Close
Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 175
  1. #61
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Shiko.... po te sjell dy imazhe qe te te tregojne shkurt se me duket se nuk e ke kuptuar cili model fotocamere quhet reflex.

    Tek reflex imazhi qe ti shikon eshte ai real qe reflektohet pas lentes, hyn pamja nepermjet objektivit, shkon ne nje pasqyre 45°, pastaj godet pentaprismen dhe kjo ta sjell imazhin ne sy.

    Ne fotokamerat e tjera, pamja nuk hyn nga objektivi, por kalon ne sy drejtpersedrejt nga ajo e cara e vogel qe ka aparati. Prandaj dhe ajo qe ti shikon nuk korrespondon me fotografine qe shkrep. Ti shikon dicka tjeter ndersa objektivi shikon dicka tjeter
    Besoj isha i qarte se cila fotokamere quhet Reflex (pra reflekton).

    Sa per ndryshimin me fuji, nuk di te te them, per mua fotokamerat kane vetem dy emra, Canon ose Nikon. Nqs do prishja lek nuk do i ndahesha dot ketyre markave pasi per te tjerat nuk kam sy
    Personalisht jame tifoz i Canon ....benvenuto nel pianeta divertimento!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 02-06-2008 më 14:10
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  2. #62
    £u & £i Maska e xlindax
    Anëtarësuar
    10-02-2007
    Vendndodhja
    Italy
    Postime
    733
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Pershendetje.

    Per te gjithe juve qe aktivizoheni duke postuar fotografi tek Albumi Fotografik i Forumit Shqiptar, le te ndajme me njeri tjetrin pak informacion mbi aparatet qe perdorim per te fotografuar, dhe po ashtu cfare aparati planifikoni (jo deshironi, por e keni plan) te bleni.

    Marka dhe modeli i aparatit qe perdoni rregullisht, apo nese perdorni telefon celular, po e njejta pyetje.

    Po filloj me veten time.

    Momentalisht perdor 4 aparate dhe do i rendis per nga vlera dhe perdorimi qe u bej me teper.

    1) Nikon D80
    2) Sony Cybershot DSC-P200
    3) Fujfilm FinePix F470
    4) Olympus C2020

    Lentet qe perdor per Nikon D80 jane 18-135mm, dhe 10.5mm F2.8G AF DX IF-ED Fisheye-Nikkor.

    Perdor gjithashtu nje sere filtrash nga Cokin dhe nga Hoya.

    Ne fotografine e meposhtme jane nje pjese e materialeve qe perdor. Mungon Sony Cybershot qe ja kam dhene dikujt per ca kohe, bashke me trekembeshin. Mungon camera FinePix me te cilen kam bere fotografite.

    Aparati im i ardheshem (qe shpresoj ta blej deri nga fundi i korrikut te kesaj vere) do jete Nikon D200.


    Mos vall je shites ti?
    se shum gjera na paske...
    Un laj e thaj nje celular kam... samsung D900. x tani s'kam ndermend te blej tjeter, po nese dhuron nje nga ato te tuat nuk i refuzoj, pa merak!!
    Ogni xsona che passa nella mia vita è unica...
    Xkè lascia un poco di se..
    E prende un poco di me.

  3. #63
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Mos vall je shites ti?
    se shum gjera na paske...
    Aspak! Ne fakt disa gjera te tjera jane shtuar gjate periudhes kur eshte hedhur aji postim e deri tani. Por i bejme nje freskim vizual temes cdo 6 muaj per tu vene ne dijeni me te rejat

    Paisjet e mira ndihmojne, por nuk jane gjithcka.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  4. #64
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Artful, besoj se e ke blere kameren tani, ta gezosh po e pate blere.
    Un ke ky forumi kam lexuar keto kohet e fundit, mu duk interesant:
    www.dpreview.com

    Nga ebay nuk rekomandohet te blesh, pasi shpeshhere qellon qe jane mallra falco, ose kontrabande. Shpresoj te te pelqeje kamera qe bleve.
    NeverAgainVolunteerYourself

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Uf uf cka kam lexu sot ne gazet.
    Nje firm suedeze paska ber aparatin 50 Megapixel .
    Me heret kjo firm paska ber aparatin 39 MP , i cili paska cmim prej 37.000 eurooo
    Sa dot jet ky 50 MP ????????
    BVizion cka i thu ti ksaj ??? ahahah
    Si duken fotografit me ket aparat ?
    Ket aparat nese doni ta bleni , duhet ta porositni , sepse paska shum pun per ta ber .
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  6. #66
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    ca firme ishte? ma mer mendja Hasselblad me siguri
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 10-07-2008 më 13:41
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  7. #67
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Nje gje duhet te kemi parasysh, nje fotografi qe eshte 50 mpx nuk mund te kete shume ndryshim nga nje fotografi qe eshte 5 mpx kur i shikon ne nje format/permase normale ne ekranin e kompjuterit apo kur e print ne karte. Ndryshimi verehet nese do besh zmadhim te fotografive. Ajo 50 mpx do permbaje imtesisht detajet nga me te vogla edhe po ta zmadhosh ne permasat e nje afishe qe perdoren ne billboards. Ndersa ajo 5 mpx nuk do i rezistoje permasave te medhaja dhe do humbase kualitetin kur pikselat e saj te behen te dallueshme per syrin.

    Pyetja qe dikush duhet ti shtroje vetvetes eshte nese ja vlen te shpenzosh nje sasi aq te madhe parash per nje dicka nga e cila shume pak mund te favorizohesh. Nese profesioni jot eshte fotografia, dhe kerkesat jane te shumta per fotografi me rezolucion teper te larte, atehere sigurisht qe 50 mpx mund te jete nje opsion per tu konsideruar. Por per tipa si une qe fotografine e kane vetem hobby as ne enderr nuk do me shkonte ndermend te shpenzoja nje shume te tille vetem per aparatin.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    ca firme ishte? ma mer mendja Hasselblad me siguri
    po ashtu esht

    Nje vit pasi qe doli modeli H3DII-39 , me rezolucion 39 mpx , esht prezentuar modeli me i ri me 50 mpx.
    Hasselblad H3DII-50 ka cip drite Kodak , i cili fizikisht esht dy here me i madh se sa ai i fotoaparateve digjital SLR. Madhesia e cipit garanton edhe kualitetin e larte te fotografive.

    Ai aparati 30 mpx qenka 37.000 dollar , sorry per gabimin ,se ne ktu me euro punojm me shum
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  9. #69

  10. #70
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Do ishe interesante te benim krahasim midis fotografive nga ky aparat dhe fotografive nga aparatet ordinere qe perdoren. Besoj se nga ekrani i kompjutrit eshte e pamundur te gjesh dallim.

    50 mpx do te thote qe fotografite kane nje madhesi memorie teper te madhe. Nese raw, te pakten mbi 50 mb. Ne te dhenat perkatese thote qe madhesia e skedareve arrin ne 300mb. Nuk arrita te kuptoj, ka ndonje hard disk apo karte memorie.

    Modeli i kaluar 39 gjendet ne ebay per £6.500
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  11. #71
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Citim Postuar më parë nga BvizioN Lexo Postimin
    Pershendetje.

    Per te gjithe juve qe aktivizoheni duke postuar fotografi tek Albumi Fotografik i Forumit Shqiptar, le te ndajme me njeri tjetrin pak informacion mbi aparatet qe perdorim per te fotografuar, dhe po ashtu cfare aparati planifikoni (jo deshironi, por e keni plan) te bleni.

    Marka dhe modeli i aparatit qe perdoni rregullisht, apo nese perdorni telefon celular, po e njejta pyetje.

    Po filloj me veten time.

    Momentalisht perdor 4 aparate dhe do i rendis per nga vlera dhe perdorimi qe u bej me teper.

    1) Nikon D80
    2) Sony Cybershot DSC-P200
    3) Fujfilm FinePix F470
    4) Olympus C2020

    Lentet qe perdor per Nikon D80 jane 18-135mm, dhe 10.5mm F2.8G AF DX IF-ED Fisheye-Nikkor.

    Perdor gjithashtu nje sere filtrash nga Cokin dhe nga Hoya.

    Ne fotografine e meposhtme jane nje pjese e materialeve qe perdor. Mungon Sony Cybershot qe ja kam dhene dikujt per ca kohe, bashke me trekembeshin. Mungon camera FinePix me te cilen kam bere fotografite.

    Aparati im i ardheshem (qe shpresoj ta blej deri nga fundi i korrikut te kesaj vere) do jete Nikon D200.

    Mos je gjo nai bos ti kshu...une me gjithe keto blej 10 shtepi e gjysem.
    As qe du me dit!

  12. #72
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Mos je gjo nai bos ti kshu...une me gjithe keto blej 10 shtepi e gjysem.
    Jo jo jo. Po ti biesh lapsit me kujdes, nuk blen as tjegullat. Gjera te tilla blehen gradualisht, pak nga pak. Peronalisht punoj ekstra per te blere gjerat e cjefit.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  13. #73
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Hasselblad jane makina profesionale qe as fotografet profesioniste nuk para i perdorin....
    Ne kuptimin qe keta te fundit kalojne ne version top Canon-Nikon kurse Hasselblad perdoren me shume per gjera te tjera, pothuajse gjithmone jashte kuadrit te fotografise si art. Per vetite qe kane, gjejne perdorim ne fusha teknike me shume se artistike...perdoren ne ambiente te caktuara dhe kaq. Te pakten me sa na kane mesuar ne shkolle ......
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  14. #74
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Une perdori SAMSUNG
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Çfarë perdorni per të fotografuar?
    Celularin.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  16. #76
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    BVision,
    Qfare me thua per kte aparatin qe mora keto dit?

    Canon PowerShot A580

    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  17. #77
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Fillimisht urime dhe ta gezosh.

    Qe te flisja per kete model, do flisja kot pasi nuk kam perdorur vete. I hodha nje sy kritikave ne web rreth keti aparati dhe duken shume pozitive. Por nje gje te kesh parasysh....eshte Canon, dhe me Canon nuk mund te besh blerje te gabuar. Une kam marre vete kohet e fundit nje Canon Ixus 750, dhe eshte mjaft i mire per fotografi te shpejta.

    Lere pushim per ca dite celularin dhe fillo te besh ca fotografi me rezolucion te larte . Shkrepje te mbara.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  18. #78
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693

    Smile

    BvizioN: me shkuan syte te ajo shkrepsia me shqiponje, mos valle eshte foto aparat mikro spia diçka e tille?!.

    Sinqerisht te them.

  19. #79
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga dibrani2006 Lexo Postimin
    BvizioN: me shkuan syte te ajo shkrepsia me shqiponje, mos valle eshte foto aparat mikro spia diçka e tille?!.

    Sinqerisht te them.

    "Card reader" po qe nje shok e ka rregulluar per mua ne kutine e nje cakmaku Shqiptar. Po ideja eshe e imja
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  20. #80
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693

    Talking

    Flm. Edhe une mendova se eshte nje gje e tille tipike ne stili Bond!... por nejse per mendimin tim eshte shume e veçant suksese e me tutjeshme.

Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përse e përdorni Internetin më shumë?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 06-01-2024, 16:12
  2. Çfare seti përdorni për mirëmbajtjen e trupit tuaj?
    Nga Observer në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:53
  3. Cilin program perdorni per te shkarkuar torrente?
    Nga meganoi në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-12-2009, 18:16
  4. Perdorni floss?:D
    Nga FЯODO në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 21-10-2006, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •