Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 175
  1. #21
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    phuaaaaaaaaaa, edhe ne vdeksha nasht. se gjithmon i kam pare italiant, kinezet, japanet, qe perdorni ksi fotoaparate, kur shkojn si turist apo edh ene shtetin e tyre, thojsha gjihmon, shqiptaret smerren me kete profesion. hahahhaha
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    ZiM, sipas rekomandimit tend e bleva ate Sony Cybershot para ca vitesh dhe me pelqeu. Meqe e fala ate, ca me rekomandon tani?

  3. #23
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    D&G Feminine, mbase eshte mire tu qendrosh larg rekomandimeve te mija pasi mund te demtojne xhepin

    Nese do qendrosh akoma ne camera compakt ( pa lente qe bashkangjiten trupit te kameres) nje ide eshte te vazhdosh me cybershot pasi nuk jane aparate te keqinj, dhe jane te thjeshte per tu perdorur.

    Shembull i mire eshte DSC-T300



    Ja pak a shume detajet, kerkoj ndjese pasi nuk kam kohe ti perkthej.

    10.1 effective megapixels resolution for clear enlargements beyond A3 size
    Carl Zeiss Vario-Tessar lens with 5x optical zoom
    Smile Shutter waits until the subject smiles before firing the shutter with adjustable smile threshold setting
    Enhanced Face Detection with high-speed subject tracking for clearer portraits
    Intelligent Scene Recognition automatically selects correct shooting mode depending on subject
    Large, wide 3.5 inch Clear Photo LCD Plus touchscreen
    HD Output compatible with PhotoTV HD displays for optimised still images on BRAVIA TV
    BIONZ processor for enhanced image quality and fast response
    Double Anti-blur with Super SteadyShot image stabilisation and High Sensitivity ISO 3200 for clearer handheld shooting in low light
    D-Range Optimiser adjusts exposure and contrast in high contrast and backlit scenes
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Si ky e kisha po DSC T200.
    p.s. ketej nga usa s'jane aq shtrenjt keto
    po shikoj cmimet e canon, qenka sa gjysma e sonyt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga D&G Feminine : 28-04-2008 më 17:16

  5. #25
    En el nombre del dios Maska e qorri_30
    Anëtarësuar
    31-08-2006
    Vendndodhja
    MADE IN ALBANIA
    Postime
    180
    Fotografija me pelqen...
    Un perdor celular Nokia N95 8GB , 5 Megapixel , Carl Zeiss
    Nqs do shpenzoni per aparat fotografik , do ju keshilloja Nokia N95 8GB .
    ''Nëse puna ju shkakton lodhje ,atëher pasiviteti ju shkaton kalbje.''

  6. #26
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    D&G

    Po, e di se edhe une akoma e kame ate aparat, per foto te shpejta

    Por ky model eshte shume me i avancuar nga modeli i meparshem (duke u bazhuar ne pershtypjet e njerezve pasi une nuk e kam blere)

    Pastaj, nese deshiron te hedhesh nje hap me teper ne fotografi, kalo ne SLR digital. Nikon, Canon . Vetem se jan te shtrenjeta, pa llogaritur lentet qe mund ti shotsh ekstra. Nje lente mund te arrije deri ne £20.000
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  7. #27
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Une perdor nje SONY Cyber-shot 7.2 mega pix.
    Per nevojat e mia eshte mese i mjaftueshem , plus qe ka dhe nje funksion qe mund te beje edhe filmime(me kurseu leket per kamera..)
    Si amator qe jam kaq me mjafton, por me shume do te doja te dija ndonje marifet per te bere foto sa me te goditura.

  8. #28
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky Lexo Postimin
    1.Tani une mund te jem shume-shume lepurushke, por jo lepurush
    2.Aman, thua se u profilizova si ndonje eksperte ne fushen e aparateve dixhitale. Rendesi ka per mua te bejne click ndersa bej ndonje shenje te peace . E te te them te drejten, gjysmen e funksioneve te aparatit tim si kam perdorur.
    3. Mua s'me duket Nikon me cilesor, e ka im ate Nikon dhe ...njesoj shkrep
    4.Nderkohe, derisa te praktikosh reflekset, mbush sirtaret me aparate

    Bly_sky tani une vetem ta mar me mend seksin ... hihihi.
    Nejse, ta mbyllim ketu se une llafet si kisha me te keq kurse ti mu pergjigje me icik ironi prandaj.....

    Qe te kalojme ne tema, pse Nikon i babit tend eshte me i mire.......duhet te dish qe Nikon ka mbrapa kraheve nje histori me te gjate e me te lavdishme se Canon, ka lindur si fabrike qe bente paisje optike te specializuara per ushtrine ,pastaj kaloi ne tregun qe ka sot dmth.
    Objektivet Nikkor jane nga me te miret ne treg gje qe i ben dhe nga me te shtrenjtet.Nje problem qe kane fotokamerat Nikon eshte se jane "egoiste" ne te shumten e rasteve, pranojne vetem objektivat Nikkor , ndersa nje Canon mund ti vesh dhe Sigma ,Tamron etj etj....
    Mos thuaj qe deri sa te kalosh ne refleks,mbush sirtaret me aparate. Praktikisht eshte krejt e kunderta. Per fotot kur ben "peace" te ben pune nje aparat normal. Ai qe ble reflex e mendon mire.... Pervec objektivit te saj, do nje teleobjektiv, nje tjeter te mire per te bere makro, nje mal me filtra ,plus nje trekembesh. Ne te tilla raste as sirtari ste del apo jo?


    ps: prandaj qe pyetja ime ne fillim, c'eshte ky aparat qe i ben te tera krejt i vetem se u habita? Nuk ishte aspak me te keq sic e more ti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Diesel Industry : 28-04-2008 më 17:43
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  9. #29
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Unë përdor një Canon S3 IS. Është gjysëm profesional pasi nuk pranon teleobjektivë përveç dy të caktuara nga vetë kompania një wide dhe një teleobjektiv. Ka dalë edhe modeli i ri S5 vitin që kaloi dhe ka përmirësime të dukshme. Për dikë që nuk do të harxhojë shumë lekë ky lloj aparati ia vlen me gjithë mend.


    Më tepër informacion mund të gjeni në www.dpreview.com një nga sitet më të mira për aparatet digitalë.



    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 28-04-2008 më 18:03
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  10. #30
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Para nje muaji kisha Fuji fine pix f700 por me doli jashte perdorimit duke rene ne toke dhe ju shtremberua objektivi. Tani kam nje Fuji fine pix s9600. Sic e tha edhe Zim duhet praktike per te bere foto te goditura.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  11. #31
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Pershendetje.

    Per te gjithe juve qe aktivizoheni duke postuar fotografi tek Albumi Fotografik i Forumit Shqiptar, le te ndajme me njeri tjetrin pak informacion mbi aparatet qe perdorim per te fotografuar, dhe po ashtu cfare aparati planifikoni (jo deshironi, por e keni plan) te bleni.

    Marka dhe modeli i aparatit qe perdoni rregullisht, apo nese perdorni telefon celular, po e njejta pyetje.

    Po filloj me veten time.

    Momentalisht perdor 4 aparate dhe do i rendis per nga vlera dhe perdorimi qe u bej me teper.

    1) Nikon D80
    2) Sony Cybershot DSC-P200
    3) Fujfilm FinePix F470
    4) Olympus C2020

    Lentet qe perdor per Nikon D80 jane 18-135mm, dhe 10.5mm F2.8G AF DX IF-ED Fisheye-Nikkor.

    Perdor gjithashtu nje sere filtrash nga Cokin dhe nga Hoya.

    Ne fotografine e meposhtme jane nje pjese e materialeve qe perdor. Mungon Sony Cybershot qe ja kam dhene dikujt per ca kohe, bashke me trekembeshin. Mungon camera FinePix me te cilen kam bere fotografite.

    Aparati im i ardheshem (qe shpresoj ta blej deri nga fundi i korrikut te kesaj vere) do jete Nikon D200.

    ZIM ke lujt mensh ai D80 kushton sa nji smart

  12. #32
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Nuk është edhe aq i shtrenjtë por duke blerë pajisjet që i nevojiten kalon në një çmim normal të një aparati profesional. Nuk ka asgjë për tu habitur. Pastaj ZiM ka eksperiencë në fotografi megjithëse asnjëherë nuk arrin të shfrytëzosh aparatin 100%, prandaj edhe kërkon diçka më tepër.



    Kalofshi mirë.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  13. #33
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Diesel Industry, je shume i sakte ne lidhje me C2020, eshte nder te parat medele 2mpx (nje permiresim i C-2000) dhe ka dale nga fillimi i vitit 2000. Arsyja qe une e mbaj kete aparat eshte me teper pasi eshte nder te rralla aparate qe mundeson fotografimin ne infrared (pa qene nevoja per tu modifikuar) i cili me pelcen shume.

    Po ashtu komenti jot ne lidhje me Nikon eshte teper i sakte. Nje nder arsyjet qe nuk dua te shpenzoj para ne marka te tjera eshte arsyja e lenteve. Lentet Nikkor nuk i perdor dot ne aparate te tjere. Pjesa me e madhe e lenteve kane shume me teper vlere sesa trupi i aparatit. Aparatet ne pergjithesi behen te vjeter fill pas nje viti pasi modele te tjere dalin vazhdimisht me funksione te reja dhe permiresime te funksioneve aktuale. Mire po vlera dhe perdorimi i lenteve kurre nuk humbet. Prandaj ne pergjithesi fotografet i shikon me nje aparat dhe nje kosh me lente nga pas.

    Per fotografi cilesore aparatet SLR apo DSLR ( per ata qe nuk e dine "Digital Single Lens Reflex" ) gjithmone eshte mire te perdoresh trekembesh, e sidomos per fotografite e nates qe kerkojne eksopsure me te madhe dhe kohe shkrepje me te gjate. Une veren qe kaloj e kisha trekembeshin me vete, por shoqeria me te cilen ikja verdalle kishin disi turp pasi e gjitha kjo terhiqte vemendjen e publikut. Keshtu qe vetem disa foto nate te Tiranes arrita te bej duke perdorur trekembesh. Cilesia e fotografise ka dallim dramatikm ne mes dy rasteve. Nuk ka ndonje dallim te madh vetem kur kryen shkrepje me kohe te shkurter (gjerat ne levizje te shpejte)

    drague, nuk jam i sigurte se per cilat camera smarte e ke fjalen? Mua me ka kushtuar £750 (trupi i aparatit bashke me lenten 18-135mm ) por ashtu siq ka thene Peniel jane gjerat e tjera qe nevojiten te blesh per ta zhfrytezuar ne maksimum si aparat. Psh, ajo lente qe eshte anash aparatit ka kushtuar £550 (aq sa kushton trupi i aparatit ) dhe te them te drejten eshte nder cmimet me te uleta te lenteve. Te shikosh ca teleskope nga ata qe vetem ne enderr mund ti shikoj, cmimet e tyre mund te vene sa te nje benzi C clas
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e s138942
    Anëtarësuar
    24-06-2007
    Vendndodhja
    Torino
    Postime
    172
    Ky eshte aparati qe perdor - Casio EXZ750 Remanufactured Exilim Zoom 7.41 Megapixel Resolution Digital Camera with 3x Optical Zoom, 640 x 480 VGA and 320 x 240 QVGA Video Resolutions, CCD Image Sensor Type, Compact Camera Type, 35mm Zoom Lens, 8x Digital Zoom, 8x Digital Zoom, JPEG Compression Type, USB 2.0 Interface (EXZ750 EX-Z750 EX Z750)
    Ka kualitet ne foto dhe eshte shum i mire por thjesht me qmend fakti qe para 2 vitesh kur eshte blere ka kushtuar rreth 450 euro ndersa tani e gjen dhe me 150 euro, gjithsesi mendoj se ja vlen ky per momenti edhe pse sa te behet me mir shpresojme ndonje aparat si te ZiM, pse jo dhe me te mir .
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    URL .net http:// .com www. .it ftp:// .al https:// . . . . . . . . .

  15. #35
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Une jam e fiksume mbas Canon dhe Nikon . Te tjerat nuk me hyjne ne sy . Ceshtje preference mendoj. lool

  16. #36
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Diesel Industry, je shume i sakte ne lidhje me C2020, eshte nder te parat medele 2mpx (nje permiresim i C-2000) dhe ka dale nga fillimi i vitit 2000. Arsyja qe une e mbaj kete aparat eshte me teper pasi eshte nder te rralla aparate qe mundeson fotografimin ne infrared (pa qene nevoja per tu modifikuar) i cili me pelcen shume.

    Po ashtu komenti jot ne lidhje me Nikon eshte teper i sakte. Nje nder arsyjet qe nuk dua te shpenzoj para ne marka te tjera eshte arsyja e lenteve. Lentet Nikkor nuk i perdor dot ne aparate te tjere. Pjesa me e madhe e lenteve kane shume me teper vlere sesa trupi i aparatit. Aparatet ne pergjithesi behen te vjeter fill pas nje viti pasi modele te tjere dalin vazhdimisht me funksione te reja dhe permiresime te funksioneve aktuale. Mire po vlera dhe perdorimi i lenteve kurre nuk humbet. Prandaj ne pergjithesi fotografet i shikon me nje aparat dhe nje kosh me lente nga pas.

    Per fotografi cilesore aparatet SLR apo DSLR ( per ata qe nuk e dine "Digital Single Lens Reflex" ) gjithmone eshte mire te perdoresh trekembesh, e sidomos per fotografite e nates qe kerkojne eksopsure me te madhe dhe kohe shkrepje me te gjate. Une veren qe kaloj e kisha trekembeshin me vete, por shoqeria me te cilen ikja verdalle kishin disi turp pasi e gjitha kjo terhiqte vemendjen e publikut. Keshtu qe vetem disa foto nate te Tiranes arrita te bej duke perdorur trekembesh. Cilesia e fotografise ka dallim dramatikm ne mes dy rasteve. Nuk ka ndonje dallim te madh vetem kur kryen shkrepje me kohe te shkurter (gjerat ne levizje te shpejte)

    drague, nuk jam i sigurte se per cilat camera smarte e ke fjalen? Mua me ka kushtuar £750 (trupi i aparatit bashke me lenten 18-135mm ) por ashtu siq ka thene Peniel jane gjerat e tjera qe nevojiten te blesh per ta zhfrytezuar ne maksimum si aparat. Psh, ajo lente qe eshte anash aparatit ka kushtuar £550 (aq sa kushton trupi i aparatit ) dhe te them te drejten eshte nder cmimet me te uleta te lenteve. Te shikosh ca teleskope nga ata qe vetem ne enderr mund ti shikoj, cmimet e tyre mund te vene sa te nje benzi C clas
    ZIM smart eshte vetur.une kam ble nje kodak 500 euro dhe i kam ra pishmanit njeqind here

  17. #37
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
    Diesel Industry, je shume i sakte ne lidhje me C2020, eshte nder te parat medele 2mpx (nje permiresim i C-2000) dhe ka dale nga fillimi i vitit 2000. Arsyja qe une e mbaj kete aparat eshte me teper pasi eshte nder te rralla aparate qe mundeson fotografimin ne infrared (pa qene nevoja per tu modifikuar) i cili me pelcen shume.

    Po ashtu komenti jot ne lidhje me Nikon eshte teper i sakte. Nje nder arsyjet qe nuk dua te shpenzoj para ne marka te tjera eshte arsyja e lenteve. Lentet Nikkor nuk i perdor dot ne aparate te tjere. Pjesa me e madhe e lenteve kane shume me teper vlere sesa trupi i aparatit.
    Prandaj dhe une mendoj te ble vetem trupin e nje EOS350 ...max 400D dhe ato 100-200euro qe kursej, i perdor per te blere nje obiektiv tjeter pasi ato qe kane vete aparatet nqs e ble "KIT" nuk eshte jane asnjere kushedi cfare por komerciale....
    Aparatet evolojne nga viti ne vit, po thelbi njesoj eshte keshtu qe nuk ja vlen, psh si Canon EOS350D qe doli para 2vjetesh ashtu edhe 450D qe ska as nje muaj qe ka kale, kane te njejtin procesor DigicIII. THelbi i aparatit nuk ndryshon. Ky ka vetem 12mp ne krahasim me 8 qe kishte i pari......


    Ps: Jam kurioz si e kane zgjidhur problemin e "noise" tani me gjithe keto mp te teperta per mendimin tim

    Nejse ,deri atere te na rroje Fuji usa e getta! hahahaha
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  18. #38
    Nje si ky po i zi modeli eshte i perafert nuk eshte fiks ky me duket:
    KODAK EASY SHARE (modelin nuk e di) 8.2 megapixel.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  19. #39
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    per te fotografuar perdor celin tim !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  20. #40
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    Ps: Jam kurioz si e kane zgjidhur problemin e "noise" tani me gjithe keto mp te teperta per mendimin tim


    Personalisht ndeshem me problemin e noise me teper me megapixel te ulet. Noise behet e theksuar ne rritje kontrasti e sidomos te njgyrave. Dhe eshte me e theksuar kur ben settings ne ISO te larte, apo perdor eksopzure te larte ne fotot e nates. Tani kompanite qe manifakturojne aparatet fotografike kane inkoperuar sebashku ne firmware algorithms qe sherben per uljen ( pakesimin ) e noise, dhe qe nderhyn direkt kur perdoret slow shutter apo ISO e larte ne fotografi. Gjithashtu ka nje numer te shumte softwaresh qe pedoren per pakesimin e noise por mua ato qe kam perdorur nuk me duken shume efektive duke konsideruar kohen qe konsumon me to. Mundohem gjithmone te shkrep ne format raw qe permban absolutisht te gjitha detajet e fotografise dhe te jep mundesi te ndryshosh apo korigjosh sa here te duash. Mangesi eshte se zene shume vend (1 X 12 mb)


    Po krahasoja D80 dhe D200 vs D300 . Nje nder gjerat qe me plecejne tek D300 eshte se ka trup pothuajse metalik (Magnesium alloy) dhe eshte rezistente kundra konditave te kohes. Fotot qe mund ti besh ne mot te keq jane teper interesante. Lidhje wireless etj. Ne pergjithesi te gjitha funksionet jane me te evoluara, por duhet te jene per te arsyetuar cmimin te cilin me dhemb koka ta shikoj
    Ndryshuar për herë të fundit nga BvizioN : 30-04-2008 më 15:49
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përse e përdorni Internetin më shumë?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 06-01-2024, 16:12
  2. Çfare seti përdorni për mirëmbajtjen e trupit tuaj?
    Nga Observer në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:53
  3. Cilin program perdorni per te shkarkuar torrente?
    Nga meganoi në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-12-2009, 18:16
  4. Perdorni floss?:D
    Nga FЯODO në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 21-10-2006, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •