dhe pergjigje te sakte nuk ke marre akoma,as mos prit.....njeriu krijoi zotin dhe nuk di te jape perkufizim.....zot, perendi,gjysemperendi,u.f.o...........njeriu ndjehet i vetmuar dhe kerkon ndihme tek fantazia e tij e ēartur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga augusta b : 06-12-2007 mė 08:51

  20. #140
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Cili eshte perkufizimi jot i ekzistences?
    paj si p.sh.: ekziston dicka, qe nje grup i madh njerezish mendon se ekziston, prandaj edhe une duhet te besoj se ekziston, sepse perndryshe mund te ngelem jasht grupit per kete shkak, dhe pastaj do te me thahet gusha...

    Si te duket ky si perkufizim?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 7 prej 20 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •