Close
Faqja 2 prej 22 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 425
  1. #21
    Perjashtuar Maska e thorgal
    Anėtarėsuar
    20-05-2002
    Vendndodhja
    me zemer ne Shqiperi
    Postime
    296
    At-Nikolla Marku: Janullatos, betohu para Zotit dhe
    pėrgjigju pėr 16 pyetjet e mia

    At-Nikolla Marku, kreu i Kishės Orthodokse Autoqefale Kombėtare Shqiptare, “Shėn-Maria”, me qendėr nė Elbasan, ka folur sėrish pėr gazetėn “SOT”, lidhur me problematikėn dhe pėrpjekjet e tij qysh prej 13 vitesh, pėr tė arritur shkėputjen dhe indipendencėn e Kishės Orthodokse Shqiptare, nga ndikimi grek, i pėrfaqėsuar nga Hirėsia e tij
    Janullatosi.

    Z. At-Marku, prej vitesh njiheni si “luftėtari” i vetėm nė pėrpjekjet pėr shkėputjen e ndikimit helen ndaj autonomisė sė Kishės Autoqefale Shqiptare, cili ėshtė motivi?

    A ka motiv mė tė bukur dhe mė tė besueshėm para besimtarėve
    dhe para Zotit, kur e di pėrse punon dhe lufton, pėr ēėshtjen kombėtare, pėr interesat dhe virtytet shqipėtare, duke i ēliruar ato nga rreziku i pėrhershėm grek. Por unė nė vazhdim dua t’i kėrkoj Janullatosit pėrgjigjet e 16 pyetjeve tė cilave ai vetėm i shmanget.

    1- Ē’na kujton viti 1908, kur nė Boston Kisha greke refuzon tė varrosė njė djalė shqiptar 25 vjeē, a thua nuk ishte ky bir i Zotit, ky refuzim u bė sepse kishte zėra dhe ishin hedhur alternativat pėr tė ndėrtuar Kishėn e parė Shqiptare siē ėshtė ajo e Shėn-Gjergjit ne Boston?

    2- kush i dha urdhėr kishės Siriane tė Bostonit pėr tė mos e
    varrosur djaloshin shqiptar?

    3-Ē’mund tė na thoni z. Janullatos, mbi ekzistencėn e statutit tė Kishės Orthodokse Shqiptare, tė hartuar nė Korēė nė vitin 1929 dhe tė miratuar nė vitin 1937 nga Patrikana e Stambollit, po pėr
    sakrifikimin e Kryepeshkopit tė pare tė Shqipėrisė At Visarion Xhuvani, i cili nė kulmin e karrierės sė tij, kleri grek i kerkoi tė largohej nga detyra pasi kishte kerkuar forcimin e Kishės Shqiptare?

    4-A mbetet nė fuqi sot ky Statut, dhe si njihet nga bota
    Orthodokse mbarėbotėrore, po spjegimi i nenit 16 tė kėtij statusi dhe rėndėsia e veēantė e tij?

    5-Si shpjegohet ardhja juaj z. Janullatos, me titullin Eksark ( i pėrkohshėm) dhe qėndrimi i tij jashtė ēdo kakuni juridik nė krye tė Kishės?

    6- Pėrse veprat teologjike fetare tė pėrkthyera nga Fan Noli, u zėvėndėsuan me pėrkthime greke, ku spikat nė literature, kulturė e pėrzierė me ndikim helenist, ndaj pėrse nuk rikthehen veprat tona kishtare tė shkruara nė gjuhėn e nėnės e me diksionin e ėmbėl tė gjuhės shqipe?

    7- Pėrse ju z. Janullatos, gjithmonė prezantoheni dhe deklaroni nė media se, “Shqiptarėt nuk janė tė zotė tė drejtojnė Kishėn Shqiptare”, duke na quajtur edhe tė papjekur pėr tė drejtuar?

    8- Me ē’tė drejtė morale dhe fetare ju duhet tė pėrfaqesoni
    orthodoksinė shqiptare nė Shqipėri, kur bijtė e kėtij vendi janė mė burra dhe mė tė zotė se ju?

    9- Hirėsi, ju pyes nga i merrni paratė ju, cilėt janė njerėzit qė ju financojnė, tregoni dokumenta dhe motivimin e tyre legal, pėrse fshihen ndihmat, cilėt janė emrat e njerėzve qė ju financojnė ju, pse hezitoni apo ėshtė Kisha dhe shteti grek pas jush?

    10- A ju ka kontrolluar shteti shqiptar deri sot lidhur me
    financimet?

    11- Hirėsi, duhet tė dini se, njė nga veprat mė madhore tė
    kombit shqipetar ėshtė shkolla Kostandin Kristoforidhi, ju e keni ndryshuar atė me pak para nga pamja e jashtme dhe e
    brėndshme, kush ju mėsoi tė ndryshoni historinė tone, kur
    dihet se ajo u ndėrtua tre shekuj mė parė nga patriotėt
    elbasanas pėr dije dhe mėsim tė gjuhės shqipe?

    12- Kujt i shėrben ndėrhyrja juaj dhe ju?

    13- Pėrse kėrkoni ta ndryshoni destinacionin e shkollės
    K.Kristoforidhi, ēfarė planesh ke kurdisur pėr atje?

    14- Sa i paligjshėm keni qenė deri sot nė Shqipėri, betohuni para Zotit?

    15- A e njihni ju hirėsi ligjet dhe kanunet Teologjike, qė i kanė lėnė amanet martirėt tanė dhe historia jonė?

    16- A keni dėshirė tė vdisni nė territorin shqiptar dhe tė bėheni Shenjtor?

    Z. At-Marku, a keni patur mbėshtetjen e politikės nė rrugėn
    tuaj tė vėshtirė dhe betejat me Hirėsinė e Tij?

    Nė pozicionin ku ndodhem unė vėrej me keqardhje se forca tė
    mbrapshta edhe nga politika, nuk kanė dhėnė aq sa duhet por
    edhe kanė penguar nė misionin tim kombėtar tė ēlirimit tė
    ndikimit grek mbi Kishėn Orthodokse shqiptare. Nė krye tė
    Kishės Orthodokse Autoqefale Shqiptare qėndron prej 13 vitesh njė i huaj nė mėnyrėn mė ilegjitime, duke punuar dhe forcuar interesat helene nė Shqipėri. Ne kurrsesi, nuk mund tė harrojmė kontributin e Kostandin Kristoforidhit, Petro Nini Luarasit, Papa Kristo Negovanit, Visiarion Xhuvanit, Luigj Gurakuqit, Aleksandėr Xhuvanit, Eqerem Ēabejt apo tė Kostaq Cipos e Mahir Domit, shumica e tyre martirė tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare, qė bėnė plejadėn e ndritur tė ngritjes sė gjuhės Shqipe, tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, qė rrojtėn e vdiqėn faqendritur para Perėndisė e Kombit.

    Bisedoi ARTUR AJAZI

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-12-2006
    Postime
    172

    Cool Pseudopriftit Marku

    Kundėr Nikolla Markut dhe gjithė Markėve tė tjerė.
    Duke marrė shkas nga fjalime dhe artikuj tė zjarrtė tė ditėve tė fundit nė lidhje me Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė do tė doja tė dinit mė shumė kush ėshtė ky z Marku.
    Fillimish do tė doja t’ju kujtoja se z. Marku ka qenė student nė seminarin e Kishės Orthodhokse nė Durrės ku pregatitet brezi I ri I kuadrove tė Kishės. Por a mund tė jetė I sinqertė z Marku pėrse u dėbua nga ajo shkollė? Unė do tu jap njė pėrgjigje. Mė vjen keq pėr ju zotėri dhe mė duket e pa vlerė qė tė merrem me karta tė djegura si ju, por e konsideroj detyrim karshi tė gjithėve qė tu them atė qė ėshtė e vėtetė. Jeni dėbuar nga shkolla pėr arsye qė noshta ėshtė mė mirė tė mos thuhen megjithatė ju e meritoni, sepse nuk ėshtė aspak e morarlshme tė vjedhėsh. Ju mund tė pretendoni qindra arsye tė tjera, por e vėrteta shpesh ėshtė edhe e hidhur, si nė rastin tuaj.
    Pretendoni se jeni prift ortodoks, por a mund tė mė thoni kush iu dorėzoi prift, ku u dorėzuat dhe sa kanonike ėshtė priftėria juaj. Ju qė pėrmendni mė shumė se kushdo tjetėr Kanonet, Statutet dhe rregullat e tjerė kishtare, ndonėse jeni mė injoranti nė kėtė fushė, mund ta thoni se sa jo kanonik jeni dhe se mbani tė uzurpuar njė objekt kulti pa pasur asnjė tė drejtė mbi tė. Pėr kėtė arsye mė duket qė t’ju kujtoj disa nga ato qė ju keni shkelur. Megjithė se askush nuk e di nėse nė tė vėrtete jeni bėrė prift ose jo.
    1. Askush nuk mund tė ushtrojė detyrėn e tij priftėrore ne njė famulli pa u dorėzuar prift nga peshkopi I cili administron atė territor, ose pa marrė lejėn e tij nėse ėshtė prift qė ushtron detyrėn e tij priftėrore nė njė kishė tjetėr.
    2. Asnjė episkop nuk ka tė drejtė tė dorėzojė dikė prift pėr njė famulli qė nuk administrohet prej tij.
    3. Asnjė prifti nuk mund tė celebrojė ndonjė shėrbesė kishtare pa pėrmendur autoritetin e peshkopit pėrkatės.
    Ju z Marku si dhe ku jeni bėrė prift dhe nėse jeni bėrė me cilėn tė drejtė uzurponi njė kishė qė nuk I pėrket juridiksionit tė peshkopit qė ju ka dorėzuar.
    Nė shėrbesat tuaja kishtare me cilin autoritet peshkopal I kryeni, pra cilin peshkop kujtoni, pėrderisė nuk kujtoni asnjė nga pėshkopėt kanonikė dhe zyrtarė tė Kishės sė Shqipėrise. Nėse kujtoni peshkopin qė ju ka bėrė prift gjithmonė nėse kjo ka ndodhur, cili ėshtė ky person, cilat janė arsyet qė ai pranon diēka tė tillė, kur njė gjė e tillė ėshtė nė kundėshtim tė plotė me kanonet e Kishės Orthodhokse.
    Ndoshta nė historinė e krishterė ju jeni I vetmi qė nuk njiheni si prift nga askush tjetėr, veē se nga vetja juaj dhe nga qarqet tė cilave ju u shėrbeni qė duhet ta pranoni se janė mė antiortokokset. Akoma mė keq per ju kur veprimtarinė tuaj tė errėt pėrpiqeni ta fshihni dhe mbuloni nėn petkun e atėdhetarit. Pėrpiqeni tė mbaheni pas disa personazheve tė rėndėsishėm si Hirėsia e Tij I ndjeri Imzot Theofan Noli, emrin e tė cilit e ndyni sa herė qė e poėrmendni me buzėt tuaja tė fėlliqura dhe harroni se Imzot Theofani ishte kryeprift I kėsaj Kishe qė ju e shanini ēdo ditė. A e keni pyetur ndonjėherė veten se ēfarė do tė theshte Imzot Theofani pot ė kish qenė gjallė? Ai do tė fliste edhe mė ashpėr se kaq karshi njė rebeli si ju. Por ju zotėri pėrpiqeni tė pėrdorni mirė atė qė thotė edhe proverbi “shpif shpif se diēka do tė mbetet”.
    Cilat janė kontributet e tua konkrete nė kėtė vend, pėrveē shpifjeve, gėnjeshtrave dhe akuzave pėr njerėz tė tjerė tė cilėt ndonėse me kombėsi tė huaj po derdhin mundin dhe energjitė e tyre pėr Kishėn Orthodhokse nė kėtė vend. Apo mos vallė kjo ėshtė detyra qė ju kanė ngarkuar? Patriot dhe atdhetar I vėrtetė ėshtė ai qė punon pėr dhe kontribuan pėr vendin ku ai jeton dhe jo ata qė shpifin dhe ofendojnė tė tjerėt. Nėse ju jeni vėrtet prift Zoti qė ju predikoni ėshtė dashuri, ndėrsa ju nuk shprehni asgjė tjetėr veē urretje, apo mos ndoshta I shėrbeni ndonjė zoti tjetėr dhe jo Krishtit, sepse pema njihet nga frutat thuhet nė Ungjill. Dhe nėse I shėrbeni Krishtit me cilėn tė drejtė shpifni dhe ofendoni Kishėn Orthodhokse tė Krishtit nė Shqipėri, krerėt e saj, klerin dhe njėkohėsisht mijra e mijra ortodoksė tė kėtij vendi. Nėse jeni nė qorr sokak ka ende kohė tė pendoheni dhe tė kėrkoni falje publike, nėse jo aq mė keq pėr ju.
    Kush mė nė fund jeni ju?
    Njė prift rebel?
    Njė anti ortodoks I fshehur nėn veladonin e njė kleriku?
    Apo njė person qė u shėrben interesave tė caktuara qė njė dreq e di se si?

  3. #23
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anėtarėsuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    Nuk mund te imagjinoj qe nje pjelle shqiptari te veje ne sherbim te grekeve apo serbeve. Me vjen keq per ata shqiptare qe shesin ****** per 5 evro te qelbeta qe i jep lobi grek.

    Si more mund te dilni kunder atdheut tuaj qe ju lindi. Po keni pire qumesht neneje shqiptare mer harramer.

    Shqiperia gjithmone eshte njohur per trimeri dhe urtesi dhe jo per dinakeri sic njihen greket e poshter te forumit shqiptar qe fare mire mund te perkthehet forumi elenikas.

    Po i harruat fjalet e pashko vases mer shqiptare
    FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIJA

    turp dhe faqezeze kur dilni hapur ne mbrojtje te felliqesirave greke e serbe.
    ptu ptu rrace e keqe
    vari leshte

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Postime
    85

    Pergjigje

    oliinter. Me pelqeu shume mesazhi qe ju keni lene, por mos harroni se patriotizmi seshte ekskluzivitet vetem i atyre qe shajne te tjeret, por edhe i gjithe atyre qe perpiqen per vendin e tyre. Po te them vetem dicka, se asnje qe shan Nikolle Markun nuk do te thote se eshte Grek apo Serb. Edhe une jam nje nga ata njerez qe ve ne dyshim patriotizmin e atij njeriu, nese eshte nje patriotizem real apo ai eshte nje nga ata njerez qe perpiqen te na nxjerin syte duke pretenduar se na vene vetulla. Dhe po ta perseris edhe nje here se te jesh patriot nuk do te thote vetem te shash.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-12-2006
    Postime
    172

    Pseudopatrioteve

    I dashur mik. Ata qe jane ne sherbim te Serbeve dhe te Grekeve nuk mund te jene as Shqiptare dhe as pjella Shqiptari, as ata qe shiten per pese euro. Por, nuk mund te jene Shqiptare as ata qe shajne cilindo pa i sjelle asnje perfitim Shqiperise, por per me teper nxijne faqen duke na treguar te gjitheve si nje popull prejhistorik dhe te pakulturuar. Te luftosh te keqen qe shpesh ka zene vend ne kete truall nen emrin e pseudopatriotit eshte me e dobishme se fyerjet e pa baza. Po te mos isha Shqiptar dhe te mos me dhembte ky vend do te bija plotesisht dakort me veprimtarine e erret dhe me shume pikepyetje te shume njerezve. Shqiptaret jane shquar vertet per trimeri, por trimerija me e madhe eshte ti thuash gjerat sic i mendon dhe sikuner ndoshta jane. Trimi, as shan, as shpif dhe as genjen, por i del se vertetes ballazi. Askush nga ata qe na i fshehin semundjet qe na mundojne, nuk na do, sepse semundja sherohet duke e ekzaminuar dhe kuruar. Ju mund ta quani kete gje edhe allaelenika. Nuk do te kishte asgje te keqe edhe nese do te ishte keshtu, mjafton qe e keqja te luftohej. Megjithate ju siguroj se eshte allaShqiptare, por me vjen shume keq kur shoh shume shqiptare qe ndonese mihope nuk pranojne as syze.
    Sa per fene nuk ju takon juve tu mesoni Shqiptareve se cilit besim ata i perkasin, sepse po dhunoni nje prej te drejtave te tyre. Une qe po ju shkruaj i perkas besimit Ortodoks dhe jam ne keto troje prej mijra vjetesh i Krishtere. Ndoshta i perkas komunitetit me te vjeter fetar ne keto troje dhe sdo te lejoja asken te neperkembete kombesine time e cila eshte e lidhur aq ngushte edhe me besimin tim. Per kete do t'ju permendja shkarazi vetem simbolin tone kombetar, i cili eshte flamuri yne. Shikoni pak prejardhjen e tij dhe lidhjen e tij te vjeter dhe natyrore me besimin Ortodoks. Dua t'ju them gjithashtu se feja ime dhe Shqiptaria nuk kane qene asnjehere ne konflikt midis tyre, per me teper hidhni nje sy dhe shikoni patriotet Shqiptare shume prej tyre kane qene si une Ortodokse.
    Do te pranoja se po mbroj "felliqesirat", nese do te genjeja per ato sa kam thene, por nese them te verteten cfaj kam. A nuk mendoni se menyra juaj e te arsyetuarit ben me teper armiq nga sa realisht Shqiperia mund te kete. Nuk eshte aspak e shendeteshme te shikosh fantazma atje ku ato nuk ekzistojne. Nga ana mjekesore nje gjendie e tille mund te perkethehej skizofreni. Do t'ju lutesha te jeni me te kthjellet. Uroj qe pjesa me e madhe e Shqipetareve te vertete te mos mendonin si ju, sepse mjere nese do te kishim kaq shume skizofrene. Une mund te jem vertet race e keqe sikunder ju thoni, por une po ju them se jam Shqipetar, madje me mendje shume me te hapur se tuajen, ndoshta autokton ne keto vise, sa edhe vete ato.
    Mjaft u more me te tjere o fat keq.
    Shiko vendin tek ke lere dhe tek heq.
    Nese te dhimbset kaq shume ky vend te ftoj qe te shpenzosh me teper kohen per te miren e ketij vendi, sepse nuk na i kane fajin, as greket, as serbet, as ndonje vend tjeter. Kujto edhe nje here fjalet e patriotit Faik Konica "E keqja e Shqiptarit, jane Shqiptaret". Turp dhe faqe e zeze per keta lloj shqiptarucesh dhe patriotesh.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Kryeengjell,
    pikpamjet tua ne shkrimin me larte, jane per respekt.
    Edhe une , si shume shqiptare tjere,preokupohem mjaft me problemet e popullit tone.
    Kur bie fjala te komuniteti i nderuar Ortodoks Shqiptar, me brengose mjaft fakti qe s`doli nje personalitet shqiptar ta drejtoj komunitetin ne fjale.
    Une nuk jam i besimit ortodoks po i atij islam.Tash ti mund te thuash: C`i hyn ne pune ketij te besimit tjeter se kush e drejton komunitetin tone?
    Pergjegjien e sinqerte, ne kete pyetje te imagjinuar ,do ta jepja me nje kunderpyetje:
    Kush mund ta ndaloj ty a cilitedo shqiptar tjeter te krishtere te kundershtoj drejtimin e komunitetit musliman shqiptar nga ndonji i huaj, arab apo turk?Askush.
    Po ne a jemi shqiptare?E pasi jemi, duhet te preokupohemi me problemin e perbashket e edhe te njeri tjetrit.

    Kur perjetoj aty-ketu kacafytje shqiptaro-shqiptare,ne baza fetare,e kuptoj: sa e forte porosia e Rilindaseve tane.Sa mendje ndritur e largepames,shume me largepames se udheheqesit e sotem shqiptare(te te gjitha viseve shqiptare!),paskan qene udherrefyesit tone rilindas.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kandili 1 : 07-12-2006 mė 18:20

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    Po me pelqen shume ky nivel diskutimi qe po ngrini tashme, larg sharjeve ndaj kujtdo. Por do te theksoja dicka, se ne mire bejme qe interesohemi edhe per komunitetet e tjera edhe per ate ortodoks, por mendoj se detyra jone eshte vetem te japim mendimin tone, dhe jo te perpiqemi tu tregojme ortodokseve se si ata te drejtohen dhe te zgjedhin drejtuesit e tyre. Ne nuk na takon t'ju japim atyre leksione mbi organizimin e kishes n.q.s vete nuk jemi te qarte se si ajo funksionon dhe se si i zgjedh drejtuesit e saj. Vetem disa dite me pare ndoqa emisionin "Shqip" dhe me ka bere shume pershtypje menyra se si Mitropoliti i Korces Joani u pergjigj mbi problematiken qe ka sot kisha ortodokse dhe per perpjekjet qe ajo po ben per krijimin e nje brezi te ri drejtuesish Shqipetare, per te cilet ai tha se do te jene drejtuesit e ardhshem te ketij institucioni. Sa per Kryepiskopin Janullatos, ai dhe personat e tjere qe ndodheshin te ftuar ne ate emision u shprehen qarte se ai nuk eshte zgjedhur per drejtimin e kishes ortodokse meqenese eshte grek, por u pa se ishte nje person qe mund ta merte persiper sfiden e ringritjes se kishes ortodokse. Dhe nga su une kam pare pjesa me e madhe shqetesohen jo thjesht per drejtimin e kishes, por perse ai eshte grek, dhe nen petkun e patriotizmit vetem shajne dhe shpifin pa asnje baze. Une ka patur mundesine ta degjoj Kryepiskopin Anastas dhe jam cuditur nga njohurite qe ai ka dhe per frymen qe ai percjell, fryme dashurie dhe mirekuptimi. Po citoj dicka qe e kam degjuar prej tij: "Vaji i fese duhet perdorur per te mjekuar plaget e shpirtit dhe jo per te ndezur zjarrin e urrejtjes". Por kam frike se pjesa me e madhe e personave perpiqen te perdorin vetem "zjarrin e urrejtjes" dhe kete fryme perpiqen t'ua perciellin edhe te tjereve duke e fshehur mbrapa flamurit te patriotizmit.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-12-2006
    Postime
    172

    Kisha ortodokse, nuk eshte vecse Kishe

    Une ndjehem i lumtur kur kaq shume njerez shqetesohen per komunitetin otodoks, per me teper kur ata jane dhe pjese e komuniteteve te tjera fetare, sepse shoh qe komuniteti ne te cilin une bej pjese iu intereson edhe te tjerve. perpara se t'i pergjigjem shqetsimit tend, do te doja te beja nje hyrje te vogel. aAta qe para dymije vjetesh perhapen krishterimin ne keto troje nuk ishin shqiptare, fakt i cili nuk shqetsoi kerkend. madje Kisha Ortodokse nuk eshte e kufizuar nga kufijte politike, etnike dhe kulturore, por eshte nje komunitet njerezish, te cilet i perkasin "Nje Kishe te shenjte, katholike dhe apostolike", kjo Kishe dhe keta njertez jane te gjithe nje trup i vetem ne Kirishtin Jisu. Une do te doja me shume se sa kushdo tjeter qe Kisha Ortodokse te kishte nje drejtuhes shqiptar nga kombesia, jo per ndonje arsye te vecante, por sepse do te ishte me i njohur me mentalitetin e vendit dhe nuk do te krijoheshin probleme te tilla inekzistente. Por si thoni ju ne momentin kur askush tjeter nuk mund ta mbaje kete bare, a mund ta leme Kishen pa krye. Kuadrot e rinj te kishes jane ne formim e siper per te mare pergjegjesi te tilla. une do te preferoja qe ndoshta edhe per pak kohe kisha ortodokse te udhehiqej nga Imzot Anastasi, nje njeri i provuar ne mision, se sa te lihej ne dore te nje te riu shqiptar pa pervoje. Madje per informacion nga sa une di KOASH ka vetem pese klerike te huaj si misionare, per aq kohe sa Kishes do t'i nevojiten. Nuk mund te flas sa misionare te huaj kane konfesionet e tjera fetare ne shqiperi, por besoj se jane me teper se kaq.
    Ndonese mua askush nuk do te me ndalonte te diskutoja tema qe kane te bejne me konfesionet e tjera fetare ne Shqiperi, po ju them se ndfergjegja ime nuk do te ma lejonte. Jo per modesti apo ndonje arsye te madhe, por sepse kujt me shume se nje ortodoksi mund t'i dhimbset Kisha e tij, apo kujt me teper se nje myslimani mund t'i interesoje komuniteti mysliman. prandaj po them se kjo histori qe nga mbingarkesat qe i jane dhene eshte shdrruar ne problem u perket me shume se gjithe te tjerve otodokseve te ketij vendi. Megjithese ne jemi shqiptare, ky problem eshte vetem i komunitetit ortodoks dhe jo i cilitdo qe nuk njeh asgje nga menyra se si funksionon Kisha Ortodokse. Per vete faktin se Kisha eshte nje te gjithe kleriket jane klerike te po se njejtes Kishe, sepse brenda Kishes nuk ekzistojne kufijte territoriale, etnike gjuhesore dhe asnje kufij tjeter. Kisha i respekton kombet dhe parimet kombetare, por nuk kufizohet prej tyre, pasi i kaperxen ato. Nga kjo marr shkas qe te them se askush nuk mund ta akuzoje Kishen, pse ajo eshte Kishe dhe pse ajo nuk shkel mbi vehten e saj. Kisha qe ne fillimet e saj ishte globale dhe askush nuk mund t'ia heqe asaj kete atribut natyror per ta bere dicka tjeter. Te gjitha Kishat Ortodokse ne te gjithe rruzullin jane e njejta Kishe, vendodhja gjeografike e tyre perdoret si mbiemer per te treguar se ku kjo Kishe kryen misionin e saj. P.sh Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqiperise, nuk eshte gje tjeter vecse Kisha Orthodhokse e Krishtit ne Shqiperi, duke mbetur gjithmone e pergjithshme, qe do te thote se po kjo Kishe perfshin te gjithe besimtaret kudo qe ndodhen ne te gjitha korat dhe ne te gjitha vendet.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354

    Ta ruajme substancen kombetare

    Mendimi yt eshte ne rregull.Poashtu,ke plotesisht te drejte kur thua qe kjo eshte ceshtje e komunitetit ortodoks e jo atyre(si une) qe nuk e dine si funksionon Kisha Ortodokse.
    Per mua,dhe besoj per shume te tjere ketu, ka shume rendesi qe te ruhet substanca kombetare.Besimin le ta mbaje secili siq i per gjigjet atij me se miri..
    Kur eshte fjala te komuniteti musliman,te cilit i takoj,me duhet te them qe ka raste qe me shqetesojne shume.Me shqeteson kur shoh te imitohen ne veshje popujt tjere,me te cilet s`na lidhe as gjuha, as kultura,as historia,as……pos fese.

    I frigohem,shume i frigohem mundesise, qe cilido bashkekombas i imi,i cilitedo komunitet fetare, ta ndien shpirteterisht me te afert ndonje popull jo shqiptar qe ka besimin si ai, se sa pjesen e popullit te vet qe ka besim tjeter.Ky edhe mund te ket qene shkaku(nen vetedijen time) qe postova dy-tre shkrime ne kete teme ketu.

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-12-2006
    Postime
    172

    Atdheu, komesia, vendi dhe njerezit jane dhurate e Zotit

    Si ortodoks dua te them dicka nga ajo qe Kisha Orthodhokse beson. Te jesh pjese e nje kombi eshte dhurate e Zotit, madje dhe nje krenari. Por brenda Kishes Orthodhokse cilido shqiptar ne rastin konkret ka detye te begatoje, ta coje perpara dhe te kujdeset per vendin qe Zoti i ka dhene si bekim, por qe ne vetvete eshte edhe nje pergjegjesi. Ky fakt eshte mjaft qe te mos mendoje askush, pa dashur qe ta privoj nga nje e drejte e tille, se Kisha Othodhokse nuk cenon aspak asnje esence kombetare, madje lutet per kombin dhe marevajtjen e tij.
    Historia e popullit tone e deshmon mese miri kontributin e ortodokseve ne zgjimin e ndergjrgjes dhe rilindjes kombetare, ndersa besimi i tyre nuk i ka penguar aspak, por ndoshta i ka ndihmuar. Keta njerez, megjithese ortodokse, nuk ishin aspak jo shqiptare, madje kane luftuar per mbrojtjen e ketij identiteti dhe me popuj me te cilet ndanin te njetin besim.
    Megjithese perpiqem ta kuptoj shqetesimin tend dhe ate qe ti do te thuash dhe e konsideroj te drejte mund te them qe ata njerez qe duan Zotin nuk mund te urrejne njekombesit e tyre, kombesine e tyre dhe as vendin qe Zoti iu dhuroi. Nje gje e tille do te ishte rebelim ndaj besimit dhe Perendise qe nje ortodoks beson.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    [[FONT="Tahoma"]QUOTE=Kandili 1]Mendimi yt eshte ne rregull.Poashtu,ke plotesisht te drejte kur thua qe kjo eshte ceshtje e komunitetit ortodoks e jo atyre(si une) qe nuk e dine si funksionon Kisha Ortodokse.
    Per mua,dhe besoj per shume te tjere ketu, ka shume rendesi qe te ruhet substanca kombetare.
    I frigohem,shume i frigohem mundesise, qe cilido bashkekombas i imi,i cilitedo komunitet fetare, ta ndien shpirteterisht me te afert ndonje popull jo shqiptar qe ka besimin si ai, se sa pjesen e popullit te vet qe ka besim tjeter.
    [/FON
    T]


    Kandili, edhe une jam nje ortodoks dhe me behet shume qejfi qe me te vertete ka njerez qe ngrejne pyetje dhe shqetesime qe me te vertete ja vlen ti diskutojme si njerez qe jetojme ne te njejtin vend dhe qe ndajme te njejtat shqetesime.
    Ndoshta do te perseris ato qe Kryengjelli ka thene por persa i perktet organizimit te KOASH-it, se do te ishte ne dobine tone te njihnim me mire menyren e organizimit te nje komuniteti qe te flisnim per ate. Te mos harojme se Kisha Ortodokse organizohet ne baze te kanoneve te saj, dhe cdo peshkop eshte autoriteti me i larte ne kishen ortodokse. Nuk do te thoja se persona te cilet nuk jane pjese e kishes ortodokse nuk kane te drejte te thone mendimin e tyre, por misioni i kishes nuk eshte qe te na orjentoje ne thjesht vetem drejt “patriotizmit”. Nuk dua te me keqkuptosh per kete qe po te them, sepse po them edhe kete tjetren se cdo i krishtere duhet te doje atdheun e tij dhe te perpiqet per begatimin dhe mbaresine e tij. Por qellimi i kishes eshte te afroje njerez ne shpetim, sepse ajo (KISHA) eshte transmetuese e mesimit te Krishti qe tha: “Sepse Perendia aq shume e deshi boten sa dha edhe Birin e Tij te vetemlindur qe te mos humbase kushdo qe beson ne te por te fitoje jeten e perjeteshme”. Ky eshte misioni i kishes te vazhdoje vepren shpetimtare te Krishtit.
    Me fal qe biseden e orjentova shume teologjikisht, por do te vazhdoj edhe pak ne kete drejtim per te te thene se nje i krishtere i cfaredo kombesie qofte nese nuk shikon tek cdo njeri ikonen e Zotit nuk eshte nje i krishtere.
    Gjithashtu pa u perpjekur te te jap nje pergjigje diplomatike do te te thoja se perderisa cdo besim ka te beje me sferen shpirterore te njeriut, nuk ka pse te cuditemi qe nje i krishtere te njejtet ne besim me te ti shikoje si shume te afert. Sepse ndajne te njejtin besim, te njejtin perjetim, te njejten menyre adhurimi. Ashtu si cdo Shqiptar besoj se shikon si me te afert nej Shqiptar tjeter, sepse me te ndan te njejtin Atdhe, te njejten kulture, te njejten gjuhe, etj.
    Besoj se do te ishte mire qe te benim nje dallim midis besimit dhe patriotizmit, jo se ato e perjashtojne njera-tjetren, por mendoj se kane te bejne me dy sfera te ndryshme. Besimi me sferen shpiterore, dhe atdhedashuria me sferen materiale duke nenkuptuar atdhedashurine si shprehje te dashurise ndaj nje vendi te caktuar (si nocion gjeografik konkretisht Shqiperise). Ndersa ne kuptimin e krishtere besimi i kapercen keto kufij sepse per nje te krishtere nuk ka “As Jude dhe as Grek por te gjithe jane nje ne Zotin”. N.q.s patriotizmi vendos kufij, besimi nuk vendos sepse thuhet ne Ungjill “Fryma fryn ku te doje” dhe si ata qe jane ne Shqiperi, si ata qe jane ne Afrike, si ata qe jane ane e mbane botes jane ikone e Perendise. Dhe kjo eshte mesimdhenia e krishtere “Se nuk mund te duash Perendine tend nese nuk do te afermin tend”, qe do te thote cdo person.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e skipetar
    Anėtarėsuar
    07-12-2006
    Postime
    719
    ja niste me liturgji ju ksajde po ||| po nuk sherben per tjeter ky fare forumi vecse per liturgji t'juvet |||

    me ket liturgji ju dashte me na kallxu se para Zotit jem krejt t'njejt ||| mos u lodhni me ju kallxu ktohen Shqiptarve se Shqiptarte kto nuk e kane vec propagande si popujte tjere po e kane deshmu n'histori |||

    po masi jon krejt t'njejt para Zotit pse ju nrrohen emnat Shqiptarve n'Greqi ||| pse nuk ju lejohet me i majte emnat Shqiptar e pse jo me e bo naj Shqiptar pop n'greqi ||| ose le t'bohet naj Shqiptar hoxhe n'Turqi ||| po e kini mush token Shqiptare me kisha e xhamija e shkolla e medreq/se ku msohen gjuhe t'huja ||| Zoti athue nuk po merka vesh Shqip? |||

    do pej juve si jau kan shperla trunin italiante e grekte e serbte e turqit e... tuj na kallxu turli kanune n'liturgji t'juvet tanaheret e leni onash thelbin - nuk na kallxoni cka don me thon fjala Autoqefale n'ato kanune |||

    thoni flamuri osht i ksaj apo asaj feje ||| osht flamur pagan e nuk ka lidhje me asni fe ||| s'paku jo me naj fe t'juve t'degjenerume si e njohim sot |||

    edhe shkruni se ky ose ai patriot ka qene i ksaj apo asaj feje ||| na lodhte me kso marrina ||| cili ishte ai qe i thane patriot se luftoj per fe? |||

    qysh jau ban ftyra me rrejt se ||| shkruni se t'kqijat nuk na vijne pej serbve e pej grekve ||| nejse e dini edhe ju se njerzte si besojne n'Zot vdesin para se me rrejt ||| po ju e keni propagande fene e nuk e kini problem me rrejte |||

    persi vrane serbet Shqiptar ne Kosove, e persi vrane grekte Shqiptar ne Cameri ajo nuk ju duket e keqe juve |||

    nese jini Shqiptar - ne cka dyshoj - jeni tuj e keqperdor besimin ne Zot te Shqiptarve ||| jeni tuj tradhtu vllaznit/motrat e juve Shqiptar ||| Zoti ka kriju cdo gje - i ka kriju edhe Shqiptarte pra, e ju takon ton Shqiptarve me e mrojte ate pune t'Zotit e jo me e shkaterru |||

    do pytje - sa me ju bo me menu - ne lidhje me ata te cilve jau perhapni propaganden:

    sa pjestar te feve tjera ka ne Greqi?

    sa pjestare te feve tjera ka ne Serbi?

    sa pjestare te feve tjera ka ne Turqi?

    ne vecanti qe ka te beje mas shumti me ata te kesaj teme:

    sa pjestare te popjuve tjere ka ne Greqi?

    sa me e pa cfare propagande jeni tuj perhap - na Shqiptarte i dijme t'dhanat e verteta t'Greqise, por shikoni t'dhanat zyrtare qe i paraqet Greqia |
    "Qė t’i ēqitėsh kėta . . . duhet t’u preē jo vetėm duart e kokėn, po edhe kėmbėt e trupin." Fan Noli

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-12-2006
    Postime
    172

    skipetaro-ooooooooooooooooooooooooooooooo

    Po nuk te pelqyen kishat dhe xhamite bej zgjedhjen tende, mund te qendrosh si ateist.

    Me mire nje tru i shpelare, se sa pa tru fare. Shpegime te tjera do te ishin te teperta, ne rastin tend.

    Me ose pa dashjen tende flamuri yne ka nje embleme te lidhur ngushte me Ortodoksine dhe historine e saj. Prejhistoria nuk eshte fusha jote pasi menyra e te shprehurit e tregon qarte.

    Nese nuk te pelqejne patriotet ortodoke hiqi nga menuja, nuk mund t'i mbushim mendjen askujt, aq me teper kur ajo i ndodhet ne emigracion te pavullnetshem.

    Feja per ty eshte nje e vertete e tepert, po nuk eshte faji i grekve, serbeve, maqedonasve apo i te tjereve qe ne nuk kemi rruge, shkolla, spitale etj.

    Ti mund te dyshosh jo vetem idenitetin tim, por edhe ate tendin, pasi nga shkrimi paraqitni sindroma te nje personaliteti te turbullt, mund te zgjidhni nje psikolog.

    Drejtohuni tek INSTAT.

    Nese je shqiptar dhe te duhet te flasesh me shqiptare duhet te perdoresh gjuhen e standartit, n.q.s e di, ne te kundert iu duhet me perpara qe ta mesoni. Sepse edhe gjuha eshte nje nga elementet qe identifikon kombesine e njeriut, ne rastin tuaj me shume dhimbje po ju them qe gjuha e juaj eshte per te ardhur keq dhe nuk ngjason aspak me gjuhen zyrtare shipe, apo kete te fundit nuk e dini.

  14. #34
    . Maska e alDI
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Kryengjelli me qe je i ri ne kete forum po te mesoj disa gjera qe do te heqin lodhjen duke lexu shkrime idiotesh si ky skipetar.
    Te profili ke nje opcion qe nese te ofendon ose shkrimet e dikujt te acarojn nervat mund ta fusesh ne ignore list dhe nuk ke per ti lexu me shkrimet e atij personi.

    Sa per temen ,nuk e mohon dot askush qe nga ana fetare nuk ka asnje problem qe nje i huaj te jete ne krye te kishes ortodokse por problemi qendron tjeter kund.
    Ne njofim kush jan greket dhe cfar qellimi ka pas kisha greke historikisht ne shqiperi ,ata asnjeher sjan mundu per ne por gjithmon kan fut percarje.
    Perse nuk u ngrit njeher ky Janullatosi dhe te denonte krimet ,keqtrajtimet dhe abuzimet qe populli dhe qeveria greke ben nda shqiptarve?
    Ky pra eshte problemi mendoj une.
    .

  15. #35
    Desha te shtoj, persa i perket z.nikolle marku, qe do te kishte bere shume karriere ne politike por tani eshte pak vone!

  16. #36

    Thumbs up

    Pershendetje te gjitheve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 19-12-2006 mė 08:02

  17. #37

    Thumbs up

    Forumi, ku jane mesazhet?
    Skishte gje te keqe.
    Mire. Po e pate te aresyeshme keshtu,mire.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e skipetar
    Anėtarėsuar
    07-12-2006
    Postime
    719
    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko
    Forumi, ku jane mesazhet?
    Skishte gje te keqe.
    Mire. Po e pate te aresyeshme keshtu,mire.
    arbereshi_niko ||| mbasi vete ||| qe ku jane postimet ||| qeshtu osht e arsyshme |||

    po nuk ke reni me vete ti ||| pate shkru si ki mu pergjegj se cka domethone fjala "Autoqefale" |||


    Kryeengjelli |||

    o papagall grek |||

    truni i jem osht Shqiptar ||| sikur si truni i grekut osht tru grek, e i turkut osht tru turk, e i serbit osht tru serb, e... se keshtu Zoti na ka kriju |||

    do (disa/ca) nga ju e keni be fene si dicka si ju sherben me perfitu ne dom t'Shqiptarve ||| per ate ju sherbejn ato kisha e xhamija qe i permena une tuj shkru per reciprocitet ||| i kupton ti kto vecse bohesh se nuk je tuj kuptu |||

    kush je ti e peshkopte e tu me ju kallxu njerzve ne cka me besu ||| kallxo ni liber t'shejte si jau jep ate t'drejte ||| ma i madhi i ni Kishe shkruni si osht peshkopi ||| marre duhet me t'ardhe me rrejte kshtu ||| duhesh me shkru si ma i madhi ne Kishe e jashte saj e kudo osht Zoti |||

    po edhe niher nuk u pergjigje se cka don me thone fjala "Autoqefale"? ||| pergjigju ne Shqipe se une t'kuptoj se e kom vullnetin me e kuptu gjuhen amtare sidoqofte|||

    po e perseris se fene e kini propagande ||| dyftyrsin nuk po muni me e mshef ||| shkruni per standard te gjuhes kur t'ju pershtatet sikur harroni qe osht bo ne shtet Shqiptar ateist |||

    po ju dyftyrsha a e perdorni gjuhen Shqipe ne liturgji? ||| le t'osht e cfardo standardi |||

    maqedonte masi i permene ||| a e pate vec sa me na kujtu si ju grekte e serbte nuk kini problem vec me Kishe Ortodokse Autoqefale Shqiptare ||| po kini problem edhe me Ortodokste Maqedon |||

    sa t'ju hekim qafe juve parazitave grek e serb qe mos me na e kercnu ma jeten do ti shtojme rruget, spitalet, shkollat... ||| e kem hek turkun qafe le se mo juve |||

    o papagalla grek ||| greku sikur serbi sikur turku e ka fene propagande per me pushtu permes saj |||

    nese kishin me besu n'Zot grekt e serbte e turqte i kishin lone Shqiptarte t'qete sikur si dojne me kon vet t'qet ||| a nuk thot qeshtu dicka urdhni i Zotit |||

    Kryeengjelli ||| si qirkuz ti kshtu si paske ra n'toke mos po t'doket vetja si fare Luciferi ||| kishe mi knaq me ket emen psikiatrat |

    ||||||||||||||||||||||||||

    alDI msusi |||

    qe ni msim per ty: mos i thuj mo babse idiot se ashtu kshtu ta...

    msoj nxansat e tu se cka do me thone fjala "Autoqefale" e ateher nuk tu kish dashte si rr_ospi mashkull me i lulise fjalte per me e bo t'ligjshme uzurpimin e Tokse Shqiptare/Kishse Shqiptare pej grekut (Janullatosi a qysh pi thu) |
    "Qė t’i ēqitėsh kėta . . . duhet t’u preē jo vetėm duart e kokėn, po edhe kėmbėt e trupin." Fan Noli

  19. #39
    Citim Postuar mė parė nga skipetar
    arbereshi_niko ||| mbasi vete ||| qe ku jane postimet ||| qeshtu osht e arsyshme |||

    po nuk ke reni me vete ti ||| pate shkru si ki mu pergjegj se cka domethone fjala "Autoqefale" |||


    Kryeengjelli |||

    o papagall grek |||

    truni i jem osht Shqiptar ||| sikur si truni i grekut osht tru grek, e i turkut osht tru turk, e i serbit osht tru serb, e... se keshtu Zoti na ka kriju |||

    do (disa/ca) nga ju e keni be fene si dicka si ju sherben me perfitu ne dom t'Shqiptarve ||| per ate ju sherbejn ato kisha e xhamija qe i permena une tuj shkru per reciprocitet ||| i kupton ti kto vecse bohesh se nuk je tuj kuptu |||

    kush je ti e peshkopte e tu me ju kallxu njerzve ne cka me besu ||| kallxo ni liber t'shejte si jau jep ate t'drejte ||| ma i madhi i ni Kishe shkruni si osht peshkopi ||| marre duhet me t'ardhe me rrejte kshtu ||| duhesh me shkru si ma i madhi ne Kishe e jashte saj e kudo osht Zoti |||

    po edhe niher nuk u pergjigje se cka don me thone fjala "Autoqefale"? ||| pergjigju ne Shqipe se une t'kuptoj se e kom vullnetin me e kuptu gjuhen amtare sidoqofte|||

    po e perseris se fene e kini propagande ||| dyftyrsin nuk po muni me e mshef ||| shkruni per standard te gjuhes kur t'ju pershtatet sikur harroni qe osht bo ne shtet Shqiptar ateist |||

    po ju dyftyrsha a e perdorni gjuhen Shqipe ne liturgji? ||| le t'osht e cfardo standardi |||

    maqedonte masi i permene ||| a e pate vec sa me na kujtu si ju grekte e serbte nuk kini problem vec me Kishe Ortodokse Autoqefale Shqiptare ||| po kini problem edhe me Ortodokste Maqedon |||

    sa t'ju hekim qafe juve parazitave grek e serb qe mos me na e kercnu ma jeten do ti shtojme rruget, spitalet, shkollat... ||| e kem hek turkun qafe le se mo juve |||

    o papagalla grek ||| greku sikur serbi sikur turku e ka fene propagande per me pushtu permes saj |||

    nese kishin me besu n'Zot grekt e serbte e turqte i kishin lone Shqiptarte t'qete sikur si dojne me kon vet t'qet ||| a nuk thot qeshtu dicka urdhni i Zotit |||

    Kryeengjelli ||| si qirkuz ti kshtu si paske ra n'toke mos po t'doket vetja si fare Luciferi ||| kishe mi knaq me ket emen psikiatrat |

    ||||||||||||||||||||||||||

    alDI msusi |||

    qe ni msim per ty: mos i thuj mo babse idiot se ashtu kshtu ta...

    msoj nxansat e tu se cka do me thone fjala "Autoqefale" e ateher nuk tu kish dashte si rr_ospi mashkull me i lulise fjalte per me e bo t'ligjshme uzurpimin e Tokse Shqiptare/Kishse Shqiptare pej grekut (Janullatosi a qysh pi thu) |
    O skipetar, Autoqefale=Vetqeverisje! - Je i kenaqur tani?.
    Ne do te dish me shume, te keshilloj te lexosh tekstet ne internet ne forumin shqiptar, pasi ka mjaft mesazhe edhe te ndryshme per kete teme. Besoj se do te mbetesh i kenaqur. Te pohoj me sinqeritet qe jo ē'do gje qe ti shkruan ne mesazhin tend, une nuk e kuptoj, por kjo eshte mangesi e imja pasi nuk njoh sa duhet dialektin tend.
    Si atdhetar qe je, te keshilloj te mos ofendosh nje bashkeatdhetarin tend, me pretekstin qe ky i fundit qenka i nje besimi tjeter.
    Une Janullatos, e quaj KRYEPISKOP te Tiranes, Durresit dhe gjithe Shqiperise!- Te shumta i qofshin vjetet.
    I nderuar, te pershendes.

  20. #40
    Perjashtuar Maska e Trimi81
    Anėtarėsuar
    15-01-2007
    Vendndodhja
    Mbi Toke
    Postime
    65

    Unhappy

    Per mua Janullatosi nuk eshte gje tjeter por vec nje kancer malinj i Shqiperise. Ci duhet nje greku te drejtoje kishen shqiptare qe ligjerisht ka pavaresine e saj?!!!!. Ci duhet nje njeriu "te fese" qe ti lyeje bardhe blu kishat qe nderton?!!!!. Ci duhet ketij njeriu qe mban mesha ne gjuhen greke dhe jo shqipe dhe sidomos kjo ne kishat ne jug te vendit?!!! Ci duhet nje njeriu si Janullatos nenshtetesia shqiptare?!!!!!. Apo kjo e fundit qe ta beje ate ligjerisht njeri ne krye te kishes shqiptare. Ku jeni ju shqiptaret e krishtere qe nuk ngrini zerin per kete pushtim te kishes shqiptare nga te huajt?!!!!!. Ku jane bijt e Fan Nolit, njeriut qe beri kaq shume per shqiptaret per te pasur kishen e tyre?!!!. Nikolla Marku eshte atdhetari i vertete dhe misherimi i Fan Nolit. Atij i takon te drejtoje kishen shqiptare.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Trimi81 : 20-01-2007 mė 15:01

Faqja 2 prej 22 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dita e Shėn Nikolla - 6 dhjetor
    Nga Manulaki nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 12-12-2023, 15:16
  2. Onufri, ikonografi mė i madh shqiptar
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 06-11-2013, 13:00
  3. Shen Nikolla, apo Santa Klaus, apo Plaku i vitit te ri
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-12-2012, 11:53
  4. Fenomeni i glorifikimeve dhe pėrbuzjeve ekstreme
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2006, 16:12
  5. Niko Nikolla
    Nga Ladi05 nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 06-01-2006, 19:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •