Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 175
  1. #41
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Po krahasoja D80 dhe D200 vs D300
    Sa mire qe krahasove dhe dhe cmimin.....
    Hic interesant per xhepat e studentit te shkrete
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e NEOLK
    Anëtarësuar
    10-04-2006
    Vendndodhja
    vlore
    Postime
    331
    Perdor aparate te thjeshte kompakt . Sepse jane me porabel per ta mbajtur ne çdo koh me vete.
    Fillimishy kam perdor Finepix F601 Zoom me super CCD 3 MP , do te kisha deshire ta kisha ne gjendje pune , sepse me te me dilnin foto shume cilesore .

    Kam nje SONY Cyber shot DSC T1 ,( kompakt) nuk para e perdor tani
    Kam pas nje Sony P200 i cili me eshte demtuar .
    Kam ne perdorim nje fuji FinePix F30
    Mendoj te blej nje tjeter Canon G9 , duke shpresuar te jete cilesor ose ndonje NIKON duke mos shpenzuar me shume se 500 $ . Me shprese per ta porositur blerje ne Amerike se jane shume me lire se ne Europe.
    Rrug' e gjatë do ngare ngadalë (8204)

  3. #43
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    kam nja 3 vjet qe perdor Sony W-5 qe mashalla mir puno.

    Per nja dy jave mezi po pres te blej Nikon D40 me 2 objektiva. 18-55 dhe 55-200mm woohoo

    Edhe nji klase fotografie nga mbrapa. Ec aty ec aty
    NeverAgainVolunteerYourself

  4. #44
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Bukur, bravo! Te kishe marre D70 apo D80 meqe vendose te investosh aq para.

    Dhe do te rekomandoja 18-200mm. Une nuk kam por kam perdorur ca kohe te nje shoku. Eshte ultra, verstile per te gjitha llojt e fotografive dhe e pakeson nevojen per te patur shume lente me vete.. Mendoj te marr dhe vete nje te tille.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  5. #45
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Bukur, bravo! Te kishe marre D70 apo D80 meqe vendose te investosh aq para.

    Dhe do te rekomandoja 18-200mm. Une nuk kam por kam perdorur ca kohe te nje shoku. Eshte ultra, verstile per te gjitha llojt e fotografive dhe e pakeson nevojen per te patur shume lente me vete.. Mendoj te marr dhe vete nje te tille.
    Rrofsh rrofsh, nga qefi kam gjith paraditen qe shof kamera ne internet :P

    vendosa per d40 dhe jo d80 sepse jam amator akoma, s'kam perdorur ndonjehere SLRs dhe buxhetin deri te $600 e kam si student qe jam. Plus qe kishte nje oferte ne internet per 2 objektiva, kshuqe si fillim i mire duket. Mezi po pres ta marr.
    NeverAgainVolunteerYourself

  6. #46
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Cfare lente eshte saktesisht kjo 50mm qe vlen per macro e portrete? me duket e cuditshme me ate fokale
    Me jep disa detaje po deshe
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  7. #47
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    perdor digital slr?

  8. #48
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Sigurisht....

    po te sjell ca detaje me poshte dhe pasi ti lexosh, me vone do i fshij keto postime.

    Une e kam me aparture maksimum 1.8 qe e ben ideale per fotografime ne kushte te erreta. Versioni tjeter 1.4 eshte pothuajse dhe aq me i shtrenjte por ne pergjithesi deferenca eshte minimale.

    http://www.mir.com.my/rb/photography...kor/index8.htm

    http://kenrockwell.com/nikon/5018af.htm

    artful dodger, po... perdor Nikon D80
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469

  10. #50
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga artful dodger Lexo Postimin
    Jo, se besoj. DSLR dhe SLR...Digital Single Lents Reflex dhe Single Lents Reflex (per ato me filma). Keto lloj aparatesh funksionojne me nje variatet lentesh te cilat montohen ne trupin e kameres ne baze te rasteve dhe kadegorive te caktuara te fotografive.

    Ky SP-570 UZ futet ne kadegorine e kamerave digitale.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  11. #51
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Nuk eshte slr po eshte gjithsesi camera shume e mire...objektiv 26-560mm! wow...praktikisht ka te permbledhur gjithe gamen ne nje te vetem!
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  12. #52
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    ZIM qenka me cmim te arsyshem fare kjo
    paska dhe autofokus .....good choise
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  13. #53
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    ndoshta ke edhe te drejte, kur thua se nuk eshte SLR. por s'e kuptoj pse NUK eshte SLR? Single lens reflex dmth kur perdoret e njejta lente prej te ciles sheh edhe syri, edhe apertura e filmit, atehere kjo SP eshte SLR.

    shih ktu

    http://www.arambha.com/camera.html

  14. #54
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Artful,shiko si eshte puna, ne fotokamerat reflex (pjesen dermuese,jo te gjitha)nuk mund te shikosh ate qe ke perballe nepermjet ekranit.Ne ekran shikon vetem foton pasi eshte bere shkrepja. Pasi tek reflex,sic shpjegohet e ne linku qe ke vene ti, imazhi qe shikon ti vjen si rezultat i pasqyrimit dhe reflektimit(prandaj quhen reflex) ne ai pentaprisma qe ka siper. Resultati:ajo qe ti shikon nga fotokamera korispondon 100% me ate qe ke perballe.
    Tek fotokamerat e tjera,si olimpusi tend, nuk ndodh ky fenomen.Imazhin e shikon ne kohe reale direkt nga ekrani dixhital pa pasur nevoje te shikosh nga ai vendi ku vihet syri(me fal po nuk e di si quhet shqip,italisht quhet "mirino") E keqja eshte se shume here(per te mos thene gjithmone) ajo qe shikon ne mirino nuk korrispondon me ate qe sheh ne ekran(nga "mirino" shikon nje pamje me te madhe,kurse ne ekran shfaqet dicka me e vogel prandaj rezikon te lesh jashte fotos ndonje detaj) pasi pamja nuk vjen si rezultati i reflektimeve te drites por kthimin te saj direkt ne imazh digital.
    Tjeter gje...tek refleks mbi objektiv jane impostacionet e ndryshme per hapjen e diafragmes e me radhe qe mund ti besh manualisht. Ndersa nje fotokamera kompakte si kjo nuk i ka.

    Nuk e di sa i qarte isha....me pyet akoma po ashtu
    Perse je i interesuar per kete? Personalisht me pelqen shume si model.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 02-06-2008 më 12:32
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  15. #55
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    lol, artur.

    jam i interesuar sepse kam nje SLR 35mm, film. edhe desha te pajisesha me nje DSLR, por kto ne fakt jane cike te medhaja. Dmth dslr, tamam tamam, nuk jane praktike, prej mases e volumit. Kurse kjo eshte me e vogel, dhe me c'kuptoj une eshte gjithashtu SLR, sepse nqs e sheh nga para, ka vetem nje lense, prej nga sheh ekrani, syri, dhe apertura e filmit. Dmth se eshte SLR, por eshte me e vogel, plus ka 20 x zoom plus rezolucion te larte.

  16. #56
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga artful dodger Lexo Postimin
    lol, artur.

    jam i interesuar sepse kam nje SLR 35mm, film. edhe desha te pajisesha me nje DSLR, por kto ne fakt jane cike te medhaja. Dmth dslr, tamam tamam, nuk jane praktike, prej mases e volumit. Kurse kjo eshte me e vogel, dhe me c'kuptoj une eshte gjithashtu SLR, sepse nqs e sheh nga para, ka vetem nje lense, prej nga sheh ekrani, syri, dhe apertura e filmit. Dmth se eshte SLR, por eshte me e vogel, plus ka 20 x zoom plus rezolucion te larte.
    e regullova emrin, me fal

    Shiko,nuk eshte reflex, ...me 99% Arsyet:

    1-Me sa po shikoj nga ajo 360° view, duket qe e ka vrimen nga shikon pamjen, megjithse eshte e vogel ne te djathte te objektivit. po te ishte reflex sdo ta kishte.Nuk e ve doren ne zjarr se ne foton ballore duket e kuqe(mund te jete ajo dritka e flashit,kurse kur e shikon ne 360view,duket si trasparente,si vrima e mirinos....) Hm..smeret vesh mire

    2-Forma e pjeses ku eshte fleshi mbulon nje pjese te objektivit ,keshtu qe po te ishte refleks,nuk mund ta perdorje se ajo te mbulon te gjithe numrat e diafragmes...

    3-Kjo ben dhe video...gje qe reflex nuk e bejne.

    4-Plus qe sic e shikon dhe vete, nuk eshte ne kategorine SLR te olympus....

    Objektivin e ka te papare fare... 22-560mm! Mund te besh qe nga macro me 1cm distande deri tek panoramat. Nje reflex do donte 2per te mos thene 3 objektiva per te arritur kete shtrirje fokale. ....
    Shume shume e mire...sa eshte cmimi per kuriozitet? duhet te vertitet tek min 400-500euro ma mer mendja
    Nqs ngjyrat dhe cilesia e fotove premton aq sa numrat e atij objektivi, un do e blija 100%
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 02-06-2008 më 13:00
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  17. #57
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    £215.00 ne ebay, do edhe 15 minuta te mbaroj.

    ne dyqan 320 euro.

    shancet jane se nuk eshte SLR, dmth po te ishte atehere ata do e kishin permendur, sic the. Nuk e di se kush eshte avantazhi i madh ne nje aparat slr, prej nje jo-slr, dhe se c'avantazh do te kishte nje SLR mbi kete, ndaj isha i interesuar.

    http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...ksid=p3907.m29
    Ndryshuar për herë të fundit nga artful dodger : 02-06-2008 më 13:03

  18. #58
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    lexo dhe njer shpjegimet me siper se i bera update :P
    pamja e ebay i ve vulen qe nuk eshte Relfex, duket mire fare xhami nga ti shikon.
    Nuk eshte pune avantazhi -disavantazhi. Varet se cfare ti do te besh me kameran.
    Nje reflex ka avantazhin e vetem qe mund ti nderrosh objektivin. Pra eshte me elastike dhe me profesionale (por jo me kualitative detyrimisht) Cilesia varet nga objektivi jo nga fotokamera.
    Ka disavanatazh qe nuk eshte praktike, kur leviz duhet te maresh me vete nej mal me gjera....plus objektivet shume te shtrenjte.
    Ndersa ky model qe ke sjelle ti, permbledh rreth 3objektiva ne 1(kursen nje mal me lek),eshte me i thjeshte per tu perdorur dhe me praktik.
    Si clilesi nuk mund te gjykoj pasi skam perdorur asnjehere olympus dhe nuk e kam idene e kualitetit te lenteve qe ka....sdi te te them
    Cmimi eshte shume i arsyshem ...vetem se une skam besim tek ebay.Po te jesh me fat me shites te besushem, me ate cmim ja vlen per mendimin tim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 02-06-2008 më 13:10
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  19. #59
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    I lexova, flm per shpjegimet.

    Po kjo seria FinePix e Fujit, cfare e ben kete seri SLR?

    Cmendim ke per keto? Ne krahasim me ate Olympus.

    http://www.fujifilm.co.uk/consumer/d...finepix-s5-pro

  20. #60
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin

    1-Me sa po shikoj nga ajo 360° view, duket qe e ka vrimen nga shikon pamjen, megjithse eshte e vogel ne te djathte te objektivit. po te ishte reflex sdo ta kishte.Nuk e ve doren ne zjarr se ne foton ballore duket e kuqe(mund te jete ajo dritka e flashit,kurse kur e shikon ne 360view,duket si trasparente,si vrima e mirinos....) Hm..smeret vesh mire
    Ajo vrima e kuqe mund te jete per ndjeshmerine karshi drites (light sensor) dhe nje te tille ka dhe Nikon, pothuajse ne te njejte pozicion...vetem se pak me siper. Nje dryshim mes kompakt dhe SLR eshte dhe perdorimi i flasheve te montuar. Kompakt ne pergjithesi kane vetem flashin e integruar, por ky ne rastin tone e ka djepin per te montuar flashe dytesore siq e kane SLR.

    Nga nje veshtrim qe hodha nga reviews neper net rezulton qe nuk eshte SLR. Te them te drejten smund te jem i sigurte.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përse e përdorni Internetin më shumë?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 06-01-2024, 16:12
  2. Çfare seti përdorni për mirëmbajtjen e trupit tuaj?
    Nga Observer në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:53
  3. Cilin program perdorni per te shkarkuar torrente?
    Nga meganoi në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-12-2009, 18:16
  4. Perdorni floss?:D
    Nga FЯODO në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 21-10-2006, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •