Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 223
  1. #21
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Pamje me rastin e 14 te pagëzuarëve;


    Emri:  22032008(002).jpg

Shikime: 533

Madhësia:  30.2 KB
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  2. #22
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Pamje me rastin e 14 te pagëzuarëve;


    Emri:  22032008(006).jpg

Shikime: 511

Madhësia:  32.1 KB
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  3. #23
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Pamje me rastin e 14 te pagëzuarëve;


    Emri:  22032008(001).jpg

Shikime: 505

Madhësia:  52.7 KB
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  4. #24
    superman Maska e rolling
    Anëtarësuar
    20-11-2007
    Vendndodhja
    rrokulli
    Postime
    132
    Citim Postuar më parë nga Bond007 Lexo Postimin
    Mbreme ne komunitetin e Shen Palit ne Detroit jan pagzua në emer te Atit e të Birit e të Shpirtit Shenjët! 4-5 musliman, jan ba Katolik edhe nuk eshte ky i pari rast por kapas edhe tjera raste te ketilla kohve te fundit qe kam qen une prezent aty.
    por me shume raste ka kur krishteret braktisin fene e tyre e behen muslimane
    me se miri do te ishte te mos kishte as musliamne as krishtere si ne kohen e enverit

  5. #25
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Qenkan ripagezuar te krishteret, e jo muslimanet!!!
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  6. #26
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ne kushte normale, kesaj teme i duhet nderruar titulli qesharak e racist qe ka.
    Ti Toni77 je duke u tallur e meperkembur ato te sapopagezuarit te cilet i ke nxjerre ne foto. Nuk ka pershtypje me te keqe qe te le menyra se si i ke trajtuar ne kete teme qe nga titulli. Duken si ca qyqare, te verber e legena, qe jane zene rober e do ekzekutohen para historise. Shume bukur, e gjithe bota rreth e qark e ashtuquajtur kristiane, katolike dhe ortodokse, do kenaqet me keto spektakle varfanjakesh shqiptare, por vetem shqiptari s'ka per ti pare hajrin ketij procesi, sepse, prape, po punon per te tjeret, jo per vete.
    Ky lloj standardi, flet edhe per papjekurine e thelle qe zoteron edhe ne Kosove dhe se kosovaret edhe pse me ndjenja me te theksuara kombetare se shqiptaret e Shqiperise, prape, nuk jane shume larg kompleksiteteve te shqiptareve post-90-te, qe vetem veten, njeri tjetrin edhe vendin Shqiperi nuk duan, nderkohe qe jane gati te behen tapet per te huajt.

    Nqs shqiptaret jo te krishtere duan te kthehen ne te krishtere, rrugen e kane te hapur, pa pasur nevoje per ta nxjerre kete perpara si ceshtje suskesi kombetar.
    Suksesi i progresit kombetar ka per te qene si gjithnje ekuilibri i ndersjellte mes tre feve nder shqiptare dhe jo cenimi i njeres prej tjetres. Nacionalizmi trifetar shqiptar nqs do te dihet te dale me sukses do te jete nacionalizmi me i kulturuar e tolerant ne Europe, sepse eshte UNIK. Laicizmi eshte lidhja e perbashket.

    Nqs doni me diskutu nese ka myslimane shqiptare qe kthehen ne katolike apo cfaredo, kete mund ta diskutoni tek nenforumi i tolerances fetare.

    Kjo teme eshte anti-shqiptare, por edhe nga pikepamja fetare katolike nuk eshte shume e sakte. Kush te autorizon ty, mbi cfare burimi, te shprehesh se 14 myslimane jane bere katolike? Se mund te jete qe jane bere aq katolike sac kane qene dhe myslimane...

  7. #27
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    Ne kushte normale, kesaj teme i duhet nderruar titulli qesharak e racist qe ka.
    Ti Toni77 je duke u tallur e meperkembur ato te sapopagezuarit te cilet i ke nxjerre ne foto. Nuk ka pershtypje me te keqe qe te le menyra se si i ke trajtuar ne kete teme qe nga titulli. Duken si ca qyqare, te verber e legena, qe jane zene rober e do ekzekutohen para historise. Shume bukur, e gjithe bota rreth e qark e ashtuquajtur kristiane, katolike dhe ortodokse, do kenaqet me keto spektakle varfanjakesh shqiptare, por vetem shqiptari s'ka per ti pare hajrin ketij procesi, sepse, prape, po punon per te tjeret, jo per vete.
    Ky lloj standardi, flet edhe per papjekurine e thelle qe zoteron edhe ne Kosove dhe se kosovaret edhe pse me ndjenja me te theksuara kombetare se shqiptaret e Shqiperise, prape, nuk jane shume larg kompleksiteteve te shqiptareve post-90-te, qe vetem veten, njeri tjetrin edhe vendin Shqiperi nuk duan, nderkohe qe jane gati te behen tapet per te huajt.

    Nqs shqiptaret jo te krishtere duan te kthehen ne te krishtere, rrugen e kane te hapur, pa pasur nevoje per ta nxjerre kete perpara si ceshtje suskesi kombetar.
    Suksesi i progresit kombetar ka per te qene si gjithnje ekuilibri i ndersjellte mes tre feve nder shqiptare dhe jo cenimi i njeres prej tjetres. Nacionalizmi trifetar shqiptar nqs do te dihet te dale me sukses do te jete nacionalizmi me i kulturuar e tolerant ne Europe, sepse eshte UNIK. Laicizmi eshte lidhja e perbashket.

    Nqs doni me diskutu nese ka myslimane shqiptare qe kthehen ne katolike apo cfaredo, kete mund ta diskutoni tek nenforumi i tolerances fetare.

    Kjo teme eshte anti-shqiptare, por edhe nga pikepamja fetare katolike nuk eshte shume e sakte. Kush te autorizon ty, mbi cfare burimi, te shprehesh se 14 myslimane jane bere katolike? Se mund te jete qe jane bere aq katolike sac kane qene dhe myslimane...
    Ty Seminarist nuk te kam caktuar per këshilltar, pos asaj aspak nuk ke te drejt per ato qe i thua.

    Nuk eshte fyese nese shkruaj te verteteten, nuk eshte e gabuar nese prezentohen fotot e të pagëzuarëve sepse nuk eshte pagezim ilegal por legal dhe ne emer te Krishtit, mos je ka mendon se jemi ne kohen e enverit, apo ne kohen e krajlive pravosllave qe i perndjeki katoliket dhe kleriket shqiptar duke mos harrue se edhe kleriket musliman, jo shoki ka kalue ajo kohë. Pagëzimi i ketyre persona eshte bere ne menyre publike bile ne prezencen e qindra besimtarëve katolik dhe shumë besimtarëve te besimit musliman. Shtat familjarë - familje intelektuale ishin miq te mi të cilet ishin prezent në Meshen dhe cermoninë e Pagëzimit, pos atyre kishte edhe shumë te tjerë, e nder ta ishin edhe kater familje te cilet janë duke u pergaditur per pagëzim.

    Askush nuk duhet te ndihet i fyer sepse eshte e drejta e njerëzve te zgjedhin atë q ë e don, muslimanët nuk janë te fyer, sikurse nuk jam as un i fyer kur mikesha e ime martohet me muslimanin dhe e ndryshon fenë, kjo pra ka ndodhë dhe un nuk ndihna i fyer.

    Nuk e di se qka vlerson ti kombetare dhe antikombetare, me habitë shprehja e jote, por prap ne anen tjeter nuk me habitë sepse mund ta marr me mend dhe te kuptoj tendencen tende.

    Ndoshta lendon dikë por nuk ka arsye, un nuk e kam fyer dikë dhe nuk do ta fyejë askë me dije, por nese njoftoj një lajm të vertetë në komunitetin tim ajo nuk eshte fyrse as antikombetare, ne kete rast me plot te drejt te them se qellimi i yt eshte tendecioz dhe jo korekt.


    Të lus ty dhe secilin qe mos te pretendon per cenzurë, komuniteti i ka rregullat dhe te drejtat e veta.

    Krishtit nuk i pelqen e pa verteta sepse Ai vet eshte e Verteta.


    respekt anasjelltas!

    toni
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 24-03-2008 më 08:14
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  8. #28
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga alda09 Lexo Postimin
    Edhe mua me pelqe ta nderoj fene time(musliman).
    Akoma nuk e ke ndruar a ?!!! Cfar po pret !!! Ne religjion nuk ka dhune , te pakten kete thot KURANI!
    Ndroje me shpejt aman se po te ikin koktet!!
    Por para se te ndrojsh fene , lexo te pakten dicka per fene islame!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  9. #29
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU Lexo Postimin
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    Ti more cun ke novoje per psikolog dhe neuropsikiater!!
    WE WILL NOT GO DOWN!

  10. #30
    Anëtar Maska e Bond007
    Anëtarësuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    Citim Postuar më parë nga hajdin hajdini Lexo Postimin
    por me shume raste ka kur krishteret braktisin fene e tyre e behen muslimane
    Mos ije edhe ti nje nga ata?
    Nese po merr shembull e permirsoje gabimin qe ta kan be te paret tu! se per te permirsua gabimin kurr nuk eshte vone



    Tung
    Injoranca e popullit të sotem kalon Ç'do kufi.

  11. #31
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    Citim Postuar më parë nga dardaniAU Lexo Postimin
    I pershendes ata te cilet e kane perfaqsuar fen e te parve tan, keshtu edhe une do te veproj, jo fort larg. Nuk ka asgje nga shtetet arabe dhe myslimane! fe e poshter rrenca tradhtar!Te gjitha shtetet myslmane jane me sllavin, keshtu edhe hoxha i katunit na ka mesuar se myslimanet me sllacin jane shume te afert!!!fara ju hupt! se veq Amerika ju bie hakush ketyre mjekerr pa larve.
    tu thaft goja ty more pisllak bon qka dush veq fyerje per ske nevoj per fen muslimane eshte feja me e pstert edhe kta qe e kan ndrru fen ska shanca me kan musliman kta kan qen ateista

  12. #32
    superman Maska e rolling
    Anëtarësuar
    20-11-2007
    Vendndodhja
    rrokulli
    Postime
    132
    Citim Postuar më parë nga Bond007 Lexo Postimin
    Mos ije edhe ti nje nga ata?
    Nese po merr shembull e permirsoje gabimin qe ta kan be te paret tu! se per te permirsua gabimin kurr nuk eshte vone



    Tung
    jo bond!
    gjyshi im ka lindur dhe ka vdekur musliman, babai im" eshte musliman edhe une quhem hajdin(pra nuk mund te jem krishter)
    e sa per gabinim e te pareve te mi nuk po kuptoj. nese mendon per ata qe jaen bere muslimian para 500 viteve, do ta baeja e do te behesha pagan se as fejen katolike e ortodokse nuk e kemi tonen por na e kane lene pushtuesit

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Akoma nuk e ke ndruar a ?!!! Cfar po pret !!! Ne religjion nuk ka dhune , te pakten kete thot KURANI!
    Ndroje me shpejt aman se po te ikin koktet!!
    Por para se te ndrojsh fene , lexo te pakten dicka per fene islame!

    GV_USA
    Edhe un ja kisha preferu , qe mos te turprohet ne ndonje emision kur ta pysin per muslimanizmin e saj , si ka kalu si muslimane, prej sa vjet ka agjeru , sa her ne xhami ka qen ,
    Ma me pesh esht kur ndonje hoxhe kalon ne krishter ose ndonje prift ne musliman.
    Se kto muslimanet e llojit si Alda , kto i dim cfar musliman jan

  14. #34
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664


    Konvertimi eshte ceshtje personale e cdo njeriu, Feja te shqipetaret gjithemone ka qene e liberalizuare. S,imbas mendimit time nuk ka asgje te keqe pse s,i musliman merr pjese ne festat e katolikeve shqipetare, ose anasjelltas.!!!!

    Qofte musliman ,qofte ,katolik, apo ortodoks ,ata me rendesi jane shqipetare. S'a shqipetare neper bote per arsye ekonomike jane martuare me gra te besimeve te ndryshme,dhe anasjeltas !!!!

    Personalishte i takoj islamit ,mirepo nje here pata qene ne Kosove ,dhe disa njeres me thane se keto kisha jane kisha katolike shqipetare ,mu be zemra mal dhe pa dyshim se u ndala dhe i vizitova sepse eshte besimi i gjakut time.


    Ju kisha preferuare te gjithe shqipetareve ,me mire do te ishte te ndani bakllavat, dhe embelsirat, ne festata s,i te katolikeve ,muslimaneve ,dhe ortodokseve.

    Me ju thane te drejten kame nje rezerve te madhe ndaj religjionit ortodoks ,arsyeja dihet politika dhe dhuna te cilen me shekuj e ka udhehequr slav-greket ortodoks, kunder shqipetareve jame ne dyshim,kete rezerve dhe dyshim te madhe e shprehi vetem per sllavet, greket otodoks,pa keqekuptime per shqipetaret ortodoks.

  15. #35
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    S,i shqipetare s,a te mundesi konvertoheni neper kisha e xhamia ,pore mos haroni te konvertoheni s,i komb s,i popull shqipetare .

    Historia e realte na tregon se asnjehere s,kemi qene te afte s,i komb ,qe mos te jemi bare e tjeter kujt ekonomike apo politike ,dhe per kete arsye shqipetaret ne balkane jane te konvertuare ne shume fe te ndryshme.
    Sejcili religjion qe e kane pranuare shqipetaret te pjeserishem eshte s,i rezultat i represaljeve dhe turturave qofte politike, strategjike ,apo edhe ekonomike.

    Shqipetaret e Kosoves s,i shtete i pranuare ,a nuk eshte nje konvertim politik !!??
    Mbas shume vjeteve gjeneratat e reja do t,a zbulojne kete tragjedi,edhe pse e pranuare me dhune shqipetaret ,gjeneratat e reja do te mundohen te gjejne fajtorin.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e burbuqe1
    Anëtarësuar
    23-11-2007
    Postime
    197
    Njerëzit nuk janë perfekt, nuk identifikohet besimi-feja përmes veprimeve te njerëzve...

    Por shikohet saktësia-besueshmëria argumenteve te shpalljes se fesë dhe e
    qendrushmerise dhe ruajtjes se origjinalitetit pastertise qe nga shpallja e saj.

    Vetem njera fe fale Allahut ka arritur t’i rezistoje ndërhyrjeve njerëzore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga burbuqe1 : 25-03-2008 më 10:25

  17. #37
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Nuk e di pse gjithe kjo zhurme per kete pune?! 500 vjet nen hijen e shpates, kure kush nga frika e kush nga interesi u beme musliman. Sot eshte liri dhe njerzit dine te lexojne....Per mue te behet kush çka te done,por mos harroni se pjesa me e madhe e kombit tone jane agnostik..
    Ka shume qe kan "konvertuar",me nje fjale jetojne jeten perendimore, por heshtin per fene.
    Ketu ku jetoj,njoh disa qe kan konvertuar ne protestante, se ishte me e komplikuar dhe me e veshtire te kthehen ne katolik,per shkak te rregullave. Nje gje e di, kete e dini edhe ju, se krishterimi nuk eshte ai i shekullit XV. Mos harroni kombin, kjo eshte me rendesi.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. #38
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Kandili 1 Lexo Postimin
    Ky eshte lajm i gezueshem per katoliket shqiptare,kuptohet kjo.
    Por une ua them qe ata te 14-tet s`kane qene muslimane!Me emer ndoshta, po jo me besim.
    Nuk duhet te paragjykojme, se ka p.sh. misionare myslimane ne perendim qe kane njohuri te madhe mbi fene dhe kane perqafuar besimin krishter, por islamiket nuk e pranojne kete sepse ata besojne se Islami eshte feja e vertete dhe kur nje mysliman pranon besimin krishter ata thone se 'i konvertuari' nuk ka qene kurre mysliman. Pra ka myslimane qe kane pasur njohuri shume te thella mbi Kuranin dhe fene Islame ne pergjithesi, dhe kane arritur ne perfundimin se islami nuk eshte feja e vertete dhe kane pranuar besimin krishter, por myslimani nuk e pranon as kete dhe thote se ata nuk kane qene myslimane kurre, ne anen tjeter ka persona qe kane prejardhje krishtere qe kane shkuar ne kishe 1 here ne vit (apo edhe kurre) dhe kurrfare njohurie nuk kane pasur per besimin krishter dhe kane pranuar islamin si fene e tyre, myslimani kete 'konvertim' e pranon si te vertete, pra vetem kur eshte ne pyetje islami. Edhe feja katolike i ka disa te keqija si p.sh. ikonat, adhurimi ndaj njerzve, rituale, adhurim simboleve, gjera pagane por edhe islami eshte keshtu, 'copy-paste' e nganjere edhe 'edit' sipas fantazise se themeluesit te saj. Feja katolike ndryshon, islami ndryshon, krejt fete ndryshojne por vetem Bibla nuk ndryshon kurre, Jezusi prej fillimit eshte adhuruar si Zot, dhe edhe 2000 e me shume vite me pas eshte e njejta gje. Keto ikonat, te quajturit 'At i Shenjte' pape Bibla vet e ndalon, tradita katolike bjen ne konflikt me Biblen dhe Kisha Katolike vendose traditen me lart se Biblen.

    Mysliman 100% nuk eshte as Bin Ladeni e le me disa shqiptare qe kurre Kuran nuk kane lexuar e pretendojne se jane myslimane dhe e njohin fene.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 25-03-2008 më 14:02

  19. #39
    Anëtar Maska e Bond007
    Anëtarësuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    Citim Postuar më parë nga hajdin hajdini Lexo Postimin
    jo bond!
    gjyshi im ka lindur dhe ka vdekur musliman, babai im" eshte musliman edhe une quhem hajdin(pra nuk mund te jem krishter)
    e sa per gabinim e te pareve te mi nuk po kuptoj. nese mendon per ata qe jaen bere muslimian para 500 viteve, do ta baeja e do te behesha pagan se as fejen katolike e ortodokse nuk e kemi tonen por na e kane lene pushtuesit
    nuk dua qe te hyj ne polemika fetare sepse un nuk kam smundje fetare jam Katolik per mua ka rendesi njeri dhe i pa njeri, (edhe jam i vet dishim se jata qe jan shqiptar nuk jan Arab te flliqur vetem kan smundje te flliqur) ndersa nga ju disa persona i flliqt faqet e keti forumi me smundje islamike....
    Edhe me vjen mir qe qenke ne dieni se te paret tu kan qen Katolik. (sic u shprehe ti para 500 viteve ata dote thot 5-6 brëza jo me shum), ky shkrim le te jen shembull perseri



    Tung
    Injoranca e popullit të sotem kalon Ç'do kufi.

  20. #40
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Ketu ku jetoj,njoh disa qe kan konvertuar ne protestante, se ishte me e komplikuar dhe me e veshtire te kthehen ne katolik,per shkak te rregullave. Nje gje e di, kete e dini edhe ju, se krishterimi nuk eshte ai i shekullit XV. Mos harroni kombin, kjo eshte me rendesi.
    Krishterimi nuk nderron, mund te nderroje katolicizmi dhe doktrinat tjera por jo edhe krishterimi (perderisa ekziston Bibla).

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Mbi konfliktin në Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  2. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 24-11-2007, 10:59
  3. Per hir te Allahut lexo kete o musliman (Perqarja)
    Nga Bani gjk në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 08-04-2007, 14:58
  4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02
  5. Nano- Shqipëria nuk është me shumicë muslimane
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 103
    Postimi i Fundit: 17-05-2004, 17:49

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •