Close

Rezultati i Sondazhit: Qeniet njerezore jane zhvilluar nga specie te meparshme kafshesh.

Votues
65. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    38 58.46%
  • Jo

    17 26.15%
  • S'jam i/e sigurt

    10 15.38%
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
  1. #-19
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316

    A kanë evoluar njerëzit?

    Mendoj se eshte e vendit te hap nje sondazh per te hedhur nje veshtrim te pergjithshem rreth opinionit/gjykimit te gjithesecilit ne lidhje me tezën: "Qeniet njerezore, ashtu sic i njohim, jane zhvilluar nga specie te meparshme kafshesh."

    I njejti sondazh eshte kryer ne disa vende te botes, si SHBA, Turqi, Japoni, Islande. Sipas Science Magazine, ne SHBA "Amerikanet thone se nuk kane evoluuar". Turqit jane teper skeptik rreth ketij pohimi. Ndersa 85% e islandezeve bien dakord me pohimin.

  2. #-18
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Po,njerzit kane evoluar
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #-17
    fading way
    Anëtarësuar
    24-01-2008
    Postime
    42
    une besoj se mund te kemi evoluar pak a shume si njerez, por qe ne vijme nga apes, ose nga peshqit, miliona miliona vite me pare!! me kte kurr nuk pajtohem. nuk jam as fetar se nuk praktikoj asnje besim, por besoj ne existencen e zotit. nje krojues i gjithckahit.
    senseless universe!? maybe!

  4. #-16
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    por qe ne vijme nga apes, ose nga peshqit, miliona miliona vite me pare!! me kte kurr nuk pajtohem. nuk jam as fetar se nuk praktikoj asnje besim, por besoj ne existencen e zotit. nje krojues i gjithckahit.
    Evolucioni eshte nje fakt, por teorite qe shpjegojne mekanizmat e tij jane nga me konkurrueset: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=90626. Me sa shoh, ti e pranon evolucionin si fakt, por zgjedh teorine e kreacionizmit per shpjegimin e mekanizmave te tij. Deri me sot, kjo teori eshte me pak konkurruesja, sepse nuk ka se si te shpjegoje mekanizmat e evolucionit .

  5. #-15
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Kane evoluar...ne fillim me shkopinj,pastaj me shpate ,me kobure ,me raketa me vone me lazer deri sa ta shkaterrojne boten komplet.
    Njeriu nuk ka evoluar,ka evoluar teknollogjia e cfarosjes se tij...........nga ai vete.
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  6. #-14
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    (Ju lutem, qendrojini temes... Falsitete ekuivokimesh dhe humore te rastit bejme te gjithe sa te duam...)

  7. #-13
    Varet per se mund te thuhet se kane evoluar dmth ne c'drejtim.Po une per veten time votova po..90% po kane evoluar.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  8. #-12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    po,
    evolucioni eshte motori i jetes.
    Ndoshta nuk ka evoluar ketu ne toke, ndoshta i eshte dashur me shume kohe, mbase ne planete te tjera, por gjithmone duke evoluar, ç'do gjallese.

  9. #-11
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Jo, nuk ka evoluar. Te pakten jo ky lloj evolucioni qe dime ne, nje tjeter lloj. Nje tjeter evolucion po.

    Eshte e pamundur qe per 1 milion vite te kemi ndenjur neper peme duke ngrene banane e krimba, e 10 mije vitet e fundit kemi arritur ne Hene e Mars.
    Life's too short to remove USB safely.

  10. #-10
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Jo, nuk ka evoluar. Te pakten jo ky lloj evolucioni qe dime ne, nje tjeter lloj. Nje tjeter evolucion po.

    Eshte e pamundur qe per 1 milion vite te kemi ndenjur neper peme duke ngrene banane e krimba, e 10 mije vitet e fundit kemi arritur ne Hene e Mars.
    Mbase vlen per ty pergjigjia qe i kam dhene iliros me lart: http://www.forumishqiptar.com/showpo...71&postcount=4

  11. #-9
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Besoj se po.
    Mendoj se kena evoluar nder shekuj.. shikoni si kan qene njerzit ate kohe edhe si jan tani.. imagjinoni pas 1 milion vitesh se si mund te jemi!!! Duke pare japonezet tek explorer channel ne vitet e luftes, edhe kur i sheh tani, eshte nje ndryshim total, edhe imagjinoni si mund te jene pas 1 milion vitesh..lol
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  12. #-8
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Hmm... me sa shikoj pak kush e ka lexuar edhe postimin e Borix... JO per mua!

  13. #-7
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Gjithashtu mendoj se njerezit kane evoluar me kalimin e viteve dhe kane perparuar shume mirepo te mos harojme se kemi edhe shume perpara.
    Sui generis

  14. #-6
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    patjeter qe kemi evoluar..gjithcka ne kete bote evolon dhe njerezit jane pjese e kesaj bote.

  15. #-5
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Eshte e pamundur qe per 1 milion vite te kemi ndenjur neper peme duke ngrene banane e krimba, e 10 mije vitet e fundit kemi arritur ne Hene e Mars.
    Evolucioni shkon në përmasa gjeometrike.

  16. #-4
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Kane evoluar...ne fillim me shkopinj,pastaj me shpate ,me kobure ,me raketa me vone me lazer deri sa ta shkaterrojne boten komplet.
    Njeriu nuk ka evoluar,ka evoluar teknollogjia e cfarosjes se tij...........nga ai vete.
    wow dhe nje here kete te fundit se ishte goxha...

  17. #-3
    [QUOTE=iliro;1813467]une besoj se mund te kemi evoluar pak a shume si njerez, QUOTE]

    hahahaha

  18. #-2
    fading way
    Anëtarësuar
    24-01-2008
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga Borix Lexo Postimin
    Evolucioni eshte nje fakt, por teorite qe shpjegojne mekanizmat e tij jane nga me konkurrueset: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=90626. Me sa shoh, ti e pranon evolucionin si fakt, por zgjedh teorine e kreacionizmit per shpjegimin e mekanizmave te tij. Deri me sot, kjo teori eshte me pak konkurruesja, sepse nuk ka se si te shpjegoje mekanizmat e evolucionit .
    Borix, nuk me interreson shume evolucioni. un nuk jam biolog dhe as filozof, por po shprehi ate qe koncepton truni im i vogel. une thashe se ne kemi evoluar si njerez, si ne kulture, si ne stil jete, dmth cdo brez i ri merr ndryshime nga ai i vjetri. por eshte e veshtire ti hidhim poshte fjalet e shkenctareve gjithashtu, por shkenca cdo vit del me teorina te reja, por askush nuk e ka gjetur pergjigjen e gjithckahit. pra, nga vijme ne si njerz!?!
    per mendimin tim vetem historia e filozofise dhe e kokave te shquara te botes, qe shpenzuan jeten ne kerkim te ksaj pyetje, e gjeten asgje, me len vetem me kushtin/besimin qe ka nje zot, qe ka krijuar gjithcka. p,sh, Carlos Sagon thote me teorin e tij, 3 billion vite me pare ne ishim nje qelize e vogel ne oqean. dhe pastaj formuam nje organizem dhe nje trup si peshk edhe nje sy edhe dolem ne toke, dhe nuk u kthyem me, aty eshte fillesa jone, u ngjitem ne peme, u beme majmuna, dale ngadale u beme njerz. kjo me ben me qesh. psh, kur shikoj angelina jolien ose ndonje goce te bukur si ajo, qeshi me vete, dhe e pranoj te vdes injorant mepare se ta besoj se ajo vjen nga nje peshk ose majmun. i tham vetes dora e zotit e krijoj kyt sexi biatch, vetem per qejfin tim! and i look up and say! thank you big guy
    senseless universe!? maybe!

  19. #-1
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Borix, nuk me interreson shume evolucioni. un nuk jam biolog dhe as filozof, por po shprehi ate qe koncepton truni im i vogel. une thashe se ne kemi evoluar si njerez, si ne kulture, si ne stil jete, dmth cdo brez i ri merr ndryshime nga ai i vjetri. por eshte e veshtire ti hidhim poshte fjalet e shkenctareve gjithashtu, por shkenca cdo vit del me teorina te reja, por askush nuk e ka gjetur pergjigjen e gjithckahit. pra, nga vijme ne si njerz!?!
    per mendimin tim vetem historia e filozofise dhe e kokave te shquara te botes, qe shpenzuan jeten ne kerkim te ksaj pyetje, e gjeten asgje, me len vetem me kushtin/besimin qe ka nje zot, qe ka krijuar gjithcka. p,sh, Carlos Sagon thote me teorin e tij, 3 billion vite me pare ne ishim nje qelize e vogel ne oqean. dhe pastaj formuam nje organizem dhe nje trup si peshk edhe nje sy edhe dolem ne toke, dhe nuk u kthyem me, aty eshte fillesa jone, u ngjitem ne peme, u beme majmuna, dale ngadale u beme njerz. kjo me ben me qesh. psh, kur shikoj angelina jolien ose ndonje goce te bukur si ajo, qeshi me vete, dhe e pranoj te vdes injorant mepare se ta besoj se ajo vjen nga nje peshk ose majmun. i tham vetes dora e zotit e krijoj kyt sexi biatch, vetem per qejfin tim! and i look up and say! thank you big guy
    Hahah!! Ok!

  20. #0
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    u ngjitem ne peme, u beme majmuna, dale ngadale u beme njerz. kjo me ben me qesh.
    A të bën me qesh që stërgjyshërit tanë tanë flinin në një dhomë me lopë e dele?
    Ose a të bën me qesh, që edhe sot ke njerëz që jetojnë porsi majmunë, andej në Afrikë e Australi?

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lufta III boterore dhe fundi i botes (1)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 13-04-2018, 12:36
  2. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  3. Jeta është një fitne
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 09:05
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  5. Lumi i zjarrtë
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •